Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Erkeklerde Boy Uzama Yaşı
Yeşilex Çemen Otu Ekstraktı 700 mg (60 Kapsül)
90,00 TL
Ürün Fiyatı

3301
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

100848
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70014
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Erkeklerde Boy Uzama Yaşı
Erkeklerde Boy Uzama Yaşı :

Boy uzaması ve Süt Soru: Boy kaç yaşına kadar uzar? Boy uzamasında sütün etkisi nedir? Yanıt: Kaynak: Türkiye' ye Özgü Beslenme Rehberi, Sağlık Bakanlığı, 2007 Boy uzamasının kızlarda 16, erkeklerde ise 18 yaşına kadar devam ediyor. Üstelik bu uzama düzenli kalsiyum alımıyla 25 yaşına kadar devam edebiliyor.

Genetik, hormonal ve çevresel etkenlerin yanı sıra bu dönemdeki beslenme dengesi ve alışkanlıklar da ne kadar uzun boylu olunacağını belirliyor. Sağlık ve beslenme ilişkisinde süt, uzun boy ve sağlam kemikler açısından da önem taşıyor. Yapılması gereken, çocukluk ve ilk gençlik döneminde düzenli ve yeteri kadar süt içmek. Uzmanlar çocukluk ve ilk gençlik dönemlerinde boyun yeterince uzaması için günde 3-4 bardak süt içilmesini öneriyor.

Bilinenin aksine, boyun uzaması 25 yaşına kadar sürebiliyor. Kızlarda boy uzamasının en hızlı olduğu dönem 11 yaş civarında yaşanıp 16 yaşına kadar devam ederken, erkeklerde aynı süreç 13-14'lü yaşlarda başlayarak, 18 yaşına kadar hız kesmiyor.

Boy uzamasının en hızlı olduğu 11-14 yaş arasında boy, yılda ortalama 8,5 cm uzuyor. Boy uzaması kemiklerin uçlarında bulunan ve büyüme plakları denilen kıkırdak yapıdaki dokunun gelişmesi ile oluyor. Ergenlik döneminden sonra bu plaklar kapanarak uzama yavaşlıyor ve 25 yaşına kadar devam edebiliyor. Sütün yararları yalnızca boy uzatmakla sınırlı kalmıyor.

Gün içinde süt içen her yaştan kişi sağlıklı bir kemik yapısına da sahip oluyor. Diyetisyen Aysen Arıcan , çocukluk döneminden itibaren yeterli kalsiyum alımının, en az genetik özellikler kadar boy uzamasında etkili olduğuna dikkat çekerek şöyle konuşuyor: "Kişinin boy uzunluğu hormonal, genetik ve çevre faktörlerinin etkisi ile belirleniyor. Beslenme ve egzersiz de boyun uzamasında çok önemli bir etken. Çocukluk döneminden itibaren yeterli ve dengeli beslenme, yeterli kalsiyum alımı ve düzenli Uyku boyun uzamasında en az genetik faktörler kadar etkili.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Erkeklerde

Boy

Uzama

Yaşı