Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Epilasyon Sonrası Kaşıntı
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Epilasyon sonrası ağrı ile beraber oluşan kaşıntısının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini bu sayfamız üzerinden öğrenebilirsiniz... Epilasyon sonrası  Kaşıntı durumu hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır...     

İstenmeyen tüylerinizden uzun süreli olarak kurtulmak için yavaş kaba ve ağrılı yöntemlere son verebilirsiniz.Lumina epilasyon sistemi ,tüm vücut bölgelerindeki istenmeyen tüylerden dakikalar içinde kurtulmanız için bir flaş lambasından açığa çıkarılan etkin tedavi için filtrelenmiş ,güvenli ve görülebilir ışık kullanmaktadır.

Lumina nasıl çalışmaktadır?

Flaş lambasından açığa çıkarılan görülebilir ışık bir cam prizma yardımıyla tüylü bölgeye ulaştırılır.Tüyler ,ışığı absorbe eden ve ısıya dönüştüren bir pigment (melanin) içerir.BU ısı ,kıl aracılığı ile kıl follikülüne iletilir ve böylece follikül tahrip edilerek bir daha kıl üretemez hale gelir.

Işığın kıla optimal derecede ulaşmasını sağlamak amacı ile , cilt üzerine ince tabaka halinde bir jel sürülür(ultrason işleminde kulanılana benzer).Daha sonra ,uygulama başlığı tüm tedavi alanı üzerinde kaydırılarak tedavi atışları yapılır.

FLORMED DE BİR IPL EPİLASYON UYGULAMASI

Tüm kıllar tedavi edilebilir mi?

Tedavi ışığın kıldaki pigment(melanin) tarafından abzorbsiyonu esasına dayandığı için en etkili tedavi koyu renkli tüylerde gerçekleştirilebilir.Cilt rengi ne kadar açıksa ,kıllar ve cilt arasındaki renk ayrımı o kadar belirgin olur ve buda tedaviyi kolaylaştırır.Ancak ,lumina sisteminin üstün yazılımı ,değişik tüy-cilt rengi  kombinasyonları için enerji çıkışını ayarlayabilmek amacı ile önceden belirlenmiş programlara sahiptir.
 
Lumina tedavisi ne kadar sürer?

Lumina aplikatörünün ,ışığın cilde ulaşmasını sağlayan cam prizması 5 cm2(1cm x5cm) boyutlarındadır;dolayısıyla yapılan her atışta büyük sayıda kıl hedef alınmış olur.Bir yüz tedavisi ,yaklaşık 10 dakika sürerken ,sırt veye bacakların tedavisi 60-90 dakika zaman alır.

Ağrı duyarmıyım?

uygulama herhangi bir anestezi gerektirmemektedir ve bir çok insan ,duyduğu hissi "bir lastik bandın cilde çarpması gibi" tarif eder.
 
Tedaviden önce ve sonra  almam gereken özel önlemler var mı?


Işık tamamen güvenli ve görülebilir ışıktır; dolayısıyla herhangi bir özel önlem gerektirmez.Ancak mümkün olan  en fazla sayıda kıl içeren kıl follikülünü tedavide tekileyebilmek için ,mevcut tüyleri  tedaviden 4 hafta öncesinden itibaren epilasyan veye ağda ile almamak gerekir.Bronzlaşma esnasında ,melanin pigmenti ciltde biriktiğinden ,tedavi seansları öncesi ve sonrası bronzlaşmanın engellenmesi de önemlidir.Aksi takdirde ,cilt de enerjiyi çeker ve tedavi etkisi daha az olur.

Genellikle ,tedavi sonrası bakım gerekmemektedir; ama hassas ciltli kişiler birkaç gün süren yatıştırıcı kremlerden yararlanabilirler.Aynı zamanda ,tedaviden sonraki birkaç hafta güneşe çıkılmamalı ve mümkünse  tek dozda tüm gün boyu koruma sağlayan güneş koruyucu krem(minimum SPF 15) kullanılmalıdır.
Kaç seans gerekir?

Kılın büyüme döngüsü içerisinde ,kıl follikülleri ,dinlenme ve büyüme aşamalarından geçer.Sadece büyüme fazındaki folliküllerde kıl bulunur vebunlar ısıyla tahrip edilebilir.Dinlenme dönemindeki kıllar ,lumina tedavisi ile tahrip edilmeden önce  büyüme fazına girmiş olmalıdır.Dolayısıyle tedaviyi, tüm kıl follikülleri büyüme fazından geçene kadar belli aralıklarla tekrar etmek gerekir.

Büyüme döngülerinin uzunluğu  ve zamanları ,vücut bölgesi,kıl yoğunluğu,kalınlığı,etnik köken,hormonal durum ve yaş gibi pek çok faktörden etkilenmektedir.Genellikle 3-6 tedavi gereklidir ve tedaviler arasındaki süre yaklaşık 1-3 ay arasında değişebilmektedir.Ancak seans sayısı kişiden kişiye ve bölgeden bölge ye değişmekle birlikte daha fazla sayıda daseans gerekebilir 

IPL EPİLASYON ÖNCESİ VE SONRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

-IPL epilasyon öncesi ve sonrasında uygulama yapılan bölgeyi güneşten koruyunuz,bronzlaşmaktan kaçınınız,güneş banyosu yapmayınız ve solaryuma girmeyiniz.

-IPL epilasyon sonrası güneşe çıkılacaksa mutlaka cilt tipinize uygun yüksek koruma faktörlü bir ürün kullanınız.(3-4 hafta)-Epilasyon öncesi cildinizi uygun bir ürün ile nemlendirmeniz tedavi etkinliğini arttıracaktır.Bu konuda doktorunuzdan danışmanlık alınız.-Tedavinin etkinliği ve başarısı açısından IPL epilasyon öncesinde ve seanslar arasında uygulama yapılacak alanlardaki tüyleri kesinlikle kökü ile beraber koparmayınız ve başka hiçbir epilasyon yöntemini (ağda,iğneli epilasyon,cımbız..vs gibi) uygulamayınız.Çıkan kıllar jilet yada makine ile kısaltılabilir.

-Anormal pigmentasyon (ciltte renk değişimi) a sebep olabileceğinden IPL epilasyona başlamadan evvel sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa (özellikle doğum kontrol hapı,östrojen hormonu içeren ilaçlar,tetrasiklin grubu antibiotikler,isotretionin(=roaccutane) gibi akne ilaçları,steroid hormonlar.. vs) mutlaka doktorunuzu uyarınız ve tedavi sonrasında da alacağınız her ilaç için doktorunuza danışınız.-IPL epilasyon sonrası ilk gün cildinize nemlendirici haricinde hiçbir kozmetik ürün uygulamayınız.(sabun,şampuan,kolonya vs gibi)Ilık su ile yıkayabilir ve doktorunuzun önereceği uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

-Epilasyon sonrası oluşabilecek kızarıklık ve kaşıntı için doktorunuza da  danışarak antihistaminik ve steroidli kremler kullanabilirsiniz.

IPL YADA LASER EPİLASYONDA ÖNEM ARZEDEN HUSUSLAR NELERDİR?

-IPL yada laser epilasyonlar'da   laser ışınının hedefi kıla rengini veren melanin pigmentidir.Dolayısı ile yoğun melanin pigmenti içeren koyu renkli kıllar daha fazla ışını absorbe edeceğinden bu tip kıl köklerinde tedavi esnasında termal hasar (ısı hasarı) oluşarak kalıcı tahribat meydana gelmektedir,yani kıl kökü ile beraber yanmaktadır.

Koyu cilt rengine sahip şahıslarda kılların yanı sıra ciltde yoğun melanin pigmenti içerdiğinden laser ışınına hedef olabilmekte ve aşırı ısınarak (koyu renklerin güneşte daha fazla ısınması gibi)hasara (yanık) uğrayabilmektedir.Bu yüzden koyu cilt rengine sahip bireylerin tedavisinde yanıklara sebep olmamak için düşük enerji değerleri ile çalışmak gerekmektedir.

Bu aynı zamanda kıl köklerininde daha az enerji absorbe etmesi ve tedavi etkinliğinin düşmesine sebep olmaktadır.Dolayısı ile koyu cilt rengine sahip bireylerin (Fitzpatrick cilt tipi IV veV) IPL yada laser epilasyon ile tedavi etkinliği açık tenli şahıslara oranla daha düşük olup ,etkili bir tedavi için daha fazla sayıda seansa ihtiyacı olabilmektedir.

-Açık tenli kişilerde ise melanin pigmenti az olduğundan cilt çok az ışını absorbe edip çok az ısınırken, yoğun pigment içeren kıllar ise aynı enerji değerinde cilde oranla çok daha fazla ışını absorbe ederek yanarlar ve tedavi etkinliği artar.Dolayısı ile yüksek enerji değerleri ile çalışılabildiğinden IPL ve laser epilasyonda en iyi sonuçlar açık tenli(Fitzpatrick cilt tipi I ve II) ve koyu kıl rengine sahip kişilerde alınabilmektedir.       Cilt  tipi tayininiz ve tedavi etkinliğinizi öğrenmeniz açısından bu konuda mutlaka doktorunuzdan danışmanlık alınız.

-İşte bütün bu özellikler gözönüne alınarak Laser ve IPL tedavilerinde etkinliği artırmak,uygulamayı kolaylaştırmak ve yan etki insidansını en aza indirgemek için insan cilt tipleri Fitzpatrick sınıflamasına göre altı farklı kısıma ayrılmış olup tedavide kullanılan enerji değerleri için bu sınıflama dikkate alınmaktadır.

Fitzpatrick Cilt Tipleri

Tip I :BeYaz Beyaz; her zaman yanar ,hiçbir zaman bronzlaşma

Tip II:Beyaz;genellikle yanar,zor bronzlaşır

Tip III:Beyaz;Bazen yanar,orta derecede bronzlaşır

TipIV:Orta kahve;nadiren yanar ,kolaylıkla bronzlaşır

TipV: Koyu kahve;çok nadiren yanar,çok kolay bronzlaşır

Tip VI:Siyah;yanmaz ,kolay bronzlaşır.

-Unutmayınızki IPL yada laser epilasyonda tedavi etkinliği tüm bu saydığımız cilt tipi ve kıl rengi özelliklerinin yanı sıra kişinin genetik ve hormonal yapısı ,ek bir hastalığının olup olmaması  ve tedavi yapılacak olan bölge(yüz, koltuk altı,bacak...vs gibi) gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebildiğinden seans sayısını kestirmek diğer tüm epilasyon metodlarında olduğu gibi  IPL ve laser epilasyondada mümkün olamamaktadır.Yaklaşık olarak 5-8 seans yeterli olmakla beraber, 2 seans kadar kısa(bacak yada koltuk altı bölgesi gibi)  yada 10 seans kadar uzun(yüz bölgesi gibi) da olabilmektedir.

-Anormal kıllanmaya  sebep olabilen herhangi bir hormonal rahatsızlığınız varsa yada buna sebep olabilen bir ilaç kullanıyor iseniz tedaviniz zor ve seans sayınız normal bireylere oranla daha fazla olacaktır.eğer bu tür ,özelliklede sonradan ortaya çıkan ve ailevi fiziksel özelliklerinize ters ,şüpheli bir anormal kıllanmanız varsa fotoepilasyon öncesinde bir dermatoloğa başvurarak Hormon analizlerinizi yaptırmanız yararlı olacaktır.

-IPL yada laser epilasyonlarda seans aralıkları kıl büyüme döngüsü ile alakalıdır.Çünkü fotoepilasyon ancak büyüme fazında(anagen faz) olan kıllara etkili olabilmekte dinlenme(telogen faz) fazındaki kıl köklerine etki edememektedir.Bu yüzden  tedavi bölgesindeki tüm kökler büyüme fazını geçirene dek epilasyona  bu büyüme fazları dikkate alınarak aralıklarla devam edilmelidir.Aktif fazlar bölgelere görede  değiştiğinden seans aralıklarıda bölgesine göre uzamakta yada kısalabilmektedir.(örneğin yüz bölgesi 3-4 hafta ; bikini ve koltuk altı 4-6 hafta ; bacak 6-8 hafta)Pratik olarak söylemek gerekirse ikinci bir seansa gelmek için epilasyon yapılan alanda kılların tekrar büyümeye ve artmaya başlaması gerekmektedir.Tedavi süresince her seansda kıllarda gözle görünür bir azalma olacaktır.

-Unutulmaması gereken bir diğer noktada IPL yada laser yöntemi ile epilasyonun ancak koyu renkli kıllarda başarı sağlayabildiği ; açık sarı renkli ince(ayva tüyü gibi) tüylerde etkili olamayacağıdır.Bu tip kıllar için sir ağda yada iğneli epilasyon gibi yöntemler denenebilir.

-Bir kılın epilasyon sonrası tekrar çıkmaması için sadece kıl gövdesinin yanması yetmez.Kalıcı bir epilasyon için kılın yanmadan ısınarak kökü ile beraber tahrip olması gerekmektedir.İşte IPL ışığı bunu yapmaktadır.Bu noktada hatırlanması gereken bir diğer hususda tedavi etkinliğinin artması açısından uzun kılların absorbe edeceği enerjinin çoğunun kıldan ziyade köküne aktarılabilmesi için tedaviden hemen önce uygulayıcı tarafından kısaltılmasının gerekliliğidir.Çünkü kalıcı bir epilasyonda amaç kılı değil kökünü yakmaktır.  

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Sema Haktanmerhabalar ben epilasyondan sonra çok kaşıntım oluyor acaba ne yapmalıyım . bunu nasıl önleyebilirim ? Bu konuda ne önerirsiniz ? en kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Şimdiden çok teşekkür ederim . İyi çalışmalar .
 • Diğer Makaleler
 • Yüzde Kaşıntı Nedenleri
 • Kaşıntı İçin Dua
 • Bacak Arasında Kaşıntı
 • Kasıklarda Kaşıntı Tedavisi
 • Kaşıntı Bitkisel Tedavi
 • Makat Kaşıntı
 • Banyodan Sonra Kaşıntı
 • Vücutta Kaşıntı Kızarıklık
 • Sırtta Kaşıntı Nedenleri
 • Diyabet Kaşıntı
 • Göbekte Kaşıntı
 • Ciltte Kızarıklık Kaşıntı
 • Atopik Egzama Kaşıntı
 • Kaşıntı Tedavisi
 • Kaşıntı İlacı
 • Vücutta Kaşıntı
 • Alerjik Kaşıntı
 • Alerji Kaşıntı
 • Saç Diplerindeki Kaşıntı
 • Eklem Yerlerinde Kaşıntı
 • Ensede Kaşıntı
 • Ayak Bileklerinde Kaşıntı
 • Geçmeyen Kaşıntı
 • Sinirsel Kaşıntı
 • Alerji Kaşıntı Tedavisi
 • İdrar Yolunda Kaşıntı
 • Sebepsiz Kaşıntı
 • Kaşıntı
 • Ciltte Kaşıntı
 • Vücuttaki Kaşıntı
 • Rahimde Kaşıntı
 • Kaşıntı Kremi
 • Kaşıntı Kremleri
 • Memelerde Kaşıntı
 • Karında Kaşıntı
 • Apış Arası Kaşıntı
 • Göz Kapağında Kaşıntı
 • Boyunda Kaşıntı
 • Yüzdeki Kaşıntı
 • Kaşıntı
 • Kuyruk Sokumunda Kaşıntı
 • Vulvada Kaşıntı
 • Kalçada Kaşıntı
 • Rahimde Kaşıntı Nedenleri
 • Aids Kaşıntı
 • Gebelikte Kaşıntı
 • Vajinadaki Kaşıntı
 • Genital Bölgede Kaşıntı
 • Kaşıntı İlaçları
 • Kızarıklık Ve Kaşıntı
 • Kaşıntı Ve Kızarıklık
 • Bacakta Kaşıntı
 • Çocuklarda Kaşıntı
 • Ayakta Kaşıntı
 • Kaşıntı Hastalıkları
 • Gözde Kaşıntı
 • Genital Kaşıntı Tedavisi
 • Bacak Arası Kaşıntı
 • Bacaktaki Kaşıntı
 • Ayak Parmaklarında Kaşıntı
 • Testiste Kaşıntı
 • Testislerde Kaşıntı
 • Bacakta Kaşıntı Nedenleri
 • Ayak Altında Kaşıntı
 • Genital Kaşıntı Kremi
 • Dirsekte Kaşıntı
 • Ciltte Kaşıntı Sebepleri
 • Bitkisel Kaşıntı İlacı
 • Kuru Kaşıntı
 • İlişki Sonrası Kaşıntı
 • Akıntı Ve Kaşıntı
 • Doğum Sonrası Kaşıntı
 • Hayalarda Kaşıntı
 • Vajinamda Kaşıntı Var
 • Epilasyon Sonrası Kaşıntı
 • Alerji Ve Kaşıntı
 • Vucutta Aşırı Kaşıntı
 • Böcek Isırması Kaşıntı
 • Ağda Sonrası Kaşıntı
 • Duştan Sonra Kaşıntı
 • Basur Belirtileri Kaşıntı
 • Götte Kaşıntı
 • Güneş Yanıklarında Kaşıntı
 • Lösemi Belirtileri Kaşıntı
 • Karaciğerden Gelen Kaşıntı
 • Kaşıntı İlaçları İsimleri
 • Kaşıntı - Ekzama
 • Yaşlı Kişilerde Kaşıntı Nedenleri
 • Kaşıntı Nedenleri
 • Genital Kaşıntı
 • Vaginal Kaşıntı
 • Kaşıntı Sebepleri
 • Kaşıntı Nedir
 • Kaşıntı Neden Olur
 • Hamilelikte Kaşıntı
 • Deride Kaşıntı
 • Makatta Kaşıntı
 • Genital Bölge Kaşıntı
 • Kaşıntı Kızarıklık
 • Makattaki Kaşıntı
 • Hamilelik Kaşıntı
 • Anüste Kaşıntı
 • Bacaklarda Kaşıntı
 • Memede Kaşıntı
 • Bebeklerde Kaşıntı
 • Elde Kaşıntı
 • Kaşıntı Alerji
 • Ellerde Kaşıntı
 • Ellerdeki Kaşıntı
 • Kolda Kaşıntı
 • Parmaklarda Kaşıntı
 • Gözlerde Kaşıntı
 • Parmak Arası Kaşıntı
 • Dirseklerde Kaşıntı
 • Bacaklardaki Kaşıntı Nedenleri
 • Makatta Kaşıntı Tedavisi
 • Makatta Kaşıntı Nedenleri
 • Kollarda Kaşıntı
 • Kafada Kaşıntı
 • Saçlarda Kaşıntı
 • Ciltte Kaşıntı 2
 • Saçtaki Kaşıntı
 • Basur Kaşıntı
 • Basurda Kaşıntı
 • Kaşıntı Giderici
 • Makatta Kaşıntı Sebepleri
 • Şifalı Bitkiler Kaşıntı
 • Anüste Kaşıntı Nedenleri
 • Şiddetli Kaşıntı
 • Deride Kızarıklık Kaşıntı
 • Hemoroid Kaşıntı
 • Makatta Kaşıntı İlacı
 • Kadınlarda Kaşıntı
 • Cilt Hastalıkları Kaşıntı
 • Bileklerde Kaşıntı
 • Saçlı Deride Kaşıntı
 • Elde Kaşıntı Kızarıklık
 • Göğüslerde Kaşıntı
 • Göz Kapaklarında Kaşıntı
 • Eklemlerde Kaşıntı
 • Hamilelikte Kaşıntı Sebepleri
 • Başta Kaşıntı
 • Tüm Vücutta Kaşıntı
 • Kaşıntı Tedavileri
 • Kaşıntı Hapı
 • El Üstünde Kaşıntı
 • Kadın Hastalıkları Kaşıntı
 • Kasık Bölgesinde Kaşıntı
 • Özel Bölgede Kaşıntı
 • Vücudumda Kaşıntı Var
 • Minoxidil Kaşıntı
 • Baldırda Kaşıntı
 • Terleyince Kaşıntı
 • Basur Kaşıntı Yapar Mı
 • Klitoriste Kaşıntı
 • Hemoroid Kaşıntı Yapar Mı
 • Hamilelikte Alerji Kaşıntı
 • Kıçta Kaşıntı
 • Stres Kaşıntı Yapar Mı
 • Solaryum Sonrası Kaşıntı
 • Ekzak Kaşıntı Kremi
 • Kaşıntı Ve Tedavisi
 • Kaşıntı Tedavileri Nelerdir
 • Kaşıntının Tedavisi
 • Kaşıntı 2
 • Ciltte Kaşıntı 5
 • Kaşıntı Hastalığında
 • Haşere Bit-Pire
 • Haşereler
 • Kaşıntı 3
 • Kaşıntı 4
 • Kaşıntı 5
 • Kaşıntı 6
 • Kaşıntı Hastalığında 2
 • Kaşıntı 7
 • Kaşıntılar
 • Kaşıntı
 • Kaşıntı Tanı
 • Ruhsal Kökenli Kaşıntı
 • Kaşıntı
 • Kaşıntı Belirtiye Yönelik Tedavi
 • Yaşlılık Kaşıntısı
 • Gebelikte Kaşıntı
 • Kaşıntı Komplikasyonlar
 • Kaşıntı
 • Kaşıntının Kökenindeki İşlevsel Bozukluk
 • Derinin Yaşlanması
 • Yaşlılarda Kaşıntı
 • Kaşıntının Tedavisi
 • Ciltte Kuruluk / Kaşınma
 • Haya Bağlarının Kaşınması
 • Rektal Ağrı / Kaşınma
 • Kaşıntılar
 • Rektal Ağrı Ve Kaşıntı
 • Saç Derisinde Kaşıntı
 • Vücutta Kaşıntı Ve Kabarma
 • Vücutta Kaşıntı Nedenleri
 • Vücutta Kaşıntı Ve Kızarıklık
 • Uyuz Kaşıntı Nasıl Geçer?
 • Kaşıntı Neden Olur?
 • Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?
 • Kaşıntı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri
 • Kaşıntı
 • Kaşıntı Nedenleri
 • Epilasyon

  Sonrası

  Kaşıntı