Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Epiglottit İltihabı Tedavisi

Gırtlak Kapağı İltihabı (Akut Epiglottit)

Özellikle çocuklarda 2-8 yaş arasında görülen, gırtlak kapağında ödem ve kızarıklıkla kendini belli eden akut solunum yolu enfeksiyonudur. Etkeni Hemophylus influenza denilen bir bakteridir.

Genellikle solunum havası ve damlacık yoluyla bulaşır. Özellikle kreş gibi çocukların yoğun olarak bir arada olduğu yerlerde bulaş riski fazladır.

BELİRTİLERİ

Başlangıcı hızlıdır. Çocukta yüksek ateş ve ağızda tükürük göllenmesi gözlenir. Hastalar tipik olarak dik oturur pozisyonda olurlar ve hareketsiz kalmaya çalışırlar. Soluk alma sırasında hırıltılı ses sıklıkla duyulur.

TANI

Öncelikle tanı klinik olarak konulur. Tanıyı desteklemek için tam kan sayımı, sedimentasyon ve CRP gibi kan tetkikleri istenebilir.Kamera sistemi ile yapılan endoskopik muayenede epiglot kırmızı ve şiş görünümdedir.

TEDAVİ

Etken bakteriye yönelik uygun Antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca soğuk buhar ve kortizon denilen ilaçlar da hastanede verilebilir.Hastanın solunum sıkıntısı çok fazla ise entübasyon ( soluk borusuna tüp yerleştirilmesi) ve trakeotomi ( soluk borusuna delik açılması) gibi müdahaleler de gerekebilir.

Evde ise buhar makineniz varsa ortam havasını nemlendirebiilirsiniz Ayrıca Banyo buharı veya kalorifer üzerine su konulması da faydalı olabilir. Bunun dışında soğuk hava şişliği azaltacağından cam açılarak çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

KOMPLİKASYONLAR

1. Solunum yolu tıkanması

2. Zatürre

3. Ateşli havale

4. Menenjit

KORUNMA

Korunmada Hemophylus influenza aşısı önemlidir. Ayrıca sık el yıkama gibi kişisel hijyen kurallarına uyulması ve hasta kişilerle temastan kaçınılması da bulaş riskini azaltmada önemlidir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.