Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
En Sık Rastlanan 5 Kadın Hastalığı

En Sık Rastlanan 5 Kadın Hastalığı

Kadın hastalıkları geniş bir yelpaze oluştursa da bunlardan bazıları üreme çağındaki kadınları daha çok etkiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen, en sık rastlanan beş kadın hastalığını anlattı ve tedavileri hakkında bilgi verdi.  

1-VAJİNAL AKINTI 

Ergenlik çağından itibaren her kadının mutlaka karşılaştığı Vajinal Akıntı sorunu fizyolojik nedenlerle ya da bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyor.     

Enfeksiyona bağlı akıntılar 

Fizyolojik nedenlerin dışındaki akıntılar ise mantar, bakteriyel vajinozis, trikomonas denilen ve bir kısmı Cinsel yolla bulaşan (Klamidya, Mykoplazma gibi) enfeksiyonlar nedeniyle oluşuyor. Kötü kokulu, süt kesiği görünümlü, koyu renkli veya kaşıntıyla beraber görülen bu tür akıntıların tanısı, muayene ve gerekiyorsa kültür alınması gibi ek incelemeler sonucunda konuluyor. Bu akıntılara neden olan enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yıllarda üreme organlarında yapışıklık, tıkanma ya da dış gebelik gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Enfeksiyonların tedavileri ağız yoluyla alınan antibiyotikler ve vajinal tabletlerle yapılıyor.  

Fizyolojik akıntılar 

İki adet arasındaki yumurtlama döneminde rahim ağzındaki tıkaç, spermlerin içeri girmesine izin verebilmek için sıvı hale geliyor. Bu nedenle, sanki rahim ağzı nezle olmuş gibi bir akıntı başlıyor. Bu tür şikayeti olan kadınlar, yumurtlama dönemini takip ederek akıntının bu günlere denk gelip gelmediğini belirleyebiliyorlar. Eğer akıntılar söz konusu dönemde meydana geliyorsa herhangi bir tedaviye gerek duyulmuyor. Kadınlar fizyolojik akıntıdan rahatsız olup, aşırı titiz davranarak vajeni, antibakteriyel madde, Sabun ya da su ile sık sık temizleyebiliyorlar. Oysa bu davranış vajenin florasını bozuyor, Mantar ve bakterilerin üremesine neden oluyor. Renksiz ve kokusuz olan fizyolojik akıntıların bir diğer nedeni de özellikle hamilelik ve adet dönemlerinde rahim ağzının dışa dönmesi (servikal eversiyon), yara benzeri kırmızı bir görüntü alması ve salgı bezlerinin dışa dönmeye bağlı olarak daha fazla çalışması oluyor. Bu tür şikayeti olan kadınların smear testleri normal sonuç veriyorsa, akıntı normal kabul ediliyor.   

2- ADET DÜZENSİZLİĞİ 

Düzenli bir adet mekanizmasında beyinden salgılanan hormonlar yumurtalıkları uyarıyor ve yumurta hücresi büyümeye başlıyor. Büyüyen yumurta hücresi östrojen ve progesteron üretiyor. Bu hormonların etkisi ile rahim içerisindeki doku gebeliğe hazırlanmak üzere kalınlaşmaya başlıyor. Kadın hamile kalmadığı her ay bu dokuyu yaklaşık 60-80 ml kan ile birlikte atıyor. Bu mekanizma çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulabiliyor. Hormonal nedenlere bağlı düzensiz kanamalar ‘disfonksiyonel kanama’ olarak adlandırılıyor. Polip, miyom, endomterium (rahim) kanseri ve hiperlazi (rahmin iç duvarının kalınlaşması) gibi patolojik nedenlerle kanama düzensizlikleri de görülebiliyor. Hastanın öyküsü alınıp, muayenesi gerçekleştirildikten sonra kanama düzensizliğinin nedeni ortaya çıkıyor. Eğer sebep patolojikse tedavide cerrahi ön plana çıkıyor veya histereskop yöntemi ile Polip ya da miyom alınıyor. Fonksiyonel bir kanama ise hormonlar ilaç tedavisi ile düzeltilmeye çalışılıyor.   

3- CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI 

Ülkemizde Cinsel fonksiyon bozuklukları konuşulmuyor. Bu tür sıkıntıları olan kadınlar doktora genellikle ağrı şikayeti ile başvuruyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hastaların anatomik problemleri olup olmadığını inceliyor, Cinsel ilişki sırasında oluşan fizyolojik değişiklikleri anlatıyorlar. Patolojik bir sorun, endometriozis, ağrıya neden olan miyom ya da geçirilmiş bir Doğum Sonrası vajinal yara dokusu, Cinsel ilişki sırasında ağrı yapabiliyor. Bunlar ayırt edildikten sonra eğer anatomik bir neden bulunamazsa, hastalar psikiyatri uzmanlarına yönlendiriliyor.  

4- PELVİK AĞRILAR 

Miyomlara bağlı ağrılar Miyomlar en sık ağrı ve adet düzensizliği ile belirti veriyor. Rahim duvarında çıkan ve birçok kadında görülebilen bu iyi huylu tümörlerin birçoğunda tedavi gerekmiyor. Ancak makat, idrar torbası gibi organlara baskı yaptığı durumlarda ve büyüdüğünde ağrıya neden olabiliyor. Miyomların rahim içi dokuya baskı yapması durumunda ise kanama düzensizlikleri görülebiliyor. Böyle durumlarda, cerrahi tedavi tercih edilebiliyor.   Adet sancıları Rahim içindeki endometrium dokusu atılırken, rahmin kasılması ve rahim ağzı kanalından atılan pıhtılı kanın rahmin kasılmasıyla beraber oluşturduğu ağrı mekanizması birçok kadında görülüyor. Bu durumdan şikayeti olanlara, kanamayı da azaltan ağrı kesiciler verilebiliyor. Bazı kadınlar, kanamanın azalmasından endişe ediyorlar. Oysa bu ilaçlar rahim içindeki kanamayı azaltmasına karşın fazla dokunun atılmasını engellemiyor. Ağrıyı azaltmak için doğum kontrol hapı da kullanılabiliyor. Bu hapların içindeki Hormon miktarı az olduğu için rahim içi dokusu az kalınlaşıyor ve az atılıyor. Kanama az olunca, ağrı da azalıyor. Ancak aşırı Ağrılı Adet dönemi geçiren hastalarda endometriozisten de (çikolata kisti) şüphelenmek gerekiyor. Rahim içinde bulunan endometrium dokusunun karnın içerisindeki zarlar ile yumurtalığın içerisinde de bulunması anlamına gelen bu hastalık, 100 kadının 6’sında görülüyor. Kesin tanısı laparoskopik cerrahi ile konulabilen endometriozis, adet kanamasının azaltılması ile tedavi edilebiliyor. 

5- KISIRLIK 

Yaşam koşullarının değişmesiyle oluşan hormonal dengesizlikler, Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve Endometriozis hastalığının artması, hastaların sosyal yaşantı nedeniyle geç hamile kalmak istemesi, hamilelikle ilgili olumsuzlukların birikmesine ve hamileliğin oluşmamasına neden olabiliyor. Öte yandan hamileliğin oluşması için belli bir sürenin geçmesi gerekiyor. Kişilerin bilinen bir hastalığı yoksa en az bir yıl boyunca korunmasız birliktelik öneriliyor. Sağlıklı çiftlerin yüzde 25’i yumurtlama döneminde hamile kalıyor. Bir yılın sonunda hamilelik oluşmadıysa yapılacak üç temel test bulunuyor: Erkeğin Sperm ölçümü, rahim içi filmi çekimi ve Hormon testleri. Bu testlerin sonuçlarından elde edilen verilere göre tedavi planlanıyor. Yumurtlama planlanıp, uygun zamanda ilişkiye girme, spermin rahim içine konulması (aşılama) ya da yumurta ve spermin dışarıda birleştirilmesi (tüp bebek) yöntemi ile tedavi yapılıyor. 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Adet Kanaması 2 Adet Kanamasını Çoğaltan Bazı Maddeler
 Adet Kanamasının Zamansız Kesilmesi Adet Sancısı
 Ankara Kadýn Doðum Ay Başını Normale Dönüştürmek
 Ay Hali (Regl)(Aybaşı] Aybaşı Düzensizliği
 Aybaşı Düzensizliği  Aybaşı Kesilmesi Yada Azlığı
 AyHali Ayhalinde Düzensizlik
 Bakýrköy Kadýn Doðum Beyaz Akıntı ve Menopoz
 Beyaz Akıntı Ve Menopoz 2 Buca Kadýn Doðum
 Doğum Kontrol Hapları Emzikli Kadın Adet Görmez
 En Sık Rastlanan 5 Kadın Hastalığı Erken Doğum
 Erken Doğum 2 Erken Doğum 3
 Göğüs Hastalıkları 2 Göğüs Hastalıkları 3
 Göğüs Kanseri 2 Göğüs Kanseri 3
 Göğüs Nezlesinde Göğüs Nezlesinde 2
 Göğüs Zarı İltihabında Göğüsü Yumuşatıcı... Göğüs Zarı İltihabında Göğüsü Yumuşatıcı 2...
 Göğüste Bezele Göğüste Süt Kanalları İltihabı
 Hamile Kalmayı Kolaylaştırıcı Hamileliği Önleyici
 Hamilelik Hastalýklarý Hamilelik ve Jinekoloji
 Hamilelikteki Bulantıyı Kesici Hastalık Sonrası Hallerde (Nekahat Dönemi)
 İzmir Kadın Doğum Jinekolog Gebelik
 Jinekolog ve Gebelik Jinekoloji Hastalýklarý
 Jinekoloji ve Hamilelik Kadın Hastalıkları
 Kadın Hastalıkları 2 Kadın Hastalıkları 3
 Kadın Kısırlığı 2 Kadın Sağlığı Bozuklukları
 Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Kadınlardaki Beyaz Akıntıyı Giderici
 Kadınlardaki Beyaz Akıntıyı Kesici Kadınların Sağlık Sorunlar
 Kadýn Doðum Ankara Kadýn Doðum Doktorlarý Ýzmir
 Kadýn Hastalýklarý Kadýn Jinekolog
 Kanamayı Durdurmak Melankolide
 Meme Ağrısı 2 Memede Hissedilen Sertlikler
 Memeler Memelerin Sarkması Halinde
 Nitratlar Rahim İltihapları
 REGL Düzensizligi ve Aybaşı Sakarya Kadýn Doðum
 Sancısız Doğum Yakacık Kadın Doğum
 Ýzmir Kadýn Doðum Doktorlarý Ýzmir Kadýn Doðum Uzmaný
 Ýzmir Kadýn Doðum Uzmanlarý

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.