Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
En İyi Alerji İlacı
En İyi Alerji İlacı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
En İyi Alerji İlacı :

Sizi etkileyen tüm alerjenlerden kaçınmak her zaman mümkün değildir, dolayısıyla alerjenlerden kaçınmak alerjinizin tedavisinde önemli bir rol oynasa da, bu yaklaşımın uygun antialerji ilaçları kullanımıyla birleştirilmesi gerekebilir. Başlıca dört tür ilaç vardır:

1- Semptomatik ilaçlar semptomlarda hızlı bir rahatlama sağlamak için kullanılır.

2- Antihistaminikler histaminin enflamatuar hücrelerden

salıverilmesinden sonraki etkilerini engelleyerek alerjik

reaksiyonun şiddetini azaltır.

3- Antienflamatuarlar Histamin dahil, kimyasal maddelerin salıverilmesini önleyerek enflamasyonun düzeyini azaltır.

4- Lökotrien reseptör antagonistleri alerjik hastalıklarda kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni bir ilaç sınıfıdır. Bu ilaçlar lökotrienlerin (bir tür enflamatuar kimyasal madde) enflamasyona yol açmadan önce bağlanmak zorunda oldukları reseptörlerin önünü keserek, bağışıklık yanıtının bu kısmının oluşmasını önler.

Adrenalin akut/alerjik reaksi yonların tedavisi için de kullanılır.

Semptomatik ilaçlar

Bu ilaçlar yalnızca alevlenme zamanlarında semptomların tedavisi için kullanılmalıdır.

Akciğerler: Astımı olan herkes yanında "rahatlatıcı" bir inhaler bulundurmalıdır. Bu inhalerde hava yolu kasını gevşeten ve küçük hava yollarını ya da bronşları genişleten bir ilaç (bir bronkodilatör) bulunur, İlacın, nefes darlığında ve hışıltı solunumda bile kolaylıkla kullanılabilecek bir formda olması gerekir.

Gözler: Saman nezlesiyle birlikte gözlerde görülen kızarıklık, yanma ve batmayı geçici olarak hafifleten çeşitli göz damlaları vardır. Bu damlalar gözün yüzeyindeki kan damarlarını büzer ve kızarmayı azaltır. Bununla beraber, bu damlalar bir haftadan uzun süre kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanım durumunuzu ağırlaştırır, çünkü dozun etkisi geçtikten sonra semptomlarınız her seferinde daha da şiddetlenmiş olarak geri döner; buna semptomlann geri tepmesi (rebound) denir. Glokomu (artmış göz içi basıncı), diyabeti ve yüksek tansiyonu olanlar bu ilaçlardan uzak durmalıdır.

Burun: Dekonjestan (şişmeyi ve tıkanıklığı azaltan ilaç) burun damlaları ya da spreyleri de dekonjestan göz damlalarına benzer şekilde, ancak bu sefer burnun iç yüzeyindeki kan damarlarını büzerek etki gösterir. Bunun sonucunda burun salgısında bir azalma ve burun tıkanıklığında bir hafifleme olur. Bu tür ilaçlar hızla ve çok etkili olabilirse de, semptomlarınızın kötüleşmesine yol açabileceklerinden uzun süreli kullanılmamalıdır. Sonuçta ortaya çıkanlan tedavi etmektense, kendinizi koruyarak alerjik semptomlann oluşmasını önlemek çok daha iyidir. Enflamatuar yanıtı azaltmak için antienflamatuarlarla tedaviyi denemeli ve alerjenlerden olabildiğince uzak durmalısınız.

Deri: Şişmiş ve kızarmış (enflamasyonlu) deri çok kaşıntılı olabilir ve basit yumuşatıcı kremlerin düzenli olarak kullanılması kaşıntıyı hafifletmekle kalmaz, derinizi de güçlendirir. Bu kremler ilaç içermez, ancak derinin yüzeyini yumuşatarak ve su kaybını azaltıp hidrasyon düzeyini artırarak etki eder. Her iki etki de derinizi kalınlaştınp sertliğini alarak güçlendirir. Doktorunuzun sizin için reçete edebileceği kremler (bazıları eczanelerde bulunur) kozmetik nemlendirici kremlerden daha etkilidir; Parfüm ve lanolin içermedikleri için derinizi tahriş etme olasılıkları daha düşüktür.

Antihistaminikler

Antihitaminik ilaçlar, histaminin etkişini gösterdiği yer olan hücre reseptörlerine bağlanabilme gücünü azaltarak iş görür. Histamin, vücudun enflamatuar reaksiyonunun bir parçası olarak salıverdiği en güçlü kimyasal maddelerden biridir. Histamin hava yollarının daralmasına, karın ağrısına, hapşırmaya, burun ve gözlerde Kaşıntı ve sulanmaya yol açar. Antihistaminikler göz damlası, burun spreyi, ağızdan alınan şurup ya da tablet formunda olabilir. Bazen yalnızca antihistaminik ilaç tek başına semptomlarınızın önünü almaya yeterli olabilir. Ancak, saman nezlesinin neden olduğu tıkalı ve şiş bir burnu tedavide pek işe yaramadıklarından antienflamatuar bir ilaca (bkz. aşağıda) gerek duyulur.

Antihistaminiklerin en sık görü i len yan etkisi sedasyondur (uyuşukluk); bazı eski tip antihistaminiklerin araç sürme üzerindeki etkisi alkol kadar şiddetli olabilir. Sedatif etkile rinin uyumayı kolaylaştırması yü zünden ağır alerji vakalarında bu ilaçlar hâlâ kullanılmaktadır. Klorfeniramin belki de en güçlü sedatif etkiye sahip ilaçtır. Semptomlarınız nedeniyle gece uykuya dalmakta zorlanıyorsanız yararlı olabilir, ancak otomobil veya bir makine kullanacak ya da yemek pişirecek seniz i gün içinde almamanız gerekir. Bu nunla beraber, yeni ya da ikinci ne sil antihistaminiklerden loratadin, akrivastin ve astemizol gibi bazıları sedasyon yapmaz. Bunları kullanmak da kolaydır çünkü günde bir ya da en çok iki defa alınırlar.

Antienflamatuarlar

Antienflamatuar ilaçlar enflamasyonun şiddetini, dolayısıyla dokulardaki tahrişi azaltır ve semptomların hafiflemesini, hatta tamamen düzelmesini sağlar. Bu ilaçların etkili olabilmeleri için düzenli olarak alınmaları gerekir. Genellikle vücudun etkilenen kısmına, lokal olarak uygulanması tercih edilir.

Başlıca iki sınıf antienflamatuar ilaç vardır:

• Sodyum kromoglikat ve nedokromil: Bu ilaçların göz damlası, burun spreyi, inhaler ve ağızdan alınan formları mevcuttur. Ağızdan alınan (oral) formları nadiren kullanılır. Semptomlarınız hafifse bu ilaçları denemeye değer çünkü yan etkileri yoktur. Buna karşılık, çok güçlü ol madıklarından yararları kısıtlı olabilir.

Kortiosteroidler: Bunlar alerjik hastalıkların tedavisinde en yararlı ilaçlardır. Cilt kremi, göz damlası, burun spreyi ve astım için inhaler olarak bulunabildikleri gibi, şiddetli veya akut semptomların tedavisinde ağızdan alınan preparatlar şeklinde de bulunabilirler.

Birçok hasta, olası yan etkilerinden korktuğu için kortikosteroidli ilaçlar kullanmak istemez. Öncelikle kortikosteroidlerin, bazen vücut geliştirenler ve atletler tarafından kullanılan ve istismar edilen anabolik streoidlerle aynı şey olmadığının anlaşılması önemlidir. İkinci olarak, kortikosteroidler genellikle lokal (vücudun tedavi gerektiren kısmına) olarak, örneğin astımda inhalasyon ya da egzamada krem şeklinde kullanılır. Dolayısıyla, özellikle tablet formunda alındığında gereken dozlarla karşılaştırıldığında, kullanılan dozlar son derece düşük olabilmektedir. Kortikosteroidler yalnızca yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanılmaları durumunda yan etkilere yol açar. Bunlar arasında:

deride incelme,

kolay morarma,

kemiklerde incelme,

adrenal bezinin aktivitesinde azalma; bu ağır vakalarda şoka yol açar,

çocuklarda büyümenin baskılanması gibi yan etkiler vardır.

Bir inhaler aracılığıyla topikal ilaç kullandığınızda, ilacı ağızdan aldığınızda kullanacağınız dozun ellide biri ile yüzde biri arasında bir doz almış olursunuz. Bu düşük dozlarla da yan etki gelişmesi pek olası değildir. Astım hastalığınızın çok ağır olması dışında, ağızdan düzenli steroid ilaç almanız gerekmeyecektir, ancak ağır bir akut astım atağı geçirirken bu ilaçları birkaç gün kullanmanız gerekebilir.

Yüksek dozda inhale steroid, burun spreyi veya cilt kremi kullanıyorsanız ya da aynı anda değişik steroid ilaçlar alıyorsanız dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın, çünkü bunların yan etkiye yol açma güçleri birbiri üzerine eklenir.

Yüksek dozda herhangi bir steroid ya da faklı steroidlerin bir kombinasyonunu kullanıyorsanız bunu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Doktorunuz kullandığınız dozları, semptomları en iyi tedavi edecek olan en düşük düzeye indirmeye çalışacaktır. Yüksek dozda steroid tedavisi gören çocuklar düzenli olarak muayene edilmeli, mümkün olduğunca dozlar düşrülmeli ve büyümeleri yakından izlenmelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Uğur Tulumerhabalar gün içinde enerjik olabilmem için neler tüketmeliyim . yorgunum ve halsizim sürekli Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim . İyi çalışmalar .
  • En

    İyi

    Alerji

    İlacı