Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Eklem Romatızması
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Eklem Romatızması

Eklem Romatızması Hakkında Genel Bilgiler

 

Eklem romatızması hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz....

 

Belirtiler

Baştaparmak eklemleri olmak üzere, pek çok eklem iltihaplıdır ve öncelerişekil bozuklukları oluşan bu eklemler zamanla hareket yeteneklerini de yitirebilirler.

Nedenleri

Romatoit artrit, bir özbağışıklık hastalığıdır.İnsanın bağışıklık sistemi yabancı antijenlere karşı belirgin yanıtlar verecek ve kendi özantijenlerine yönelik tepkileri engelleyecek biçimde düzenlenmiştir. İştebu denetim süreci bozulduğunda, vücut kendi öz dokularına ve kendi özproteinlerine karşı hücresel bağışıklıkyanıtı verebilir. Bu yanıt, bağışıklık süreçlerine göre, değişen yer ve şiddette doku yıkımı ve iltihap tablosu gelişmesine yol açar.

Romatoit Artrit ayrıca, çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yol açan mikroorganizmaların eklemleri tutmalarıyla da oluşabilir.


Biyolojik gerçekler

Romatoit artrit hastalıklarında,bağışıklık sistemindeki aksamalar yüzünden, vücutkendi kendine saldırıya geçer. Artrit hastalarının Bağışıklık Sistemi hedefini şaşırarak,sadece eklemlerdeki mikroorganizmalara saldırmakla kalmayıp,sağlıklı eklem bağdokularına da zarar verir ve zarar gören bu eklemlerde iltihaplanma ve dejenerasyonlar oluşmaya başlar.


Psikolojik gerçekler

Psikosomatik alanında artrithastaları, “yardım etmekten asla vazgeçmeyen tipik kadınsı”karakter yapısına sahip kişiler olarak tanımlanır.Genelde saldırganlık duygularını yönlendirmekte zorlukçekerler. Birilerine hırslandıklarında duygularını hemen açıklamaz, aksine, bu zarar verici enerjiyi kendilerine yöneltirler;bağışıklık sistemlerinin kendi sağlıklı hücrelerine saldırmasını anımsatan özel birdavranış biçimidir bu. Artrit hastaları birlikte yaşadıkları kişilere karşı ender olarak kızgınlıklarını belli eden, özverili, uyumlu, çekingen, fedakarca davranabilen ve haksızlıklara boyun eğebilen kişilik özelliklerine sahiptirler ve ne yazık ki genelde bu kişilik özellikleri, günümüzde kadınlara biçilen rolü yansıtmaktadır. Gerçekten de, romatoitartrit hastalığına yakalanan kadınlar, bu hastalığa yakalanan erkeklerden üç kat fazladır.


Çok eski bir hastalık


Eklem iltihabı bilinen en eski hastalıklardandır. Tarih öncesine ait iskeletlerin eklemlerinde yapılan araştırmalara göre, Mısır mumyalarında ve Neandertaler insanında bile eklem iltihabına rastlanılmıştır.Ayrıca, hayvanlar da aynı hastalığa yakalanabilirler;örneğin dinozorlar da bu sıkıntıyı çekmekten kurtulamamışlar.


Kendinize yardımcı olabilirsiniz


Balık yiyin

Balık gerçek bir “ağrı ve iltihaplanma katilidir.” Öncelikle uskumru, somon ve ringa balıklarında bolca bulunan Omega-3 asitleri, iltihaplanmaları başlatan mediatorların etkinliğini belirli bir dereceye kadar azaltabilirler; iltihaplanma mediatorları, tipik eklemşişliklerini ve özellikle de artrit ağrılarını başlatan,organizma tarafından üretilen maddelerdir.


İbuprofen

Tüm ağrı kesiciler arasında,ibuprofen içerikli olanları, artrit hastalarına en uygunolanlardır. İbuprofen içerikli kremler de friksiyonlarda başarıyla kullanılabilir.


Kilo vermek ve diyet

Üstlerine ne kadar çok baskı binerse eklemlerin iltihaplanmaya karşı yatkınlıkları da ooranda artar. Eğer fazla kilolarınız varsa, onları mutlaka vermeye çalışın! Böylece eklemlerinize binen baskı azalacaktır.

Genel olarak daha az et, daha fazla sebze vemeyve yiyin. Artrit hastalığı için geliştirilmiş özelbir diyet olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Hangibesinlerin durumunuzu kötüleştirdiğini, deneyerek öğrenmeye çalışın. Ama en önemlisinin yeterli miktarda C vitaminialımı olduğunu da sakın unutmayın!


Şifalı bitkiler


Ürik asidi azaltıcı ve eklem iltihabını yatıştırıcı özellikler içeren bitkikarışımının çayı ile uygulanacak kürlerrahatlık sağlayabilir.

Reçete: Altınbaşak,atkuyruğu, ısırganotu, rezene, Ardıç kozalağı,mayıs papatyası, ve melekotu kökü birer ölçü hindiba ise 2 ölçü olarak ince kıyılıp iyice harmanlanır ve cam birkavanozda saklanır.

Bir tatlı kaşığı dolusu bitki karışımı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 6-8 dakika sonrasüzülür. Taze demlenmiş çay, soğutulmadan ve tatlandırılmadan,aç karnına veya öğün aralarında olmak üzere, günde 2-3 bardakiçilir.

İki haftalık bir çay kürünün sonunda 3-4 gün ara verilir ve eğer istenirse iki haftalık yeni birküre başlanabilir.

Ağır kalp veya böbrek hastalığı olanlar, bu çay kürüne başlamadan önce doktorlarına danışmalıdırlar!


Eterli yağlar

Biberiye, mercanköşk ve lavantayağları,uygulandıkları bölgenin kan dolaşımını hızlandırırlar; koku olarakda, bağışıklık sistemini yönlendiren beyin bölgesini etkileyerek ağrıları yatıştırabilirler.

Önerilen eterli yağları eşit oranda karıştırın. Bu karışımdan 10-15damlayı, sıcak suya batırılıp hafifçe sıkılmış bir bezin üstüne dağıtın ve bezisıcak kompres olarak hasta ekleme sarın. Çabuk kurumaması ve soğumaması için, kompresin üstünü sıcak bir havluyla örtün.Uygulama süresi 10-15 dakika olmak üzere, günde 2-3 kere yinelenebilir.


Su yardımcıdır

Banyo suyunun sıcaklığını beden ısısına(37 derece)eşitleyin. Bazı batı ülkelerinde artrit hastaları banyo küvetlerinde tedavi edilmektedir. Suyun içinde kalış yatıştırıcı ve ağrıları hafifletici sonuçlar verebiliyor. Su vücudun ağırlığını azaltarak eklemleri rahatlatıyor. Bu durumda özel  eklem egzersizleri veyaaqua-jogging (havuz içinde egzersiz) uygulamaları da rahatlatıcı olabiliyor.

Dikkat: Banyodan sonra üşütülmemeli,bir süre yatakta dinlenilmelidir!


Bitkisel merhemler

Eklem ve kas romatizmalarında merhemle yapılan friksiyonlar bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak, önemli rahatlıklar sağlayabilir.

-Öküzgözü – Arnica montana merhemi

“Arnica-Kneipp Salbe”

-Karakafesotu – Symphytum officinale merhemi

“Kytta-Balsam  f”

Bu merhemleri Alman eczanelerinden reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.


Homeopatik ilaç

-Bryonia – (Bryonia cretica) Ülkemizde yetişen türlerin dışındaki bir Akasma bitkisinin zehirli kökünden elde edilir.

Bryonia D4 seyreltisi, ağrıların gitgide arttığı vesabahları en şiddetli noktaya ulaştığı durumlarda kullanılmalıdır.

Kullanım dozajı: Günde 3 kere 10 damla, dil altına alınır; akutağrılara karşı bu dozaj saat başlarında daalınabilir.

Aspirin kullanmayın

Ağrıları kesme etkisi nedeniyle artrit hastaları çoğunlukla aspirin kullanırlar. Evet ağrıları keser, ama vücut için çok önemli olan C vitaminini de emer!

Bakır!
Eski bakır artrit bilezikleri son zamanlarda yine saygı görmeye başladı. Herhalde sindirim sistemleri tarafından özümlenemediği için, artrit hastalarında büyük olasılıkla eksik olan bakır, deri tarafında emilerek organizmaya katılabiliyor. Siz de deneyebilirsiniz.
Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz
·       Fazla kilolarınızdan kurtulmaya gayretedin! Çünkü fazla kilo taşıyan kişilerde eklemler aşınır ve bu yüzden de kendilerini yenileme(regenerasyon)yeteneğini önemli ölçüde yitirirler.

·       Haftada en azından 3 kere olmak üzere, düzenli  veya egzersizler yapın ki, güçlü kaslar, sağlıklı eklemlerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler. Aniden yön değiştirmeyi gerektiren ve bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek spor türleridir. En doğrusu, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya aletli jimnastikte kasları ve eklemleri güçlendirmek ve güçlütutmaktır.

·       Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin.Yapılan araştırmalar sonucunda, artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır. Bu vitaminin koruyucu etkisi belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir!  C vitaminini öncelikle,kivi, portakal, greyfurt, limon, yeşil biber, kuşburnu, domates,maydanoz ve kiraz, çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz.

·       Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin!Çünkü A vitamini, bağırsak mukozasını sıkıştırarak, mikroorganizmaların besin yoluyla kana karışıp eklemlere ulaşmasını önler. A vitamini öncelikle havuçta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

·       Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa, bitkisel yağların tüketimini kısın!Bitkisel yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının eklem iltihaplarının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır. Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz.

·       Artrit bir özbağışıklık hastalığı olduğuna göre, eğer ailenizde birden fazla artrit hastası varsa, bağışıklık sistemini Cvitamini ile güçlendirmenin ötesinde, echinacea/Ekinazya preparatları veya çayları ile de güçlendirmek çok doğru bir davranış olacaktır.

·       Uyarıcılardan uzak durun! Alkolü ve kahveyi çok aza indirin ve sigara ile ilişkinizi kesin!

 

 

ROMATİZMA HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLARAK KULLANILAN %100 BİTKİSEL ÜRÜNLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN...    

 

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Romatizmaya Ne İyi Gelir
 • Eklem İltihabı
 • Diz Eklem Ağrısı
 • İltihablı Romatizma
 • Romatizma İçin Şifalı Bitkiler
 • Artirit Tedavisi
 • Sjögren Sendromu 2
 • Romatizma Belirtisi
 • Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
 • Parmak Eklem Ağrısı
 • İltihaplı Romatizma İlaçları
 • Eklem Ağrılarının Belirtileri
 • Kanda Romatizma Belirtileri
 • Romatizma İlaç İsimleri
 • Disk Kaymasında Ne Olur?
 • Romatizmada Kocakarı İlaçları
 • Eklem Romatizması Belirtileri
 • Yumuşak Doku Romatizma
 • Eklem Bacaklılar
 • Eklem Sıvısı
 • Eklem Kireçlenmesi
 • Eklem Ağrılarının Nedenleri
 • Eklem Çeşitleri Nelerdir
 • İbrahim Saraçoğlu Romatizma
 • Eklem Ağrıları Tedavisi
 • İltihaplı Romatizma Nedir
 • Eklem Sağlığı
 • Diz Eklem Ağrıları
 • Kas Eklem Ağrıları
 • Eklem Ağrılarının Tedavisi
 • İltahaplı Romatizma
 • Eklem İltihabı Tedavisi
 • Eklem Kıkırdağı
 • Bacak Eklem Ağrıları
 • Eklem Kireçlenmesi Tedavisi
 • Romatizma Kaplıcaları
 • Eklem Yerlerinde Ağrı
 • Eklem Hastalıkları Nelerdir
 • Romatizma Çayı
 • Palindromik Romatizma
 • Diz Eklem Rahatsızlıkları
 • Romatizma İlaçları Nelerdir
 • Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar
 • Romatizmaya İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 • Romatizmaya Hangi Bitki İyi Gelir
 • Romatizmada Sülük Tedavisi
 • Romatizmayı Tetikleyen Yiyecekler
 • İltihaplı Romatizma Tedavi Yöntemleri
 • Bitkisel Romatizma Tedavisi
 • Romatızma Tedavısı
 • Ayağın Ortasında Duyulan Sancı
 • Mafsal Ağrısı
 • Namaz Ve Romatizma
 • Ameliyat Gündeme Geldiğinde
 • Romatizma
 • Romatizmanın Tedavisi
 • Romatizma Tedavi
 • Romatizmanın Belirtileri
 • Eklem Romatizma
 • Eklem Romatızması
 • Eklem Ağrıları
 • Eklem Ağrısı
 • Eklem Tedavisi
 • Eklem Çeşitleri
 • Eklem Romatizma Tedavisi
 • Romatizma Nedir
 • Eklem Romatizmasının Tedavisi
 • Eklem Romatizma Belirtileri
 • Eklem Romatizmasının Belirtileri
 • Romatizma Hastalığı
 • Romatizma Hastalıkları
 • İltihaplı Romatizma Tedavisi
 • Eklem Hastalıkları
 • Oynar Eklem
 • Romatizma Bitkisel
 • Eklem Hastalığı
 • Eklem Romatizması Tedavi
 • Romatizma Bitkisel Tedavi
 • İltihaplı Romatizma Belirtileri
 • Romatizma Ağrıları
 • Romatizma Çeşitleri
 • Romatizma Ağrısı
 • Eklem Ve Kaslar
 • Romatizma Tedavisi Bitkisel
 • Romatizmanın Bitkisel Tedavisi
 • Romatizma İlacı
 • Eklem Romatizmaları
 • Eklem Ağrıları Nedenleri
 • Şifalı Bitkiler Romatizma
 • Romatizma Kremi
 • Eklem Romatizması Nedir
 • Eklem Ağrılarının Sebepleri
 • Eklem Ağrısının Sebepleri
 • Sakroiliak Eklem
 • Romatizma Kremi
 • Eklem Çeşitleri Nedir
 • Romatizma Doktoru
 • Romatizma Kremleri
 • Parmak Eklem Ağrıları
 • Eklem Ağrıları İçin
 • Çocuklarda Romatizma
 • El Eklem Ağrıları
 • Romatizma
 • Eklem İlaçları
 • Artrit Romatizma
 • Romatizma Doktorları
 • Romatizma Testi
 • Romatizma Nedenleri
 • Romatizma
 • Akut Eklem Romatizması
 • Eklem Ağrısı Tedavisi
 • Romatizma Testleri
 • Eklem Rahatsızlıkları
 • Eklem Ağrısı Nedenleri
 • Romatizmaya Bitkisel Çözüm
 • Romatizma Belirtileri Nelerdir
 • Eklem Faresi
 • Romatizmanın Belirtileri Nelerdir
 • Romatizma Neden Olur
 • Kanda Romatizma
 • Kandaki Romatizma
 • Romatizma Tahlili
 • Eklem İltihabı Belirtileri
 • Romatizma Tahlilleri
 • Çocuklarda Eklem Ağrısı
 • İltahaplı Eklem Romatizması
 • Romatizma İltihabı
 • Eklem İltihaplanması
 • İltihaplı Romatizma Hastalığı
 • Siyatik Romatizma
 • Ayak Eklem Ağrıları
 • İltihaplı Romatizma Çeşitleri
 • Omuz Eklem Ağrıları
 • Romatizma Tedavisi
 • İntihaplı Romatizma
 • Eklem Bağları
 • Romatizma Dergisi
 • Bitkisel Romatizma İlaçları
 • Diz Eklem Hastalıkları
 • Gizli Romatizma
 • Ellerde Romatizma
 • Eklem Ağrilarina Son
 • Eklem İltihabı Nedir
 • Eklem Faresi Nedir
 • Eklem Yeri Ağrıları
 • Kronik Romatizma
 • Kanda Romatizma Nedir
 • İltaplı Romatizma
 • Sakroiliak Eklem Ağrısı
 • Ayaklarda Romatizma
 • İntahaplı Romatizma
 • Eklem
 • Romatizmam
 • Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler
 • Romatizmaya İyi Gelen Kaplıcalar
 • Romatizmaya İyi Gelen Bitki
 • Romatizmaya Şifalı Bitkiler
 • Romatizmaya Bağlı Baş Ağrısı
 • Romatizmanın Nedenleri
 • Romatizmanın Kalbe Etkisi
 • Romatizmanın Çeşitleri
 • Romatizmanın Zararları
 • Romatizmanın Sebepleri
 • Romatizmanın Vücutta Oluştuğu Yerin Yapısı Nasıldır
 • Romatizmanın Kalbe Vurması
 • Romatizmada Bitkisel Tedavi
 • Romatizmada Beslenme
 • Romatizmada Ozon Tedavisi
 • Romatizmada Kan Değerleri
 • Romatizmada Kortizon Tedavisi
 • Romatizmada Kullanılan İlaçlar
 • Romatizmada En İyi Doktor
 • Romatizmadan Nasıl Kurtulunur
 • Romatizmadan Korunma Yolları
 • Romatizmayı Tedavi Eden Bitkiler
 • Romatizma Tedavileri
 • İbrahim Saraçoğlu Romatizma Tedavisi
 • Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır
 • Romatizma Bitkisel Tedavi
 • Romatizmaya Bitkisel Tedavi
 • Romatizma İçin Bitkisel Çözüm
 • Romatızma Tedavısı
 • Adnan Saraçoğlu
 • İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi
 • Romatizma Bitkisel Tedavisi
 • Acı Veren Ayaklar
 • Ağrıyan Ayaklar
 • Ağrıyla Uyanma
 • Akut Gut
 • Bel Ağrısında Ağrı Dindirici İlaçlar
 • Arka Ağrısında Yatak Seçimi - Yatış Şekli
 • Artirit
 • Altiritte Genel Görünüm
 • Asit Ürik
 • Gut Tipleri
 • Yalancı Gut
 • Arka Ağrılarının Önlenmesi Ve Tedavisi
 • Arka Ağrılarının Tedavisinde Yatak İstirati
 • Arka Ağrısı İçin İğneler
 • Mafsal Sertleşmesinde Kimler Hastalanır
 • Romatizmada 11-19 Yaşları Arasındakiler
 • Romatizmada Aile Planlaması Ve Gebelikten Korunma
 • Altiritli Hastaya Fizik Tedavisi
 • Ameliyat Ve Kalça Altiriti
 • Ankylosing Spondylitis (Mafsal Sertleşmesi)
 • Arka Ağrısı İçin Gelecekte Yapılıcak Çalışmalar
 • Arka Ağrısında Kıpırdamadan Oturup Acı Çekmek
 • Arka Ağrısında Korseler Ve Alçı Destekler
 • Artirit Hangi Eklemler?
 • Artirit Hangi Tendonlar?
 • Arterite Bağışıklık Kazandıranlar
 • Artiritin Yol Açtığı Başka Hastalıklarda Kullanılanlar
 • Artiritte Ayakların Durumu
 • Artiritte Dinlenmenin Önemi
 • Artiritte Tıbbi Kontrol
 • Ateşli Romatizma
 • Ateşli Romatizma İle Kalp Rahatsızlığı
 • Ateşli Romatizmaların Belirtileri
 • Ateşli Romatizmanın Nedeni
 • Ateşli Romatizmanın Ortadan Kalkma Sebebi
 • Artiritte Hastalığı Hafifletenler
 • Ayağın Anatomisi
 • Ayağın Arkasında Sancı
 • Ayağın Kanla Beslenmesi
 • Ayak Tarağında Sancı
 • Ayaklar Ve Ayak Bilekleri
 • Ayakta Gelişim
 • Ayakta Oluşan İntihaplı Şiş
 • Ayakta Sinirler
 • Bacaklarda Görülen Artirit
 • Bademcikler Ve Ateşli Romatizma
 • Başka Hastalıklarla İlgili Boyun Ağrısı
 • Romatizmada Bel Ağırısı
 • Romatizmada Bel Ağrısı Çekenler Otomobilde Ne Yapmalıdır
 • Romatizma Bel Ağrısında Büroda Çalışanlar
 • Romatizmada Bel Ağrısında Evde Duranlar
 • Romatizmada Bel Soğukluğu
 • Romatizmada Bilek Kanalı Sendromu
 • Romatizmada Bilek Sendromu Tedavisi
 • Bir Çeşit Zührevi Hastalık Mı?
 • Romatizmada Boyun Ağırısı İle İlğili Koşul Ve Etkenler
 • Bursitis
 • Romatizmada Cereyanda Kalmak Ve Sıcaklık
 • Diğer Romatizma Türleri
 • Romatizmada Diğer Tedavi Yöntemleri
 • Disk Kaymasında Gençler Yaşlanmaya Başlayınca
 • Disk Kaymasında Hastalar
 • Disk Kaymasından Kimler Etkilenir?
 • Disk Kaymasının Başlangıcı
 • Disk Kaymasının Belirtileri
 • Disk Kaymasının Daha Sonraki Etkileri
 • Disk Kaymasının Nedeni?
 • Fibrositis Veya ’nedeni Belirsiz Arka Ağrısı’
 • Genel Yumuşak Doku Romatizmasının Diğer Nedenleri
 • Kalp Romatizması 2
 • Romatizmada Kaynağı Başka Yerdeki Ağırılar
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması Aşınma Veya Yaşlanma
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması Yağlama Ve Onarım
 • Romatizmada Kol Ve Omuzlardaki Ağrı
 • Romatizmada Kortizon Ve Diğer Steroidler
 • Romatizmada Kristaller Ve Polarılmış Işık
 • Romatizmada Kristallerle Oluşan İltihap
 • Lokal Yumuşak Doku Romatizması
 • Lumbar Spondylosis (Bel Romatizması) Nedir
 • Romatizmada Mafsal Sertleşmesi İntihaplaşma
 • Omurga Urları
 • Romatizmal Artirit Kimlerde Görülür
 • Romatizma Aile Ve Cinsel Hayatı Etkilermi?
 • Romatizmada Cinsel Hayat
 • Romatizmal Artirit
 • Romatizmal Artirit Hangi Yaşta Görülür
 • Artirit Ne Kadar Yaygındır
 • Romatizmal Artirit Nedeni
 • Romatizmal Artirite Benzer Hastalıklar
 • Romatizmal Artiritle Aynı Zamanda Görülen Psoriasis
 • Romatizmal Artiritte Ağrı Ve Sancı
 • Romatizmal Artiritte Ne Olur?
 • Romatizmal Artiritte Renk Bozukluğu
 • Romatizmalı Çocuklarda Eğitim
 • Romatizmalı Kişilerde Aile Ve Aile Planlaması
 • Romatizmanın Gençler Üzerindeki Etkisi
 • Romatizmanın Sevdikleri Ve Sevmedikleri
 • Romatizmada Ruhi Dinlenme
 • Sistematik Lupus Erythenatosus
 • Romatizmada Soğuğa Karşı Duyarlılık
 • Still Hastalığı (Çocuklarda Romatizmal Artirit)
 • Still Hastalığı Nedir?
 • Still Hastalığı Ve Büyümenin Engellenmesi
 • Still Hastalığında Kimler Neden Hastalanır
 • Still Hastalığının Tedavisi
 • Romatizma 2
 • Romatizmada Tedavi
 • Romatizmada Yerinden Oynamış İç Omur Diskinin Ameliyatla Tedavisi
 • Yumuşak Doku Romatizması
 • Yumuşak Doku Romatizması Genel Ağrıları
 • Romatizma Tedavisinde Kullanılan Maddeler
 • Yumuşak Doku Romatizması Yaygınlığı
 • Zayıf Kemiklerin Tedavisi
 • Yumuşak Doku Romatizması Ve Kas Ağrıları
 • Eklem

  Romatızması