Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Eklem Romatizması Belirtileri
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.
Eklem Romatizması belirtileri Hakkında Genel Bilgiler

Eklem romatizması belirtileri hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz.

Belirtiler
Baştaparmak eklemleri olmak üzere, pek çok Eklem iltihaplıdır ve öncelerişekil Bozuklukları oluşan bu eklemler zamanla hareket yeteneklerini de yitirebilirler.

Nedenleri
Romatoit artrit, bir özbağışıklık hastalığıdır.İnsanın bağışıklık sistemi Yabancı antijenlere karşı belirgin yanıtlar verecek ve kendi özantijenlerine yönelik tepkileri engelleyecek biçimde düzenlenmiştir. İştebu denetim süreci bozulduğunda, vücut kendi öz dokularına ve kendi özproteinlerine karşı hücresel bağışıklıkyanıtı verebilir. Bu yanıt, bağışıklık süreçlerine göre, değişen Yer ve şiddette doku yıkımı ve iltihap tablosu gelişmesine Yol açar.

Romatoit Artrit ayrıca, çeşitli Enfeksiyon hastalıklarına yol açan mikroorganizmaların eklemleri tutmalarıyla da oluşabilir.

Biyolojik gerçekler

Romatoit artrit hastalıklarında,bağışıklık sistemindeki aksamalar yüzünden, vücutkendi kendine saldırıya geçer. Artrit hastalarının bağışıklık sistemi hedefini şaşırarak,sadece eklemlerdeki mikroorganizmalara saldırmakla kalmayıp,sağlıklı eklem bağdokularına da zarar verir ve zarar gören bu eklemlerde iltihaplanma ve dejenerasyonlar oluşmaya başlar.

Psikolojik gerçekler

Psikosomatik alanında artrithastaları, “yardım etmekten asla vazgeçmeyen tipik kadınsı”karakter yapısına sahip kişiler olarak tanımlanır.Genelde saldırganlık duygularını yönlendirmekte zorlukçekerler. Birilerine hırslandıklarında duygularını hemen açıklamaz, aksine, bu zarar verici enerjiyi kendilerine yöneltirler;bağışıklık sistemlerinin kendi sağlıklı hücrelerine saldırmasını anımsatan özel birdavranış biçimidir bu. Artrit hastaları birlikte yaşadıkları kişilere karşı Ender olarak kızgınlıklarını belli eden, özverili, uyumlu, çekingen, fedakarca davranabilen ve haksızlıklara boyun eğebilen kişilik özelliklerine sahiptirler ve ne yazık ki genelde bu kişilik özellikleri, günümüzde kadınlara biçilen rolü yansıtmaktadır. Gerçekten de, romatoitartrit hastalığına yakalanan kadınlar, bu hastalığa yakalanan erkeklerden üç kat fazladır.

Çok eski bir hastalık


Eklem iltihabı bilinen en eski hastalıklardandır. Tarih öncesine ait iskeletlerin eklemlerinde yapılan araştırmalara göre, Mısır mumyalarında ve Neandertaler insanında bile eklem iltihabına rastlanılmıştır.Ayrıca, hayvanlar da aynı hastalığa yakalanabilirler;örneğin dinozorlar da bu sıkıntıyı çekmekten kurtulamamışlar.

Kendinize yardımcı olabilirsiniz

Balık yiyin

Balık Gerçek bir “ağrı ve iltihaplanma katilidir.” Öncelikle uskumru, somon ve ringa balıklarında bolca bulunan Omega-3 asitleri, iltihaplanmaları başlatan mediatorların etkinliğini belirli bir dereceye kadar azaltabilirler; iltihaplanma mediatorları, tipik eklemşişliklerini ve özellikle de artrit ağrılarını başlatan,organizma tarafından üretilen maddelerdir.

İbuprofen

Tüm Ağrı kesiciler arasında,ibuprofen içerikli olanları, artrit hastalarına en uygunolanlardır. İbuprofen içerikli Kremler de friksiyonlarda başarıyla kullanılabilir.

Kilo vermek ve diyet

Üstlerine ne kadar çok baskı binerse eklemlerin iltihaplanmaya karşı yatkınlıkları da ooranda artar. Eğer fazla kilolarınız varsa, onları mutlaka vermeye çalışın! Böylece eklemlerinize binen baskı azalacaktır.

Genel olarak daha az et, daha fazla Sebze vemeyve yiyin. Artrit hastalığı için geliştirilmiş özelbir Diyet olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Hangibesinlerin durumunuzu kötüleştirdiğini, deneyerek öğrenmeye çalışın. Ama en önemlisinin yeterli miktarda C vitaminialımı olduğunu da sakın unutmayın!

Şifalı bitkiler

Ürik asidi azaltıcı ve eklem iltihabını Yatıştırıcı özellikler içeren bitkikarışımının çayı ile uygulanacak kürlerrahatlık sağlayabilir.

Reçete: Altınbaşak,atkuyruğu, ısırganotu, rezene, Ardıç kozalağı,mayıs papatyası, ve Melekotu kökü birer ölçü Hindiba ise 2 ölçü olarak ince kıyılıp iyice harmanlanır ve cam birkavanozda saklanır.

Bir Özel Tatlı Tarifleri Nedir?">Tatlı kaşığı dolusu Bitki karışımı, orta boy bir Su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 6-8 dakika sonrasüzülür. Taze demlenmiş çay, soğutulmadan ve tatlandırılmadan,aç karnına veya öğün aralarında olmak üzere, günde 2-3 bardakiçilir.

İki haftalık bir çay kürünün sonunda 3-4 Gün Ar. verilir ve eğer istenirse iki haftalık yeni birküre başlanabilir.

Ağır Kalp veya Böbrek Hastalığı olanlar, bu çay kürüne başlamadan önce doktorlarına danışmalıdırlar!

Eterli yağlar

Biberiye, Mercanköşk ve lavantayağları,uygulandıkları bölgenin Kan dolaşımını hızlandırırlar; Koku olarakda, sistemini Nedir?">bağışıklık sistemini yönlendiren Beyin bölgesini etkileyerek ağrıları yatıştırabilirler.

Önerilen eterli yağları eşit oranda karıştırın. Bu karışımdan 10-15damlayı, sıcak suya batırılıp hafifçe sıkılmış bir bezin üstüne dağıtın ve bezisıcak Kompres olarak Hasta ekleme sarın. Çabuk kurumaması ve soğumaması için, kompresin üstünü sıcak bir havluyla örtün.Uygulama süresi 10-15 dakika olmak üzere, günde 2-3 kere yinelenebilir.

Su yardımcıdır

Banyo suyunun sıcaklığını Beden ısısına(37 derece)eşitleyin. Bazı Batı ülkelerinde artrit hastaları Banyo küvetlerinde Tedavi edilmektedir. Suyun içinde kalış yatıştırıcı ve ağrıları hafifletici sonuçlar verebiliyor. Su vücudun ağırlığını azaltarak eklemleri rahatlatıyor. Bu durumda özel  eklem egzersizleri veyaaqua-jogging (havuz içinde egzersiz) uygulamaları da rahatlatıcı olabiliyor.

Dikkat: Banyodan sonra üşütülmemeli,bir süre yatakta dinlenilmelidir!

Bitkisel merhemler

Eklem ve Kas romatizmalarında merhemle yapılan friksiyonlar bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak, önemli rahatlıklar sağlayabilir.

- Öküzgözü – Arnica montana merhemi

“Arnica-Kneipp Salbe”

- Karakafesotu – Symphytum officinale merhemi

“Kytta-Balsam  f”

Bu merhemleri alman eczanelerinden reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.

Homeopatik ilaç

-Bryonia – (Bryonia cretica) Ülkemizde Yetişen türlerin dışındaki bir Akasma bitkisinin zehirli kökünden elde edilir.

Bryonia D4 seyreltisi, ağrıların gitgide arttığı vesabahları en şiddetli noktaya ulaştığı durumlarda kullanılmalıdır.

Kullanım dozajı: Günde 3 kere 10 damla, Dil altına alınır; akutağrılara karşı bu dozaj saat başlarında daalınabilir.

Aspirin kullanmayın

Ağrıları kesme etkisi nedeniyle artrit hastaları çoğunlukla Aspirin kullanırlar. Evet ağrıları keser, ama vücut için çok önemli olan C vitaminini de emer!

Bakır!

Eski Bakır artrit bilezikleri son zamanlarda yine Saygı görmeye başladı. Herhalde Sindirim sistemleri tarafından özümlenemediği için, artrit hastalarında büyük olasılıkla eksik olan bakır, deri tarafında emilerek organizmaya katılabiliyor. Siz de deneyebilirsiniz.
Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz.

- Fazla kilolarınızdan kurtulmaya gayretedin! Çünkü fazla kilo taşıyan kişilerde eklemler aşınır ve bu yüzden de kendilerini yenileme(regenerasyon)yeteneğini önemli ölçüde yitirirler.

- Haftada en azından 3 kere olmak üzere, düzenli  veya egzersizler yapın ki, Güçlü kaslar, sağlıklı eklemlerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler. Aniden yön değiştirmeyi gerektiren ve bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek Spor türleridir. En doğrusu, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya aletli jimnastikte kasları ve eklemleri güçlendirmek ve güçlütutmaktır.

- Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin.Yapılan araştırmalar sonucunda, artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır. Bu vitaminin koruyucu etkisi belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir!  C vitaminini öncelikle,kivi, portakal, greyfurt, limon, Yeşil biber, kuşburnu, domates,maydanoz ve kiraz, çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz.

- Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin!Çünkü A vitamini, Bağırsak mukozasını sıkıştırarak, mikroorganizmaların besin yoluyla kana karışıp eklemlere ulaşmasını önler. A vitamini öncelikle havuçta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

- Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa, bitkisel yağların tüketimini kısın!Bitkisel yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının eklem iltihaplarının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır. Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz.

- Artrit bir özbağışıklık hastalığı olduğuna göre, eğer ailenizde birden fazla artrit hastası varsa, bağışıklık sistemini Cvitamini ile güçlendirmenin ötesinde, echinacea/Ekinazya preparatları veya çayları ile de güçlendirmek çok doğru bir davranış olacaktır.

- Uyarıcılardan uzak durun! Alkolü ve kahveyi çok aza indirin ve Sigara ile ilişkinizi kesin!

Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Atakan Sahiniltihaplı eklemlerım var ve tam tedavı tam uygulamayla gecmıs degıller. ne yapacagımı nasıl yapacagımı bılmıyorum. ayaklarım cok agrıyor parmaklarım agrıyor. bır an once urunu soyleyın ve alayım.
 • Diğer Makaleler
 • Romatizmada Tedavi
 • Acı Veren Ayaklar
 • Adnan Saraçoğlu
 • Ağrıyan Ayaklar
 • Ağrıyla Uyanma
 • Akut Eklem Romatizması
 • Akut Gut
 • Altiritli Hastaya Fizik Tedavisi
 • Altiritte Genel Görünüm
 • Ameliyat Gündeme Geldiğinde
 • Ameliyat Takvimini Somutlaştırma
 • Ameliyat Ve Kalça Altiriti
 • Ankylosing Spondylitis (Mafsal Sertleşmesi)
 • Arka Ağrılarının Önlenmesi Ve Tedavisi
 • Arka Ağrılarının Tedavisinde Yatak İstirati
 • Arka Ağrısı İçin Gelecekte Yapılıcak Çalışmalar
 • Arka Ağrısı İçin İğneler
 • Arka Ağrısında Kıpırdamadan Oturup Acı Çekmek
 • Arka Ağrısında Korseler Ve Alçı Destekler
 • Arka Ağrısında Yatak Seçimi - Yatış Şekli
 • Arterite Bağışıklık Kazandıranlar
 • Artirit
 • Artirit Hangi Eklemler?
 • Artirit Hangi Tendonlar?
 • Artirit Ne Kadar Yaygındır
 • Artirit Tedavisi
 • Artiritin Yol Açtığı Başka Hastalıklarda Kullanılanlar
 • Artiritte Ayakların Durumu
 • Artiritte Dinlenmenin Önemi
 • Artiritte Hastalığı Hafifletenler
 • Artiritte Tıbbi Kontrol
 • Artrit Romatizma
 • Asit Ürik
 • Ateşli Romatizma
 • Ateşli Romatizma İle Kalp Rahatsızlığı
 • Ateşli Romatizmaların Belirtileri
 • Ateşli Romatizmanın Nedeni
 • Ateşli Romatizmanın Ortadan Kalkma Sebebi
 • Ayağın Anatomisi
 • Ayağın Arkasında Sancı
 • Ayağın Kanla Beslenmesi
 • Ayağın Ortasında Duyulan Sancı
 • Ayak Eklem Ağrıları
 • Ayak Tarağında Sancı
 • Ayaklar Ve Ayak Bilekleri
 • Ayaklarda Romatizma
 • Ayakta Gelişim
 • Ayakta Oluşan İntihaplı Şiş
 • Ayakta Sinirler
 • Bacak Eklem Ağrıları
 • Bacaklarda Görülen Artirit
 • Bademcikler Ve Ateşli Romatizma
 • Başka Hastalıklarla İlgili Boyun Ağrısı
 • Bel Ağrısında Ağrı Dindirici İlaçlar
 • Bir Çeşit Zührevi Hastalık Mı?
 • Bitkisel Romatizma İlaçları
 • Bitkisel Romatizma Tedavisi
 • Bursitis
 • Çene Eklem Ağrısı
 • Cinsiyet Ve Romatizmalar
 • Çocuklarda Eklem Ağrısı
 • Çocuklarda Romatizma
 • Diğer Romatizma Türleri
 • Diğer Romatizmal Hastalıklar
 • Disk Kaymasında Gençler Yaşlanmaya Başlayınca
 • Disk Kaymasında Hastalar
 • Disk Kaymasında Ne Olur?
 • Disk Kaymasından Kimler Etkilenir?
 • Disk Kaymasının Başlangıcı
 • Disk Kaymasının Belirtileri
 • Disk Kaymasının Daha Sonraki Etkileri
 • Disk Kaymasının Nedeni?
 • Diz Eklem Ağrıları
 • Diz Eklem Ağrısı
 • Diz Eklem Hastalıkları
 • Diz Eklem Rahatsızlıkları
 • Eklem
 • Eklem Ağrilarina Son
 • Eklem Ağrıları
 • Eklem Ağrıları İçin
 • Eklem Ağrıları Nedenleri
 • Eklem Ağrıları Tedavisi
 • Eklem Ağrılarının Belirtileri
 • Eklem Ağrılarının Nedenleri
 • Eklem Ağrılarının Sebepleri
 • Eklem Ağrılarının Tedavisi
 • Eklem Ağrısı
 • Eklem Ağrısı Nedenleri
 • Eklem Ağrısı Tedavisi
 • Eklem Ağrısının Sebepleri
 • Eklem Bacaklılar
 • Eklem Bağları
 • Eklem Çeşitleri
 • Eklem Çeşitleri Nedir
 • Eklem Çeşitleri Nelerdir
 • Eklem Faresi
 • Eklem Faresi Nedir
 • Eklem Hastalığı
 • Eklem Hastalıkları
 • Eklem Hastalıkları Nelerdir
 • Eklem İlaçları
 • Eklem İltihabı
 • Eklem İltihabı Belirtileri
 • Eklem İltihabı Nedir
 • Eklem İltihabı Tedavisi
 • Eklem İltihaplanması
 • Eklem Kıkırdağı
 • Eklem Kireçlenmesi
 • Eklem Kireçlenmesi Tedavisi
 • Eklem Rahatsızlıkları
 • Eklem Romatizma
 • Eklem Romatizma Belirtileri
 • Eklem Romatizma Tedavisi
 • Eklem Romatizmaları
 • Eklem Romatızması
 • Eklem Romatizması
 • Eklem Romatizması Belirtileri
 • Eklem Romatizması Nedir
 • Eklem Romatizması Tedavi
 • Eklem Romatizması Tedavisi
 • Eklem Romatizmasının Belirtileri
 • Eklem Romatizmasının Tedavisi
 • Eklem Sağlığı
 • Eklem Sıvısı
 • Eklem Sıvısı Tedavisi
 • Eklem Tedavisi
 • Eklem Ve Kaslar
 • Eklem Yeri Ağrıları
 • Eklem Yerlerinde Ağrı
 • El Eklem Ağrıları
 • Ellerde Romatizma
 • Enflamatuar Romatizmal Hastalıklar
 • Fibromiyalji 3
 • Fibrositis Veya ’nedeni Belirsiz Arka Ağrısı’
 • Genel Yumuşak Doku Romatizmasının Diğer Nedenleri
 • Gizli Romatizma
 • Gut Tipleri
 • Gut Ve Yalancı Gut 3
 • Hamilelik 5
 • Hekime Gitmeden Önce Yapılacak Hazırlıklar
 • Hekimle Ve Diğer Sağlık Görevlileriyle Etkili İletişim
 • Hormon Bozukluğu İle İlgili Romatizmal Hastalıklar
 • İbrahim Saraçoğlu Romatizma
 • İbrahim Saraçoğlu Romatizma Tedavisi
 • İlaçsız Romatizma Mücadelesi
 • İltahaplı Eklem Romatizması
 • İltahaplı Romatizma
 • İltaplı Romatizma
 • İltihablı Romatizma
 • İltihaplı Eklem Romatizması
 • İltihaplı Eklem Romatizması 2
 • İltihaplı Hastalıkların Tedavisi
 • İltihaplı Romatizma Belirtileri
 • İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi
 • İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi
 • İltihaplı Romatizma Çeşitleri
 • İltihaplı Romatizma Hastalığı
 • İltihaplı Romatizma İlaçları
 • İltihaplı Romatizma Nedir
 • İltihaplı Romatizma Tedavi Yöntemleri
 • İltihaplı Romatizma Tedavisi
 • İltihaplı Romatizmanın Belirtileri
 • İltihaplı Romatizmanın Tedavisi
 • İntahaplı Romatizma
 • İntihaplı Romatizma
 • Jüvenil Romatoit Arterit
 • Kalça Eklem Ağrısı
 • Kalp Romatizması 2
 • Kanda Romatizma
 • Kanda Romatizma Belirtileri
 • Kanda Romatizma Nedir
 • Kandaki Romatizma
 • Karaciğer Ve Safra Kesesi Hastalıkları Romatizma Yapar
 • Kas Eklem Ağrıları
 • Kas Romatizması 2
 • Kas Romatizması 3
 • Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması Aşınma Veya Yaşlanma
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması Yağlama Ve Onarım
 • Kronik Romatizma
 • Kullandığınız İlaçlarla Etkileşimler
 • Lokal Yumuşak Doku Romatizması
 • Lumbar Spondylosis (Bel Romatizması) Nedir
 • Lyme Hastalığı
 • Mafsal Ağrısı
 • Mafsal Ağrısı 2
 • Mafsal Ezilmesi
 • Mafsal Ezilmesi 2
 • Mafsal Romatizması
 • Mafsal Romatizması 2
 • Mafsal Sertleşmesinde Kimler Hastalanır
 • Müzmin Romatizmalar
 • Namaz Ve Romatizma
 • Omurga Urları
 • Omuz Eklem Ağrıları
 • Osteoartrit Tedavisinde İkinci Basamak
 • Osteoporoz Tehlikesi
 • Oynar Eklem
 • Palindromik Romatizma
 • Parmak Eklem Ağrıları
 • Parmak Eklem Ağrısı
 • Romatizma
 • Romatizma
 • Romatizma
 • Romatizma
 • Romatizma
 • Romatizma 11
 • Romatizma 12
 • Romatizma 13
 • Romatizma 14
 • Romatizma 15
 • Romatizma 16
 • Romatizma 17
 • Romatizma 18
 • Romatizma 19
 • Romatizma 2
 • Romatizma 3
 • Romatizma 4
 • Romatizma 5
 • Romatizma 6
 • Romatizma 7
 • Romatizma 8
 • Romatizma 9
 • Romatizma Ağrıları
 • Romatizma Ağrılarında
 • Romatizma Agrılarında 2
 • Romatizma Ağrısı
 • Romatizma Aile Ve Cinsel Hayatı Etkilermi?
 • Romatizma Bel Ağrısında Büroda Çalışanlar
 • Romatizma Belirtileri 2
 • Romatizma Belirtileri Nelerdir
 • Romatizma Belirtisi
 • Romatizma Bitkisel
 • Romatizma Bitkisel Tedavi
 • Romatizma Bitkisel Tedavi
 • Romatizma Bitkisel Tedavisi
 • Romatizma Çayı
 • Romatizma Çeşitleri
 • Romatizma Çeşitleri 2
 • Romatizma Dergisi
 • Romatizma Doktorları
 • Romatizma Doktoru
 • Romatizma Hastalığı
 • Romatizma Hastalıkları
 • Romatizma İçin Bitkisel Çözüm
 • Romatizma İçin Şifalı Bitkiler
 • Romatizma İlaç İsimleri
 • Romatizma İlacı
 • Romatizma İlaçları
 • Romatizma İlaçları 2
 • Romatizma İlaçları 5
 • Romatizma İlaçları Nelerdir
 • Romatizma İle İlgili Romatizmal Hastalıklar
 • Romatizma İltihabı
 • Romatizma İltihaplı Ateşli
 • Romatizma İltihaplı- Ateşli
 • Romatizma Kaplıcaları
 • Romatizma Kimlerde Görülür?
 • Romatizma Kremi
 • Romatizma Kremi
 • Romatizma Kremleri
 • Romatizma Nasıl Geçer
 • Romatizma Neden Olur
 • Romatizma Nedenleri
 • Romatizma Nedir
 • Romatizma Nedir?
 • Romatizma Şişinelerinde
 • Romatizma Siyatik 1
 • Romatizma Tahlili
 • Romatizma Tahlilleri
 • Romatizma Tedavi
 • Romatizma Tedavileri
 • Romatizma Tedavisi
 • Romatızma Tedavısı
 • Romatızma Tedavısı
 • Romatizma Tedavisi Bitkisel
 • Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır
 • Romatizma Tedavisinde Kullanılan Maddeler
 • Romatizma Tedavisinin Geleceği
 • Romatizma Testi
 • Romatizma Testleri
 • Romatizma Ve Cinsel Yaşam
 • Romatizma Ve Egzersiz
 • Romatizma Ve Eklem İltihabı (Artrit)
 • Romatizma Ve Eklem Problemleri
 • Romatizma Ve Eklem Problemleri
 • Romatizma Ve Omurga
 • Romatizma Yağı
 • Romatizmada 11-19 Yaşları Arasındakiler
 • Romatizmada Aile Planlaması Ve Gebelikten Korunma
 • Romatizmada Alınacak Sağlık Hizmetleri
 • Romatizmada Bel Ağırısı
 • Romatizmada Bel Ağrısı Çekenler Otomobilde Ne Yapmalıdır
 • Romatizmada Bel Ağrısında Evde Duranlar
 • Romatizmada Bel Soğukluğu
 • Romatizmada Beslenme
 • Romatizmada Beslenme 2
 • Romatizmada Bilek Kanalı Sendromu
 • Romatizmada Bilek Sendromu Tedavisi
 • Eklem

  Romatizması

  Belirtileri