Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Eklem Faresi Nedir
Eklem Faresi Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Eklem Faresi Nedir Hakkında Detaylı Bilgi

Eklem faresi nedir?Konu hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz...

Yaşlanma ile eklem kıkırdağında görülen değişiklikler şöyle özetlrenebilir:

-Su miktarı azalır

-Elastisite azalır

-Kondrosit boyutları büyür

-Protegilikan kitlesi azalır

-Lizosomal enzimler azalı

Bunların sonucunda kıkırdak yumuşar, direnci azalır, vertikal olarak küçük yarıklar oluşur ve yer yer dökülerek subkondral kemik ortaya çıkar. Subkondral kemiğin ortaya çıkması hastanın şikayetlerinin artmasına yol açar.

Basınç altında kalan bu bölgede skleroz gelişir.(Sklerotik kemik direkt grafilerde beYaz görülür).

Subkondral kemiğe gelen basıncı azaltmak ve yaymak için organizma, eklemin ağırlık taşımayan bölgelerinde ‘ostefit‘ adı verilen ve eklem yüzeyini genişleten oluşumlarla ağırlık taşıyan bölgelerinde ise eklem boşluğu ile ilişkili ‘kist‘ler oluşturur.

Subkondral kemik makroskopik olarak cilalanmış gibi parlak görülür.

Kopan kıkırdak parçaları eklem içine düşer ve büyük çoğunluğu absorbe olur.Nadiren eklem sıvısından beslenen kıkırdak döküntüleri büyüyerek ‘eklem faresi‘ adı verilen oluşumlar gelişir.Eklem fareleri eklem yüzleri arasına girerek eklemin kilitlenmesine ve artrozun daha hızlanmasına neden olur.

SINIFLAMA

OA iki grupta incelenir.

-Primer OA

-Sekonder OA

Primer OA

Nedeni bilinmeyen tüm OA lar primer kabul edilir.Bu nedenle ‘idiopatik‘ OA da denilir.Daha çok yaşlı ve kilolu kadınlarda ve diz kalça gibi ağırlık taşıyan eklemlerde görülür.

Sekonder OA

Nedeni bilinen tüm OA lar sekonderdir.Her yaşta görülebilir.Neden daima eklem kıkırdağının tahribine neden olan bir patoljidir.

Eklem içi kırıklar, kalça çıkığı gibi anomaliler, eklem enfeksiyonları, eklemlerin çalışma aksını bozan kırıklar RA gibi eklemi de ilgilendiren sistemik hastalıklar sık rastlanan sekonder OA nedenleridir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Eren ÖlmezMerhaba; Bundan 6 ay önce 2 hafta arayla futbol macında 2 ayak bilegimde burkulmalar oldu ayaklarımı 2-3 tane özel hastanede göstermem ragmen volteren yazıp gönderdiler.Gecen hafta tekrardan tomografı ayaklarımı tomografı cektırdım ve bunun sonucunda arkadasımın oynadıgı profosyonel kulup doktoru ayak bileklerimde eklem faresi oldugunu tespit etti.Kendisi ameliyat dedi ama ben ameliyata sıcak bakmıyorum ameliyatsız tedavi süreci olabilirmi acaba? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim. İyi Çalışmalar.
  • Şifa MarketCerrahi mudahele gerektiren bir sorun ile karşı kaşıyasınız. Konunun uzmanından destek alınız. Allah şifa versin
  • Eklem

    Faresi

    Nedir