Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Egzama Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Egzama tedavisine yardımcı % 100 bitkisel olan Yeşilex'in Ardıçlı Bitkisel Karışımı ile Egzama hastalığına bitkisel gıda takviyesinde bulunun. Egzama hastalığından kurtulmanıza yardımcı olur.

Yeşilex 020 Ardıçlı Bitkisel Karışım

Etkileri :

Egzamanın yardımcı tedavisinde bir çok etkiye sahiptir:

Serum ıgE değerlerinde düşüş sağlanarak alerji şiddetinin azaltılmasında ve böylece bölgedeki kaşıntının giderilmesinde;

Egzamalı deride oluşan iltihabın giderilmesinde;

Karaciğerin onarılmasında ve karaciğerin toksinlerden arındırılmasındaetkilidir.

Kullanım şekli : Sabah, öğle, akşam aç karnına 2' şer kapsül alınması önerilmektedir.

Ardıç:

İdrar söktürücü ve terletici özelliğiyle soğuk algınlığı, Kalp Yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılır.Kanı temizler, bu etkisiyle genellikle dahili nedenlerden ortaya çıkan egzamalarda faydalıdır.

Ebegümeci:

Koruyucu ve yumuşatıcı etkisi vardır.Ülser, gastrit, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarında ve daha bir çok rahatsızlıkta faydaları vardır.Kireçlenmelerde, mafsal kireçlenmelerinde faydalıdır.Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcıdır.

Lavanta Çiçeği:

Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. İdrar ve Gaz söktürür. Karın şişliği ve Migren ağrılarında faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Ateşli hastalara iyi gelir. Özellikle Karaciğere çok faydalı olan Lavanta, karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar.

Isırgan:

Egzemalar genellikle dahili bir nedene dayandıklarından, onları içerden, kan temizleyici bitkilerle iyleştirmek gerekebilir. Isırganotu, en başta gelen kan temizleyici ve aynı zamanda kan yaptırıcı bir tıbbi bitkidir.

Funda:

Egzama, cilt kızarıklıkları, yara ve çıbanlarda faydalı bir tıbbi bitkidir. Prostat büyümesi, göz hastalıkları ve böbrek üstü bezi hastalıklarında da faydaları olan bir tıbbi bitkidir.Her türlü iltihaplanmaya karşı kullanılabilir.

Şahtere:

Kanı ve böbrekleri temizler. Sarılığa karşı faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır ve mide ağrısı şikayetlerini giderir. Sedef, uyuz ve Egzama gibi cilt hastalıklarını gidermeye yardımcı olur. Basura karşı faydalıdır.

Adaçayı:

Çok iyi bir antiseptik olan adaçayı, kuvvet verici ve Uyarıcı etkisi nedeniyle tercih edilir.Gece Uyku düzenini sağlayıcı bir etkisi vardır.mikrop, Mantar ve virüslerin oluşumuna karşı tedavi edici özelliği bulunur.Bu özelliğiyle Egzama rahatsızlıklarında da etki gösterir..

Kitre:

Mide ve bağırsak iltihaplarında, ağrı ve şişmelerde, siyatikte, tansiyon rahatsızlıklarında faydalıdır.Göğüs hastalıklarında ve böbrek hastalıklarında da etkilidir.

Safran:

Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle Astım ve bronşitte faydalıdır. Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir.

Uyarılar :

Tavsiye Edilen miktardan fazla tüketmeyiniz.

Doz Aşımı halinde lütfen doktorunuza başvurunuz.

Serin ve Çocuklarınların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edidiniz.

Beslenme Unsurları

Çinko

Egzamalı hastalarda genelde çinko düzeyinin düşük olması ve çinkonun esansiyel yağ asitleri metabolizmasının düzgün çalışmasını sağlaması, Egzama tedavisinde çinko takviyesinin gerekliliğine işaret eder (linoleik asitlerin gam-ma-linolenik asite dönüştürülmesini sağlayan delta-6-desaturaz enziminin oluşturulması için çinko gereklidir).

Meyan Kökü

Egzamanın tedavisinde bitkisel ilaç kullanımı, içeriden ve dışandan uygulama olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Meyan kökünün (Glycyrrhiza glabrd) her iki grup uygulamada da yararlı olduğu görülmektedir.

Meyan Kökü içeriden kullanıldığında önemli iltihap önleyici ve antiallerjik etkiler yaratabilmektedir. Bu yararlann belki de en güzel örnekleri yakın zamanda yapılan ve Meyan Kökü içeren bir Çin bitkisel formülünü esas alan çift kör araştırmalarda gözlenmiştir.

Formül, meyan kökünün yanı sıra, Ledeboriealla seseloides, Potentina chinensis, Clematis chenisis, Clematis armandi, Rehmania glutinosa, Paeonia lactiflora, Lophatherum gracile, Dictamnus dasy-carpus, Tribulus terrestris ve Schizonepata tenuiflora içermektedir.

Bir grup araştırmacının bu formüle ilgisi, egzamalı bir hastamn Çinli bir doktorun verdiği reçeteye göre hazırladığı dekoksiyonu (bitkisel maddeleri demleme yerine kaynatıp süzerek hazırlanan çay) içtikten sonra olağanüstü bir iyileşme göstermesiyle başlamıştır.

Birçok çift kör araştırma bu yararlan doğrulamıştır. Bir araştırmada, uzun süren ve tedaviye yanıt vermeyen egzamalı kırk yetişkin hastadan rastgele seçilen bir gruba etkili maddeleri içeren dekoksiyon, diğer gruba ise plasebo iki ay süreyle verilmiştir. Dört haftalık bir "arınma" döneminden sonra, gruplar arasında uygulama değiştirilmiştir.

Klinik değerlendirmede, gerçek formülü kullanan hastalarda plasebo verilenlere göre önemli üstünlük saptanmıştır. Ayrıca araştırmayı tamamlayan otuz bir hastadan yirmisi gerçek formülü tercih ederken sadece dört hasta plaseboyu tercih etmiştir. Birçok hasta dekok-siyonun tadının berbatlığından şikayet etse de, hiç bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Çocuk hastalarla gerçekleştirilen bir diğer çift kör araştırmada da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Olumlu sonuçlar veren bu ön araştırmaları, uygun dozajı ve belki daha farklı sunum şekillerini (örneğin, tadı kötü bulunan dekoksiyon yerine haplar, tabletler, kapsüller vb.) belirlemeye yönelik daha kapsamlı araştırmaların izleyeceğini umarız.

Çin kaynaklı bu bitkisel formülünün etkili olmasında kuşkusuz meyan kökünün rolü büyüktür. Şimdilik, diğer unsurların yararları doğrulanana kadar dozaj düzeyini, "Tedavi Özeti" başlığı altında tavsiye edildiği gibi, açığa çıkan Meyan Kökü içeriğine göre ayarlamak doğru olur.

Meyan kökünün lokal kullanımına gelince, büyük olasılıkla en iyi sonuçlar saf glisiretinik asit içeren ticari preparatlann kullanılması ile alınır.

Bir takım araştırmalar, egzama, temas dermatiti (örn. zehirli sarmaşık), allerjik der-matit ve Sedef hastalığı tedavisinde glisiretinik asitin lokal hidrokortizonun etkisine benzer bir etki yarattığmı göstermiştir.

Bir araştırmada inatçı egzaması olan on iki hastaya glisiretinik asit içeren bir merhem lokal olarak uygulanmış, hastalardan dokuzu belirgin, ikisi hafif iyileşme göstermiştir. Egzamalı hastalan kapsayan bir başka araştırmada, glisiretinik asit uygulanan hastalann yüzde doksan üçü, kortizon kullanan hastalann ise yüzde seksen üçü iyileşme göstermiştir.

Egzamanın lokal tedavisinde yaygın kullanılan diğer preparatlar sarıPapatya ekstreleri veya hamamelis ekstreleri içeren merhemlerdir. Bu tür preparatlann egzamalı hastalarda iltihabı ve kaşıntıyı azalttığını gösteren sağlam kanıtlar vardır.

Diğer Faktörler

Egzaması olan hipotiroidizm hastalan, muhtemelen bağışıklık sistemlerindeki düzelme sonucu, tiroit tedavisine olumlu tepki verirler. Kaşımak, hem deriyi çatlatıp bakterilerin içeri işlemesine yol açar hem de derinin kalınlaşıp sertleşmesine (likenifi-kasyori) neden olur ve egzamayı kötüleştirir.

Glisiretinik asit veya Papatya ekstresi içerikli kremler gibi kaşınmayı azaltan faktörler bu nedenle iyileşmeyi hızlandınr ve tekrarını önler.Duygusal gerilim Egzama hastalarında kaşıntıyı körükleyip azdırabilir.

Bazı araştırmalara göre, Egzama hastalannda anksiyete, düşmanca tutum ve nevroz düzeyi, karşılaştırıldık lan kontrol grubundakilerden daha yüksektir Bu yüzden Egzama hastalannın olumlu tutum ve uyum sağlama becerileri edinmesi önemli dir. leyip azdırabilir.

Bazı araştırmalara göre, Egzama hastalannda anksiyete, düşmanca tutum ve nevroz düzeyi, karşılaştırıldık lan kontrol grubundakilerden daha yüksektir Bu yüzden Egzama hastalannın olumlu tutum ve uyum sağlama becerileri edinmesi önemlidir.

Soya ve soya ürünlerinin tüketimindeki artış, Prostat kanserinin oluşma riskini azaltır. Bu korumanın büyük kısmı soyanın fıtoöstrojenleri olan, genistein ve daidzein izoflovonoidleri dolayısıyla gerçekleşir.

Beslenme

Başlıca alerjenleri beslenme programınızdan çıkarın (Egzama olgularının yaklaşık yüzde seksen birinin süt, yumurta ve yer fıstığına allerjiden kaynakladığını unutmayın). Hayvansal yiyecekleri azaltın; somon, uskumru, ringa ve halibut gibi yağlı balıkları beslenme programınıza ekleyin.

Besin Destekleri

A vitamini: Günde 5.000 IU
E vitamini (karma tokoferoller): Günde 400 IU
Çinko: Günde 45-60 mg (durum iyileşince 30 mg'a indiriniz)
Flavonoidler (birini seçiniz): Kuersetin: Yemeklerden 20 dakika önce 400 mg
Üzüm çekirdeği ekstresi (%95 prosiyanidolik oligomer içerikli): Günde üç defa 50-100 mg Yeşil çay ekstresi (% 50 polifenol içerikli): Günde üç defa 200 300 mg (NOT: Bunun yerine bol miktarda yeşil çay içilebilir) Ginkgo Biloba ekstresi: Günde üç defa80 mg
EPA ve DHA: Günde 540 ve 360 mg (veya günde 1 yemek kaşığı Keten Tohumu yağı). Üç ayın sonunda herhangi bir yanıt alınmazsa, günde 3.000 mg eşekotu yağı denenebilir.

Tıbbi Bitkiler

Aşağıdakilerden birini seçiniz (önerilen dozajı günde üç defa alınız).

Meyan Kökü (Glycyrrhiza glabra) Toz halinde kök: 1-2 gr Sıvıekstre (1:1): 2-4 ml

Katı (toz halinde) ekstre (4:1): 250-500 mg

Dulavratotu (Arctium lappa) veya Karahindiba (Taraxacum officinale) Kurutulmuş kök: Demleme veya kaynatma (dekoksiyon) çay olarak 2-8 gr Sıvıekstre (1:1): 4-8 ml

Tentür: Son derece yüksek dozaj gerektiğinden, alkol bazlı Karahindiba tentür-leri önerilmemektedir. Taze kök suyu: 4- 8 ml (12 çay kaşığı) Toz halinde kök ekstresi (4:1): 250-500 mg

Coleus forskohlii ; 18 forskolin içerecek şekilde standardize edilmiş: Günde iki veya üç defa 50 mg (9 mg forskolin

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Alerjik Egzama Alerjik Egzama Tedavi
 Alerjik Egzama Tedavi Yöntemleri Alerjik Egzama Tedavisi
 Atopik Dermatit Egzama Atopik Egzama
 Atopik Egzama Tedavi Atopik Egzama Tedavisi
 Atopik Egzema Bebeklerde Egzama
 Bebeklerde Egzama Hastalığı Bebeklerde Egzama Tedavisi
 Bitkilerle Egzama Tedavisi Bitkisel Egzama İlaçları
 Bitkisel Egzama Tedavisi Bitkisel İlaçlar Egzama
 Cilt Hastalıkları Egzama Egzama
 Egzama Egzama
 Egzama 10 Egzama 10
 Egzama 11 Egzama 12
 Egzama 13 Egzama 14
 Egzama 16 Egzama 17
 Egzama 18 Egzama 19
 Egzama 2 Egzama 2
 Egzama 3 Egzama 4
 Egzama 5 Egzama 7
 Egzama 8 Egzama 9
 Egzama Belirtileri Egzama Bitki Tedavisi
 Egzama Bitkisel Çözüm Egzama Bitkisel Tedavi
 Egzama Bitkisel Tedavisi Egzama Deri Hastalığı
 Egzama Deri Hastalığı Nedir? Egzama Doğal İlaç
 Egzama Doğal İlaç Egzama Doğal Tedavi
 Egzama Genel Egzama Hastalığı Belirtileri
 Egzama Hastalığı Bitkisel Tedavi Egzama Hastalığı Çeşitleri
 Egzama Hastalığı Genel Egzama Hastalığı Hakkında
 Egzama Hastalığı Hakkında Bilgi Egzama Hastalığı İle İlgili
 Egzama Hastalığı Nedir Egzama Hastalığı Tedavisi
 Egzama Hastalığı Tedavisi Egzama Hastalığı Ve Tedavisi
 Egzama Hastalığının Tedavisi Egzama İçin Bitkisel Tedavi
 Egzama İçin Bitkisel Tedavi Egzama İçin Bitkisel Tedavisi
 Egzama İçin İlaç Egzama İçin Krem
 Egzama İlaç İsimleri Egzama İlacı
 Egzama İlaçları Egzama Kesin Çözüm
 Egzama Krem Egzama Kremi
 Egzama Kremleri Egzama Nasıl Oluşur?
 Egzama Nasıl Tedavi Edilir Egzama Neden Olur
 Egzama Nedenleri Egzama Nedir
 Egzama Nedir Ve Tedavisi Egzama Şifalı Bitkiler
 Egzama - Sivilce Egzama Sorunu
 Egzama Tedavi Egzama Tedavi Yöntemleri
 Egzama Tedavisi Egzama Tedavisi
 Egzama Tedavisi Egzama Tedavisi
 Egzama Tedavisi Bitkisel Egzama Tedavisi İçin
 Egzama Tedavisi İçin Kullanılan Bitkiler Egzama Tedavisinde Kullanılan Bitkiler
 Egzama Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Egzama Türleri
 Egzama Ve Tedavi Egzama Ve Tedavisi
 Egzamada Egzamada 2
 Egzamanın Bitkisel Tedavisi Egzamanın Tedavisi
 Egzamaya Bitkisel Çözüm Egzamaya İyi Gelen Bitkiler
 Egzamaya Kesin Çözüm Egzema
 Ekzama Ekzama 2
 El Egzama Tedavisi El Egzama Tedavisi
 El Egzaması Elde Egzama
 Elde Egzama Tedavisi Eldeki Egzama
 Eldeki Egzama Tedavisi Ellerde Egzama
 Ellerde Egzama Tedavisi Ellerdeki Egzama
 İbrahim Saraçoğlu Egzama Tedavisi Kafada Egzama
 Kaşıntılı Egzama Kış Aylarında Egzama
 Kronik Egzama Kronik Egzama Tedavisi
 Kulakta Egzama Tedavisi Kuru Egzama Tedavisi
 Ömer Coşkun Egzama Saç Derisi Egzama
 Saç Diplerinde Egzama Saç Egzama Tedavisi
 Saç Egzama Tedavisi Saç Egzaması Bitkisel Tedavi
 Saçlarda Egzama Saçlı Deride Egzama
 Saçta Egzama Tedavisi Saçtaki Egzama Tedavisi
 Saraçoğlu Egzama Tedavisi Seboreik Egzama
 Seboreik Egzama Tedavisi Seboreik Egzema Hastalığı
 Seboreli Egzama Tedavisi Şifalı Bitkiler Egzama
 Sinirsel Egzama Sinirsel Egzama Tedavisi
 Stres Egzaması Sulu Egzama
 Sulu Egzama Tedavi Sulu Egzama Tedavisi
 Sulu Egzamalarda Sulu egzemalarda
 Suna Dumankaya Egzama Suna Dumankaya Egzama Tedavisi
 Tenasül Guddelerinde Egzama Yağlı Egzama
 Yağlı Egzama Nedir Yağlı Egzama Tedavi
 Yağlı Egzama Tedavisi Yüzde Egzama Tedavisi
 Yüzdeki Egzama Yüzdeki Egzama Tedavisi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.