Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Egzama Nasıl Tedavi Edilir
Egzama Nasıl Tedavi Edilir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Egzama nasıl tedavi edilir? Sorusuna yanıt olarak egzama tedavisi için şifalı bitkiler ve egzama tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Egzama tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler nelerdir? Sorusuna yanıt olarak egzama tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Egzama tedavisi bitkisel,egzama hastalığının bitkisel yöntemlerle tedavisi hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.

Egzama hastalığının bitkisel tedavisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize mutlaka göz atmanızı öneririz.

Egzama, karaciğer bozukluklarının yanı sıra üzüntü, heyecan, bozuk sinirler sonucunda da ortaya çıkan bir problemdir. Genellikle egzama alerjik kişilerde görülmektedir.

Egzama ilk önce vücutta kızartı şeklinde kendini gösterir. Sonra, kaşınan içi su dolu kabarcıklar haline gelir. Bu kabarcıklar sarı renkli bir sıvı bırakıp, kabuk bağlarlar. En sonunda ise deri pul, pul dökülmeye başlar.

Egzama tek tip değildir. Farklı, farklı türleri vardır. Vücudun genellikle, özelliklede çocuklarda, kasıklarda, eklem yerlerinde, büyüklerde ise ellerde, Cinsel organlarda, ağız kenarlarında meydana gelir.

Egzama tedavisi için uygulanacak olan yöntem iyi seçilmelidir. Çünkü egzama, yanlış tedavi sonucu vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilir.

Egzamayı olabildiğince azaltmak için içinde kimyasallar bulunan ürünlere çıplak elle dokunmamak, çıplak elle bulaşık yıkamamak, yanıcı maddelere de çıplak elle dokunmamak gerekir.

Egzama Tedavisinde Kullanılan Şifalı Bitkiler

Kullanılan malzemeler:

 • Kına

 • Tuzsuz tereyağ

Hazırlanışı: Birer çay bardağı tuzsuz tereyağı ile kına alınarak bir kaba konur. İyice karıştmlarak merhem kıvamına getirilir. Egzamalı yerlere sürülür.

Kullanılan malzemeler:

Hazırlanışı: Birer çay bardağı hünnap ve papatya çiçeği alınarak bir kaba konur. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra içilir.

Kullanılan malzemeler:

 • Isırgan
 • Adaçayı
 • Dulavrat otu
 • Kırlangıç otu
 • Su

Hazırlanışı: Bütün malzemelerden biri tutam alınarak bir kaba konur. Beş bardak su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra el ve ayaklar bu su ile yıkanılmak suretiyle banyo yaptırılır.

Egzama için diğer pratik bitkisel çözüm önerileri:

1 çay bardağı su ya da ispirto içerisinde on tane aspirin eritilerek, pamukla egzamalı cilde sürülür.

Taze sarımsak otu sıkılarak, elde edilen su egzamalı cilde sürülür.

Toz karanfil ve toz haline getirilen nöbet şekeri ile karıştırılarak elde edilen karışımdan sabah akşam yenir.

Funda tohumu kaynatılır, posası egzamalı cilde sarılır.

Bir bardak suyun içine 10-15 gram adaçayı konulup 5 dakika kaynatılarak bu su ile egzamalı cilt yıkanır veya kompres yapılır.

Bir avuç ısırgan yaprağı ispirto içerisine konularak bir hafta bekletildikten sonra aynı oranda su ile karıştırıldıktan sonra egzamalı cilde pansuman yapılır.

Defne yaprağı, tohumu ve ince dalları kaynatılır. Sıcak bir şekilde egzamalı cilt 5-10 defa bu suyun içerisine sokulur.

Kekik kaynatılarak egzamalı cilde pansuman yapılır.

Muz ezilir, limon suyu ile merhem haline getirilir ve hastalıklı cilde sürülür.

El ve ayak egzamaları için taze dut kaynatılıp ya da dut pekmezi sıcak suda ıslatılıp el ve ayaklara gece yatarken sürülmesi ile egzama engellenebilir. Dut pekmezi kanı temizlediği için tüketilmesi egzama tedavisine yardımcı olmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Berrak Kayaegzama nasıl geçer
 • Şifa MarketEgzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, şişme, veziküller, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenli deri hastalığı. ürünümüz lintedir inceleyiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/egzm-ardic-ozu-karisimli-set.html
 • Semra Turamerhabalar kolay gelsin öncelikle , sizleri yakından takip ediyorum. sayfanızı sık sık ziyaret ederim . bir yakınımda egzama sorunu var. çok kremler ilaçlar kullandı ama geçmedi sanırım sulu egzama kendisindeki. sizinle irtibat kurmasını sağlayacağım. iyi akşamlar
 • Egzama

  Nasıl

  Tedavi

  Edilir