Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Dünya Tüp Bebek Merkezi Kıbrıs
Dünya Tüp Bebek Merkezi Kıbrıs
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Dünya Tüp Bebek Merkezi Kıbrıs :

Tüp bebek tedavisi günümüzün en güvenilir üreme tedavilerinin başında gelir. En merak edilen konuların başında tüp bebek tedavisinin nasıl uygulandığı gelir. Bu yazıda tedavinin uygulama şekillerini ve genel aşamalarını anlatmaya çalışacağız.

TÜP BEBEK VE YUMARTALARIN UYARILMASI

Yumurtaları uyarmanın amacı, yumurtaların erken dönemde çatlamasını engellemektir. Normal şartlarda kadınlar ayda yalnız bir tane yumurta üretebilir. Tüp bebek tedavisi ile yumurtalara Uyarıcı iğnelerin uygulanması ile daha çok sayıda yumurta üretimi gerçekleşmektedir.

Adet döneminin 4. Günü ultrasonografi uygulanarak kanda östrojen seviyesi kontrol edilir. Ardından uyarıcı hormon ilaçlarına başlanır. Uyarıcı iğneler günlük aynı zamanda yapılmalıdır.

Yumurtalıkları uyarmak için kullanılan ilaçların hiçbir olumsuz ve ciddi yan etkisi bulunmamaktadır. Uyarıcı ilaçların en önemli yan etkisi yumurtalıkların aşırı uyarılmasıdır. Yumurtalıkların aşırı uyarılması ile de OHSS sendromu gelişebilir.

OHSS sendromunun gelişmesi ile karın içinde sıvı birikmesi olabilir ve bu duruma bağlı kilo artışı yaşanabilir. Sıvı birikmesi embriyonun transfer edilmesinin ardından ortaya çıkabilir. Oluşabilecek komplikasyonlar;

  • Mide bulantısı, kusma ve ishal
  • Karnın alt kısmında şiddetli ağrı
  • Ani kilo alımı
  • Nefes darlığı
  • İdrarda azalma
  • Bulantı nedeni ile yemek yiyememek

TÜP BEBEK VE YUMURTALARIN TOPLANMASI

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların toplanması genellikle genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır ve son derece kolay bir işlemdir. Yaklaşık yarım saatlik bir sürede yumurtaların toplanması gerçekleştirilir. Ultrason eşliğinde ve iğne yardımı ile yumurtalıklara ulaşılır ve folliküllerde yumurtanın konumladığı sıvı aspire edilir. İşlem ağrısız bir işlemdir. Oluşabilecek ağrılar ağrı kesici ilaçlar ile tedavi edilebilir. Ayrıca enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastada kusma, mide bulantısı ve hafif kanamalar olabilir.

Toplama işlemi ile toplanan yumurtalar 8 saat kadar özel olarak hazırlanmış bir ortamda bekletilir. Ardından Cinsel ilişki harici erkekten alınan spermler ile yumurtalar özel kültür ortamında birleştirilir.

DÖLLENME NASIL OLUR?

Toplanan ve Sperm ile birleştirilen yumurtaların yaklaşık % 50‘ sinde döllenme olur. Ancak tedavi olan çiftlerin % 5 - 10‘ unda döllenme hiç olmayabilir. Bu çiftlerin yaklaşık yarısında döllenmenin oluşmaması için hiçbir neden bulunamazken, bazılarında da sperm bozukluklarından dolayı döllenme gelişemez, bir kısmında yumurtaların olgunlaşmasında sorun yaşanır, bir kısmında ise, kültür ortamında bir sorun olmaktadır.

EMBRİYO TRANSFERİ

Döllenmenin gerçekleşmiş olduğu yumurtalara embriyo adı verilir. Yumurta toplama işleminden yaklaşık üç gün sonra embriyo transferi yapılır. İstisna durumlarda yumurta toplama işleminden beş gün sonra da yapılabilir.

Tüp bebek tedavilerinde transfer olan embriyoların miktarı ne kadar çok olursa gebelik şansıda bir o kadar artar. Ancak transfer sayısı çok olan embriyolarda çoğul gebelik riski de artış göstermektedir. Tüp bebek tedavisinde önemli olan çoğul gebelik riskini artırmadan gebeliğin sağlanmasıdır. Transfer edilecek embriyonun sayısı dikkatli bir şekilde seçildikten sonra anne adayına transfer edilmektedir.

GEBELİK TESTİ

Embriyo transferinden yaklaşık 2 hafta sonra kanda gebelik testi yapılır. Gebelik testinin ardından ultrason muayenesi yapılmalı ve bu muayene ile gebeliğin oluştuğu kanıtlanmalıdır. Tüp bebek tedavisinin başarısı canlı doğum ile ölçülür. Canlı doğum gerçekleşmiş ve anne baba bebeğine kavuşmuş ise tüp bebek başarılı olmuş demektir.

DÜNYA TÜP BEBEK MERKEZİ KIBRIS

Dünya Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi

Adres: Yeni Liman Yanı Dr.Fazıl Küçük Bulvarı Girne

Telefon: + 90 392 816 0969-70-71-72

Fax: + 90 392 816 0968

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Dünya

Tüp

Bebek

Merkezi

Kıbrıs