Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Dolaşım Sistemi Hastalıkları
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

 

 

 Dolaşım Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

 

 

 Dolaşım Sistemi Hakkında ve Tedavisine Yardımcı Olan Bitkisel Ürünler İle İlgili Açıklamalar Makalemizde Yer Almaktadır Okumak İçin Linke Tıklayınız

 

 

Dolaşım sistemi hastalıkları hakkında bitkisel tedavi yöntemleri için linki tıklayınız

 

 

 

 

   DOLAŞIM SİSTEMİ HASTALIKLARI


   Dolaşım sistemi, hiç şüphesiz, bazı yaşamsal faaliyetlerini yürütmekle sorumlu olduğu en önemli organ sistemlerinin biridir. Dolaşım sistemi, vücut hücrelerine ve dokulara, besin, oksijen ve hormon temini için sorumlu olduğundan, sağlıklı bir dolaşım sistemi sağlıklı bir vücut için gereklidir. Vücudun iç dengesinin sağlanması açısından dolaşım sisteminin işlevlerini sağlıklı bir şekilde getirebilmesi gerekir.
Her kalp atışında, vücudun çeşitli bölgelerine sipariş edilen kan, yaşam için gerekli temel besinleri sağlamak için damarlar içine pompalanır. Tıbbi araştırmalar göre, en yüksek ölüm oranı dolaşım sistemi bozuklukları ve hastalıkları nedeniyle ortaya çıkar.


   DOLAŞIM SİSTEMİ PROBLEMLERİ VE HASTALIKLARI


   Hepimizin bildiği gibi dolaşım sistemi veya kardiyovasküler sistem kan, kalp ve damarlardan oluşmaktadır. Kan kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (lökosit), trombosit ve kan plazmasından oluşur. Diğer taraftan kan damarları ise ven(toplardamarlar), arter(atardamarlar), arteriol(büyük atardamarları kılcal damarlara bağlayan küçük atardamar) ve kapiller(kılcal damarlar) oluşur. Bu parçaların hepsi dolaşım sisteminin düzgün işleyişine önemli katkılar sağlarlar. Bu parçalardaki herhangi bir bozukluk hafif bir hastalık ya da yaşamı tehdit eden bir duruma kadar değişebilen sağlık sorunlarına neden olabilir. Kısacası, dolaşım sistemi çeşitli sorunlara karşı duyarlıdır. Dolaşım sistemi sorunlarının iki türü vardır. Birisi doğumdan itibaren mevcut (doğumsal)olan diğeri ise ve doğum sonrası gelişen(edinsel).

   Dolaşım sisteminin ortak sorunları ve hastalıkları şunlardır:

   AORT ANEVRİZMASI(GENİŞLEMESİ):

   Aort anevrizması, vücudun en büyük arteri olan aortun duvarının şişmesidir. Aortun zayıflamış ya da deforme olmuş alanlarında meydana gelmektedir. Aort anevrizması aort diseksiyonu (aort duvarında yırtık) veya aort duvarında farklı kusurlara neden olabilir. Şişmiş ya da bombeleşmiş bir aort damarının kopması ya da patlaması ağır kanamalara neden olabilir. Aort anevrizması obezite, ateroskleroz ve yüksek tansiyon gibi diğer bazı hastalıkların bir komplikasyonu olarak gelişmiş olabilir.

   AORT KOARKTASYONU(DARALMASI)
  

   Aort ana arterindeki mevcut bir problemdir. Kan daralan alanın gerisinde basınç nedeni ile sıkışır. Daralan bölge genellikle aorttan kafa ve kollara giden damarlardan çıktıktan hemen sonra meydana gelir. Daralma problemi vücudun alt ve üst bölgelerinde farklı tansiyon rakamlarının okunmasına sebep olur. Yaygın oranda çocuklarda görülür. Erkek çocuklarda kızlara göre 3 kat daha sıklıkla gözlemlenir. Doğumsal sorunların %8’ ini oluşturur. Doğumdan kısa bir sure sonra sık nefes alma, beslenememe, terleme, baş ağrısı, burun kanaması, baş dönmesi, bacakların daha soğuk olması, çabuk yorulma gibi şikâyetlerle belirti verir.

   ANJİNA:

   Angina(Angina pektoris) kalbe giden kan damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle göğüs bölgesinde ağrı veya rahatsızlık hissedilmesidir. Angina semptomları(belirtileri) oksijen ve kan bakımından kalp kaslarının yetersiz kaldığı durumda gözlenir. Temel olarak, kan damarlarının daralmasının bir komplikasyonu olarak tezahür eder. Angina genellikle yaklaşan bir kalp krizi bir uyarı işareti olarak kabul edilir. Göğüs ağrısı olabilir yaklaşık 10 dakika sürer.

   ARİTMİ:

   Aritmi, kalp ritminde düzensizlik ile karakterize olan bir kalp sorunudur. Semptomlar hızlı kalp ritminden çok yavaş kalp atımına kadar değişebilir. Aritmi, konjenital(doğuştan gelen) veya sonradan kazanılmış bir problem olabilir. Sonradan kazanılan ya da edinilen aritmi durumu hayatın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Tedavide ilaç, implante kalp pili gibi girişimsel yöntemler, cerrahi müdahale ve ya farklı enerji modelleri ile yapılan ablasyon yöntemleri yer almaktadır.

   ATEROSKLEROZ:

   Ateroskleroz, arter duvarında (genellikle ve büyük arterlerde) plak veya aterom(atardamar duvarında meydana gelen anormal yangısal (enflamatuvar) makrofaj akyuvar birikmesi) oluşumu nedeniyle sertleşme olmasına verilen isimdir. Atardamarlardaki plak kolesterol, kalsiyum ve yağ birikmesi nedeni ile oluşabilir. Sigara güçlü bir risk faktörüdür. Etkili olan faktörler, zamanla arter duvarlarının sertleşmesine ve elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Aterosklerozda ilk etapta arterler etkilenir. Ateroskleroz zaman zaman kan dolaşımına engel olabilir hatta kan akışını durdurabilir. Aterosklerozda kalp damar hastalığı ve kalp krizi komplikasyonları oluşabilir.
Bu sorunu çeken bir kişi etkilenen bölgede keskin ağrı deneyimleri yaşar. Bunlardan başka sadece bu hastalığa özel olmadan göğüs ağrısı, aritmi, beyinde olursa bilinç kaybı, görme ve konuşma kusurları ortaya çıkabilir. Tedavide ilk etapta ilaçlardan genellikle kan sulandırıcı ilaçlar tercih edilir. Daha ciddi bulgularda tedavi yöntemi değişerek balon anjiyoplasti, bypass gibi metotlar uygulanabilmektedir.

   YÜKSEK TANSİYON:

   Yüksek kan basıncı veya hipertansiyon sistolik basıncın140 mmHg ve diastolik basınç 90 mmHg’yı aşan bir durumdur. Çoğunlukla kalıtsal nedenler, sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları ve sigara içmek nedenlerden kaynaklanmaktadır. Hipertansiyon, kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riskini artırır.

   PERİFERİK DAMAR HASTALIĞI:

   Periferik damar hastalığı beyin ve kalp parçası olmayan kan damarlarındaki bir hastalıktır. Periferik damar hastalığı kol ve bacaklar gibi vücudun uç kısımlarındaki kan dolaşımını etkiler. Bu organlardaki kan damarlarının yağ asidi mevcudiyetinden dolayı tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Hastalık kişide, uyuşma ve karıncalanma şeklinde belirti vermektedir. Bu rahatsızlık kalıtsal veya yüksek tansiyon, obezite ve sigara bir komplikasyon sonucu olarak sonradan gelişebilir. Ağır vakalarda kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği ve diğer bazı ölümcül sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu tip hastalığı olan kişilere bir önerimiz bulunmaktadır. Sigara dumanı kan damarlarını daraltıcı özelliğe sahip olduğunda mevcut hastalık durumu daha da kötüleştirebilir ve değişik dolaşım problemine yol açabilir.
Dolaşım sorunları ya da hastalıklarına oral kontraseptif(ağızdan alınan ve gebeliği önleyen haplar) ve diüretik(idrar sökücü ilaçlar) bazı ilaç kullanımı da neden olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir ilaç kullanmadan önce artı ve eksilerini bilmek için ve her zaman yetkili bir sağlık uzmanına danışmanız ve yardım almanız önerilir.

   HİPERKOLESTEROLEMİ


   Adından da anlaşılacağı üzere kandaki artan Kolesterol düzeyi ile karakterizedir. Başlıca iki türü vardır, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya kötü kolesterol ve yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) veya iyi kolesterol. Kötü kolesterol (LDL) yüksek miktarda bulunması kalp hastalıkları ve inme riskini artırır.

   KARDİYOMİYOPATİ
  

   Genel olarak dolaşım sistemi hastalıkları ve düzensizlikleri kardiyomiyopati içermektedir. Kalp kaslarındaki bir bozukluk veya miyokardın zayıflaması nedeniyle ortaya çıkar. Erken evrelerinde, ventriküler(sol ve sağ karıncıklar) kas veya kalp odalarının az bir kısım kası etkilenir. Tedavi edilmediği takdirde, üst kalp kaslarına yayılır. Ağır vakalarda kardiyomiyopati, konjestif kalp yetmezliği ve zamanla ölüm ile sonuçlanabilir.

   KONJENİTAL KALP DEFEKTİ

   Doğumsal bir rahatsızlıktır. Kesin nedeni bilinmemektedir. Hafif ve ya şiddetli düzeyde olabilir. Fetüs bebeklerde kalp üfürümü gibi semptomlara yol açmaktadır. Hastalık eksik ve / veya anormal kalp organ gelişimi gösterebilir. Konjenital kalp hastalığı kesin nedeni bilinmemektedir.

   KORONER ARTER HASTALIĞI

   Koroner kalp hastalığı olarak da bilinmektedir. Dolaşım sisteminin en yaygın hastalığıdır. Bu hastalıkta plak birikimine bağlı, dolaylı yoldan kalbe kan akımı bozulur. Koroner arter hastalığı tüm dünyanın en önde gelen ölüm nedenidir.

   VARİS:

   Vücudun genellikle alt bölgelerindeki toplardamarlardaki kapakçıkların görevlerini tam olarak yapamaması sonucu toplardamarların şişmesi ya da genişlemesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hastalık deri yüzeyinde kıvrımlar yapmış mor damar grubu ile estetik açısından itici bir görüntü oluşturur. Biyolojik olarak hastalık bacaklarda ağrı ve karıncalanma, ayaklarda ise şişlikler oluşabilir. Varis hastalığına sürekli oturarak çalışmak ve ya hareketsizlik neden olmaktadır. Oturarak çalışmayı gerektiren işlerde dahi olsa ara sıra bacaklarını yukarı kaldırarak rahatlatmalıdırlar. Hastalığın oluşmamasında ya da ilerlememesinde kilo kontrolü, sigara ve alkolün bırakılması, egzersiz, dar pantolon giymemek yararlı olacaktır. Tedavide varis çorapları kullanılmakta ve ağır vakalarda lazer yöntemi ile de başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

   SONUÇ OLARAK:

   Dolaşım sistemi hastalıkları ve bozuklukları ile ilgili artan istatistikler, esas olarak bugünün yoğun yaşam tarzı, daha az fiziksel aktivite ve kötü beslenme alışkanlıklarının katkıda bulunduğunu göstermektedir. Obezite, stres, sigara ve diğer sağlıksız alışkanlıklar da dolaşım sistemi hastalıkları için risk faktörleridir. Ayrıca Tarçın ve zencefil gibi şifalı bitkilerin de dolaşım sistemine olan katkıları önemsenmelidir. Dolaşım sistemi hastalıkları ve bozuklukları ile ilgili mücadelede sağlıklı yaşam tarzı, erken tanı ve doğru tedavi uygulamaları önemli yer tutmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Etiket : dolaşım, kan dolaşımı, varis, tansiyon, yüksek tansiyon, aritmi, anjina

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Muhterem GüneşHocam benim dolaşım sistemimden kaynaklı olarak bir rahatsızlıgım var imiş iltihaplar mevcut imiş.Tam olarak teşhis koyulmadı henüz koyuldugunda buradan paylaşsam yardımcı olabililirmisiniz acaba bunun merak etmiştim şimdiden kolay gelsin iyi günler
 • Diğer Makaleler
 • Bağ Dokusu Hastalıkları
 • Bağ Doku Hastalıkları
 • Kulak Hastalıkları Nelerdir
 • Beyin Hastalıkları Belirtileri
 • Kan Dolaşımı Hastalıkları
 • Erkeklik Organı Hastalıkları
 • Meditasyon
 • Karbon Tetraklorür
 • Medial Maksillektomi
 • Total Maksillektomi
 • Tırnak Hastalıkları
 • Boşaltım Sisteminin Hastalıkları
 • Köpek Hastalıkları
 • Boğaz Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları Akıntı
 • Testis Hastalıkları
 • Beyin Cerrahi Hastalıkları
 • Mesane Hastalıkları
 • Gastroenteroloji Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları Miyom
 • Saç Derisi Hastalıkları
 • Ayak Tabanı Hastalıkları
 • Ayak Taban Hastalıkları
 • Diz Kapağı Hastalıkları
 • Beyin Damar Hastalıkları
 • Konnektif Doku Hastalıkları
 • Ruh Hastalığı Çeşitleri
 • Topuk Hastalıkları
 • Wilson Hastalığı Tedavisi
 • Kalp Hastalıkları Çeşitleri
 • İdrar Kesesi Hastalıkları
 • Kasık Fıtığı Bitkisel Tedavi
 • Karında Oluşan İstiska
 • Çocuk Düşürmek 2
 • Nefrit
 • İlk Yardım İçin Ecza Dolabı
 • Döküntülü Bulaşıcı Hastalıklar
 • Bruselloz (Malta Humması) Dağılımı
 • Boğulmak Ne Yapmak Gerekir?
 • Zehirlenmeler Salmonella
 • Vulva Ve Dol Yolu Tümörleri Tedavi
 • Yemek Borusu Tümörleri Erken Tanı
 • Beslenme Durulmunun Değerlendirilmesi
 • Erişkin Respiratuar Destek Tedavi
 • Düzelmekte Olan Ards Hastasının Desteğinden Ayrılması
 • Toraks Travmalı Hastalarda Acil Torakotomi Endikasyonları
 • Düzelmekte Olan Ards Hastasının Desteğinden Ayrılması: Sonuç
 • Sepsis Sendromu
 • Gazlı Gangren
 • Monitorizasyon
 • Gastrointestinal Sistemle İlgili
 • Postoperatif Ağrı
 • Azot Protoksit (N20)
 • Epidural Anestezi
 • Obstetrik Girişimler
 • İnsidans Ve Risk Altındaki Hastalar
 • Travma Ve Ağrı
 • Non-Farmakolojik Yöntemler
 • Karsinoid Tümörleri
 • Penetran Göğüs Duvar
 • Hemotoraks
 • Künt Karın Travmaları
 • Duodenum
 • Dalak
 • Etiyoloji Ve Fizyopatoloji
 • Arteriyel Spazm
 • Subgaleal Hematom
 • Minör (Hafif) Kafa Travması (Konküzyon)
 • Kafa Travması
 • Travmatik Hematomlar
 • Epidural Hematomlar
 • Antimikrobiyal Tedavi
 • Önleme
 • Onkogenler
 • Methotrexate (Mtx)
 • Melphalan
 • Mitoxantrone
 • Sinir Dokusu Tümörleri
 • Hla Sisteminin Genetik Organizasyonu
 • Pankreas Transplantasyonunda Endikasyonlar
 • Cerrahi Hastalıklar
 • Gastrointestinal Sistem Motilitesi
 • Radyonüklid Venografi
 • Lenfosintigrafi
 • Sinir Sistemi Hastalıkları
 • Diş Hastalıkları
 • Sinir Hastalıkları
 • Ağız Hastalıkları
 • İç Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları Doktoru
 • Göz Hastalıkları
 • Genetik Hastalıkları
 • Çoçuk Hastalıkları
 • Dahiliye Hastalıkları
 • Boşaltım Sistemi Hastalıkları
 • Sindirim Sistemi Hastalıkları
 • Sindirim Hastalıkları
 • Sindirim Sisteminin Hastalıkları
 • Sinir Sisteminin Hastalıkları
 • Kardiyovasküler Hastalıkların Risk Faktörleri
 • Kardiyovasküler Risk Faktörü Olarak Obezite
 • Kas Hastalıkları
 • Kulak Hastalıkları
 • Barsak Hastalıkları
 • Tiroid Hastalıkları
 • Kalp Damar Hastalıkları
 • Bağırsak Hastalıkları
 • Akçiğer Hastalıkları
 • Deri Hastalıkları
 • Kan Hastalıkları
 • Solunum Hastalıkları
 • Mıde Hastalıkları
 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • Bebek Hastalıkları
 • Kemik Hastalıkları
 • Safra Kesesi Hastalıkları
 • Nöroloji Hastalıkları
 • Solunum Sisteminin Hastalıkları
 • Bakteri Hastalıkları
 • Dişeti Hastalıkları
 • Virüs Hastalıkları
 • İnfeksiyon Hastalıkları
 • Ayak Hastalıkları
 • Dil Hastalıkları
 • Kalp Hastalıkları Belirtileri
 • Beyin Hastalıkları
 • Dudak Hastalıkları
 • Vitamin Eksikliği Hastalıkları
 • Kapak Hastalıkları
 • Dolaşım Sistemi Hastalıkları
 • Uyku Hastalıkları
 • Erkek Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları İzmir
 • Dolaşım Sistemin Hastalıkları
 • Bayan Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları İstanbul
 • Bacak Hastalıkları
 • İç Hastalıkları Doktoru
 • İzmir Kadın Hastalıkları
 • Pankreas Hastalıkları
 • Solunum Yolu Hastalıkları
 • Akıl Hastaları
 • Kalın Bağırsak Hastalıkları
 • Romatizma Hastalıkları
 • Psikiyatri Hastalıkları
 • Metabolizma Hastalıkları
 • Sinir Hastalıkları Tedavisi
 • Solunum Yolları Hastalıkları
 • Kalp Hastalıkları Tedavisi
 • Bağ Hastalıkları
 • Kromozom Hastalıkları
 • Cilt Hastalıkları Resimleri
 • Kbb Hastalıkları
 • Göz Hastalıkları Nelerdir
 • Genel Cerrahi Hastalıkları
 • Kalp Kapakçığı Hastalıkları
 • İç Hastalıkları Nelerdir
 • Kalp Kapağı Hastalıkları
 • Cilt Hastalıkları Nelerdir
 • İç Hastalıkları
 • Deri Hastalıkları Nelerdir
 • Sinir Hastalıkları Nelerdir
 • Kalın Barsak Hastalıkları
 • Göz Hastalıkları Nedir
 • Sinir Hastalıkları Belirtileri
 • Kanser Hastalıkları
 • Çene Hastalıkları
 • Dermatoloji Hastalıkları
 • İdrar Hastalıkları
 • Omurga Hastalıkları
 • Tiroid Bezi Hastalıkları
 • Ortopedi Hastalıkları
 • Kaşıntı Hastalıkları
 • Tiroid Hastalıkları Belirtileri
 • Kış Hastalıkları
 • İskelet Sistemi Hastalıkları
 • Grip Hastalıkları
 • Tansiyon Hastalıkları
 • Endokrin Hastalıkları
 • Göz Hastalıkları Tedavisi
 • Kadın Hastalıkları Hastanesi
 • Mide Hastalıkları Belirtileri
 • Kadın Hastalıkları Kist
 • Kalp Hastalıkları Nelerdir
 • Akciğer Hastalıkları Belirtileri
 • Kas Hastalıkları
 • Solunum Hastalıkları Nelerdir
 • Göz Hastalıkları Hastanesi
 • Göz Kapağı Hastalıkları
 • Omurilik Hastalıkları
 • Makat Hastalıkları
 • Dalak Hastalıkları
 • İdrar Yolu Hastalıkları
 • Hematoloji Hastalıkları
 • Bağırsak Hastalıkları Belirtileri
 • Göz Hastalıkları Belirtileri
 • Kas Hastalıkları Tedavisi
 • Yemek Borusu Hastalıkları
 • Endokrinoloji Hastalıkları
 • Çocuk Hastalıkları Uzmanı
 • Damar Hastalıkları Belirtileri
 • Yüz Hastalıkları
 • Orta Kulak Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları Nelerdir
 • Cildiye Hastalıkları
 • Kolon Hastalıkları
 • Yaşlılık Hastalıkları
 • Konjenital Kalp Hastalıkları
 • Ses Hastalıkları
 • Doğumsal Kalp Hastalıkları
 • Karın Hastalıkları
 • Akciğer Hastalıkları Tedavisi
 • Göz Kapak Hastalıkları
 • Zayıflama Hastalıkları
 • İnce Bağırsak Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları Belirtileri
 • Boyun Hastalıkları
 • Cilt Hastalıkları Çeşitleri
 • Çocuk Hastalıkları Nelerdir
 • Kan Hastalıkları Belirtileri
 • Gen Hastalıkları
 • Lenf Hastalıkları
 • Yenidoğan Hastalıkları
 • Romatoloji Hastalıkları
 • İç Hastalıkları Kitabı
 • Enfeksiyon Hastalıkları Nedir
 • Kas Hastalıkları Nelerdir
 • Deri Hastalıkları Çeşitleri
 • Elma Hastalıkları
 • Göbek Hastalıkları
 • İç Hastalıkları Kitapları
 • Saç Derisi Hastalıkları
 • Enfeksiyon Hastalıkları Nelerdir
 • Genital Bölge Hastalıkları
 • İntaniye Hastalıkları
 • Yumurtalık Hastalıkları
 • Mide Bağırsak Hastalıkları
 • Onkoloji Hastalıkları
 • Tükrük Bezi Hastalıkları
 • Virüs Hastalıkları Nelerdir
 • Bahar Hastalıkları
 • İnterstisyel Akciğer Hastalıkları
 • Saç Hastalıkları Tedavisi
 • İç Kulak Hastalıkları
 • İdrar Yolları Hastalıkları
 • Endokrin Sistem Hastalıkları
 • Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları
 • Yaz Hastalıkları
 • Akciğer Hastalıkları Nelerdir
 • Bakteri Hastalıkları Nelerdir
 • Terleme Hastalıkları
 • Tırnak Hastalıkları Resimli
 • Kemik Hastalıkları Nelerdir
 • Çene Eklemi Hastalıkları
 • Bebeklerde Cilt Hastalıkları
 • Koroner Kalp Hastalıkları
 • Gırtlak Hastalıkları
 • Damar Hastalıkları Nelerdir
 • Cilt Hastalıkları Kaşıntı
 • Üriner Sistem Hastalıkları
 • Saçlı Deri Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları Nelerdir
 • Kaşıntılı Deri Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları Kanama
 • Diş Hastalıkları Nelerdir
 • Bebeklerde Göz Hastalıkları
 • Çocuklarda Göz Hastalıkları Tedavisi
 • Akciğer Hastalıkları Koah
 • Nefes Borusu Hastalıkları
 • Ben Hastalıkları
 • Çocuklarda Cilt Hastalıkları
 • Beyin Hastalıkları Nelerdir
 • Kemik Hastalıkları Tedavisi
 • Baş Ağrısı Hastalıkları
 • Rahim Ağzı Hastalıkları
 • Ayak Tırnağı Hastalıkları
 • Safra Yolları Hastalıkları
 • Bağırsak Hastalıkları Nelerdir
 • Bebeklerde Kas Hastalıkları
 • Safra Yolu Hastalıkları
 • Rahim Hastalıkları Nelirtileri
 • Bulaşıcı Göz Hastalıkları
 • Toplardamar Hastalıkları
 • Eklem Hastalıkları Nelerdir
 • Toplar Damar Hastalıkları
 • Reflü Hastalığı
 • Kalsiyum Gereksinmesi Ne Kadardır?
 • Depresyon Doğal Tedavisi
 • Lösemi Bitkisel Tedavi
 • Sinir Sistemi Hastalıkları 2
 • Idrar Yolları Hastalıkları 2
 • İyonizan Radyasyonla Zedelenme
 • Radyasyon Zedelenmesi Özeti
 • Genel Ağrılar
 • Yüz Ağrıları
 • Soğuk Algınlığı Ve Üşütme
 • Vücut Kırıklığı
 • Can Sıkıntısı, Neşesizlik
 • Neşvünema, Büyüme Geriliği
 • Filebit
 • Dolaşım

  Sistemi

  Hastalıkları