Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Dizlerde Kireçlenme Belirtileri
Dizlerde Kireçlenme Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Dizlerde Kireçlenme Belirtileri hakkında genel bilgiler;

Dizlerde kireçlenme belirtileri nelerdir, dizlerde kireçlenme nasıl oluşur, dizlerde kireçlenme tedavi yöntemleri nelerdir.. Tüm bu konular hakkında merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır, konunun detaylarına bu sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz...

-Belirtileri nelerdir?

Hastalar başlangıçta uzun yol yürüme ve ayakta kaldıklarında dizlerin iç kısımlarında ağrıdan bahsederler. Dizde kireçlenme diz kapağı kemiğinin altına veya ana eklemde (uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki eklem) veya her ikisinde de olabilir. Diz kapağı altındaki kireçlenmeleri belirgin hastalar düz yolda yürürken yakınmalar nispeten daha azken, merdivende, oturup kalkarken belirgindir. Hastalık ilerlediğinde çömelme ve merdiven inip çıkma çok güçleşir. Daha ileri evrelerde dizden takır-tukur sesler gelmeye başlar ve dizlerde şekil bozuklukları meydana gelir.

-Kesin tanı nasıl konur?
Kireçlenme tanısı doktorunuz tarafından, anlattıklarınız, ayakta çekilen diz röntgenleri, diz kapağı röntgenleri ile konulur. Başlangıç dönemlerindeki kireçlenmelerde MR incelemeler de yararlıdır. Bazen hastanın şikayetleri ile röntgen bulguları uyuşmayabilir. Bazen röntgenleri çok kötü olan hastaların ağrıları az iken, çok şiddetli ağrıları olan hastalarda röntgenler iyi olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ayhan Yıldırımmerhabalar hocam merdivenleri çıkmada çok zorlanıyorum aynı şekilde yerde uzun sürekli oturamıyorum masabaşı işim olduğu için sürekli oturarak geçiyor günüm. doktora gittiğimde dizlerine kireçlenme başlangıcı olduğunuz henüz yaşının genç olduğu söyledi ve fizik tedavisi verdi. ben bitkisel bir takviye almak istiyorum yaşım 27 ne önerirsiniz?????
  • Dizlerde

    Kireçlenme

    Belirtileri