Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Diyabet Hastalarında Cinsellik

Diyabet hastalarında cinsellik,diyabet(şeker) hastalarının yaşamlarında cinselliğin durumu hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Diyabet hastalarında cinsellik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Cinselliği olumsuz şekilde etkileyen ve Cinsel probleme yol açan Diyabet yani şeker hastalığı, erkeklerde; Cinsel isteksizlik, sertleşme problemi, boşalma bozuklukları olarak kendini gösteriyor.

Kadınlarda ise vajinal enfeksiyon ve vajen kuruluğunun yanı sıra şeker hastalığının yarattığı estetik sorunlar da psikolojik olarak Cinsel isteksizliğe yol açıyor.

Sağlığım İçin Her Şey Com, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoğlu ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği uzmanlarından Op. Dr. Ünsal Özkuvancı’ya Diyabet ve cinsellik konusunda merak edilen tüm soruları yöneltti.

İşte; diyabetin cinselliği ne yönde etkilediğinden erkekte ve kadında yol açtığı problemlere, bu problemlerin tedavisinden tedavinin yan etkilerine, erkekte sertleşme sorunundan kadında vajinal kayganlığın giderilmesine kadar pekçok sorunun yanıtı…

“CİNSEL BOZUKLUĞA YOL AÇIYOR”


* Diyabet hastalığı, cinselliği etkiliyor mu, hem erkek hem de kadın hastalar açısından Cinsel güçte bir azalma ya da isteksizlik veya başka bir sorun yaşanması söz konusu mu?
Diyabet hastalığı hem erkeklerde hem de kadınlarda Cinsel fonksiyonları ve Cinsel performansı önemli derecede etkilemektedir. Her iki cinsiyette de bir çok Cinsel bozukluğa neden olmaktadır.

* Diyabet, erkek cinselliğini nasıl etkiliyor, hangi sorunlara yol açıyor?

Diyabet damar ve sinir yapılarını etkileyerek erkeklerde Cinsel sorunlara yol açabilmektedir. Bunu şu şekilde basit olarak açıklayabiliriz: Diyabet nasıl ki kalp damarlarını etkiliyor ve o hastada iskemik kalp hastalığı şeklinde kalp hastalığı ortaya çıkıyorsa; aynı mantıkla penil bölge damarlarını da etkileyerek Cinsel sorunlara yol açabilmektedir.

* Bu Cinsel sorunlar arasında Cinsel isteksizlik (libido azalması), sertleşme problemleri (erektil disfonksiyon) ve  boşalma bozukluklarını (ejekulasyon bozuklukları) sayabiliriz.”

“SERTLEŞME SORUNU SIK GÖRÜLÜR”


* Diyabetik erkekler, tıp dilinde erektil disfonksiyon veya impotans denilen sertleşme sorunu yaşıyor mu, bu sorunun gelişmesinde diyabetin yanı sıra başka faktörler de etkili oluyor mu?
Diyabetik hastalarda sertleşme problemi (erektil disfonksiyon) sıklıkla görülebilmektedir. Yapılan çalışmalarda diyabetik erkeklerin yüzde 26- 35’inde sertleşme sorunu gelişebileceği sonucu çıkmıştır. Özellikle uzun süreli ve iyi tedavi görmemiş Diyabet hastalarında bu oran daha da artmaktadır. Genel anlamda sertleşme problemine  neden olan faktörleri yaşlılık,  bedensel ve  psikolojik olarak 3 grupta inceleyebiliriz.  

Bedensel faktörler:


* Şeker hastalığı (en önemli ve en sık neden)
* Yüksek tansiyon
* Sigara, alkol kullanımı ve uyuşturucu madde kullanımı
* Bir takım ilaçlar (bazı hormonal ilaçlar, bazı tansiyon ve kalp ilaçları)
* Kalp damar hastalıkları ( geçirilmiş kalp krizi, kalp kapak hastalıkları, belden aşağı bölgedeki damarsal yapıların bir takım hastalıkları)
* Kan ile ilgili hastalıklar ( kan kanseri, lenf kanseri, kansızlık)
* Sinir sistemi hastalıkları ( beyin damar hastalıkları, geçirilmiş inme,  parkinson hastalığı)
* Karaciğer hastalıkları (karaciğer yetmezliği)
* Böbrek hastalıkları (böbrek yetmezliği ve dializ tedavisi)
* Hormonal bozukluklar (tiroid bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları, adrenal bez hastalıkları)
* Geçirilmiş bazı ameliyatlar (Mesane Kanseri ve sinir korunmasız yapılan  Prostat kanseri ameliyatları, penil bölgede yapılan  bir takım  ameilyatlar)
* Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler (özellikle cilsel bölgeyi de içine alacak şekilde uygulanması gereken radyoterapi tedavisi)
* Genital bölgeye alınmış travmalar
   
Psikolojik faktörler:

* Depresyon hastalığı
* Anksiyete hastalığı
* Şizofren , paranoya gibi hastalıkların içerisinde psikotik hastalık grubundaki bir çok psikiatrik durum
* Aşırı stres
* Geçirilmiş psikolojik travma (post travmatik Stres bozukluğu dediğimiz hastalık)
* Kişinin sosyo kültürel durumu (Örneğin: baskıcı, dışa kapalı, sosyal ilişkileri zayıf bir aile içerisinde yetiştirilmiş olma vb.)      

Diyabetli hasta grubunda beraberinde yukarda saydığımız faktörlerden biri ya da bir kaçı olması durumunda sertleşme problemi daha sık ve daha şiddetli görülebilmektedir.Böyle ikincil faktörün oduğu durumlarda Diyabet harici bu ikincil faktör üzerinde de itina ile durulmalı ve çözüme kavuşturulmaya çalışılmalıdır.”

* Diyabetiklerde sertleşme sorunu yaşanma sıklığı nedir,  sık görülmesinin nedenleri nelerdir?

“Diyabetik hastalarda yüzde 26-35 arasında sertleşme sorunu görülmektedir. Diyabetik hastalarda diyabetik olmayanlara göre sertleşme sorunu görülme sıklığı 3 kat artmaktadır.

Diyabet hastalığının erken yaşta ortaya çıkması, seker düzeninin iyi sağlanamaması diyabetli hastalarda sertleşme problemi ortaya çıkmasını artıran en önemli etkenlerdir. Ayrıca bu grup hastalarda, üçüncü bölümde sıraladığımız faktörlerin artmasına paralel olarak da sertleşme problemi görülme sıklığı artacaktır.”

* Diyabetiklerde sertleşme sorunu organik olabileceği gibi psikolojik de olabiliyor mu?

“Psikolojik bir çok hastalıklar normal populasyonda olduğu gibi Diyabet hastalarında da sertleşme problemine yol açabilmekte ya da mevcut sertleşme problemini daha da artırabilmekedir. Diyabet hastalığı olan hastalarda depresyon, anksiyete başta olmak üzere çeşitli psikiatrik bozukluklar normal populasyona göre daha sık görülmektedir. Bu şekilde Diyabet hastalığının yanında psikolojik faktörden biri ya da birkaçı olması durumunda sertleşme problemi tedavisi oldukça zorlaşmakta ve daha uzun zaman almaktadır. Bu nedenle diyabetli hastalarımızda böyle ikincil bir psikiatrik bozukluk da varsa psikiatri uzmanından yardım istenmesinde oldukça yarar vardır.”

“BİR ÇOK TEDAVİ ŞEKLİ MEVCUT”

* Diyabetli erkeklerin sertleşme sorununun tedavisi var mı, hangi tedavi yöntemleri uygulanıyor?

Bu durumda birçok tedavi modelimiz mevcut. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

* İlaç tedavisi
* Penis vakum cihazları (negatif basınçta kanın peniste göllenmesini sağlamakta)
* Penis içine enjeksiyon tedavileri  
* Cerrahi tedaviler (penis damarları ile ilgili ameliyatlar ve penil protez takılması
* Psikoseksüel tedaviler (daha çok psikolojik nedenler ön planda ise)

Sertleşme probleminin şiddetine, hastanın beklentisine, sosyokültürel durumuna, tedaviye uyum sağlayıp sağlamayacağı göre hastalarımıza bu saydığımız 5 tedaviden birisini öneririz. Örneğin: hastamızda şiddetli derecede sertleşme problemi var ancak  ilaç ve enjeksiyon gibi tedavilerden fayda görmemiş ise hastanın sosyokültürel durumu da değerlendirilerek ameliyat tedavisini öneririz.  Ya da değerlendirmeler sonucunca haff derecede sertleşme problemi var ise uygun olan hastalarımızı ilaçlarla tedavi edebiliriz.”

* Tedavinin yan etkileri var mı?

Tibbi uygulamalarda her tedavinin az ya da çok yan etkisi olabileceği gerçeği burada da geçerlidir. Vereceğimiz bir takım ilaçlar başağrısı , hazımsızlık, yüzde kızarıklık, karın ve sırt ağrıları, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı gibi yan etkilere yol açabilmektedir.
                                        
Enjeksiyon tedavilerinde ise enjeksiyon yapılan bölge ile ilgili istenmeyen etkiler ortaya çıkabilmektedir. Morarma, kızarıklık ya da hematom dediğimiz kan pıhtı yumağı şeklinde  istenmeyen etkiler görülebilmektedir.

Operasyon ile ilgili istenmeyen etkiler arasında ise bizim en çok çekindğimiz yara bölgesi enfeksiyonudur. Diyabetik hastalarda zaten yara yeri iyileşmesinde problemler olduğundan operasyon sonrası yara yeri enfeksiyonu geliştiğinde oldukça sıkıntılı durumlar oluşmaktadır. Hatta böyle bir durum penil protez ameliyatı sonrasında oluştu ise enfeksiyonu kontrol altına alabilmek için ikinci bir ameliyatla protezi çıkarma işlemi bile yapmak zorunda kalabiliriz.”

“UYGUN TEDAVİLER YÜZ GÜLDÜRÜCÜ”

* Tedavi ile sertleşme sorununu ortadan kaldırmak mümkün olabiliyor mu?
Sertleşme probleminin tamamen geçip geçmeyeceği hastadaki sertleşme probleminin hangi aşamada olduğuna, Diyabet hastalığının kontrol altında olup olmamasına, hastada sertleşme problemini artıracak ikinci bir faktörün olup olmamasına bağlıdır. Uygun tedaviler ile bir çok hastamızda yüz güldürücü sonuçlar almaktayız.

Ancak şeker düzeni kontrol altında olmayan, birden çok faktörün birlikte sertleşme problemine neden olduğu hastalarımızda nadiren de olsa tam olarak problemi çözemediğimiz olmaktadır.

* Diyabet,  kadınların Cinsel sağlığını nasıl etkiliyor?
Diyabet kadın hastalarımızda da Cinsel sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle Diyabet kontrolünün bozuk olduğu dönemlerde buna paralel olarak Cinsel sorunlarda da artış görülmektedir.

* Diyabet hastası kadınlar, Cinsel sorunlarını dile getiriyorlar mı ya da sorunlarının diyabetten kaynaklanabileceğinin farkındalar mı?
Toplumumuzda genel olarak bu tür problemlerden hekime bahsetme konusunda bir takım çekinceler ne yazık ki olmaktadır. Bu da hastalığın erken teşhisi konusunda sıkıntı oluşturmaktadır. Diyabetli hasta grubumuzda da bu durum farkedilmektedir. Sadece kadın hastalarımızda değil erkek hastalarımız içinde de  diabetin yanında cinsellikle ilgili ciddi problemi olup da yıllarca hekime basvuru yapmadığına tanık olduğumuz olmaktadır.Tabii ki toplumumuz daha fazla bilinçlendikçe bu durumlar iyice azalacaktır.

Bu tür problemi olup okuyan, araştıran, bilinçli olan hastalarımız bunun Diyabet hastalığından kaynaklanableceğini farkedip erken dönemde hekime başvuru yapabilmektedir.

* Diyabetik kadınların yaşadıkları Cinsel sorunlarda, diyabetin kadın vücudunda yarattığı fiziksel değişikliklerin de etkisi olabilir mi, sorunlar psikolojik midir?
Diyabetin neden olduğu kilo artışı başta olmak üzere vücutta olan bir takım fiziksel değişikliklerin kadınların Cinsel hayatında çeşitli olumsuzluklar oluşturduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda diyabetli kadın hastalarımızda artmış psikolojik sorunlar da başta Cinsel isteksizlik olmak üzere çeşitli sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

* Diyabetik kadınlarda en sık rastlanan Cinsel sorunlar nelerdir?
Diyabet hastalığının kadın Cinsel sağlığı üzerindeki en önemli etkisi enfeksiyonlar nedeniyledir. Özellikle mantarların neden olduğu vajinal enfeksiyonlar nedeni ile akıntı, koku, Kaşıntı ve Cinsel ilişki sırasında ağrılar olabilmektedir. Diyabetin neden olabileceği başka bir problem de vajinal kuruluktur. Bu durumda ilişki sırasında vajinal ıslaklık tam olarak sağlanamayacağı için ağrı ve Cinsel isteksizlik olacaktır. Ayrıca şeker düzeninin iyi gitmediği dönemlerde halsizlik, yorgunluk, Uyku hali durumları başgöstereceğinden Cinsel performansta azalma olacaktır.

“KADINLARDA DA CİNSEL SORUN TEDAVİSİ MÜMKÜN”

* Diyabetik kadınların  yaşadığı Cinsel sorunların tedavisi mümkün mü, hangi yöntemler uygulanmalı?
Diyabetik bayanlarda Cinsel sorunların tedavisi elbette mümkündür. Örneğin vajinal enfeksiyonların neden olduğu durumlarda ilaç (antibiotik)  tedavisi, vajinal kuruluk olduğu durumlarda çeşitli vajinal kayganlaştırıcılar, hormonal bozukluklar ile beraber olduğunda (özellikle menapozal dönemde)  çeşitli Hormon ilaçları tedavi seçenekleri arasındadır.  Böyle durumlarda kadın hastalarımız, diabet ile ilgili kontrollerini aksatmamalı ve jinekoloji hekimlerimizin önerilerine tam olarak uymaları gerekir.
 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 A-Düşük Tansiyon  Aeorobik Egzersiz Tarifi
 Aerobik-Olmayan Vücut Güçlendirme İdmanı mı,Aerobi... Aktivite ve Egzersiz Hareket, Hareket , Hareket
 Anaerobik Vücut Güçlendirme Programı Araştırmaya Katılanlar Neler Yaptılar Üç Farklı Öy...
 B-Yüksek Tansiyon Bebeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri
 Bebeklerde Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır... Besinleri Yakıta Nasıl Dönüştürüyoruz ?
 Beslenme ve Zayıflamaya İlişkin Bilimsel Araştırma... Bitkilerin Rolü
 Bitkisel Şeker Tedavisi Bitkisel Şeker Tedavisi
 Diabet Diabet Belirtileri
 Diabet Hastalığı Diabet Nedir
 Diabet Şeker Hastalığı Diyabet Tedavi
 Diabet Tedavisi Diabet ve Tedavisi
 Diabetes İnsipedius Diyabetin Etkileri
 Diabetes mellitus Diabetin oluşumundan etken faktörler
 Diyabet Diyabet 2
 Diyabet 3 Diyabet 4
 Diyabet 5 Diyabet 6
 Diyabet 7 Diyabet Bağlantısı
 Diyabet Bitkisel Tedavi Diyabet Diyeti
 Diyabet Hastaları İçin Diyet Diyabet Hastaları Ne Yememeli
 Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı Diyabet Hastalarında Beslenme
 Diyabet Hastalarında Cinsellik Diyabet Hastalığı Tedavisi
 Diyabet Hastalığı ve Ayak Bakımı Diyabet ile Metabolik Sendrom Niçin Bu kadar Öneml...
 Diyabet Önleme Programı Diyabet Şeker Hastalığı
 Diyabet (Şeker Hastalığı) Diyabet - Şeker Hastalığı Nedir ?
 Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Gibi Sonuçları Olur Diyabet ve Gizli Şeker Neden Artıyor ?
 Diyabeti Önlemede İlaç Kullanımı Diyabetik Koma 2
 Diyabetik Nöröpati 2 Diyabetlilerin Özel Durumları
 Diyabette Ananas-Ihlamur Salsalı Izgara Levrek Eti... Diyabette Asya Usulü Tavuklu Yer Fıstığı Makarnası...
 Diyabette Bal Kaplı Ananas Diyabette Cevizli Elmalı Çörek
 Diyabette Deniz Tarağı Dolması Diyabette Düğün Pilavı
 Diyabette Elma Kıvrıklarıyla Rokforlu Ekmek Diyabette Hafif Acılı Balkabağı Çorbası
 Diyabette Humuslu Tatlı Patates Dilimleri Diyabette Izgara Edilmiş Elma ve Soğan ve Rendelen...
 Diyabette Karışık Yeşillik Üzerine Limona Batırılm... Diyabette Karışık Yeşillik ve Elma Salatası
 Diyabette Kavun Çeşitlerinden Soğuk Yaz Çorbası... Diyabette Kızarmış Elmalı ve Sarımsaklı Tavuk Budu...
 Diyabette Kremalı Guacamole Diyabette Kremalı New England Deniz Tarağı Çorbası...
 Diyabette Kullanılan İlaçlar Diyabette Makarnalı Hindi,Sığır ve Koyun Bolonez...
 Diyabette Mantarlı Tavuk ve Bademli Krema Sosu Diyabette Meksika Usulü Mini Pizza
 Diyabette Peynir Doldurulmuş Patates Diyabette Peynirli Lazanya
 Diyabette Portakal Kremalı Çilek Diyabette Rokfor Kremasına Batırılmış İri Karides...
 Diyabette Sarı Pancar ve Taze Patates Graneti Diyabette Sarımsaklı Üçgen Yufkalı Pico de Gallo s...
 Diyabette Sarımsaklı ve Biberiyeli Mercimek Diyabette Soğuk Kuskus Salatası
 Diyabette Tatlı Kabak Muhallebisi Diyabette Tatlı Patatess Pudingi
 Diyabette Taze Sebze Karışımı Diyabette Ton Balıklı Akdeniz Salatası
 Diyabette Tropik Gevrek Diyabette Zencefile Batırılmış Et ve Ananas Kızart...
 Diyabetten Korunmada ve Tedavide Kilo Neden Önemli... Diyason Şeker İlacı
 Dr. Ömer Coşkun Şeker Hastalığı Düşük Şeker Hastalığı
 Egzersiz Ve Şeker Hastalığı Şeker Hastaları Oruç Tutabilirmi
 Şeker Hastalığı Bitki Gestasyonel Diabet
 Giren Enerji Çıkan Enerjiyi Aşarsa Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri
 Gizli Şeker Hastalığı Ve Tedavisi Gözlemsel Araştırmalar, Beslenme ve Egzersiz Üzeri...
 Hamilelikte Şeker Hastalığı Diyeti Hiperglisemi
 Hipoglisemi 3 Hipogliseminin Belirtileri ve Tedavisi
 İbrahim Saraçoğlu Şeker Hastalığı Kürü İbrahim Saraçoğlu Şeker Hastalığı Tedavisi
 Java Eriği Kan Şekeri ve İnsülin
 Kardiyovasküler Hastalıklar Kino
 Metabolik Sendrom Diyabet ve Ötesi Ökse Otu Şeker Hastalığı
 Ömer Coşkun Şeker Hastalığı Ömer Coşkun Şeker Hastalığı Ökse Otu
 Ömer Coşkun Şeker Hastalığı Tedavisi Öncül Diyabet Bağlantısı
 Rastgele Seçilmiş Kontrollü Klinik Testleri Neden ... Sağlıklı bir Yaşam Biçimi Edinin
 Şeker 2 Şeker Düşmesi (Hipoglisemi)
 Şeker Düşüklüğü 2 Şeker Eksikliği Koması
 Şeker Hastaları Şeker Hastaları Diyeti
 Şeker Hastaları İçin Ayakkabı Şeker Hastaları İçin Diyet Listesi
 Şeker Hastaları İçin Diyet Listesi Şeker Hastaları İçin Şifalı Bitkiler
 Şeker Hastaları İçin Tatlı Tarifleri Şeker Hastaları İçin Yemek Listesi
 Şeker Hastaları Ne Yapmalı Şeker Hastaları Ne Yer
 Şeker Hastaları Neler Yemeli Şeker Hastaları Neler Yememeli
 Şeker Hastaları Nelere Dikkat Etmeli Şeker Hastaları Neleri Yemeli, Neleri yememelidir...
 Şeker Hastaları Neleri Yemeli, Neleri yememelidir... Şeker Hastaları Neleri Yemeli, Neleri yememelidir?...
 Şeker Hastaları Neleri Yememeli Şeker Hastalarının Kaşıntılarında
 Şeker Hastalarının Kaşıntılarında 2 Şeker Hastalarının Metabolizma Durumlarının Tesbit...
 Şeker Hastalığı Şeker Hastalığı
 Şeker Hastalığı Şeker Hastalığı 10
 Şeker Hastalığı 11 Şeker Hastalığı 12
 Şeker Hastalığı 13 Şeker Hastalığı 14
 Şeker Hastalığı 15 Şeker Hastalığı 16
 Şeker Hastalığı 17 Şeker hastalığı 2
 Şeker Hastalığı 2 Şeker Hastalığı 3
 Şeker Hastalığı 4 Şeker Hastalığı 6
 Şeker Hastalığı 7 Şeker Hastalığı 8
 Şeker Hastalığı 9 Şeker Hastalığı Aşısı
 Şeker Hastalığı Belirtiler Şeker Hastalığı Belirtileri
 Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir Şeker Hastalığı Belirtileri Tedavisi
 Şeker Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi Şeker Hastalığı Beslenme
 Şeker Hastalığı Beslenme Şeker Hastalığı Bitkisel Çözüm
 Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi
 Şeker Hastalığı Çeşitleri Şeker Hastalığı Cinselliği Etkilermi
 Şeker Hastalığı Değerleri Şeker Hastalığı Değerleri Kaç Olmalı
 Şeker Hastalığı Diyabet Şeker Hastalığı (Diyabet)
 Şeker Hastalığı (diyabet) Genel Şeker Hastalığı Diyet
 Şeker Hastalığı Diyet Listesi Şeker Hastalığı Diyet Programı
 Şeker Hastalığı Genetik Mi Şeker Hastalığı Göz
 Şeker Hastalığı Hakkında Bilgi Şeker Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi
 Şeker Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi Şeker Hastalığı İçin Diyet Listesi
 Şeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler Şeker Hastalığı İlacı
 Şeker Hastalığı İlaçları Şeker Hastalığı İle İlgili Son Gelişmeler
 Şeker Hastalığı İnsülin Şeker Hastalığı Kan Değerleri
 Şeker Hastalığı Komplikasyonları Şeker Hastalığı Komplikasyonları
 Şeker Hastalığı Nasıl Geçer Şeker Hastalığı Nasıl Oluşur
 Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir Şeker Hastalığının Sınırı Kaçtır
 Şeker Hastalığı Sınırı Kaçtır Şeker Hastalığı Tedavi
 Şeker Hastalığı Tedavi Yöntemleri Şeker Hastalığı Tedavileri
 Şeker Hastalığı Tedavisi Şeker Hastalığı Tedavisi
 Şeker Hastalığı Tedavisi Şeker Hastalığı Tedavisi Hakkında Bilgi
 Şeker Hastalığı Tedavisinde Kullanılan Bitkiler... Şeker Hastalığı Tedavisinde Son Gelişmeler
 Şeker Hastalığı Teşhis Şeker Hastalığı Testi
 Şeker Hastalığı Tip 1 Şeker Hastalığı Ve Alkol
 Şeker Hastalığı Ve Bal Şeker Hastalığı Ve Belirtileri
 Şeker Hastalığı Ve Göz Şeker Hastalığı ve Kalp Damar Hastalıkları
 Şeker Hastalığı Ve Kilo Şeker Hastalığı Ve Tedavisi
 Şeker Hastalığı Yan Etkileri Şeker Hastalığı Yiyecekler
 Şeker Hastalığı Zararları Şeker Hastalığına Bitkisel Çözüm
 Şeker Hastalığına Bitkisel Çözümler Şeker Hastalığına Bitkisel Tedavi
 Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Şeker Hastalığında
 Şeker Hastalığında 2 Şeker Hastalığında Ayağın Durumu
 Şeker Hastalığında Bitkisel Tedavi Şeker Hastalığında Müdavi Beslenme ve Hayati Rejim...
 Şeker Hastalığında Sporun Önemi Şeker Hastalığında Tedavi
 Şeker Hastalığının Bitkisel Tedavisi Şeker Hastalığının Sebepleri
 Şeker Hastası Nasıl Yaşamalıdır  Şeker Hastası Olmamak İçin
 Şeker Tedavisi Şekere Bitkisel Çözüm
 Şekere Bitkisel Çözüm Şekersiz Şeker Hastalığı
 Şeker,Yüksek Kolestrol,Troit ve Gut Hastalığı... Şifalı Bitkiler Şeker Hastalığı İçin
 Sorbitol Tarçın Şeker Hastalığı
 Tarçın Ve Şeker Hastalığı Tip 1 Diabet
 Tip 1 Şeker Tip 1 ve Tip 2 Diyabet
 Tip 2 Diyabet 20 ve 21. Yüzyıl Hastalığı Tip 2 Diyabet Neden Yaygınlaşıyor ?
 Tip 2 Şeker Hastalığı Tip A Kişiliği
 Tip1 Diyabet Tip2 Diyabet
 Yaban Mersini Şeker Hastalığı Yaşam Tarzı Değişikliğinin Diyabet ve İlgili Hasta...
 Yaşam Tarzı ve Tip 2 Diyabet Yaşam Tarzımız Bizi Diyabet Karşısında Nasıl Zayıf...
 Yaşam Tarzındaki Değişiklikler Çin ve Finlandiya&r...

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.