Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Divertikül Kimlerde Görülür? Neden Oluşur?

Divertiküller genellikle sosyoekonomik seviyesi yüksek olan toplumların hastalığıdır. Düşük lifle beslenilen ülkelerde daha sık görülmektedir. Et ve şeker kullanımının artması, liften zengin gıdaların az yenmesi ve posalı gıdaların az tüketilmesi nedeniyle sıklığı artar. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 60 ila 80 yaş arasındaki her iki kişiden birinde, 80 yaş üzerinde ise her insanın hayatının bir döneminde divertikülü bulunmaktadır.
Divertikülün asıl sebebi kalın barsak içindeki basıncın artmasıdır; bunun da en sık nedeni kronik kabızlıktır (konstipasyon). Her türlü liften zengin gıda ile beslenmek dışkıyı yumuşatır ve pasajı kolaylaştırırarak kabızlıktan korur. Liften yoksun diyet ile divertikül arasındaki ilişki de kabızlıktan ileri gelmektedir.
Divertikülit divertikülün enflamasyonu olup, divertikül içine giren dışkı veya meyve çekirdeği gibi gıdaların divertikül keseciğini tıkayarak oluşturduğu bakteriyel kolonizasyon ve dolaşım bozukluğu sonucunda ortaya çıkar. Divertikülit divertikulozis vakalarının yüzde 10 ila 25 inde görülmektedir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.