Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Divertikül Kimlerde Görülür? Neden Oluşur?

Divertiküller genellikle sosyoekonomik seviyesi yüksek olan toplumların hastalığıdır. Düşük lifle beslenilen ülkelerde daha sık görülmektedir. Et ve şeker kullanımının artması, liften zengin gıdaların az yenmesi ve posalı gıdaların az tüketilmesi nedeniyle sıklığı artar. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 60 ila 80 yaş arasındaki her iki kişiden birinde, 80 yaş üzerinde ise her insanın hayatının bir döneminde divertikülü bulunmaktadır.
Divertikülün asıl sebebi kalın barsak içindeki basıncın artmasıdır; bunun da en sık nedeni kronik kabızlıktır (konstipasyon). Her türlü liften zengin Gıda ile beslenmek dışkıyı yumuşatır ve pasajı kolaylaştırırarak kabızlıktan korur. Liften yoksun diyet ile divertikül arasındaki ilişki de kabızlıktan ileri gelmektedir.
Divertikülit divertikülün enflamasyonu olup, divertikül içine giren dışkı veya meyve çekirdeği gibi gıdaların divertikül keseciğini tıkayarak oluşturduğu bakteriyel kolonizasyon ve dolaşım bozukluğu sonucunda ortaya çıkar. Divertikülit divertikulozis vakalarının yüzde 10 ila 25 inde görülmektedir.


Şifa Market'ten Hemen 500 TL Nakit Kazanmak İstermisin!
1
BEĞEN
Şifa Market'in Resmi Facebook sayfasını alttaki butonu kullanarak beğenmelisin. Daha önce sayfa- mızı beğenmişsen; Tebrikler! ikinci adıma geçebilirsin.
2
PAYLAŞ
Aşağıdaki paylaş butonuna tıkla- malı ve bulunduğun makalemizi "Herkese Açık" olarak kendi say- fanda paylaşmalısın. Her payla- şımın sana bir çekiliş hakkı kazan- dırıyor.
3
KAZAN!
Tebrikler! Son olarak ödülü kazan- dığında sana ulaşmamız için alttaki formu doldurup bize göndermelisin.


Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

Divertikül

Kimlerde

Görülür?

Neden

Oluşur?