Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Diş Sinir Tedavisi
Diş Sinir Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Diş Sinir Tedavisi :

Kanal tedavisi, (Diş siniri tedavisi) Halk arasında sinir tabir edilen pulpa dokularının çıkarılmasından sonra, köklerin içerisinde yer alan damar ve sinir paketinin bulunduğu boşluk mekanik olarak temizlenerek genişletilir ve anti bakteriyel ajanlar ile yıkanarak kanal dezenfeksiyonu yapılır. Kök kanalını genişletmek için kullanılan bu kanal aletlerinin kanal eğesi ve tirnerf gibi isimleri vardır.

Kanal genişletme ve kanal irrigasyonu ( kanalın yıkanması ) değişik çaplardaki kanal eğeleri ile inceden kalına doğru yapılır. Kanal şekillendirilmesi yapıldıktan sonra, yine antibakteriyel kanal dolgu patları ve güta perka ( gutta perca ) yardımı ile kök ucuna kadar ve sızdırmayacak şekilde doldurulur. Dolgu ile kurtarılamayacak dişler kanal tedavisi yapıldıktan sonra porselen kaplama yapılır.

Dişe Kanal Tedavisi

Sinirlerin alınması ( yani, pulpa dokusunun uzaklaştırılması ) Kanal tedavisinde sadece basit bir aşamadır. Asıl önemli ve hassas kısım kök boyunun hassas bir şekilde tespit edilip, kök şekillendirilmesi yapıldıktan sonra sızdırmazlığın sağlanmasıdır. Yani kök ucunun sızdırmaz bir şekilde kapatılmasıdır. Bu doldurma işlemi için kullanılan kanal dolgu patları gutta perca lar ile birlikte sıkıca kanal duvarlarına tatbik edilir.

Kanal dolgusu yapılırken amaç kanal içine yerleşen mikro organizmaların kök ucundan alveol kemiğine ulaşmasını engellemektir. Diş çürükleri, travma ( dişe gelen darbeler ) ya da dişeti hastalıkları sonucu bakteriler dişe nüfuz edebilir. Kemiğe geçen mikro organizmalar burada üreyerek kronik enfeksiyonlara sebep olur. Bazen kronik enfeksiyonlar akut döneme geçerler ve ağrı, şişlik gibi semptomlar oluşur.

Mikro organizmaların sızdırmazlığını sağlamak konusunda önemli bir hususta kanalın üzerine yapılan restorasyondur. Yapılan dolgu ya da porselen kronun mikro sızıntıya izin vermemesi gerekir.

Diş siniri

ÖZETLE: Kanal tedavisi ( diş siniri tedavisi ) yalnızca sinirlerin alınması işlemi değildir. Sinirlerin alınması bu tedavinin en basit kısmıdır. Asıl önemli olan kök boyunun hassas bir şekilde tespit edilmesi, kanalların genişletilip şekillendirilmesi , antiseptik solüsyonlarla yıkanması ve sonuçta sızdırmazlığı sağlamak için mükemmel bir şekilde doldurulup, restore edilmesidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Şahin Altılıiyi günler sayın hocam bilgilerinizden yaralanmak istiyorum cevaplarsanız sevinirim. diş ağrısı nedeniyla doktora gittim dişime müdehale yapıldı fakat dişimde sinirlere zarar vermiş doktor dilimde uyuşma var uzun zamandır bunu bitkilerle yok edebilriimiyiz.
  • Diş

    Sinir

    Tedavisi