Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Diş Protezleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Diş Protezleri

Diş Protezleri ve merak ettikelriniz

Diş, Diş Hastalıkları Nelerdir ve Diş hastalıkları Hakkında Açıklamalar ve Bu Hastalıklarda Kullanılan 100 % Bitkisel Ürünlerle İlgili Tedavi Yöntemleri. Daha fazla bilgi edinmek İçin aşağıdaki makalemize göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Protetik Diş Tedavisi - Protez

Diş hekimliğinin ana branşlarından biridir.

Halk arasında porselen diş, kuron, köprü, çivi diş, implant diş , takma diş, damak, kancalı diş diye tabir edilen hepimizin duyduğu bu terimlerin hepsi bu branşın hizmetleridir.

Yani en büyük dişhekimliği branşıdır.

Estetik dişhekimliğinde yaygın olarak kullanılan lamina kaplama, zirkonyum porselenler, empress porselenler yani kısacası metalsiz porselenleri uygularlar.

Burada öncelikle bir sınıflama yapmak gerekirse protezi 3 bölümde inceleyebiliriz:

Sabit protezler

Sabit Protez Diş

Sabit Protez Diş

porselen kronlar - köprüler
metalsiz estetik porselenler
postcore(poskor-dişin içine çivi uygulanır) protezler


Hareketli protezler

Hareketli Protez Diş

Hareketli Protez Diş

tam damak protezleri
bölümlü protezler
hassas tutuculu protezler
overdenture protezler ( dişlerin köklerinden faydalanılır

İmplant ( çivi diş-diş ekme) Protezleri

Çivi Diş Protezi (implant)

Çivi Diş Protezi (implant)

İmplant üstü hareketli protezler
İmplant üstü sabit protezler

Aşağıdaki Sorulara Bu Sayfada Yanıt Bulabilirsiniz:

Protez ne zaman gereklidir?
Protez hemen yaptırabilir miyim?
İyi planlama yapılmasa ne olur?
Ne kadar sürede yapılır?
Estetik doğal bir görünüm nasıl sağlayabilirim?
Bana maliyetleri nedir?
Peki ben dişlerimi kestirmek istemiyorum. Ne yapmam lazım?
Lamina tekniği nedir?
Hiç dişim kalmadı damak mı kullanmam lazım?
İmplant sadece damak protezlerinde mi kullanılır?
İmplant tedavisi ne kadar sürmektedir?
İmplant Ağrılı bir işlem midir?
İmplant herkese yapılabilir mi?
İmplant her yerde her klinikte yapılır mı?
İmplant cerrahisi ne kadar sürer?

Protez diş ne zaman gereklidir ?

Estetik amaç ön plandadır ama bunun dışında aşırı harabiyetli dişlerde, diş eksikliklerinde,tam dişsizlik durumlarında, kalıtımsal veya ailesel genetik diş problemlerinde protezler uygulanır.


Protez hemen yaptırabilir miyim?


Genelde ilk randevuda hastalarımızla tanışma ve muayene yapılır. Ardından tedavilere geçilir. Protez tedavisi ağızdaki diğer tedaviler bittikten sonra başlanır. Diş eti tedavisi, cerrahi çekimler, dolgular ve kanal tedavileri biter, ağız hazırlanır sonrasında proteze başlanır.

Eğer bu şekilde olmazsa ne olur?

Protetik diş tedavisi iyi bir planlama gerektirir. Hekimin bu konuda bilgisi çok önemlidir. Eğer ağız hazırlığı yapmadan planlama yapılır, başlanır ve bitirilirse başarısız olunacaktır. Çünkü protez her zaman sağlam çürüksüz bir diş altyapısı, iyi bir ağız hijyeni ister.

Ne kadar sürede yapılır?

Protetik diş tedavisinde belli bir süre vermek yanlıştır, ama ölçü alınıp laboratuar aşamalarına başlandıktan sonra 1 hafta-10 gün gibi bir sürede protezler takılabilir. Tabi yine hastalarda farklılıklar göstermektedir.

Estetik doğal bir görünüm nasıl sağlayabilirim?

Günümüzde dişhekimliğindeki hızlı ilerlemelerle artık diş doğallığında protezler yapılmaktadır. Bunun için doğal dişlerin ışık geçirgenliğine çok yakın içinde altyapısında metal kullanılmayan emress (pres porselenler), zirkonyum, inseram, lamina ( laminate-yaprak porselenler-tırnak porselenler-Da vinci porselenleri vs.. ) porselenleri kullanılarak kaplamalar yapılmaktadır.

Bana maliyetleri nedir?

Bunlar hekim için daha zahmetli kesim-ölçü-alet teknikleri gerektirdiğinden ve laboratuar maliyetleri , teknisyen sanatının iyi olması gerektiğinden doğal olarak daha pahalıdırlar . Maliyetleri 250 tl ile 600 tl arasında değişmektedirler. Bunun için bizden ön görüşme ve randevu talep ediniz ve buyurun bilgisayar başında size en uygun estetiğe karar verip bilgi alın konuşalım.

Peki ben dişlerimi kestirmek istemiyorum. Ne yapmam lazım?

Lamina( lamineyt-laminate ) tekniği dediğimiz bir tedavi uygulanabilir, ama öncelikle size uygun mu değil mi diye bir muayene yapmamız gerekmektedir.

Lamina tekniği nedir?


Bu teknikte dişten bazı durumlarda hiç, bazı durumlarda da cansız olan mine dokusundan 0.3-1 mm arasında preparasyon(kaldırma) işlemi yapılır ve ölçü alınır. Dişlerin sadece ön yüzüne yapıştırma şeklinde uygulanır. Son derece estetik bir uygulamadır. Kesinlikle doğal diş görünümü yakalanır.

Hiç dişim kalmadı damak mı kullanmam lazım?

Hayır artık damak protezleri tedavide yerini implant üstü protezlere bırakmaktadır.

İmplant sadece damak protezlerinde mi kullanılır?

İmplant tek diş eksikliği olmak üzere bütün diş eksikliklerinde kullanılabilir. Eğer köprü istemiyorsanız yandaki dişlere zarar vermeden implant ( çivi diş) uygulanır iyileştikten sonra üzerine porselen kaplaması yapılır.

İmplant tedavisi ne kadar sürmektedir?

İmplant tedavileri bir cerrahi iyileşme periyodu gerektirir. Bu dönem yaklaşık 6 hafta ile 3 ay arasındadır. Eskiden 6 aylık dönemlerde iyileşme olurken şimdilerde bu dönem yarı yarıya kısalmıştır.bu dönemden sonra protez işlemi yine ölçü alma ile birlikte 1 hafta-10 gün arasında bitirilir.

İmplant Ağrılı bir işlem midir?

Hayır kesinlikle hastalarımızın çoğu implant ameliyatından sonra çok kolaydı, hiç acımadı, hiç gözümde büyüttüğüm gibi değilmiş şeklinde tepkiler vermişlerdir.

İmplant herkese yapılabilir mi?

İyileşme süreci kötü etkilenmesi açıdan ileri derece ( kan şeker değeri 300 ) şeker hastalarında (Diyabet ) yapılması uygun değildir. Ama kandaki şeker seviyesi tedavi ile düşürülürse uygulanabilir. Kemik seviyeleride ve kemik kaliteside bizi etkiler , fakat günümüz teknolojisinde implant tedavisi yaptırmak isteyen her hastaya kemik ilavesi yapılarak implant yapılmaktadır.

İmplant her yerde her klinikte yapılır mı?

Tabi ki klinik koşulları çok önemlidir. Tamamen B sınıfı otoklav sterilizasyonunun kullanıldığı kliniklerde yapılması uygundur. Aksi takdirde enfeksiyon kapma riski oldukça fazladır. Tedavi olumsuz yönde etkilenebilir. Cerrahi ve protez branşından doktorların multidisipliner çalışarak yapmasında fayda vardır.

İmplant cerrahisi ne kadar sürer?


İmplant cerrahisi tek dişte ortalama 30 dakika sürmektedir sonra günlük yaşamınıza dönebilirsiniz. 1 hafta bir ilaç tedavisi sonrasında kontrol yapılır ve bekleme süreci başlar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diş

Protezleri