Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Dilde Mantar
Dilde Mantar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Dilde Mantar denilen rahatsızlık halk dilinde pamukçuk olarak geçer ve en çok cocuklarda görülür. Tedavi olarak ilaç dışında bitkisel olan "çay ağacı yağı" seyreltilerek yara üstüne sürülmesi önerilir.

Ağız mukozasının iltihaplanmasına genel olarak stomatit dilin iltihaplanmasına ise glossit adı verilir. Ağız içinde bulunan mikroplar ve mantarlar bir denge halindedirler.

Bu dengeyi bozan ve enfeksiyon etkeni olan bakteriler virüsler ve mantarlar ağızda ülser meydana getirebilirler. Ayrıca bazı kan hastalıklarında ve tedavi için kullanılan ilaçlara bağlı olarak da ağızda yaralar görülür. Ağızdaki dişler ve takma dişler de mukozayı tahriş edebilir.

Daha Detaylı Bilgi :

Ağız içinde en çok görülen yaraların bir çeşidi ağrılı olduğu için konuşmayı güçleştiren aftöz stomatit ve herpes (uçuk) denilen bazen tek veya 2-3 tane bulunabilen 3-5 mm. çapında oval veya yuvarlak kenarları belirgin kabarcıklardır. Bunların etkeni virüs olduğu için tam bir tedavisi yoktur. Antibiotik ve antimikotik (Tetrasik-lin Misteklin) ayrıca kortizon B vitamini kompleksi ve C vitamini verilebilir.

Mantarların neden olduğu ağız yaralarına halk dilinde pamukçuk tıp dilinde moni-liasis veya müge denir. Bu durum çocuklarda daha çok görülür. Tedavisindeantimikotik denilen ilaçlar (Nystatin) veya jansiyan moru (violet de gentiane) metilen mavisi (blue de methylen) gibi eriyikler uygulanabilir.Dilde yaralara frengide tüberkülozda difteri ve lösemide rastlanır.

Ağız yaraları yanı sıra dilin iltihaplanması ve ağrıması demir eksikliğinden ileri gelen kansızlıklarda şeker hastalığında görülür. Dilde beYaz ve çatlaklı bir kalınlaşma kanser öncesi bir hastalık sayılan lökoplaziyi akla getirebilir. Ayrıca diltn ön kenarlarında sert bir yüzey üzerinde acılan yaralar dil kanserinin başlangıcı olabileceğinden vakit geçirmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Merve Dönmezselam iyigünlar ağzımda ve dilimde yaralar oluştu internet sitesindeki bölümünüzden inceşediğim kadarıyla mantar olduğu kanısına vardım acaba başka bir hastalık olma ihtimali varmı tehlikelimidir. tedavisi varmıdır 3 aydır sürekli var geçmedi bilgilendiriseniz memnun olurum.
  • Şifa MarketLütfen öncelikle bir doktora danışınız.daha sonra tedavi noktasında yardımcı oluruz. ama önce sorununun ne oldugunu bilmemiz gerekir
  • Dilde

    Mantar