Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Dil Yarası Tedavisi

Dil yarası tedavisi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak dil yarası tedavisi için şifalı bitkiler ve dil yarası tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Aft, Uçuk Ve Diğer Ağız Yaraları

Autlar, aftoz ülser olarak da adlandırılır, küçüktürler (yaklaşık 1-2 mm.) ve genellikle dudakların ve yanakların içi kısmında gelişirler ve nadir vakalarda, Diş etlerinde ve üst damakta oluşurlar (ağzınızın tavanı). Bulaşıcı değildirler ve genel­likle kadınlarda aybaşı dönemle­rinde ve ergenlik çağlarında çıkarlar.
Aftlar, tek başına, küçük, kırmızı hale içinde san bir nokta t görünümündedir ve genelde ilk farkına vanlmasına yemek yerken verdiği ağn sebep olur.

Genellikle bir hafta 10 gün içinde kaybolurlar.Tuzlu suyla çalkalamak, aftlan daha az ağn verici kılar. Sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçının, aynı şekilde baharatlı ve asitli yiyecekleri de yememeye gayret edin. Gerçek aft, 14 gün içinde kaybolur. Aft, 14 gün içinde geçmezse dişçinizi veya dokto­runuzu arayınız. Aftlar nükset­meye devam ederse, doktorunuz, Vitamin eksikliğinizi kontrol edecek (özellikle floik asait veya B12 Vitamini) veya beYaz kan hücrele­rinizin düşük olup olmadığını belir­lemek için kan tahlili yapacaktır.
Uçuklar, tip 1 ve 2 herpes simplex virüsünden (HSV) oluşur. HSV tip 1 uçuklann en bilinen sebebidir. Tip 2, üreme organla-nndan bulaşan herpes enfeksi­yonu (insanların “bende herpes” var dedikleri zaman kastedilen hastalık) sebebidir, ancak uçuğa da sebep olabilir Yetişkinlerin en az yansı HSV virisünden enfekte olmuşlardır. Hangi tip HSV olursa olsun, bü­kere enfekte olduğunuz zaman, bu enfeksiyon kalıcıdır. Enfeksiyon, sinirlerin içinde uyur vaziyette yatar ve çoğu zaman herhangi bir belirtisi yoktur. Bazı kişilerde, virüs dönemsel olarak “uyanır” ve uçuğa sebep olur.

Doktorlar, tam olarak neyin virüsü harekete geçirdiğini anlaya­mamaktadırlar. Aşağıdaki durum ve koşullar nüksetmesinin sebep­leri olarak söylenebilir: Ruhsal endişe, güneş ışığına maruz kalmak, hormonal değişim (aybaşı döneminden önce, menapoz ve hamilelik boyunca ya da ağızdan doğum kontrol hapı alındığı dönemlerde), fiziksel bitkinlik ve vücudun diğer bölgelerindeki enfeksiyonlar.
Uçuklar sıklıkla ağzın kenarında çıkarlar ve genel­likle her defasında aynı yerde görülürler (çünkü virüs, cildin bu nokrasında uyur). Uçuk, genellikle bir hassasiyet veya karıncalanma hissiyle başlar ve gelişip şişen, ağn veren, kırmızı bir yumruya dönüşür. Bu dönemde, yaranın içindeki virüs çok bulaşıcıdır (virüs sinirlerin içinde uyurken bulaşıcı değildir).


Bir veya iki gün sonra bölge kabarır, patlar ve üzeri kabuk bağlar. Sonra, sarı kabuklar soyulur ve açık renkte bir sıvı akıntısı olur. Yara yaklaşık 2 hafta içinde iyileşir.Uzmanlann birçoğu, asiklovir gibi antiviral ilaçlann, yaranın daha hızlı kaybolmasını sağla­yacağını düşünmemektedir. Bu sebeple, antiviral ilaçlar tavsiye edilmemektedir. Bazı hastalar, buz uygulayarak ya da sağlık gıdalarının satıldığı yerlerde, hap şeklinde, kolayca buluna­bilen L-Lysine (amino asit) kulla­narak başanlı sonuçlar almış­lardır. Uçuklann farklı tedavileri hakkında bilgi edinebilmek için doktorunuzla görüşünüz.

Ağız ülserleri, travmatik ülserler olarak da adlandırılır: Ağzı kaplayan mukoza zannın zedelen­mesi sonucu meydana gelir. Hoyratça Diş fırçalama, yanağınızı ısırma, pütürlü bir Diş ya da takma Diş bu zedelenmeye yol açabilir. Travmatik ülsere sebep olan sivri bir Diş veya Diş uygulaması ise, bu durumu, doktorunuza bildiriniz. Bu ülserler, sebebi bir kez öğrenil­diği zaman, genellikle bir hafta içinde iyileşir.
 

Aft, Uçuk Ve Dil Yarası Tedavisi

Ağız, şişmelere yol açabilecek birçok hastalığa uygun bir ortamdır. Bu hastalıklar bulaşıcı değildir.
Ağız licken planusu, çok sık karşılaşılan bir vakadır. Sebebi bilinmemektedir ve üç şekli vardır. En bilinen şekli, yanaklann iç kısmında veya dilin kenarındaki kalın beYaz çizgilerle karakte-rize olur. İkinic şekli, Diş etlerinde aşınmış, ağnlı alanlann oluşma­sına yol açar. Son şekli, en ciddi ve ağızda ağn veren şişkinlikler üretir. Bu vaka erkeklerden çok kadınlarda ve genellikle 40 – 60 yaş arası kişilerde görülür. Bazı kişilerde cilt döküntülerine de sebep olur.
Lichen planus, kronik (uzun vadeli) bir rahatsızlıktır, bir gelir bir kaybolur. En sık karşılaşılan lichen planus şekline yakalandıysanız, tedavi gerektirmez. Diğer şekillerden biri varsa, doktorunuz kortikosteroid ilaçlar yazabilir. Doktorunuz veya dişçiniz, teşhisi doğrulamak için bir biyopsi talep edebilir.
Ağız lichen planusu olmanın, hastayı kansere meyilli hale getir­diği düşüncesi tartışılmaktadır. Lichen planusunuz varsa, dokto­runuz, tedbirli olmak adına, düzenli olarak ağzınızı kontrol edip, ağız kanseri belirtilerini kontrol eder.
 

Pemfigoid ve pemfîgus,

otoimmün hastalıklardır. Pemfi-goid hastalığında, cildin herhangi bir yerinde büyük yaralar oluşur. Pemfigus ise, sık karşılaşıl­mayan ancak ciddi bir hastalıktır ve deride ya da ağızda oluşur. Yaralar önce ağızda başlar (bazen sadece ağızda olur) sonra da genellikle ciltte oluşur. Hassas şişlikler kolayca patlar, ağrılı alanlar oluştururlar, sonra üzerleri kabuk bağlar ve enfekte olurlar. Tedavi edilmezse, şişkinlikler sıçrayabilir, yaygın cilt kaybına ve hatta ölüme bile sebep olur. Doktorunuz, pemfigoid veya pemfigus olduğunuz şüphesi taşıyorsa, bir yara numunesi alıp, mikroskop altında inceleyecektir, her iki hastalığın da tedavisinde kortikosteroid ilaçlar kullanılır ve bazı vakalarda bağışıklık sistemini koruyucu ilaçlar kullanılır. Şişkin­likler yaratan tüm enfeksiyonlar, Antibiyotik gerektirir.

Multiform eritema, göreceli olarak sık karşılaşılmayan bir otoimmün hastalıktır. Genç erişkinler, özellikle erkekler bu hastalığa karşı daha fazla elveriş­lidirler. Ağızdaki diğer şişkinlik vakalarından farklı olarak, multi­form eritema, başlangıçta çok ciddi ve tahrip edicidir, ağızda ülser­lerin gelişmesine sebep olur ve daha sonra bu ülserler dudakların üstüne kadar uzanabilir. Hasta­lığa yakalananların yarısında ciltte döküntüler oluşur; bu döküntüler, hedef tahtasına benzeyen yaralar şeklinde karakterize olur.Multiform eritemanın daha ciddi bir varyantı ağızda, jenital kısımlarda ve gözlerde yaraların oluşmasına sebep olur. Ateş, başağrısı, öksürme ve boğaz ağrısı gibi Grip belirtileri, hasta­lığın başlamasından bir hafta önce kendini gösterir. Yaralar 2 ile 6 hafta arası kalır. Hafif seyreden şekli tedavi gerektirmez; daha ciddi şeklin tedavisinde kortikoste­roid ilaçlar kullanılır.
 

Pamukçuk

Candida albicans, ağzınızda doğal olarak yerleşmiş bir mantardır, iyi huylu bakteriler bunu diğer mikro­organizmalarla dengede tutarlar. Buna karşın, enfeksiyona karşı direnciniz azsa veya Antibiyotik ya da kortikosteroid ilaçlar kullanıyor­sanız, vücudunuzun doğal dengesi bozuktur ve Mantar bu durumda çoğalıp ağızda pamukçuk oluşma­sına yol açar.

Ağn, sarı-beYaz renk, ağız ve boğazın hassas zarında kabarık lekeler ana belirtiler. Diş fırçalan­ması sırasında lekeler törpülenmişse, cildin ağrılı alanları açığa çıkmış demektir. Bazen, ağzınızda beYaz lekeler veya yaralar olmasa bile, Calbikanlar dilinizin yanma­sına sebep olur.
Pamukçuk ciddi bir durum değildir ancak nüksedebilir. Kronik hastalar – HIV, AİDS olanlar veya kemoterapi görenler de dahil- pamukçuk hastalığına meyillidirler, ancak yaşı ilerlemiş olanlar ve çocuklar da etkilenirler.

Pamukçuktan şüpheleniyor­sanız, dişçinizi veya doktoru­nuzu görünüz. Sizi tetkik ettikten sonra, teşhisi teyit etmek için, etkilenen alandan ufak bir örnek alır. Vakanın tedavi edilmesi için, Mantar önleyici ilaçlar, genel­likle yaranın tam üstüne uygulanır. Ayrıca, inatçı vakalarda, mantarın ağzınızdan yok edilmesi için ağız ilaçları kullanılır.


 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Aft 3 (aft) Ağız İçi Hastalığı
 (aft) Ağız İçi Hastalıkları (aft) Ağız İçi İltihabı
 (aft) Ağız İçi İltihabı Nedir ? (aft) Ağız İçi Yara
 (aft) Ağız İçi Yara Tedavi (aft) Ağız İçi Yaralara Ne İyi Gelir
 (aft) Ağız İçi Yaraları (aft) Ağız İçi Yaraları Bitkisel Çözüm
 Aft ( Ağız İçi Yaraları ) Bitkisel Tedavi Aft ( Ağız İçi Yaraları ) Genel
 Aft (ağız İçi Yaraları) Hastalığı (aft) Ağız İçi Yaraları Neden Olur?
 Aft (ağız İçi Yaraları) Nedenleri Aft ( Ağız İçi Yaraları ) Tedavisi
 (aft) Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir (aft) Ağız İçi Yaralarının Nedenleri
 (aft) Ağız İçi Yarası Tedavisi (aft) Ağız İçindeki Yaraların Tedavisi
 (aft) Ağız Yarasına Ne İyi Gelir Aft Bitkisel Tedavi
 Aft Bitkisel Tedavisi Aft Hastalığı
 Aft Hastalığının Tedavileri Aft İçin Bitkisel Çözüm
 Aft İçin Bitkisel Çözüm Aft Tedavileri
 Aft Tedavileri Nelerdir Aft Tedavisi
 Aft Tedavisi Bitkisel Aft Ve Tedavi
 Aft Yarası Tedavisi Aftın Bitkisel Tedavisi
 Ağız Boşluğu Ağız İçi Yara Tedavi
 Ağız İçi Yara Tedavisi Ağız İçi Yaraları Bitkisel Tedavisi
 Ağız İçi Yaraları Tedavi Ağız İçi Yaraları Tedavisi
 Ağız İçi Yaraları Ve Uçuk Ağız İçi Yaralarına Bitkisel Çözüm (aft)
 Ağız İçi Yaralarının Tedavisi Ağız İçi Yarası Tedavisi
 Ağız İçindeki Yaralar Ağız İçindeki Yaraların Tedavisi
 Ağız İltihabı Stomatitler Ağız Kanserleri
 Ağız Kokusunun Nedeni Ağız Kuruluğu
 Ağız Kuruluğu Tedavisi Ağız Kuruluğunun Nedenleri
 Ağız Sağlığı Ağız Suyunun Akması
 Ağız Ve Dil Yaralarına Bitkisel Çözüm Ağız Yaraları Ağız Yarası Tedavisi
 Ağız Yaraları Bitkisel Tedavi Ağız Yaraları Neden Çıkar
 Ağız Yaraları Sebepleri Ağız Yaraları Tedavi Yöntemleri
 Ağız Yaraları Ve Ağız Yarası Tedavisi Ağız Yaraları Ve Tedavisi
 Ağız Yaralarına Bitkisel Çözüm Ağız Yaralarının Nedenleri
 Ağız Yaralarının Sebepleri Ağız Yaralarının Tedavisi
 Ağız Yarası Ağız Yarasının Sebepleri
 Ağızda Çıkan Yaralar Bebeklerde Ağız İçi Yaraları
 Bebeklerde Ağız Yarası Bebeklerde Pamukçuk Hastalığı
 Çocuklarda Aft Tedavisi Çocuklarda Ağız İçi Yaraları
 Çocuklarda Ağız Kenarı Yaraları Dil Yaraları
 Dil Yaraları Tedavisi Dil Yarası
 Dil Yarası 2 Dil Yarası Tedavisi
 Dilde Mantar Dudak İçi Yaraları
 Dudak Yaraları Tedavisi Dudak Yarası Tedavisi
 Geçmeyen Ağız Yaraları Kemoterapide Ağız Yaraları
 Pamukçuk Tedavisi Uçuğun Belirtileri Nelerdir ?

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.