Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Devamlı Baş Dönmesi
Devamlı Baş Dönmesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Devamlı Baş Dönmesi insanları korkutan, bir rahatsızlık olduğu tanısına varılan bir durum olarak tanımlanır.

Hasta, kendisinin veya etrafındaki eşyanın boşlukta döndüğünden şikayet eder.

Tıp dilinde vertigo denen baş dönmelerinin nedenleri çeşitlidir. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

 • Kulak ağrısı.
 • Araç tutmaları.
 • Ani hava değişimi.
 • Bazı göz hastalıkları.
 • İlaç zehirlenmeleri.
 • Düşük veya yüksek tansiyon.
 • Damar Sertliği ve bazı kalp hastalıkları.
 • Kansızlık ve kan hastalıkları.
 • Mikrobik hastalıklar.
 • Beyin hastalıkları.
 • Sara ve bazı ruh hastalıkları.

Tedaviye başlanmadan önce hastalığın gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir. baş dönmelerine yapılacak ilk iş hemen oturmak veya öne eğilmek ve mümkünse hemen yatmaktır. Devamlı baş dönmesi oluyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

Başdönmesi ağrıdan sonra doktora başvuru nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Baş dönmesi bir hastalık değil tıpkı bir ağrı gibi yanlış giden bir durumun bir hastalığın habercisi olabilir.
%80 iç kulak sorunlarından kaynaklanan baş dönmesi % 20 de beyin ve beyincik gibi merkezi sinir sistemi hastalıkları sebebiyle meydana gelebilir.
Genellikle baş dönmesi, bulantı, çarpıntı, terleme, işitme kaybı, kulak çınlaması, dengesizlik gibi bulgularla birlikte görülür. Denge,iç kulak, göz ve kas-iskelet sistemimizden gelen uyarıların beyindeki denge merkezinde yorumlanmasıyla sağlanır.
Bu bölgelerden birinde sorun olduğunda, sonuç baş dönmesi ve denge sorunları şeklinde olacaktır. Başdönmesi ve denge sorunu olan hastalar tedavileri konusunda bir kafa karışıklığı içindedirler ve sorunları tam çözülemediği için de bir süre sonra depresyon gibi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalırlar.
Stres ve psikolojik sorunlar, baş dönmesi ve denge sorunlarını olumsuz etkileyerek kısır bir döngü içine girerler. Sorunun ayrıntılı dinlenmesi tanıda %80 oranında yardımcı olmasına rağmen maalesef hastalarımız genellikle şikayetlerini anlatacak sağlıklı ve yeterli zamanı çoğu zaman bulamazlar ve dolayısıyla karamsar ve içe kapanık bir durum içindedirler.
Burası bu anlamda sizin için sorunlarınızı aktaracağınız bir pencere olacaktır.
Yüzgüldürücü olan bu tür sorunlara neden olan ciddi ve hayati tehdit edecek hastalıklar oranı yüksek değildir(beyin beyincik ve iç kulak tümörleri gibi). Ancak günlük sosyal hayatı ve hastanın toplumla olan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen baş dönmesi ve denge sorunlarında yeni modern yöntemler geliştirilmiştir.
Özellikle bu konuda sorunu olan hastalarımızı aydınlatmak, yardımcı olmak ve sorularınızı cevaplandırmak amacıyla bu web sayfasını hazırladım.
Hem yurtiçi hem de yurtdışından maillerle gelen tepkilerden anlaşılan odur ki her iki sitemiz de (www.kulakcinlamasi.com ile beraber) yoğun ilgi gördü ve bu vesileyle sizlerin sorunlarına da yardımcı olmaya çalıştı. Sizlerin ilgisiyle daha iyi yerlere gelecekleri kanısındayım.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Devamlı

Baş

Dönmesi