Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Deride Leke
Deride Leke
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Deride Leke :

Genellikle deride renk değişikliği veya koyu lekeler ile karakterize, bazen hiperpigmentasyon olarak da bilinen akne, beYaz nokta, siyah nokta ya da çoğumuzun alışık olduğu sivilcenin bir sonucudur. Cilt lekeleri için sadece sivilceyi suçlamak doğru değildir, nihayetinde doğumda da doğal olarak ciltte ortaya çıkan leke türleri yer almaktadır.
Cilt sivilcelerinin neden olduğu lekelerin genel olarak iki sebebi vardır. Derideki doğal gözeneklerin doğal vücut yağı ile tıkanması sonucu bakteri ile enfekte olamaları ve başlarının çirkin bir hal alması. Bu enfeksiyon durumu deride beya nokta veya siyah noktaları oluşmasına davetiye çıkarmaktadır. Daha da kötüsü sivilcelerin sıkma gibi uygunsuz tedavileri yara izi ya da küçük lekelerin oluşmasına yol açar. Beyaz noktaların sıkılması ya da deşilmesi cazip olabilir ama bunu asla yapmayın. Bunun yerine ince bir bez içinde buz küpü sarın ve yaklaşık 2-3 dakika Sivilce üzerine uygulayınız. Bu sivilceniz büyümesini yavaşlatacaktır.
Ciltte leke ile cilt tahrişine neden olabilecek bir çok düşmanca faktör bulunmaktadır. Bunlar çok sayıda kimyasallar içeren kirlilik, çok fazla Stres ve makyaj sayılabilir. Sigaranın da özel bileşimli kirletici olduğunu bir an aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle siz bu kirliktemn kurtulmak için hafif bir sabun ile günde üç kez veya iki kez düzenli olarak yüzünüzü yıkayınız.
Cilt lekelerini elle yüzünüze dokunulması, giysi ve ya saçınızın yüzünüze sürtünmesi gibi faktörler de artırmaktadır.
Erkek ve kadınlarda stres ve hormonal değişiklikler ile cilt lekeleri gelişebilir. Hormonlardan androjen daha fazla sebum üretmek için yağ bezini uyarır. Sebum cildi yumuşak ve su geçirmez haldeki doğal bir yağdır. Bu yağ ciltteki gözenekleri tıkar, bakterilerin de katkıları ile sivilce ve cilt lekesi oluşumuna zemin hazırlar. Cilt lekeleri yine hormonal değişikliklere bağlı olarak peri menopoz veya menopoz dönemindeki kadınlarda da oluşabilmektedir.
TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Tedavi seçenekleri oral kontraseptifler, oral (anti-inflamatuar ilaçlar), Antiandrojenler (androjen üretimi azaltmak için) ya da doğal alternatifleri içerebilir. Oral kontraseptif yan etkiler bulantı, kilo alımı, lekelenme adet ve göğüslerde hassasiyet yapabilir. Oral kortikosteroidler kilo alımı ve kemik incelmesine neden olabilir. Antiandrojenler düzensiz adet kanamaları ve göğüslerde hassasiyet neden olabilir.
LEKELERLE MÜCADELE Mİ? İŞTE ÇÖZÜMLER!!!
Lekeler, kahverengi lekeler ve çiller için evde hazırlanıp kullanabileceğiniz gayet etkili sonuçlar veren ilaçları denemenizi tavsiye ediyoruz.
Balı ısıtrak parmaklarınızla hafifçe yüzünüze dokunarak uygulayın. Sonra sıcak su daha sonra da soğuk su ile durulayınız. Bala uygulamadan önce bir miktar buğday tohumu eklenebilir.
Lekeli cilt: Artık elma sirkesinin faydaları bir çok bilim insanınca ispatlanmış durumda. Elma sirkesinin faydalarından bir tanesi de yüzdeki lekelerle ilgili. 1 ölçek elma sirkesi ve 8 ölçek su karışımını hazırlayınız. Bu karışım banyonuzda bir şişe içinde hazır olarak bulunsun. Daha sonra bu solüsyondan günde 1-2 defa uygulayarak durulayınız.
Geceleri kokusuz hint yağı veya E vitamini uygulayabilirsiniz.
Lekeleri beyazlatmak için çamaşır suyu gibi görev yapan limon suyu
uygulayabilirsiniz. Limon suyu deride pH dengesini nötralize eder, sizin lekelerinizi önleyerek daha büyük sıkıntıdan kurtaracaktır.
Bir limonun suyunda şekeri orta derecede çözündürün. Bir deve saç fırçası ile her çilin üzerine karışımı uygulayın.
Bal cilt lekeleri ve sivilce için büyük bir çözümdür. Çünkü bal bakterileri öldürür.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Deride

Leke