Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
depresyonda mıyım anket
depresyonda mıyım anket
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Depresyondan Kurtulma Yöntemleri : · Zamansız uygulama zararlı sonuçlara yol açabilir.

· Danışmanın öğüt vermesinden ziyade, yönlendirme aşamasında danışanına yardımda bulunması daha doğru olmaktadır.
· Öğüt verme uygulamasında dikkat edilmesi gereken özel öncelikler vardır, çünkü danışanlar sık sık danışmanın yardımını isterler, bu ortamda danışman da çoğu kez öğüt verme durumunda kalır. Bu danışmanların, özellikle meslekteki ilk yıllarında karşılaştıkları bir durumdur.
· Kaygı tepkileri zararlıdır ve danışanın ortama uyma çabalarını engeller. Bireyi tam olarak rahatlayacak şekilde eğitmek ve tamamen rahatladığı anda kendini kaygı koşullarında hissetmesini sağlamak.İnsanı en iyi rahatlatan yol derin kas gevşemesidir.
· Eğer bir kimse bir obje ya da bir durumdan korkmamak için ne kadar çalışırsa o kadar fazla korkar.Öte yandan bilinçli olarak korkmayı dener ve korku belirtileri gösterirse daha az korkar. Ör : kalp hastalığından korkan birisine _ kalbim daha hızlı atacak sonra duracak ve ben burada öleceğim…

· Danışanın metaforunu dinlemek : Danışanın söylemiş olduğu kendimi lime lime olmuş hissediyorum, kendimi kıyma makinesinden geçmiş hissediyorum gibi söylediği şeylere psikolojik danışmanın kendini kıyma makinesinden geçirildiğini söylerken ne hissediyorsun ? Bu danışanı ne hissettiği ile ilgili daha çok şey söylemeye teşvik etmek gereklidir.

Eleştiren doğru veya yanlış olsun onunla aynı fikirde olmak için bir yol bulun.


Bilişsel yaklaşımların tümü yapılandırılmış psiko eğitimsel bir modele dayandırılmıştır.Hepsi ödevlerin önemini vurgular terapi oturumları sırasında ve oturumlar dışında etkin bir rol üstlenmesi için danışana sorumluluk yükler . bu kuramda odak nokta danışanın sadece duygularını açıklamasından çok danışanın düşünce ve davranışları ile de çalışmasıdır, terapi eğitsel bir süreç olarak görülür
-Meli -Malı‘ları Ortadan Kaldırma Teknikleri : Kendinize vurmakta kullandığınız tüm mantık dışı -meli -malı cümlelerini azaltmak için bazı yöntemlerden bahsedebiliriz.Bunlardan ilki kendinize, Kim yapmam gerektiğini söylüyor ? Yapmam gerektiği nerede yazıyor ?

diye sormaktır.Buradaki önemli nokta kendinizi gereksiz yere eleştirdiğinizi fark etmenizdir.kendi kurallarınızı kendiniz koyduğunuza göre bir kuralın işe yaramadığına karar verdiğinizde bu kuralı değiştirebilir veya bu kuraldan vazgeçebilirsiniz.Eşinizi her zaman mutlu etmeniz gerektiğini kendinize söylüyor olduğunuzu varsayalım.deneyimleriniz size bunun gerçekçi ve işe yarayan bir şey olmadığını öğretmişse bu kuralı daha geçerli bir hale sokarak tekrar yazın ‘Eşimi bazen mutlu edebilirim ancak bunun her zaman olması olanaklı değil.Sonuçta mutluluğu ona bağlı bir şey ondan daha mükemmel değilim bu nedenle de her yaptığımın her zaman takdir göreceğini beklemeyeceğim.
Belli bir kuralın işe yarayıp yaramadığına karar verirken kendinize şunu sormanız yararlı olabilir.Bu kuralın benim için avantajları ve dezavantajları nelerdir? Eşimi her zaman mutlu edebilmeliyim inancı ne kadar işime yaramaktadır ve bu inancın bana bedeli nedir?

Meli - malı lardan kurtulmanın başka bir yolu da bunların yerine başka kelimeler koymaktır mesela ‘‘olursa iyi olur veya olmasını isterdim ‘‘ gibi cümleler iyi iş görür. Mesela dondurma yememeliydim yerine dondurma yememiş olsaydım daha iyi olurdu.

Kendinizi motive etmenizde ceza dan çok ödül önerilmelidir.
Bilek sayacı tekniğini -meli -malı lar içinde kullanabilirsiniz. Ve diğer bir meli malı ile savaşma tekniği ise kendinize NİYE YAPMALIYIM diye sormaktır.


Tüm duygular biliş veya düşüncelerinizden kaynaklanmaktadır.
Şu anda böyle hissetmenin nedeni şimdi düşünmekte olduğunuz şeylerdir.
Kendinizi çökkün hissettiğinizde düşünceleriniz bu hislerinizden olumsuz etkilenir.
Duygusal çalkantılarınıza neden olan olumsuz düşüncelerin çoğunlukla büyük çarpıtmalar içerdiğini göreceksiniz.
Depresyonunuz aslında gerçeğin doğru olarak algılanmasında değil,zihninizdeki çarpıtmalara bağlıdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

depresyonda

mıyım

anket