Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Damar Sertliği Bitkisel Tedavi
Damar Sertliği Bitkisel Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Damar Sertliği Bitkisel Tedavi :

Damar sertliği (ateroskleroz) kalbi besleyen damar duvarlarında yağ ve kireç birikimiyle meydana gelir. Yüksek tansiyon, kolestrol fazlalığı, diyabet, sağlıksız beslenme, şişmanlık, aşırı alkol tüketimi ve sigara kullanımı damar sertliğini tetikleyen faktörlerdir.Damar sertliği bütün organ ve dokulara ulaşarak, gerekli besini ve oksijeni taşıyan atar damarlarda tıkanıklıklara neden olur.

Damar sertliği vücuttaki atardamarları tutan bir rahatsızlıktır ve birden fazla damarın tutulması çok sık görülür. Damar sertliği kalp, beyin, böbrek ve bacak damarları hastalığı olarak 4 gruba ayırılır.Damar sertliği en fazla kalbi besleyen koroner damarları, beyni besleyen şah damarları ve bacakları besleyen femoral damarları etkiler.

Kalbi besleyen koroner damarların tıkanması dinlenme esnasında veya egzersizle kendini gösteren göğüste yanma, göğüs ağrısı, kalp krizi, kalp ritm bozuklukları ve bunların komplikasyonlarıyla doğrudan ölüme sebebiyet verecek sorunlara yol açar.

Şah damarlarının tıkanması geçici ya da kalıcı körlüğe veya felçlere, inmelere neden olur.Bacakları besleyen damarların tıkanması ise yüründüğü zaman görülen ağrıya, ayaklarda yaralara ve kangrene yol açabilir.Birçok kişi kalp krizi geçirdikten sonra damar sertliğinin farkına varabilmektedir.

Damar Sertliği Nedenleri

Damar sertliğinin oluşumu tek bir sebebe dayanmaz. Genetik yatkınlık düşünülse de bunun damar sertliğine nasıl neden olduğu yeterli derecede bilinmemektedir. Bazı genetik faktörlerin, risk unsurlarının da etkisiyle damar sertliğinin oluşumunda rol oynadığı düşünülüyor.

Damar Sertliği Nasıl Oluşur?

Damar sertliği küçük yaşlardan itibaren oluşmaya başlar, yıllar ilerledikçe artar ve etkileri ileri yaşlarda görülür. Öncelikle kan yağları damar duvarında birikmeye başlar. Damarın iç tabakası yağ nedeniyle kalınlaşır ve buraya fibroblast adı verilen, yaraları tamir için gerekli olan hücreler gelir. Bunun sonucunda damarı daraltan bir doku meydana gelir ve burada kandaki kalsiyum ve fosfor iyonları çökelir. Sonuçta damarın içinin kireç bağlaması ve daralması nedeniyle damar sertliği oluşur.

Damar Sertliği Belirtileri

• Göğüs bölgesinde baskı hissi, egzersiz yaparken sıkışma, yanma hissedilmesi durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.
• Damar sertliği kalp damarlarını tutarsa kalp ağrısına ve kalp krizine, boyun damarlarını tutarsa geçici ya da kalıcı felce neden olur.
• Bacak damarlarını tutarsa yürürken ağrıya, yaraya, kangrene ve bacak kesilmesine yol açabilir.
• Damar sertliği böbrek damarlarını tutarsa yüksek tansiyona ya da böbrek yetmezliğine, karın veya göğüs içi büyük damarı tutarsa balonlaşma ve patlamaya sebebiyet verir.
• Herhangi bir şikayeti olmayan insanların damar ultrasonu yaptırmaları erken teşhise imkan sağlar. Ultrasonla damar sertliğinin erken dönemde tespit edilmesi halinde ilaç tedavisi uygulanır ve risk unsurlarının ortadan kaldırılmasıyla ameliyata ihtiyaç kalmaz.

Kimler Risk Altında;

• 50 yaş üzeri,
• Damar sertliği erkeklerde daha fazla görülmektedir,
• Yüksek tansiyonu olanlar,
• Aile üyeleri arasında erken yaşta kalp hastalığına yakalanmış kişiler,
• Kan yağlarının yüksek olması,
• Yüksek kan homosistin düzeyi,
• Diyabeti olanlar,
• Sigara kullanımı,

Sigarada bulunan nikotin, damarı tahrip edici bir zehirdir ve damar sertliğinin gelişmesini hızlandırır. Sigara kullanımı hipertansiyona, kalp krizine ve beyin kanamasına yol açar ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır.
Columbiya Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmalara göre alkol kullanımı Felç riskini 3 kat artırmaktadır.,

Beer Sheva Üniversitesince yapılan ve sonuçları Circulation adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre kilo vermek damar sertliği riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.Yüksek tansiyon kalbin gerekli bir biçimde kan pompalamasını engeller ve kalp hastalıklarıne neden olur. Kalp, damar sertliğinden dolayı oluşan direnci aşmak için daha güçlü kasılmak zorunda kalır. Kalbin daha güçlü kasılması sonucunda kalp kası kalınlaşır ve kalp kasını besleyen damarlar bu aşırı büyük kalbi beslemekte zorlanır. Sonuç olarak kalp ağrısı ve kalp krizi riski fazlalaşır. Yüksek tansiyon tedavi edilmediğinde, yeterli kanı pompalayamayacağından dolayı Kalp Yetmezliği meydana gelir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Efkan Özlümhocam iyi akşamlar sağolun bilgleriniz için burdan yazılarınızdan yeterince faydalanıyoruz allah razı olsun memnun oluyoruz tavsiyelerinizden yarralanıyoruz sormak istediklerimiz bir konu olunca mutlaka size yazacağım iyi günler.
  • Damar

    Sertliği

    Bitkisel

    Tedavi