Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Damar Patlaması

Damar Patlaması  

Damar Patlaması Hakkında Genel Bilgiler

 

Damar patlaması;damar patlaması hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için aşağıda sizin için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz...

 


Kalpten çıkan ana damar olan aort, tam olarak bilinmeyen nedenlerle genişleyip patlayabilir. Aort anevrizması denilen bu hastalık erken teşhis edilmediğinde ölümle sonuçlanıyor. 50 yaşın üzerinde, uzun yıllardır Sigara içen erkekler risk altında.

Aort anevrizması nedir?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Aort kalpten çıkan ve bütün vücuda kanın yayılmasını sağlayan ana damardır. Bu damarın balonlaşarak genişlemesine aort anevrizması diyoruz. Normalde 2 santim olan damar çapının 3 santimin üzerine çıkması halinde anevrizma oluşmasından bahsedilir. Balonlaşan damarın patlaması ve kanın karın boşluğuna boşalmasıyla ani ölüm riski ortaya çıkabilir. Aort anevrizmasının yanı sıra bir de aort disseksiyonu diye bilinen hayati bir hastalık var. Bu hastalığı kısaca şöyle tarif edebiliriz: Diğer atardamarlarda olduğu gibi aort da 3 katmandan oluşur. Yani, kanın aktığı boşluğu çevreleyen ilk katman ile damarın en dış tabakası arasında ikinci bir katman bulunur.

Aortun iç tabakasında birdenbire ufacık bir hasar oluştuğunda kan, akması gereken boşluktan akmaz. Bunun yerine, bir delik bulup damarın diğer katmanları içine sızar ve yalancı bir kanal oluşturur. Kan da bu kanal içinden akmaya başlar. Bu kanal genişleyerek balonlaşabilir ve aort anevrizmasına dönüşür.

Anevrizma damarın hangi bölümünde görülür?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Aort damarı, kalbin sol karıncığından başlar, göğüs kafesinden karın içine geçerek karnın alt kesimlerinde 2'ye ayrılır. Buradan bacaklara doğru seyreder. Aort anevrizması aortun herhangi bir bölümünde görülebilir fakat en yaygın oturduğu bölüm karın içindeki kısmıdır.

En fazla kimler risk altında?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: 50 yaşın üzerindeki uzun yıllar Sigara içmiş erkelerde görülür. Yakın aile fertlerinde aort anevrizması bulunanlarda hastalığın ortaya çıkma riski, 50 yaşın üzerinde 12 kat artıyor.

Sıklığı nedir?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Tarama çalışmaları, 50 yaşın üzerindeki erkelerde her yıl bin kişide 3-4 yeni aort anevrizması tanısı konulduğunu gösteriyor. İngiltere'de yapılan bir çalışma, her yıl 50 yaş üzerinde bin erkekten
7-8'inin, bin kadından da 1-2'sinin aort patlaması sonucu öldüğünü gösteriyor. Damar Sertliği bulgusu olanlarda karında aort anevrizması bulunma riski yüzde 10 civarında.

Neden olur?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Genetik yatkınlık, Sigara içme gibi faktörlerin anevrizma oluşmasında rolü büyüktür. Damar sertliğinden olduğu tartışmalıdır.

Aort anevrizmasının belirtileri neler?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Patlayıncaya kadar genellikle hiçbir belirti vermez. Patlamadan önce tesadüfen veya tarama yapılması sırasında tanı konur. Dolayısıyla belli yaşın üstünde ve risk faktörleri bulunan kişilerin hiçbir şikayetleri olmasa da taranmaları çok önemli. Patlama riski yüksek bir anevrizmanın tespiti ve uygun zamanda yapılan ameliyat ile hayat kurtarmak mümkün.

Anevrizma patladıktan sonra da ameliyat edilebilir ancak bu durumda ölüm riski aşırı derecede yüksektir. Patlama sonucu ani Karın Ağrısı ve şok ortaya çıkar. Batı toplumlarından gelen verilere göre, aort anevrizması patlayanların yüzde 50'si hastaneye ulaşamadan ölür. Hastaneye ulaşanların da yüzde 25'i daha ameliyata ulaşamadan acil serviste hayatını yitirir. Ameliyata yetişenlerin yüzde 25'inde ameliyat sonrası ölüm oranı yüzde 35 ile 50 arasındadır. Dolayısıyla aort anevrizması patladığında kurtulan hasta sayısı çok azdır. Patlamadan önce tespit edilen ve ameliyat gereken olgularda ameliyata bağlı ölüm oranı tecrübeli damar cerrahlarının elinde yüzde 5'ten azdır.

Hangi vakalara  girişim gerekir?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil:

Patlama bulgularıyla başvuran ve ameliyatı kaldırabilme şansı olanlarda acil ameliyatla aortun değiştirilerek hastanın kurtulma şansı, en tecrübeli ellerde bile yüzde 65 civarında. Henüz damarı patlamamış hastalarda, aort anevrizmasının çapının 5.5 santimin üzerinde olması girişim gerektirir. Bu hastaların ameliyat öncesi kalp ve solunum fonksiyonlarının çok iyi şekilde değerlendirilmesi lazım. Ayrıca en iyi şekilde girişime hazırlanmaları ameliyat sonuçlarını etkiler. Girişim sonucunu etkileyen en önemli faktör ameliyat ekibinin tecrübesidir.

Girişim yöntemleri nelerdir?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: İki türlü girişim mümkündür. Açık cerrahi yöntemde önce karın açılır, özel aletlerle aort damarındaki kan akımı durdurulur. Sonra anevrizma açılarak yerine sentetik damar dikilir. Sonuçları tecrübeli ellerde çok iyidir; hastalık nüksetmeden hastalar uzun yıllar yaşarlar.

İkinci yöntem ise karın açılmadan uygulanıyor. Bunun için önce kasıktan ufak kesiler yapılır. Sonra sentetik damarlar, bu minik kesilerden balon ve stent yöntemiyle aort içine yerleştirilir. Bu sayede anevrizma dolaşım dışı bırakılarak patlama riski ortadan kaldırılabilir. Bu tip ameliyatlardan sonra hastanın normal yaşantısına dönmesi daha kısa zamanda olur. Ancak her anevrizma bu tedaviye uygun değildir.

Korunmanın yolları var mı?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Sigara içilmemesi ortaya çıkma riskini azaltır fakat gerçek  önleyici tedavi yöntemleri henüz bulunamadı. Vücudunda Damar Sertliği olanların, uzun yıllardır Sigara içen 50 yaş üstü erkeklerin ve ailesinde anevrizma bulunan orta yaşlıların damar ultrasonu ile incelenmesi gerekir. Birçok batı ülkesinde 50 yaş üzeri erkeklerde, rutin olarak damar ultrasonu ile aort anevrizması taraması yapılması öneriliyor. Çapı 5.5 santimin altında olan anevrizmalar belirli aralıklarla ultrasonla takip edilmeli.

Böbrek yetmezliği yapıyor

Damar sertliğinin en fazla zarar verdiği organlardan biri de böbrekler. Öyle ki, diyalize giren hastaların yaklaşık yüzde 30'unda böbrek yetmezliğinin sorumlusu olarak gösteriliyor. Şeker, kalp hastaları ve yüksek tansiyonu olanların tedbirli olmasında yarar var

Böbrek damar hastalığı nedir?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Böbrekler her biri sıkılmış birer yumruk büyüklüğünde, her insanda 2 adet bulunan organlardır. Kandaki  tüm zararlı maddeleri temizleyen bir filtre  olarak görev yaparlar. Su ve tuz dengesinin ayarlanmasında, vücuttaki hormonların ve kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynarlar. Ayrıca D vitaminini aktif hale getirerek kan-kalsiyum düzeyini ayarlanmasını, böylece kemik yapısının korunmasını sağlarlar. Damar sertliğinin en fazla tuttuğu bölgelerden biri böbrek damarlarıdır. Damar Sertliği böbreklere gelen kan akımını azaltırsa böbrek damar hastalığından söz ederiz.

Kimlerde görülür?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil:

Kalp

krizi geçirenlerin, bacak damar rahatsızlığı ve aort anevrizması olanların yüzde 20-30'unun böbrek damarlarında da darlık vardır. Böbrek damarlarında darlık daha genç hastalarda görülebilir. Çok nadir de olsa çocuklarda başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sıklığı nedir?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: 60 yaş üzerinde yüzde 6-7 oranında görülür. Yüksek tansiyonu olan hastaların yüzde 4-5'inin böbrek damarlarında darlık veya tıkanıklık vardır. Damar sertliğine neden olan risk faktörlerinin bulunması
böbrek damarlarında da darlık olma riskini artırır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

İleri yaş (50 yaşın üzeri)
Cinsiyet faktörü (erkek olmak)
Kalıtım (ailede damar sertliği)
Yüksek tansiyon
Şeker hastalığı
Sigara içilmesi
Yüksek kan
Kolesterol seviyesi
Yüksek kan
'homosistin' seviyesi

Böbrek damar hastalığı hangi sağlık sorunlarına yol açar?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Toplumda her bin kişiden biri böbrek yetmezliği sonucu diyalize giriyor.
Bu hastaların yüzde 20-30'unda böbrek yetmezliğinin nedeni, böbrek damarlarında yıllardır bulunan
fakat teşhis edilmemiş damar sertliğidir.

Nasıl bulgular verir?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Bazı hastalarda hiçbir bulgu vermez ve bir tarama esnasında tesadüfen bulunur. Bazı hastalarda kontrolü zor yüksek tansiyona veya beraberinde böbrek fonksiyonunda bozulmaya neden olur. İleri vakalarda 1 veya 2 böbreğin çalışamayacak derecede küçülmesine yani atrofiye olmasına
neden olabilir. Çok küçülmüş böbreklerin kurtarılması ise artık fonksiyon görmediklerinden mümkün olmaz.

Tanı nasıl konur?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Damar ultrasonu ile büyük çoğunlukla doğru tanı konur.
Bazı vakalarda tanı için magnetik rezonans (MR) veya CT anjiyografisi gerekebilir. En basit ve ucuz olan yöntem tecrübeli ellerde yapılan damar ultrasonudur.

Kimlere tarama yapılmalı?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Damar Sertliği bulunan her olguda; 40 yaşın altında
ve 60 yaşın üzerinde Yüksek Tansiyon tanısı konanlarda; tedavisi zor olan yüksek tansiyonlularda; 50 yaş üzeri Damar Sertliği risk faktörleri olan ve kan tetkiklerinde erken böbrek yetmezliği tespit edilenlerde damar ultrasonu ile tarama yapılmalıdır.

Kimlere girişim gerekir?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Her vakaya girişim gerekmez. Hafif darlığı olanların sadece ultrasonla belirli aralıklarda takibi yapılır. Tedavinin seçiminde tecrübeli bir damar cerrahisi ekibinin değerlendirme yapması mutlak surette gerekir. Son yıllarda kalp anjiyosu sırasında tesadüfen bulunan ve girişim endikasyonu olmayan vakalarda gereksiz yere balon ve stentle girişim yapma eğilimi var. Hastanın klinik bulguları, böbrek içi kan akımlarının analizi, kateterle böbrek toplar damarından alınan kan tetkikleri ve böbrek sintigrafisi sonuçları tedavi seçiminde kullanılır.
Tedavide hangi yöntemler kullanılır?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Yüzde 90 vakada girişimsel radyoloji teknikleri uygulanarak balonla dar olan damar genişletilir. Gerekirse genişletilen darlık, stent (metal kafes) takılarak desteklenir. Balonun uygun olamadığı veya balonun iyi sonuç vermediği vakalarda karın açılarak böbrek damarlarına by-pass ameliyatı uygulanır. Her
iki metodun da sonuçları özellikle böbrekleri kurtarmak amacıyla yapılmışsa çok tatmin edicidir.

Damar cerrahisi hakkında...

Damar cerrahisi kalp cerrahisinden farklı mı?

Batı ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri'nde damar cerrahisi denince, kalp ve beyin dışındaki tüm damarların teşhis ve tedavisi ile uğraşan bir bilim dalı akla gelir. Damar cerrahisi 1950'lerde genel cerrahi ve kalp cerrahisinin içinde gelişmeye başladı. Kısa bir zaman sonra da genel cerrahi içinde ayrı bir yan dal olarak ilerledi. Son yıllarda ise birçok batı ülkesinde bağımsız bir bilim dalı haline geldi. Batı ülkelerinde kalp cerrahları ve kardiyologların uzmanlık alanları kalp ve göğüs içi büyük damarlardır. Damar cerrahlarının uzmanlık alanları da boyun, karın, böbrek, bacak ve kol damarlarıdır. Günümüzde dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde kalp-damar cerrahisi diye birleşik bir bölüm yok. Damar cerrahisi ayrı bir uzmanlık dalıdır. Genel cerrahinin veya birleşik kalp-damar cerrahisinin, tüm bu bilgi birikimine hakim olamayacağı artık kesinlik kazandı.

Damar hastalıkları nelerdir?

Atardamarlar, kanı kalpten çevredeki organlara taşır. Toplardamarlar da dokular tarafından kullanılmış
kanı tekrar kalbe getirir. Atardamarların en yaygın görülen hastalığı damar sertliğidir. En yaygın görülen toplardamar rahatsızlığı ise varistir. Damar Sertliği kalp damarlarını tutarsa kalp krizine, boyun damarlarını tutarsa inmeye, böbrek damarlarını tutarsa yüksek tansiyona veya böbrek yetmezliğine, karın içindeki ana damarı (aort) tutarsa burada balonlaşmaya ve patlamaya, bacak damarlarını tutarsa yürürken ağrıya veya kangrene ve ileri vakalarda da bacak kesilmesine neden olabilir.

Damar hastalıklarının teşhisi nasıl konur?

Damar ultrasonu, bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans anjiyosu ile konulabilir. Bu yöntemler neredeyse klasik anjiyonun tamamen ortadan kalkmasına neden oldu. Klasik damar anjiyosu kasıktan kateter sokularak yapılır ve az da olsa ciddi sorunlara neden olabilir. Klasik damar anjiyosu balon ve stent tedavisi gerekli olan hastalardakullanılıyor.
 
 
 
 
 
 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Abdominal Aort Anevrizması Albüminüri 2
 Alında Damar Şişmesi Ana Damar Tıkanıklığı
 Anevrizmalar Anevrizmalar Ve Diseksiyonlar
 Aort Damar Ameliyatı Aort Diseksiyonu
 Arterioskleroz Atar Damarlar
 Atar Damarlar Aterosklerotik Damar Hastalığından Korunma
 Ateroskleroz Ateroskleroz Özeti
 Aterosklerozun Doğal Şehri Ayak Damar Tıkanıklığı
 Ayakta Damar Tıkanıklığı Ayakta Damar Tıkanıklığı
 Bacakta Damar Atması Bacakta Damar Çekilmesi
 Bacakta Damar Sertliği Beyin Damar Tıkanıklığı
 Beyin Damar Yumağı Beyincik Damar Tıkanıklığı
 Beyincikte Damar Tıkanıklığı Beyinde Damar Genişlemesi
 Beyinde Damar Yumağı Bitkisel Damar Açıcı
 Boyun Damar Daralması Boyunda Damar Atması
 Boyunda Damar Daralması Boyunda Damar Tıkanıklığı
 Damar Damar Açan Bitkiler
 Damar Açan İlaçlar Damar Açıcı
 Damar Açıcı Bitkiler Damar Açıcı Bitkisel Tedavi
 Damar Açıcı İlaç Damar Açıcı İlaçlar
 Damar Açıcı Kür Damar Açıcılar
 Damar Açma Ameliyatı Damar Ağrıları
 Damar Ameliyatı Damar Anjiyosu
 Damar Atması Damar Atması Sebebi
 Damar Büzüşmesi Damar Çekilmesi
 Damar Cerrahı Damar Cerrahisi
 Damar Cerrahisi Dergisi Damar Cerrahisi Doktorları
 Damar Cerrahları Damar Çıkması
 Damar Damar Damar Daralması
 Damar Daralması Belirtileri Damar Daralması Nedir
 Damar Daraltıcı Damar Daraltıcı 2
 Damar Doktorları Damar Düğümlenmesi
 Damar Duvarı Hücreleri Ve Zedelenmeye Yanıtları... Damar Duvarı Hücrelerinin Zedelenmeye Yanıtı Özeti...
 Damar Düz Kas Hücreleri Damar Ezilmesi
 Damar Genişlemesi Damar Genişlemesi
 Damar Genişlemesi Hastalığı Damar Genişlemesi Tedavisi
 Damar Genişleten Bitkiler Damar Genişletici Bitkiler
 Damar Gerilmesi Damar Hastalığı
 Damar Hastalıkları Damar Hastalıkları Belirtileri
 Damar Hastalıkları Çeşitleri Damar Hastalıkları Doktorları
 Damar Hastalıkları Hastanesi Damar Hastalıkları İsimleri
 Damar Hastalıkları Nelerdir Damar Hastalıkları Uzmanı
 Damar İltihabı Damar İltihabı Belirtileri
 Damar İncelmesi Damar İncelmesi Nedir
 Damar Kasılması Damar Kaynaklı Hastalıklar
 Damar Kireçlenmesi Belirtileri Damar Kireçlenmesi (Sertliği)
 Damar Kireçlenmesi Tedavisi Damar Kopması
 Damar Kramlarında Damar Kramplarında
 Damar Kuruması Damar Nakli
 Damar Otu Faydaları Damar Patlaması
 Damar Rahatsızlıkları Damar Reflüsü
 Damar Replasmanı Damar Resimli
 Damar Sağlığı Damar Sağlığını Korumanın Sırları
 Damar Seğirmesi Damar Sertleşmesi 2
 Damar Sertliği 11 Damar Sertlıgı
 Damar Sertliği Belirtileri Damar Sertliği Tedavileri
 Damar Sertliği Tedavisi Damar Sertliği’nden (Arteriyoskleroz) Korun...
 Damar Sıkışması Damar Şişkinliği
 Damar Şişmesi Damar Sistemi
 Damar Sistemi 2 Damar Tıkanıklarının Belirtileri
 Damar Tıkanıklığı Damar Tıkanıklığı Ameliyatı
 Damar Tıkanıklığı Belirtileri Damar Tıkanıklığı Belirtisi
 Damar Tıkanıklığı Nedir Damar Tıkanıklığı Tedavisi
 Damar Tıkanıklığı Vikipedi Damar Tıkanıklığının Belirtileri
 Damar Tıkanıklığının Tedavisi Damar Tıkanıklıkları
 Damar Tıkanması Damar Toplanması
 Damar Tümörü Damar Ultrasonu
 Damar Ultrasonu Damar Varis Belirtileri
 Damar Varis Nedir Damar Yetmezliği
 Damar Yıltılmalarını Önleyici Damar Yırtılmalarını Önleyici
 Damar Yırtılması Damar Yumağı
 Damar Yumağı Nedir Damar Yumağı Tedavisi
 Damarlar Damarları Yumuşatıcı
 Damarsal Hastalıklar Derin Toplar Damarların Hastalıkları
 Dev Hücreli (Temporal) Arterit Dr Murat Damar
 Elde Damar Şişmesi Elde Damar Tıkanıklığı
 Endotel Hasar Endotel Hücreleri
 Epidemiyoloji 3 Göz Damar Çatlaması
 Gözde Damar Atması Gözde Damar Çatlaması
 Hipertansif Damar Hastalığı Hipertansiyon Özeti
 Hipertansiyonda Damar Patolojisi Hipertansiyonun Patogenezi
 İkh İçin Majör Düzeltilebilir Risk Faktörleri... İkh İçin Majör Yapısal Risk Faktörler
 İlk Yardım İntimal Kalınlaşma Damar Zedelenmesine Karşı Kalı...
 Kafada Damar Tıkanıklığı Kalb Damar Tıkanıklığı
 Kalp Damar Kalp Damar Ameliyatı
 Kalp Damar Cerrahı Kalp Damar Cerrahisi
 Kalp Damar Cerrahları Kalp Damar Doktoru
 Kalp Damar Hastalığı Kalp Damar Hastalıkları
 Kalp Damar Hastalıkları ve Şişmanlık  Kalp Damar Hastalıkları ve Yağlar
 Kalp Damar Hastaneleri Kalp Damar Hastanesi
 Kalp Damar İzmir Kalp Damar İzmir
 Kalp Damar Sağlığı Kalp Damar Sertliği
 Kalp Damar Tedavisi Kalp Damar Tıkanıklığı
 Kalp Damar Uzmanı Kalp Ve Damar
 Kalpte Damar Tıkanıklığı Kan Basıncının Düzenlenmesi
 Kan Damarları Kan Damarlarının Hastalıkları
 Karaciğerde Damar Genişlemesi Karaciğerde Damar Yumağı
 Karaciğerde Damar Yumağı Kılcal Damar
 Kılcal Damar Çatlaması Kılcal Damar Çatlamasına Bitkisel Çözüm
 Kılcal Damar Genişlemesi Kılcal Damar Hastalıkları
 Kılcal Damar İltihabı Kılcal Damar İltihaplanması
 Kılcal Damar Kanaması Kılcal Damar Tedavisi
 Kılcal Damar Tıkanıklığı Kılcal Damar Tıkanması
 Kılcal Damar Toplanması Kılcal Damar Varisi
 Kılcal Damar Varisleri Kolda Damar Atması
 Kolda Damar Şişmesi Konak Aracılı İmmün Hasar Mekanizmaları
 Konjenital Anomaliler 2 Konjenital Anomaliler 2
 Koroner Damar Koroner Damar Hastalığı
 Koroner Damar Tıkanıklığı Koşuyolu Kalp Damar
 Kroner Damar Rahatsızlıklarında Kroner Damar Rahatsızlıklarında 2
 Lenf Damarları Hastalığı Makatta Damar Çatlaması
 Mikroorganizmalar Hastalığa Nasıl Sebep Olurlar Öz... Mikroorganizmalar Hastalığa Nasıl Sebep Olurlar Öz...
 Normal Damarlar Okmeydanı Damar Merkezi
 Panax Damar Açıcı Peniste Damar Şişmesi
 Peniste Damar Tıkanıklığı Periferik Damar Cerrahisi
 Periferik Damar Hastalığı Periferik Damar Hastalıkları (Arteryosklerozis Obl...
 Polisitemi Serum Seviyeleri
 Suni Damar Takayasu Arteriti
 Tendinitis Testis Damar Genişlemesi
 Testislerde Damar Genişlemesi Toplar Damar
 Toplar Damar Hastalıkları 2 Toplar Damar Yetmezliği
 Toplar Damarlar Hastalıkları Toplar Damarlar ve Hastalıkları
 Toplar Damarlar ’’Venalar’&rsquo... Tromboz
 Tromboz 2 Tromboz Özeti
 Varis Damar Vaskülit Damar İltihabı
 Vazospastik Damar Hastalığı Venöz Yetmezliği Bitkisel Tedavisi
 Yapay Damar Yapay Damar Ameliyatı
 Yapay Damar Nedir Yedi Damar Otu
 Yüzde Damar Çatlaması Yüzdeki Damar Çatlakları

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.