Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Damar İncelmesi
Damar İncelmesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Damar İncelmesi Tedavisi için şifalı bitkiler olarak hazırlanan bu terkipler sayesinde böbrek ağrınızdan kurtulacaksınız. Damar Sertliği için şifalı bitkiler ve tedavisine yardımcı olacak biligiler için aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Damarların İncelmesi ve Tedavisi:

Skleroterapi, yaklaşık 100 yıldır hem telenjiektazi hem de variköz (genişlemiş) toplardamarların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir Köpük skleroterapisi, klasik "sıvı" skleroterapiye oranla sunduğu pek çok avantaj nedeniyle son yıllarda giderek artan bir oranda kullanılmaktadır.

Tekniği bilen, deneyimli ellerde köpük skleroterapisi ile büyük çaplı (özellikle safen ven sistemini de içeren) damarları başarı ile tedavi edilmektedir Kolay kullanımı, düşük komplikasyon oranı ve yüksek etkinliği nedeniyle köpük skleroterapisi, variköz venlerin ve venöz ülserlerin tedavisinde önemli bir tedavi silahıdır.

Köpük skleroterapisi, muayene odası ortamında, sedasyon gerektirmeden yapılabilmekte ve hasta günlük aktivitesine çok az bir rahatsızlık hissi ile kolayca dönebilmektedir Pek çok durumda, köpük skleroterapisi klasik bir yöntem olan ve halen pek çok merkezde de uygulanan "mini flebektomi" nin yerini almaya başlamıştır.

Damar çaplarına uygun olarak köpük skleroterapisi planlanmaktadır.

  • Telenjiektazi - %025
  • Retiküler ven - %05
  • Ufak variköz ven -%1
  • Büyük variköz ven ve safen ven - %1 - %3

Konsantrasyonları başarı ile kullanılmaktadır

Özel enjektör sistemi ile yapılan köpük ve uygulama sonrasında basınçlı gazlı bezler uygulanır ve daha sonra hastaya 48 saat süre ile orta basınç Varis çorabı giymesi yada elastik bandaj uygulaması söylenir Çorap veya bandaj çıkarıldıktan sonra kişi banyosunu yapabilmektedir Ancak, 14-21 gün süre ile işlem sonrası orta basınçlı varis çorabı giyilmesi önerilmektedir

Uygulama sonrasında hastalar, tedavi edilmiş venlerin üzerinde hassasiyet hissetmektedir, ve bu durum steroid içermeyen anti-inflammatuar kremler ile kolayca ortadan kalkmaktadırDeneyimli kişilerce uygulandığında köpük skleroterapi güvenli ve yan etkileri oldukça düşük gözlenen bir tedavi yöntemidir Yüzeyel tromboflebit (damar iltihabı) en sık gözlenen durum olup, genellikle kendiliğinden iyileşmektedir. Cilt renginde ortaya çıkan renk değişiklikleri de oldukça sık gözlenen bir durumdur Böyle bir durumun gelişebileceği mutlaka işlemden önce hastaya belirtilmelidir.

Pek çok hastada ortaya çıkabilen bu durum genellikle geçici olup kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır Seyrek olarak gözlenen ve geçici komplikasyonlar arasında kuru öksürük, geçici görme kaybı, migren, göğüste sıkışma hissi sayılabilir Daha ciddi olarak gözlenebilen bir durumda "derin ven trombozu" dur.Köpük skleroterapisi, yüzeyel varislerin tedavisinde, deneyimli kişilerce uygulandığında oldukça etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Nedenleri

Kramp : Özellikle geceleyin veya dinlenirken baldirinizda veya ayaginizda ani, siddetli agri olusuyor ve sanki kaslarinizda spazm varmis gibi oluyor; kramp girmis olan kasi hareket ettirmeye çalistiginizda siddetli bir çekilme oluyor ve bu bölge dokununca sert ve hassas. Ne kadar agrili olsalar da bacak kramplari önemli degildir.Hemen her zaman krampin nedeni alisilmadik bir egzersiz veya uzun süre zor durumda oturmak, yatmak veya ayakta durmaktir ve endiselenecek bir sey yoktur.

Yaralanma : Bacak agriniz düstükten sonra veya egzersiz sirasinda kendinizi yaraladiktan sonra aniden basladi. Önemsiz bir yaralanmayla kemik kirilmasi gibi ciddi bir yaralanma, kas burkulmasi ile incinmede oldugu gibi, bacaginiza yük bindirerek durum kolayca ayirt edilir. Bacaga yük bindiremiyorsaniz, kemir kirilmis olabilir ve acil yardim gereklidir. Kas yaralanmalari ise kendi kendine tedavi yöntemleriyle geçer.

Yüzeyel tromboflebit : Baldirinizda zonklama ve yakici agriyla birlikte agirlik hissi var. Bir damarinizin kazirmis ve iltihaplanmis oldugunu da fark edebilirsiniz. Yüzeyel tromboflebit - deri yüzeyine yakin yerdeki bir damarin iltihaplanmasi - muhtemelen uzun süreli yatak istirahati, uçak veya araba yolculugu gibi uzun süreli hareketsizlik sonrasi meydana gelir.Yüzeyel tromboflebit endise verici degildir ve agri kesici ve kani sulandirici ilaçlarla tedavi edilerek derin damar trombozuna dönüsmesi önlenebilir.

Fasilali topallama : Bacaginizda egzersiz yaparken baslayan ve dinlenince geçen hissizlestirici bir kramp agrisi oluyor. Bu durum, en hafif egzersizde bile bacak atardamarlari daraldigi ve kaslara yeterli kan gitmedigi için meydana gelir. Yaslilarda ve/veya sigara içenlerde daha sik görülür. Çogu kez vücudun öteki atardamarlarinin (özellikle kalptekilerin) daralmasiyla es gider.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

* Ani kramplarda kramp giren kasi mesajla ve gererek rahatlatabilirsiniz.

* Agriniz yüzeysel tromboflebit ten kaynaklaniyorsa (buna doktor karar verir) yatip ayaginizi yüksege kaldirarak ve nemli sicak ya da isitma peti uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

Önleme

Kas kramplari ve spazmlari egzersize baslamadan önce isinma ve gerinmeyle önlenebilir.

Egzersiz yaparken bol miktarda sivi almayi ihmal etmeyin.

Fasilali topallamanin nedeni kan damarlarinin tikanmasi oldugu için, buna karsi alacaginiz önlemlerle kalbinizi saglikli tumaniz ve kalp krizini önlemeniz mümkün olur. Sigarayi birakin, asiri yag yemeyin ve kilo verin.

Öteki Nedenler Siyatik Artrit Varisli toplardamarlar Enfeksiyon Anevrizma

Çocugunuzun Tedavisi

19 yasindan küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir. Ates veya agri durumlarinda bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.Yeni yürümeye baslayan çocuklar ciddi bir düsme olmaksizin da bacak kemiklerini kirabilir. Bacagin alt kismini yanlis yöne çeviren basit ve yaralanma bile kemiklerini kirabilir. Eger çocugunuz bacagina yük bindiremiyorsa, kemigin kirilmis olmasindan kuskulanmalisiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Umit AksoyBeyinde damar incelmesi neden olur bize zararı nedir negibi önlem almalıyız
  • Şifa MarketTemelinde farklı sebepler olabilir. Lütfen doktor kontrolunde devam ediniz. Allah şifa versin
  • Adem Çiftçimerhabalar annemin beyine giden damarlarında incelme olduğu ve bu incelmeden dolayı kısmi felç geçirebileceği söylendi . Ne yapmalıyız tedaviyi hızlandırmak için . Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . İyi çalışmalar , Teşekkür ederim .
  • Damar

    İncelmesi