Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çok Uyumak
Çok Uyumak
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Gereğinden çok uyumak günlük işlerinizi aksattığı gibi, o günden alacağınız verimi oldukça düşürür. Alacağınız birkaç ufak önlemle çok uyumanızın önüne geçebilir ve uyku kalitenizi arttırarak uykunuzdan aldığınız verimi büyük ölçüde yükseltebilirsiniz.Normal bir uykunun süresi 6-8 saat arasında olmalıdır. Eğer 8 saatten daha fazla uyuyorsanız normalden çok uyuyorsunuz anlamına gelir. Değerli vaktinizi uykuda geçirmemek için aşağıdaki çok uyuma nedenlerine göz atarak bu uyku sürenizi düşürebilir ve uykunuzu daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

Alkol ve Sigara: İnsanlar genelde alkolün uymayı kolaylaştırdığını ve deliksiz bir uyku sağladığını düşünse de bu yanlıştır. Çünkü uyumak ve sızmak farklı şeylerdir. Alkolün size sağladığı uyku sizi dinlendirmez. Ertesi gün uyandığınızda kendinizi hiç uyumamış gibi hissedersiniz. Uyku kalitenizi arttırmak için alkol tüketimini azaltın ve uyumadan önce alkol kullanmamaya özen gösterin. Sigara ve uyku ilişkisi de alkole benzer. Uyumadan önce içtiniğiniz sigaralar hem uykuya çabuk dalamanıza hem de kaliteli bir uyku uyuyamamanıza ve dolayısıyla normalden çok uyumanıza sebep olur. Daha iyi bir uyku için sigarayı bırakmaya çalışın eğer bırakamıyorsanız en azından daha sağlıklı bir uyku için en azından uyumadan önce sigara içmeyin yada içtiğiniz sigaraların sayısını azaltın.

Uyuduğunuz Ortam: Uyuduğunuz ortam uyku kalitenizle ve uyku sürenizle doğrudan ilgilidir. Televizyon karşısında, koltukta uyumak hem çok uyumanıza hem de verimsiz bir uyku geçirmenize sebep olacaktır. Bu yüzden mutlaka yatağınızda uyuyun. Yatağınızın ve yastık kılıflarınızın temiz olmasıda uyku kaliteniz için bir diğer önemli etkendir. Ter, Makyaj malzemeleri etkenler yastık kılıflarınızın kirlenmesine sebep olur. Kirli bir yastık kılıfı uyku kalitenizi azaltacağı için azami haftada bir yastık kılıflarınızı değiştirmenizde fayda vardır.

Uyuduğunuz ortamın iyi havalandırılmış olması gerekmektedir. Havasız, rutubetli, çok sıcak yada çok soğuk bir odada uyumak aşırı uyumanıza sebep olur. Bu yüzden yatak odanızı iyi seçmeniz gerekmektedir.

Uyku Saatlerinizi Ayarlamak: Vücudunuzun bir biyolojik saati vardır. Bu biyolojik saati kendinize göre programlamanız hem uykunuzu ideal sürelerde gerçekleştirmenizi sağladığı gibi aynı zamanda uykunuzdan maksimum verimi almanızı sağlayacaktır. Vücudunuzun biyolojik saatini programlamak için her gün aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya özen gösterin. Her gün aynı saatte yatan ve kalkan insanlarda aşırı uyuma sorunu kolay kolay görünmemektedir. Eğer her gün aynı saatte uyunmanızı gerektirecek bir sebebiniz yoksa bunun için kendinize bir sebep yaratarak işe başlayabilirsiniz.

Spor: Uykusu gelmemiş, yeteri kadar yorulmamış bir insanın akşam uykuya dalması daha zordur. Geç uyuyan yada her gün aynı saatde uyumayan insanlar genellikle normal uyku süresinden daha fazla uyurlar. Eğer kendinizi uyumaya hazır hissetmiyorsanız uyumadan önce şınav, mekik gibi evde yapabileceğiniz Spor hareketlerinden yararlanabilirsiniz.

Depresyon: Çok uyumanın en sık rastlanan nedenlerinden bir tanesi depresyondur. Depresyon ve aşırı uyumak birbirini sürdüren 2 farklı durumdur. Yani depresyondaysanız aşırı uyursunuz, aşırı uyudukça depresyonunuz devam eder… Bu yüzden depresyon durumundan kurtulmak için ilk olarak uyku saatlerinizi düzenlemeye çalışın ve depresyondan çıkmak için elinizden gelen diğer herşeyi yapın.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çok

Uyumak