Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocukta Alerji
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ÇOCUKTA ALERJİ

Besin alerjileri etkileri çocukluk döneminden veya anne karnından başlayarak insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedirler.
Bebeklik çağında görülen alerjiler 5 yaşındaki çocuklarda görülen alerjilere göre daha farklıdır.Çok küçük yaşlarda görülen alerji türü olarak besin alerjisini söyleyebiliriz. Ayrıca yumurta ve süt alerjilerine de rastlanıyor. Bebeklik çağında görülen besin alerjileri bir süre sonra geçse de, ardından astıma benzer belirtiler ortaya çıkabiliyor. Çocukluk çağında görülen alerjik astım ise ergenlik döneminde geçebiliyor.
7-8 yaş civarındaki çocuklarda en çok alerjik nezle görülüyor. Polenlerin de nedenleri arasında yer aldığı alerjik nezle; burunda akıntı, tıkanıklık, hapşırık, Kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Gerekli ilaçlarla sorun gideriliyor.

Nefes yoluyla vücuda yerleşen polenler baharın müjdecisi olduğu kadar, alerjilerin de habercisi. Bağışıklık Sistemi aslında zararlı olmayan polenleri adeta düşman gibi görüyor ve veri bankasına kaydedip takip altına alıyor. Onlarla karşılaştığında ise zararlı maddeler ortaya çıkıyor ve bu maddeler burun, solunum yolları, göz ve ciltte var olan alerjik iltihabını daha da artırıyor.
Polen alerjisine yol açabilecek bitkilerin başında çimen, çayır ve arpa, yulaf, çavdar, mısır gibi hububat polenleri geliyor. Bunlar küresel ısınmayla birlikte artık mart aylarından haziran dönemine kadar olan sürede reaksiyonlara yola açabiliyor. Yabani ot polenleri ve bazı ağaç polenleri ise sonbahara kadar olan dönemlerde etkili oluyor.

Polen alerjisi gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırık ve burun kaşıntısı gibi belirtiler dışında, alt solunum yollarını da etkileyerek bir astım tablosu yaratabiliyor. Bu durumda, özellikle yeşil alanlarda belirginleşen, nefes darlığı, öksürük, ğögüste daralma hissi, hırıltıve hışıltı görülebiliyor.

İLAÇLA TEDAVİ
Tedavide ilk etapta kullandığımız ilaçları yeni jenerasyon antihistaminikler oluşturuyor. Bunun yanı sıra burun veya göze lokal olarak kullanılan kortikosteroid veya antihistaminik damlalar da özellikle antihistaminik tedavi ile kontrol altına alınamayan olgular için yararlanılan tedavi gruplarını oluşturmaktadır. Bu ilaçlar kortizon içerse de, herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Polen döneminde şikayetleri uzun süren ve ilaç tedavisi ile istenilen sonuç alınamayan olgularda çok seyrek olarak halk arasında alerji aşısı olarak bilinen özgül immünoterapi yapılabiliyor. Bu da klasik olarak koldan cilt altına enjeksiyon şeklinde uygulanabildiği gibi dil altına sprey şeklinde de verilebiliyor. Son zamanlarda çimen polenlerine karşı tablet şeklinde aşılar da geliştirilmiş olup hangi tedavinin daha uygun olduğunu belirlemek için uzman bir hekime başvurmakta fayda var.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocukta

Alerji