Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Çocuklarda Verem
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.

Çocuklarda Verem

 

Çocuklarda Verem hakkında merak edilenler;

 

Çocuklarda verem nedenleri ve  belirtileri nelerdir? Çocuklarda geç konuşma sebepleri,çocuklarda ishal, çocuklarda kurt, yüz veya vucütlarındaki bezecikler, çocuklarda geç konuşma sebepleri hakkında tüm merak ettikleriniz ve bitkisel tedavi yöntemleri bu makalemizde yer almaktadır. 

 

Çocuk hastalıklarının tedavisine yardımcı aynı zamanda gelişimlerinde faydalı olan %100 bitkisel ürünlerimizi görmek için tıklayınız.


Günümüzde, verem yani Tüberküloz hastalığı, bütün dünyada AIDS’ten bile daha riskli olarak yorumlanıyor. Çünkü hızla yayılan, zor teşhis edilebilen, “dirençli tüberküloz” denilen bazı versiyonlarının tedavisinde zorlanılan ve sosyoekonomik koşullara bakmaksızın herkesi tehdit eden bir hastalık. Üstelik tedavi süresi en az 6 ay ve teşhis ya da tedavisi yarım kalan kişiler de önce kendileri ve yakın çevreleri, sonra da tüm toplum için birer saatli bomba niteliğinde... Peki, kendimizi ve çocuklarımızı “çağın vebası” olarak da adlandırılan verem’den korumak için ne yapacağız? Hastalık başımıza geldiğinde nasıl bir yol izleyeceğiz? Verem hastalığı ile ilgili olarak, tüm soruları Marmara Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Fazilet Karakoç yanıtladı.

- Tüberküloz-verem nedir?
Tüberküloz hastalığı, “Mycobacterium tuberculosis” adlı mikrop ile oluşan bulaşıcı bir hastalık...

YILDA 8,4 MİLYON İNSAN VEREM OLUYOR!
- Dünyada tüberkülozun durumu nedir?
Bütün kıtalarda, bütün ülkelerde tüberküloz var. Günümüzde hala tek mikrobun yaptığı en çok öldüren bulaşıcı hastalık. Yılda 8,4 milyon insan bu hastalığa yakalanırken 2 milyonu ölmekte. Dünyadaki bütün hastalıkların yüzde 2,5’unu ve önlenebilir ölümlerin yüzde 26’sını oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü, verem hastalığı için “Acil Durum” ilan etti. Dünyada verem hastalarının sayısı yıllar içinde artıyor.

- Türkiye’de tüberkülozun durumu nedir?
Ülkemizde tüberküloz hastalığı, bu yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Bir numaralı ölüm nedeni idi. 1940’lı yıllarda her yıl bin kişiden 2-3’ü verem nedeniyle ölüyordu. Özellikle 20. yüzyılın 3. çeyreğinde yürütülen yoğun verem savaşı çabaları sonucunda durum değişti. Tüberküloz artık önemli bir ölüm nedeni değil.

Öte yandan, Türkiye’de 10 milyon ile 20 milyon arası bir nüfusun enfekte olduğu, yani vücutlarında henüz hastalık oluşturmamış verem mikrobunun olduğu biliniyor. Bu insanların yüzde 5-10’u yaşamlarının bir döneminde verem hastası olacak...

Verem savaşı dispanserlerinde kayıtlı hasta sayıları 1999 yılında 22.088 iken, 2000 yılında 18.038... Kayıtlı hastalar dışında, SSK, özel hekim ve hastanelerde de tedavi edilen bazı hastaların olduğunu biliyoruz. Türkiye’de yılda yaklaşık 25-30 bin tüberküloz hastası ortaya çıkıyor. Bu hasta sayılarının nüfusa oranı, sanayileşmiş ülkelerde yüzbinde 20 ve altında, Asya ve Afrika ülkelerinin çoğunda yüzbinde 100'den hatta 200'den fazla. Ülkemizde ise yüzbinde 30-40 arasında.

- Tüberküloz nasıl bulaşır?

Tüberküloz mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş, aktif akciğer veremi olan hastalar. Öksürmek, hapşırmak, konuşmak ile mikroplar çevre havaya saçılır. Sağlıklı kişiler bu mikropları nefesleriyle alır ve enfekte olurlar.

Sokakta, dolmuşta, lokantada öksüren birisinden verem mikrobu alma olasılığı çok düşüktür. Bulaşma için genellikle verem hastası bir kişi ile uzun süre birlikte yaşamak gerekir. En çok hastanın aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Çatal, kaşık, tabak, bardak, giysi gibi nesnelerle bulaşma olmaz.

Mikropların vücuda girdikten sonra hastalık yapma süresi farklılıklar gösterir. Vücut direnci düşükse, hızla hastalık gelişebilir. Ya da yıllar sonra hastalık gelişebilir. Mikrop alıp enfekte olanlardan ancak yüzde 10’u yaşamları boyunca hastalanırlar.

ÇOCUKLARDA İLK 5 YAŞA DİKKAT!
- Tüberküloz mikrobu çocukları nasıl etkiliyor?
Hastalık gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem ilk 2 yıl. İlk 2 yılda yüzde 5 sonrasında yüzde 5 olmak üzere, yaşam boyu hastalık gelişme riski yüzde 10. Çocuklarda, özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda tüberküloz mikrobunu aldıktan sonra hastalık geliştirme riski erişkinlere göre çok daha yüksek.

TÜBERKÜLOZ BULAŞMASININ ÖNLENMESİ İÇİN...

- Hastalık nasıl önlenebilir?
Tüberküloz bulaşmasının önlenmesinde, bulaştırıcı olgulara hızla tanı konulması ve tedaviye başlanması önemli.

En çok bulaşma, tanı öncesinde oluyor. Özellikle de şüphelenilmeyip tanı konulmamış bulaştırıcı tüberküloz olguları, dışarıda ve hastanede bulaştırmayı sürdürüyor.
Hastanın balgam çıkardığı kap varsa, tuvalete boşaltılmalı; balgam çıkarılan kap atılamıyorsa yıkanıp kaynatılmalı. Mutfakta kullanılan malzemeler (bardak, tabak, kaşık, vb.), yatak örtüleri ve diğerleri için normal temizlik işlemlerinin yapılması yeterli.

HASTALIK ÖKSÜRÜK VE HAPŞIRIK İLE, HAVA YOLUYLA BULAŞIYOR

Hastalara verilen temel tüberküloz eğitiminde ve bilgi içeren kağıt-kitapçık gibi materyalde, bulaşmanın hava aracılığıyla ve solunum yoluyla olduğu belirtilmeli ve öksürük ya da hapşırık sırasında ağızlarını kağıt ya da bez bir mendille kapatmaları gerektiği belirtilmeli.

Tüberküloz hastalarının bulunduğu ortamları havalandırmak, bu ortamlara temiz hava sağlamak, havadaki bulaştırıcı partikülleri seyreltir. Bulaşma olasılığını azaltır. Odanın güneş görmesi ortamdaki basilleri öldürür. Hastanın en azından balgam mikroskobisi negatif olana kadar ayrı bir odada kalması da önerilebilir.

AİLE BİREYLERİ RİSK ALTINDA!

- Bulaşma açısından en riskli kişiler kimler?
Bulaşma açısından en riskli kişiler hastayla uzun süre aynı ortamda bulunan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşları. Kaşık, çatal, bardak gibi yemek gereçleri, giysiler, çarşaflar gibi eşyalarla bulaşma olmaz.

- Tüberküloz hastalığı gelişimi için risk faktörleri neler?
Vücut direncinin düşük olduğu kişilerde hastalık gelişme riski yüksek. Bunlar:
• 5 yaş altındaki çocuklar ve bebekler.
• Yaşlılar.
• Vücut direncini düşüren ek hastalığı (şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, kanser, AIDS) olanlar.
• Organ nakli yapılan hastalar.
• İlaç ve alkol bağımlılığı olanlar.
• Bağışıklık sistemini baskılayan (kortizon gibi) tedaviler kullanan hastalar.

- Verem aşısı (BCG) tüberküloz hastalığından korur mu?
Verem aşısı çocuk yaş grubuna uygulanan bir aşı. Çocuklarda akciğer tüberkülozundan değil, tüberkülozun ciddi formları olan kanla yayılan (milier) ve beyin zarını tutan (menenjit) tüberkülozu önler. Erişkinlerde hastalık için koruyucu değildir.TÜRKİYE’DE BCG AŞISI
• Doğumdan sonra 2. ayda 1 kez uygulanır.
• Tekrarı gerekli değildir.
• 3 aylıktan büyük bebeklere, önce tüberkülin cilt testi yapılır, negatif bulunursa BCG uygulanır.HASTANIN TEDAVİSİ EN ETKİLİ KORUMA!
- Veremden toplum nasıl korunur?
Verem mikrobunu saçan hastaların tedavisi, toplumun korunmasında en önemli yoldur.

- Veremden korunmada ilaç kullanılabilir mi?
Evet, hasta yakınlarına ve risk taşıyan kişilere koruyucu ilaç tedavisi verilirse, yüzde 60 ila 90 koruyuculuk gerçekleşir. Koruyucu ilaç tedavisi, hastalık gelişmesine engel olur. Bu koruyucu tedavi de verem savaşı dispanserlerince ücretsiz veriliyor.


KORUYUCU İLAÇ TEDAVİSİNİN AMACI:

Tüberküloz hastası ile teması olan kişide enfeksiyon gelişimini ya da enfekte kişide tüberküloz hastalığı gelişimini önlemektir.

- Kimlere koruyucu tedavi verilir?
- Tüberküloz hastası ile teması olanlar,
- 35 yaşından daha genç olanlar,
- TCT (tüberküloz cilt testi) konversiyonu,
- Akciğer filminde tüberküloz sekeli lezyonu,
- TB riskini arttıran bağışıklığı baskılanmış kişiler.

TÜBERKÜLOZ HASTASI İLE TEMASI OLMAYANLAR
- 15 yaşından küçük TCT pozitif çocuklar,
- TCT konversiyonu,
- Akciğer filminde TB sekeli lezyonu,
- Tüberküloz riskini arttıran, bağışıklığı baskılanmış TCT (tüberküloz cilt testi) pozitif kişiler.

- Koruyucu tedavi 6 ay süreyle mi veriliyor?
6 yaşından küçük çocuklara koruyucu tedavinin sonunda TCT yapılır. Negatif bulunursa, BCG aşısı yapılır; pozitif bulunursa bir şey yapılmaz.


KORUYUCU İLAÇ TEDAVİSİ DOZU VE SÜRESİ

Erişkinlerde (Kemoproflaksi için izoniyazid) günde 5 mg/kg (maksimum 300 mg), çocuklarda 10 mg/kg/gün hesabıyla 300 mg’ı geçmeyecek şekilde 6 ay süreyle verilir.
Hasta, koruyucu ilaç tedavisini reddederse, 3-6-12-24 aylarda akciğer filmi çekilir; film ya da semptomlarında tüberküloz şüphesi doğarsa balgamı incelenir; hastalık açısından izlenir.

- Tüberküloz hastasının yakın çevresi ne yapmalı?
Verem Savaş Dispanseri’ne kontrole gitmeliler. Dispanserde yapılan kontrol sonrasında gerek görülen kişiler koruyucu tedavi almalı. Koruyucu tedavi de Verem Savaş Dispanserleri tarafından ücretsiz olarak veriliyor zaten.ÇOCUKLUK ÇAĞI TÜBERKÜLOZU

- Çocukluk çağında tüberküloz tanısı nasıl konur ve tedavisi nasıldır?
2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı gibi yakınmaları olan çocukta tüberküloz akla gelmelidir. Ancak bazen bu yakınmalar erişkindeki kadar belirgin olmayabilir. Tüberküloz hastalığı varlığını düşündüren yakınmaları olan çocukta, akciğer grafisi bulguları ve tüberkülin cilt testi (PPD) de pozitif ise kuvvetle tüberküloz düşünülür.

- Çocuğun tüberkülozlu bir erişkinle teması olması da önemli mi?
Tüberküloz düşünülen çocukta mutlaka aile taraması yapılmalı. Çocuk balgam verebiliyorsa, balgam örneği ya da yutulan balgamları incelemek için mide suyu incelemesi yapılabilir.
Yakınmalar genellikle hafif başlar, yavaş ilerler. Hastalar bu yakınmaları başka nedenlere bağlayabilir ve doktora geç gidebilir. Bu durum hastalığın daha çok yayılmasına ve tutulan organın daha fazla tahrip olmasına neden olur. Bu arada hasta çevresine mikrop saçar ve daha çok kişinin enfekte olmasına neden olur. Bu nedenle özellikle 2 haftadan uzun süren öksürük ve diğer yakınmaları olan kişilerin en kısa zamanda sağlık merkezine başvurmaları çok önemli.

- Tüberküloz cilt testi (PPD) nedir, kimlere yapılır, nasıl yorumlanır?
Tüberküloz cilt testi, tüberküloz basilinin hücre duvarından elde edilen ve antijenik özelliği olan bir proteinin, küçük bir iğne ile kol derisi içine uygulanması ve 2-3 gün sonra oluşan kabarıklığın değerlendirilmesi şeklinde yapılan bir testtir. Kabarıklığın oluşması tüberküloz basili ile karşılaşıldığını ve infeksiyon varlığını gösterir. Kabarıklık oluşmaması ise tüberküloz basili ile karşılaşılmadığı anlamına gelir.

TÜBERKÜLOZ CİLT TESTİ:

BCG AŞISI OLANLARDA:
0-5 mm negatif kabul edilir.
6-14 mm BCG’ye atfedilir.
15 mm ve üzeri pozitif kabul edilir, enfeksiyon olarak değerlendirilir.

BCG AŞISI OLMAYANLARDA:

0-5 mm negatif kabul edilir.
6-9 mm şüpheli kabul edilir, 1 hafta sonra test tekrarlanır; yine 6-9 mm bulunursa negatif kabul edilir; 10 mm ve üzeri pozitif kabul edilir.
10 mm ve üzeri pozitif kabul edilir.

- Tüberküloz hastası hastanede yatarak mı tedavi edilmeli?
Her hastanın mutlaka yatırılması gerekmez. Ancak genel durumu bozuk, yaygın hastalığı olan, aşırı kan tükürmesi olan, ek medikal problemi olan, ilaç yan etkisi çıkan ve tedaviye uyumsuz olan hastaların hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.

TEDAVİDEN 2-3 HAFTA SONRA BULAŞTIRICILIK YOK OLUYOR!

- Hastalığı bulaştırıcılık ne kadar sürüyor?
İlaç tedavisine başlandıktan sonra bulaştırıcılık hızla kaybolur. Eğer kullanılan ilaçlar etkili ise tedaviden 2-3 hafta sonra bulaştırıcılık büyük oranda yok olur.

- Tüberküloz tedavisinin yan etkileri var mı? Yan etki görüldüğünde ne yapılmalı?
Tedavi sırasında yan etkiler ortaya çıkabilir. En sık görülen yan etkiler, cilt döküntüsü, kaşıntı, iştahsızlık, bulantı, kusma, Karın Ağrısı ve görme bozukluğudur. Bu durumların ortaya çıkması halinde derhal doktora başvurulmalı. Tedavinin temel ilaçlarından biri olan rifampisin, idrar, göz yaşı ve büyük abdesti turuncuya boyayabilir. Endişelenecek bir durum değildir.

- Tüberküloz hastalığı iyileşir mi?
Tüberküloz kesinlikle iyileşebilen bir hastalık. İlaçlarını önerilen şekilde aksatmadan, yeterli süre içen hastaların hemen hepsi başarıyla tedavi ediliyor.

- Tüberküloz hastalığı kimlerde iyileşmez?
1- İlaçlarını düzenli kullanmayan hastalarda iyileşmez.
2- İlaca dirençli tüberküloz hastaları bilinen temel ilaçlarla iyileşmez.

- Tüberküloz tedavisi başarısında beslenmenin önemi nedir?
Sağlıklı kişiler için gereken düzenli ve yeterli beslenme tüberküloz hastaları için de geçerli. Tedavinin başarısında temel olan ise ilaç tedavisidir.

- Tüberküloz hastası evde nasıl ve nerede yaşamalıdır?
Tüberküloz hastası güneş gören ve sık havalandırılabilen bir odada kalmalı. Öksürürken, hapşırırken, konuşurken ağız ve burnunu kapatmalıdır.

- Tüberküloz tedavisi sürerken kişi okula-işe devam edebilir mi?
Fiziksel durumu uygun olan hastalar, balgamlarında tüberküloz basili olmadığı gösterildiğinde, ilaçları düzenli kullanmak koşuluyla çalışabilir ve okula devam edebilirler.- Tüberküloz hastasının yapması gerekenler neler?
• Tüberküloz ilaçları her gün düzenli olarak alınmalı.
• Tüberküloz ilaçları alırken, doktora danışmadan başka ilaçlar kullanılmamalı.
• İlaçlara bağlı yan etki oluşması durumunda en kısa sürede doktora gidilmeli.
• Tedavi süresince düzenli kontrollere gidilmeli.

 

Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Ergenlik 2
 • Aile Kuralları
 • Aile Yapısı Ve Ruhsal Yapı
 • Aile Yemekleri
 • Ailenizin Sağlıklı Bir Ruhsal Yapıya Sahip Olmasını İstiyorsanız, Önerilerimize Kulak Verin
 • Alkol Karışımı İle Kullanılan Bitki Ve Otlar
 • Alternatif Çocuk Yiyecekleri
 • Anne Sütü
 • Anne Sütü
 • Anne Sütü Ve Emzirme
 • Anne Sütünde Toksik Maddeler Var Mıdır ?
 • Anne Sütünün Antienfektif Öğeleri
 • Anne Sütünün Enerji Ve Besin Ögeleri Düzeyini Etkileyen Faktörler
 • Anne Sütünün Enerjisi
 • Anne Sütünün Karbonhidratları
 • Anne Sütünün Proteini
 • Anne Sütünün Üstünlükleri
 • Anne Sütünün Vitamin Ve Mineralleri
 • Anne Ve Babaları İle Birlikte Yatmak İsteyen Çocuklar
 • Antibiyotik İçeren Et Ürünlerini Tüketmek Güvenilir Midir ?
 • Antibiyotikler
 • Antibiyotikler
 • Antropometrik Ölçümler
 • Ara Öğünler
 • Aromaterapi 3
 • Aromaterapi 4
 • Aromaterapi Nedir?
 • Aromaterapi Uygulamaları
 • Aşı
 • Aşırı Kiloların Nedenleri
 • Aşırı Kilolu Çocuklar
 • Ateş Yükselmesi
 • Ayurveda
 • Bach Kimdir ?
 • Bach Terapileri
 • Bağırsak Solucanı 2
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapmanız Gerekenler
 • Banyo
 • Banyoda Kullanabileceğiniz Bitki Ve Otlar
 • Barbeküde Hazırlanan Yiyecekler Güvenilir Midir ?
 • Barbeküler
 • Bebeğinizi Emzirmeniz İçin 8 Önemli Neden
 • Bebeğinizin Vücudunun Arka Kısmına Yapabileceğiniz Masajlar
 • Bebeğinizin Vücudunun Ön Kısmına Yapabileceğiniz Masajlar
 • Bebek Masajı
 • Bebekler
 • Bebekler İçin Önerilmeyen Gıdalar
 • Besin Değeri Yönünden Anne Sütü
 • Besin Maddelerinde Bulunan Katkı Maddeleri
 • Besin Terapileri
 • Besin Terapisi Ne Anlama Gelir?
 • Beslenme Çantasının İçine Neler Kayalım?
 • Beslenme Eğitimi
 • Beslenme Tedavisi İlkeleri
 • Beslenmenin Sorun Haline Geldiği Anlar
 • Bir Çıkış Yolu Var Mı ?
 • Birden Çok "doğal" Tedavinin Birlikte Sürdürülmesi
 • Bireysel Özgürlük
 • Bit
 • Bit Için
 • Bitki Esanslarının Kullanım
 • Bitki Ve Otlar Güvenilir Midir?
 • Bitkisel Haplar 2
 • Bitkisel Krem Ve Merhemler
 • Boğaz Ağrıları 3
 • Bst
 • Buhar İnhalatörü İle
 • Burnu Tıkalı Olduğundan "tısıl Tısıl" Konuşan Çocuklar İçin
 • Buteyko Metodu
 • Buteyko Metodu Nedir?
 • Buteyko Terapisi Nasıl Uygulanır?
 • Çiçek Terapilerinin Etkileri
 • Çiçek Terapilerinin Uygulanışı
 • Çiçek Terapisi
 • Çocuğum Ne Kadar Uyumalıdır ?
 • Çocuğum Şişman Mı ?
 • Çocuğum Zayıf Mı ?
 • Çocuğumun Beslenme Alışkanlıkları Değişebilir Mi ?
 • Çoçuğun Beslenmesi (Süt Çoçuğunun)
 • Çocuğun Yemesi Için Ne Yapmalı?
 • Çocuğunuz Aşırı Kiloluysa Ne Yapabilirsiniz ?
 • Çocuğunuz Geceleri Sık Sık Uyanıyorsa
 • Çocuğunuz İçin Kullanabileceğiniz Yağlar
 • Çocuğunuz Uykuya Dalamıyor Mu ?
 • Çocuğunuza En Uygun Uyku Ortamı
 • Çocuğunuza Özgüven Kazandırmak İçin
 • Çocuğunuza Uygun Terapiyi Seçebilmek
 • Çocuğunuzdan Sadece Sizin İstediğiniz Rolü Oynamasını İstemeyin
 • Çocuğunuzla Kurduğunuz İlişkide Eşit Rollere Sahip Misiniz?
 • Çocuğunuzu Uyandırırken
 • Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirin
 • Çocuğunuzun Bireysel Özgürlüklerini Kullanması İçin Neler Yapabilirsiniz?
 • Çocuğunuzun Dinamizmini Ölçebilir Misiniz ?
 • Çocuğunuzun İyileşmesini Sağlayabilecek Bazı Öneriler
 • Çocuğunuzun Kendini İfade Etmesini Sağlayın
 • Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırmak İçin Bazı Öneriler
 • Çocuğunuzun Odasını Döşerken Hangi Renkleri Seçmelisiniz
 • Çocuğunuzun Vücudunun Çalışmasını Sağlayın
 • Çocuk (Erkek Olur)
 • Çocuk Büyürken
 • Çocuk Gelişimi 1
 • Çocuk Gıda Piramidi
 • Çocuk İçin Hangi Renk Seçmelisiniz
 • Çocuk Mamamalarının Hazırlanması
 • Çocuk Ve Gençlerde Şişmanlığın Yol Açtığı Sağlık Problemleri
 • Çocuk Ve Gençlerde Şişmanlığın Yol Açtığı Sağlık Sorunları?
 • Çocuk Yemiyorsa Ne Yapmalı?
 • Çocukla İletişim
 • Çocuklar
 • Çocuklar Da Büyür
 • Çocuklar Diş Çıkarma
 • Çocuklar Egzersiz Yapmayı Neden İstemez?
 • Çocuklar Hangi Egzersizleri Yapmalıdır?
 • Çocuklar İçin Doğal Tedaviler
 • Çocuklar İçin En İyi Egzersiz
 • Çocuklar Için En Rahat Ayakkabı
 • Çocuklar İçin Kullanabileceğiniz Şifalı Bitkiler Ve Otlar
 • Çocuklar İçin Yaygın Olarak Uygulanan Homeopati Terapileri
 • Çocuklar Ne Kadar Egzersiz Yapmalıdır?
 • Çocuklar Niçin Beden Eğitimine İhtiyaç Duyar?
 • Çocuklara Özel Feng Shui İlkeler
 • Çocuklara Verilen Egzersizlerdeki Amaçlar
 • Çocuklarda 2 Yaş
 • Çocuklarda 3 Yaş
 • Çocuklarda Aft
 • Çocuklarda Aft Tedavisi
 • Çocuklarda Ağız Kokusu
 • Çocuklarda Ağlama
 • Çocuklarda Ağrı Ve Sancılar
 • Çocuklarda Ağrı Ve Sancılar
 • Çocuklarda Ahlak Gelişimi
 • Çocuklarda Akdeniz Anemisi
 • Çocuklarda Akıntı
 • Çocuklarda Alarji
 • Çocuklarda Alerji
 • Çocuklarda Alerji Çeşitleri
 • Çocuklarda Alerji Tedavisi
 • Çocuklarda Alerji Testi 2
 • Çocuklarda Alerjik Astım
 • Çocuklarda Alerjik Bronşit
 • Çocuklarda Alerjik Öksürük
 • Çocuklarda Alerjik Rinit
 • Çocuklarda Allerjik Astım
 • Çocuklarda Allerjik Öksürük
 • Çocuklarda Allerjik Rinit
 • Çocuklarda Altına Kaçırma
 • Çocuklarda Amip
 • Çocuklarda Amipli Dizanteri
 • Çocuklarda Anestezi
 • Çocuklarda Anksiyete
 • Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu
 • Çocuklarda Antibiyotik
 • Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı
 • Çocuklarda Apandisit
 • Çocuklarda Artikülasyon Bozukluğu
 • Çocuklarda Aşı
 • Çocuklarda Aşı Takvimi
 • Çocuklarda Aşılama
 • Çocuklarda Aşırı Kusma
 • Çocuklarda Aşırı Terleme
 • Çocuklarda Aşırı Terleme Nedenleri
 • Çocuklarda Aşk
 • Çocuklarda Astigmat
 • Çocuklarda Astım Belirtileri
 • Çocuklarda Ateş Düşürme
 • Çocuklarda Ateş Düşürmek
 • Çocuklarda Ateş Düşürücü
 • Çocuklarda Ateş Yükselmesi
 • Çocuklarda Ateşlenme
 • Çocuklarda Ayak Ağrısı
 • Çocuklarda Azı Dişi
 • Çocuklarda Azı Dişleri
 • Çocuklarda Bacak Ağrısı
 • Çocuklarda Bademcik
 • Çocuklarda Bademcik Ameliyatı
 • Çocuklarda Bademcik Şişmesi
 • Çocuklarda Bağırsak Enfeksiyonu
 • Çocuklarda Bağırsak Hastalıkları
 • Çocuklarda Bağırsak Tembelliği
 • Çocuklarda Balgam Sökücü
 • Çocuklarda Balgamlı Öksürük
 • Çocuklarda Balık Yağı
 • Çocuklarda Banyo Korkusu
 • Çocuklarda Baş Ağrısı
 • Çocuklarda Bayılma
 • Çocuklarda Bel Ağrısı
 • Çocuklarda Besin Alerjisi
 • Çocuklarda Beslenme
 • Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları
 • Çocuklarda Beslenme Programı
 • Çocuklarda Beslenme Sorunları
 • Çocuklarda Beslenmenin Önemi
 • Çocuklarda Beta Virüsü
 • Çocuklarda Beyaz Saç
 • Çocuklarda Beyin Gelişimi
 • Çocuklarda Beyin Tümörü
 • Çocuklarda Beze
 • Çocuklarda Bit
 • Çocuklarda Böbrek Büyümesi
 • Çocuklarda Boğaz Ağrısı
 • Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu
 • Çocuklarda Boğaz İltihabı
 • Çocuklarda Boy
 • Çocuklarda Boy Cetveli
 • Çocuklarda Boy Gelişimi
 • Çocuklarda Boy Grafiği
 • Çocuklarda Boy Hesabı
 • Çocuklarda Boy Kısalığı
 • Çocuklarda Boy Tablosu
 • Çocuklarda Boylanmayı Sağlayıcı
 • Çocuklarda Boyunda Beze
 • Çocuklarda Boyunda Şişlik
 • Çocuklarda Bronşiolit
 • Çocuklarda Bronşit Belirtileri
 • Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar
 • Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar 2
 • Çocuklarda Burun Akıntısı
 • Çocuklarda Burun Eti
 • Çocuklarda Burun Kanamaları
 • Çocuklarda Burun Kaşıntısı
 • Çocuklarda Burun Tıkanması
 • Çocuklarda Büyüme
 • Çocuklarda Büyüme Ağrıları
 • Çocuklarda Büyüme Eğrisi
 • Çocuklarda Büyüme Eğrisi
 • Çocuklarda Büyüme Gelişme
 • Çocuklarda Büyüme Geriliği
 • Çocuklarda Büyüme Hormonu
 • Çocuklarda Büyüme Tablosu
 • Çocuklarda Çalma
 • Çocuklarda Çalma Davranışı
 • Çocuklarda Çekingenlik
 • Çocuklarda Cilt Hastalıkları
 • Çocuklarda Çinko Eksikliği
 • Çocuklarda Cinsel Eğitim
 • Çocuklarda Cinsel Gelişim
 • Çocuklarda Cinsel İstismar
 • Çocuklarda Cinsel Merak
 • Çocuklarda Çiş Eğitimi
 • Çocuklarda Çiş Kaçırma
 • Çocuklarda Crp Yüksekliği
 • Çocuklarda Davranış
 • Çocuklarda Davranış Bozukluğu
 • Çocuklarda Davranış Bozuklukları
 • Çocuklarda Davranış Problemleri
 • Çocuklarda Dayak
 • Çocuklarda Demir Eksikliği
 • Çocuklarda Dengeli Beslenme
 • Çocuklarda Depresyon
 • Çocuklarda Depresyon Belirtileri
 • Çocuklarda Deri Hastalıkları
 • Çocuklarda Dikkat
 • Çocuklarda Dikkat Bozukluğu
 • Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı
 • Çocuklarda Dikkat Sorunu
 • Çocuklarda Dil Eğitimi
 • Çocuklarda Dil Gelişimi
 • Çocuklarda Dil Yarası
 • Çocuklarda Din Eğitimi
 • Çocuklarda Diş
 • Çocuklarda Diş Ağrısı
 • Çocuklarda Diş Apsesi
 • Çocuklarda Diş Bakımı
 • Çocuklarda Diş Çekimi
 • Çocuklarda Diş Çıkarma
 • Çocuklarda Diş Çıkarma 2
 • Çocuklarda Diş Çıkarma 3
 • Çocuklarda Diş Çıkarma 4
 • Çocuklarda Diş Çıkarması
 • Çocuklarda Diş Çıkması
 • Çocuklarda Diş Çürüğü
 • Çocuklarda Diş Çürüklüğü
 • Çocuklarda Diş Çürümesi
 • Çocuklarda Diş Dolgusu
 • Çocuklarda Diş Eğitimi
 • Çocuklarda Diş Fırçalama
 • Çocuklarda Diş Gelişimi
 • Çocuklarda Diş Gıcırdaması
 • Çocuklarda Diş Gıcırdatma
 • Çocuklarda Diş Gıcırdatması
 • Çocuklarda Diş Gıcırtması
 • Çocuklarda Diş Hastalıkları
 • Çocuklarda Diş İltihabı
 • Çocuklarda Diş Kararması
 • Çocuklarda Diş Kırılması
 • Çocuklarda Diş Problemleri
 • Çocuklarda Diş Sağlığı
 • Çocuklarda Diş Sararması
 • Çocuklarda Diş Sorunları
 • Çocuklarda Diş Tedavisi
 • Çocuklarda Disiplin
 • Çocuklarda Dışkı Kaçırma
 • Çocuklarda Dışkıda Kan
 • Çocuklarda Diyabet Belirtileri
 • Çocuklarda Diyet
 • Çocuklarda Dizanteri
 • Çocuklarda Döküntü
 • Çocuklarda Dolgu
 • Çocuklarda Dudak Morarması
 • Çocuklarda Duygusal Gelişim
 • Çocuklarda

  Verem