Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Unutkanlık
Çocuklarda Unutkanlık
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuklarda Unutkanlık hakkında genel bilgiler;Çocuklarda unutkanlık başlangıcı çocuklarda unutkanlık nasıl oluşur. Bu konu hakkında tüm merak ettiklerinize bu makaleden ulaşabilirsiniz... Konunun Detayları İçin Aşağıdaki Makaleyi Okumanızı Öneririz.

Özellikle çocuklarda çok yaygın bir sorun olan unutkanlığın birden fazla nedeni; her nedene bağlı olarak da farklı çözüm yolları vardır. Ama unutmaması için verilecek sert uyarılar, unuttuğu için azarlama ve cezalandırma, unutkan ve dikkatsiz olduğu yönündeki aşağılamalar bu konuda hiç işe yaramayacağı gibi çocukların unutkanlığını daha da arttırır.

Unutkanlığın ne zaman(özellikle hangi yaşlarda) ve ne şekilde başladığı çok önemlidir. Eğer daha önceleri böyle bir sorunu olmayan bir çocukken 9 yaş ya da takip eden yıllarda(10-11-12-13-14) unutkanlık başladı ama çocuğun neşesinde ve yaşama bağlılığında bir düşme yok ise kaygılanacak bir şey yok demektir. Bu durum normal bir ergenlik değişimidir ve üstünde durulmaz ise yaşla birlikte kendiliğinden düzelir. Ancak bu dönemde çocuk sert uyarılar alır ve aşağılanırsa yetişkinlik döneminde de sürebilecek bir unutkanlık sorunu oluşabilir.

Gene önceleri böyle bir sorunu yokken çocukta bir unutkanlığın başladığını fark ettiyseniz ve buna içe kapanma ve neşesizlik içeren bir çöküntü eşlik ediyor ise bu bir Depresyon başlangıcı olabilir ve olabildiğince kısa sürede profesyonel yardıma başvurmak gerekir. Eğer unutkanlığın kaynağı gerçekten bir depresyon başlangıcı ise ebeveynlerin verecekleri sert tepkiler, çocuğu kötü yönde etkiler, büsbütün içe kapanmasına neden olur ve depresyonunu arttırır.

Unutkanlığın sıkça görüldüğü bir diğer durum ise dikkat eksikliği ve bazen de dikkat eksikliğine eşlik eden hiperaktivite durumudur. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği yapısal bir sorundur. Tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte genetik olabileceği ya da doğum sırasında oluşmuş olabileceği yönünde tam olarak ispatlanmamış bulgular vardır. Kesin olan, beynin negatif etkilenmesiyle oluşmuş yapısal bir sorun olduğudur.

Bazen dikkat eksikliği olan çocuklar
bir konuda çok ciddi şekilde yoğunlaşabilirler ve dikkatlerini toplayabilir, unutmadan bir şeyleri halledebilirler. Bu durum, anne ve bababları “isterse yapabilir” gibi düşündürebilir. Ancak bu dikkati uzun süre korumaları kaldıramayacakları derecede yorucu ve bu nedenle de yapısal olarak olanaksızdır. Yani istemediğinden değil, yapamadığından kaynaklanmaktadır.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği ve bundan kaynaklanan unutkanlığın özel bazı egzersizler ve medikal destekle sağaltımı mümkündür. Ancak geçer diye bekleyerek kaybedilen zaman çocuğun eğitiminde kapatılması güç bir açığın oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle durumu fark eder etmez profesyonel desteğe başvurmak yerinde olur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Baki Yenilmezmerhabalar unutkanlık sorunu yaşayan 10 yaşında bir oğlum var ezber yapamıyor okulda başarısız oluyor bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkkürler iyi günler...
  • Hayri yeğenim sekiz yaşında bir şey sorduğumuzda onu unuttum diye cevap veriyor bu durum sıkça oluyor
  • Şifa MarketLütfen önce sorunun ne olduğunu öğrenmek için bir hekime danışalım, belli testlerden geçmesi gerekiyor. iyi günler
  • Serhad BeyazUnutkanlık İçin 8 - 15 Yaş Arası için önerebileceğiniz Bitkisel ürünleri öğrenebilirmiyim? teşekkürler şimdiden.
  • Şifa MarketUnutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.Ürünler bellek bozuğunun giderilmesine ve zihinsel kapasitenin artmasına yardımcı olur.Tedavide izlediğimiz yol için tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/untknlk-ginkgo-biloba-karisimli-set.html
  • Çocuklarda

    Unutkanlık