Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Terleme
Çocuklarda Terleme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuklarda Terleme :

Çocuklarda hiperaktiflik durumdan oluşan terleme ebebeynlere her nekadar normal gelse de bu durum bazen farklılıklr gösterebilir.

Örneğin gece durup dururken aşırı terleyen çocukta farklı hastalık bulgularına rastlanmaktadır. Şeker (diyabet), böbrek hastalıkları, veya hormonal bir hastalığın habercisi olan bu gece terlemelerinin kesin teşhisi için uzman bir doktorun muayenesiyle şarttır.

Çocuklarda Aşırı Terlemeye Beş çare

Uzmanlar, aşırı terlemenin beş yolla tedavi edilebildiğini bildirdi. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, bazı özel durumlar haricinde aşırı terlemenin sebebinin bilinmediğine dikkat çekti

Uzmanlar, aşırı terlemenin beş yolla tedavi edilebildiğini bildirdi.

Sempatik sinir sistemi, sıcak veya soğuk havalarda vücudun ısısını ayarlamak için ter salgılamaya sebep oluyor. Ancak bu sistem bazen çok yüksek seviyede çalışarak, koltuk altında, el içlerinde ve yüzde aşırı terlemeye sebebiyet veriyor. Günümüzde Aşırı Terleme ilaç tedavileri, pomad ve losyonlar, iyontoforez tedavisi, botox enjeksiyonu ve cerrahi yöntemle tedavi ediliyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, bazı özel durumlar haricinde aşırı terlemenin sebebinin bilinmediğine dikkat çekerek, "Çocuklarda aşırı terlemenin en önemli nedeni ırsi olabilir. Aileler terleme ile ilgili sorgulandığında ya birinci derece akrabalarda ya da daha uzak akrabalarda mutlaka aşırı terleyen birileri olduğu görülüyor" dedi.

Genetik ya da ailevi faktörler dışında en çok terlemeye sebep olan hastalıklardan da bahseden Öztürk, bu hastalıkları tiroid bezinin aşırı çalışması, beyin ile ilgili bazı hastalıklar, psikiyatrik hastalıklar, şişmanlık, diyabet, kan şekeri düşüklüğü, D vitamini, kalsiyum eksikliği, böbreküstü bezi hastalıkları, kalp yetmezliği, bazı eklem hastalıkları, enfeksiyonlar, bazı kanserler olarak sıraladı. Öztürk, ayrıca bazı ilaçların da aşırı terlettiğini söyledi.

TEDAVİDE 5 YÖNTEM VAR

Terlemenin çocukların ve ergenlerin sosyal yaşantısını, okul ve iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Öztürk, "Öncelikle terlemeye sebep olacak bir rahatsızlığı olmadığı kanıtlanan hastanın deri hastalıkları uzmanına yönlendirilmesi gerekiyor.

Deri hastalıkları uzmanı hafif ve orta derecede şikayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir. Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır" diye konuştu.

Öztürk'ün verdiği bilgiye göre aşırı terlemenin tedavisi 5 şekilde yapılabiliyor.

İlaç Tedavileri: Terlemeyi etkileyen birçok ilaç mevcuttur. Ancak bunların durgunluk yaratma, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, idrar yolları problemleri ve hatta kalp krizi riskini artırma gibi yan etkileri bulunduğundan genellikle tavsiye edilmez.

Terleme önleyici merhemler ve spreyler: Basit tedavi şeklidir. El ve ayak terlemelerinde hafif ve orta şiddetteki olgularda kullanılabilir. Sıkıştırma etkisi ile ter kanalının ağzını fiziksel olarak tıkar ve ter bezlerinden ter atılmasını önler.

İyontoforez tedavisi: Aşırı el ve ayak terlemesinde kullanılır. Eller ve/veya ayaklar içinde elektrolit solüsyonu veya metal plaka bulunan küvete konulur. Solüsyon veya plakadan insanı rahatsız etmeyen düşük şiddette elektrik akımı verilir. Etki şekli elektrik akımının oluşturduğu iyonların ter kanallarını (basit olarak su musluğunu) belirli bir süre kapatılması olarak tanımlanabilir.

Botulinum toksin tedavisi (botoks): Özellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. El ve ayak terlemelerinde de uygulanabilir.Terlemeye neden olan sempatik sinirleri Felç ederek ter bezlerinden ter üretimini önlemek için kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi: Özellikle el ve koltuk altı terlemelerinde uygulanmaktadır. Kalıcı çözüm sağlar. Cerrahi tedavinin esası aşırı çalışarak fazla terlemeye sebebiyet veren sempatik sinirlerin kesilmesi veya çıkarılmasıdır. Bazen sempatik zincir ve dalları klips ile sıkıştırılabilir veya koter ile yakılabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Allamurat Kurbanov5 yasinda kizim kan hastasi, kanda demir fazlaligindan dolayi 6 aydir her 2 haftada bir kan veriyuz. Ayaklari agriydu, o agri gittikce artti. 3 gunden beri ayakta duramaz hale geldi. Elleri de agramaya basladi, dokunulsa da agliy . Butun kemikleri sizliy. Yardiminiza cok muhtaciz. Ne yapabiliriz?
  • Şifa Marketdetaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak , bu yüzden daha detaylı bilgi için bilgi hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
  • Çocuklarda

    Terleme