Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Çocuklarda Ses Kısıklığı
Ses kısıklığının, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi ses telinin kendisinden gelişen kanserlerin de bu duruma neden olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Atilla Tekat, "Bu nedenle hastaların üç günden fazla süren ses kısıklıklarında bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına görünmelerini tavsiye ediyoruz.

Ses kısıklıklarının yüzde 90'ı için ciddi bir neden olmasa bile, önemli olan yüzde 10'luk kesimi kaçırmamaktır" diyor. Baş boyun bölgesi kanserlerinin erken tanısında iyileşme şansının oldukça yüksek olduğunu belirten Efes Kulak Burun Boğaz Dal Merkezi hekimlerinden Prof. Dr. Atilla Tekat'la ses kısıklığını ve nedenlerini konuştuk.

-Ses kısıklığı bir hastalık mı, yoksa hastalık habercisi midir?


Ses kısıklığı, burun tıkanıklığında olduğu gibi aslında bir bulgu. Hastanın bir şikayeti. Ses kısıklığını yapan bir sürü sebep var. Bunların araştırılması gerekiyor. Ses kısıklığı olan hastada Sigara faktörü de varsa bakış açımız biraz değişiyor tabii ki.

-Ses kısıklığı ile kanser arasında nasıl bir ilişki var?

Ancak özellikle hastalarımız internete girdiği zaman en sık karşılarına çıkan neden kanser oluyor. İnternet pek çok bilgiye anında ulaşabileceğimiz bir kaynak ama aynı zamanda bir bilgi çöplüğü.

Çok sık görülebilecek çok basit şeyler nedense dikkat çekmez ama en kötü, en uç şeyler dikkat çeker. Özellikle de onları okuduktan sonra gelen hastanın sorduğu ilk soru; "Kaç ay ömrüm kaldı?" sorusu oluyor. Çünkü en kötü şeyleri düşünmeye başladığında hasta demoralize vaziyette geliyor. Oysa ses kısıklığının altında, her bulguda olduğu gibi çok basit nedenler yatabileceği gibi çok ciddi nedenler de olabiliyor.

KANSER ŞÜPHESİ VARSA.

-Ses kısıklığının sebebi nasıl bulunur?


Muayene sırasında kullanılan endoskopik yöntemlerle tüm ses tellerini görme şansımız var. Ses teli üzerinde veya etrafında her türlü olumsuzluk net bir şekilde görülebiliyor.
Kanser şüphesi varsa kesin tanı biyopsi sonucunda belli olur. Raporda, "iyi huylu nodül" veya "polip" gibi bir sonuç gelirse zaten doku oradan alındığı için tedavi de bitmiş olur ama sonuç kanser şeklinde gelecek olursa, kanserin tuttuğu bölgeye ve yayılım durumuna göre cerrahi yönteme başvurulur. Seçilecek cerrahi yöntem, hastalığın ilerleme durumuna göre farklılık gösterir. Erken dönemde hastalıktan kurtulma ve iyileşme şansının da çok yüksek olduğunu hatırlatalım.

-Boğaz enfeksiyonları da ses kısıklığına yol açar mı?


Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında bazı tip virüsler, sadece bademcik ya da farenks dediğimiz bölgeyi değil, daha aşağıya doğru larenks dediğimiz ses tellerinin bulunduğu anatomik bölgeyi de tutabiliyor. Bu enfeksiyonlar sırasında o bölgede oluşan kızarıklık ve şişlik, ses kısıklığı ve sesle ilgili bozukluklara yol açabiliyor. En sık gördüğümüz sebeplerden biri bu.

-Ses kısıklığı bazı mesleklerde daha sık görülüyor değil mi?

Ses kısıklığı, sesin yoğun olarak kullanıldığı mesleklerde biraz daha ön plana çıkan bir bulgu. Öğretmenler, imamlar, seyyar satıcılar, televizyoncular, sanatçılar... Bu kişilerde özellikle sesi kötü kullanma varsa, bu şikayetleri de daha sık görüyoruz.

TÜMÖR OLUŞUMU

-Ses tellerinde tümör oluşumu nasıl fark ediliyor?


Ses tellerinin kendisinden gelişen, birtakım iyi huylu tümörler, yani orada sınırlı kalan ve büyümeyen başka bir yere sıçramayan tümörler gelişebilir. Ancak bunun yanı sıra özellikle Sigara kullananlarda ya da reflusu olanlarda, ses tellerinin kenarlarındaki kabarıklıklar ve kanserin ön hücreleri şeklinde gelişen beYaz plaklar şeklindeki lezyon dediğimiz yaralar ya da kanser gelişimi de söz konusu olabiliyor. Bunların tamamının değerlendirilip, şüpheli bir durum varsa o bölgeden bir örnekleme alınması, yani biyopsi yapılması gerekir. Sonuca göre de hastanın tedavisi yönlendirilir.

-Ses tellerinden kaynaklanmayan ses kısıklıkları da görülebiliyor mu?

Ses tellerinin kendisine ait olmasa bile psikolojik birtakım bozukluklara bağlı sesin kötü kullanılması ve kötü çıkmasına sebep olabilecek durumlar söz konusu olabiliyor. Bunun altında bir sürü psikolojik neden yatabiliyor. Sesi kötü kullanmak da, ses kısıklığının yaygın nedenleri arasında yer alıyor.

-Sesi kötü kullanmak nedir? Sesi iyi kullanmak için ne yapılmalı?


Patlar tarzda konuşmamak önemli. Bir de konuşmanızı nefesiniz bitene kadar sürdürmemeniz gerekir. Konuşurken bir yüksek perdeye çıkıp, bir alçak perdeye inmek de sesin kötü kullanımıdır. Çok fazla bağırmadan konuşmak, arada ani çıkışlar yapmamak önemli. Tabii bu arada profesyonel olarak sesinizi kullanıyorsanız, solunum kaslarınızı, çene kaslarınızı göğüs kaslarınızı, diyaframınızı doğru kullanma konusunda bir eğitim almanız gerekiyor. Ses tellerinizi düzgün kullanabilmelisiniz ki sesinizi fazla zorlamayın.

-Ses kısıklığı kanserin ön habercisi ise, eşlik eden karakteristik bir bulgu oluyor mu?

Ses tellerinin tam kapanamadığını düşünecek olursanız, hasta su veya sıvı gıda aldığında bunların soluk borusuna kaçması gibi bir sıkıntı oluyor. Gıcık şeklinde, akciğerde bir şey varmış ve atmaya çalışıyormuş gibi gelen bir öksürük de belirtilerden bir tanesi.
Kanser ilerlemiş ve yemek borusunun başlangıç bölümünü tutmuşsa, yutma esnasında ağrılar ya da yemeğin takılması gibi bulgular da eşlik edebiliyor. Bunların yanı sıra genel kanser bulgularında olduğu gibi bu tür kanserlerde de kilo kaybı, iştahsızlık gibi bulgular da genel tabloya eşlik edebiliyor.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Çocuklarda Ses Kısıklığı Guatr Ameliyatı Sonrası Ses Kısıklığı
 Hafif Soğuk Algınlıkları / Ses Kısıklığı Öksürük Ve Ses Kısıklığı
 Reflü Ses Kısıklığı Ses Kısıklığı
 Ses Kısıklığı  Ses Kısıklığı
 Ses Kısıklığı 10 Ses Kısıklığı 11
 Ses Kısıklığı 12 Ses kısıklığı 13
 Ses Kısıklığı Ses Kısıklığı 3
 Ses Kısıklığı 4 Ses Kısıklığı 5
 Ses Kısıklığı 6 Ses Kısıklığı 7
 Ses Kısıklığı 8 Ses Kısıklığı 9
 Ses Kısıklığı Ağırısı Ses Kısıklığı Ameliyatı
 Ses Kısıklığı Belirtileri Ses Kısıklığı Bitkisel Tedavi
 Ses Kısıklığı Bitkisel Tedavisi Ses Kısıklığı Bulaşıcımıdır
 Ses Kısıklığı İçin Bitkisel Tedavi Ses Kısıklığı İçin İlaç
 Ses Kısıklığı İçin Şifalı Bitkiler Ses Kısıklığı İlaçları
 Ses Kısıklığı Nasıl Anlaşılır Ses Kısıklığı Nasıl Geçer
 Ses Kısıklığı Nasıl Giderilir Ses Kısıklığı Nasıl İyileşir
 Ses Kısıklığı Nasıl Olur Ses Kısıklığı Nasıl Oluşur
 Ses Kısıklığı Nasıl Tedavi Edilir Ses Kısıklığı Neden Olur
 Ses Kısıklığı Nedenleri Ses Kısıklığı Nedir
 Ses Kısıklığı Neyden Meydana Gelir Ses Kısıklığı Öküsürük
 Ses Kısıklığı Ses Telleri Ses Kısıklığı Tedavi
 Ses Kısıklığı Tedavi Ses Kısıklığı Tedavisi
 Ses Kısıklığı Tedavisi Bitkisel Ses Kısıklığına Kesin Çözüm
 Ses Kısıklığında Ses Kısıklıgında 2
 Ses Kısıklığının Nedenleri Ses Kısıklığı 2
 Sese Revnak Vermek İçin Şifalı Bitkiler Ses Kısıklığı
 Sürekli Ses Kısıklığı Yaşlılarda Ses Kısıklığı

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.