Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Cocuklarda Losemi Belirtileri

Çocuklarda Lösemi Belirtileri

Lösemi halk arasında kan kanseri olarak da bilinir. Kötü huyludur. Hastalık kendini yaşav yavaş ortaya çıkarabileceği gibi aniden de belirebilir. Her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Fakat daha çok 2-10 yaş arasında ortaya çıkan bir hastalıktır.

Çocuklarda en fazla görülen kanser türlerinden birisidir. Fakat tıptaki gelişmelerin etkisiyle löseminin bugün tedavi ihtimali oldukça yükselmiştir. Yüksek başarı oranlarına ulaşılabilmektedir.

Löseminin belirtileri nelerdir?

İştahsızlık, yorgunluk, kilo kaybı, ciltte solgunluk, ciltte morarmalar, burunda kanama, ciltte kanlı lekeler, ateşli hastalıklar, lenf bezlerinde şişme, kansızlık, Diş etlerinde kanama, baş ağrısı, bulantı, kusma, karaciğer ve dalakta büyüme görülebilir. Bu belirtilerin hepsinin bir arada görülmesi de gerekmez. Bir veya birkaçı da görülebilir. Bazen erkeklerde testislerde şişlik de görülebilir.

Löseminin nedeni nedir?

Löseminin en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Bu genlerde bozuklukların ortaya çıkmasıyla hastalık oluşur. Genlerdeki bozulmalara ise kimyasal maddeler, radyasyon, çeşitli virüsler, kimi genetik rahatsızlıklar sebebiyet verebilmektedir.

Lösemi nasıl tespit edilir?

Leğen kemiğinden alınan kemik iliğinin incelenmesiyle tespit edilir.

Löseminin tedavisi nasıl yapılır?

Löseminin tedavisinde kemoterapi ( ilaç tedavisi ) ve ışın tedavisi uygulanır.

Bazı Lösemi hastalarının iyileşme ihtimali düşüktür. Bu hastaların özellikleri şöyle sıralanabilir: 1 yaşından küçük ve 10 yaşından büyük hastalar, hastalığın sinir sitemine yayılmış olması, göğüs bölgesinde kötü huylu bir kitlenin olması, kanser hücrelerinin kötü huylu olması ve trombosit sayısının düşük, hemoglobin sayısının yüksek olması…

Çocuklardaki lösemiyi önlemek için neler yapılabilir?


Bunun için anne adayının gebelik döneminde Sigara kullanmaması kesinlikle önerilmektedir. Ayrıca özellikle gebeliğin ilk aylarında röntgen ışınlarından da korunmak gerekir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.