Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Hipotermi
Çocuklarda Hipotermi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuklarda hipoterminin neden ve belirtileri nelerdir? Çocuklarda aşırı inatlaşmanın zararları, çok hiperaktiflik sonucu yorgun düşme, hipotermi, kanal tedavisi ve geğirme hakkında tüm merak ettikleriniz ve bitkisel tedavi yöntemleri bu makalemizde yer almaktadır.

Ateş vücut ısısının normal değerlerden yüksekliği olarak tanımlanır. Vücut ısısı'nı ölçerken en güvenilir olan ölçüm aletleri sırasıyla civalı dijital termometreler ve doğru kullanıldıklarında kulaktan ölçüm yapan termoscan aletlerdir. Çocuklarda vücut ısısı koltukaltı ( aksiller ) makat ( rektal ) kulak ( timpanik ) veya ağız ( oral ) yoluyla ölçülebilir. 0 - 2 yaş arası rektal yol genellikle daha doğru sonuç verir.

Koltuk altı yolu :


Her yaşta en sık kullanılan yoldur. Aletin ölçüm yapan kısmı tam olarak koltuk altı çukuruna yerleştirildikten sonra kol gövdeye bastırılarak uygulanır. Koltuk altı'nın kuru olması sağlanmalı ve en az 3 dakika beklenmelidir. Yüzeyel kan akımının bozulduğu şok ve benzeri durumlarda vücut sıcaklığını tam olarak yansıtmayabilir. Koltuk altından ölçülen vücut sıcaklığı normalde 362 - 3740 C arasındadır.

Rektal yol :


Aletin ölçüm yapan kısmı vazelin Krem vb bir Kayganlaştırıcı uygulandıktan sonra makat'a civa haznesi veya dijital ısı ölçer metalik uç gözükmeyecek şakilde makata sokulur. Civalı termometrelerde 3 dk dijital ısı ölçerlerde düdük ötene kadar beklenmelidir. Doğru uygulandıktan sonra en doğru ve emin yoldur. Rektal yolla ölçülen vücut sıcaklığı 3820 C' ye kadar normal kabul edilmelidir. İshalli rektal kanamalı Anal Fissür vb problemi olan çocuklarda rektal yolla ısı ölçümü yapılmamalıdır.

Timpanik yol :

Çok sık kullanılmamaktadır. Öncelikle Isı ölçerin düğmesine basıp kendi kendini kalibre edip hazır olduğuna dair işaret vermesi bekenir. Aletin ölçüm yapan ucunu; kulak zarını görecek şekilde kulak yoluna yerleştirdikten sonra düğmeye basılarak ölçüm yapılır ve değer ekrandan okunur. Her iki kulaktan da birkaç ölçüm yapılarak bulunan değerlerin uyumu kontrol edilmelidir. Kulak yolunda tıkaç birikmiş kulak salgısı kulak zarının hastalıkları ve delik olması uygun pozisyonda ölçüm yapılamaması vb gibi durumlarda sonuç güvenilir değildir. 378 0 C' ye kadar normal kabul edilmelidir.

Oral yol :

Çocuk hekimliğinde en az kullanılan yoldur. Termometre'nin ölçer ucu dil altına yerleştirilerek ağız kapatılır. Civalı termometrelerde 3 dk dijital ısı ölçerlerde düdük ötene kadar beklenmelidir.3780 C' ye kadar normal kabul edilmelidir. Bu yöntem iyi iletişim kurulamayan 6 yaş altında ve mental retardasyonu olanlarda kullanılmamalıdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Rufat Ibrahimov Salam Bende hipotermiya vr urekde needim men?
  • Şifa MarketBize raporlarınızı gönderirseniz daha sağlıklı olur. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  • Çocuklarda

    Hipotermi