Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Hepatit
Çocuklarda Hepatit
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Çocuklarda Hepatit hastalığı ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Çocuklarda hepatit hastalığı ve bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...
Çocuklarda Hepatit A, B, C, D ve E

Çocuklarda viral hepatitler hangi belirtilerle ortaya çıkar? Hepatit geçiren her çocuğun cildinde ve göz aklarında sararma olur mu?Çocuklarda kronikleşme riski yüksek viral hepatitler hangisidir?Kronikleşmiş vakalarda tedavi nasıl yapılır?İğne ve hap tedavisine bağlı olarak hangi yan etkiler ortaya çıkabilir?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Pediatrik Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı öğretim üyesi, aynı zamanda Türk Pediatri Kurumu Başkanı da olan Prof. Dr. Figen Çullu Çokuğraş, Sağlık Adası Yayınları‘ndan çıkan “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler… Sarılık ile Hepatit Aynı Şey mi?” isimli kitapta merak edilen bu soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak veriyor. Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin‘in alanında uzman 15 hekimle yaptığı söyleşilerden oluşan kitapta, çocuklarda ve bebeklerde hepatit ayrıntılı olarak ele alınıyor. İşte, Prof. Dr. Çokuğraş‘ın kitapta yer alan bazı yanıtları:

Çocuklarda Hepatit A nasıl belirti verir?

Çoğu zaman sessizdir. Çocuk Hepatit A‘yı fark etmeden ayakta geçirebilir. Hafif gripal enfeksiyon ya da solunum yolu enfeksiyonu gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Karın ağrısı, hafif bulantı, kusma, bazen eklem yerlerinde ağrı, ateş olabilir. Sarılığın illa olması gerekmez. Çocukların yüzde 80‘i hiç sarılık görülmeden yani gözlerinde sararma, idrarlarında koyulaşma olmadan Hepatit A geçirebilir.”

A HEPATİT FULMİNAN HEPATİTE DÖNÜŞEBİLİR!

Hepatit A‘ya en sık hangi yaş grubundaki çocuklarda rastlanır?
Hepatit A oyun çağı çocuklarında ve ilkokul çocuklarında daha fazla gördüğümüz bir enfeksiyondur. Hijyen koşulları yükseldikçe çocuklarda görülme sıklığı düşer. Hastalık, genç erişkin yaşına kayar.

Çocuklarda Hepatit A önemli bir sorundur. Fulminan hepatitlere dönüşme riski vardır. Bir diğer sorun da bazı vakalarda uzun sürmesi, bu nedenle çocuğun okul ve sınav yaşamını olumsuz etkileyebilmesidir.

Hepatit A ayrıca başka hastalıkları da tetikleyebilir. Mesela “otoimmün hepatit” denilen hayatı tehdit eden bazı karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Oysa, böylesine sonuçları olabilen Hepatit A enfeksiyonundan aşıyla korunmak mümkündür. Ailelere Bakanlığın aşı takviminde bulunmayan Hepatit A aşısını çocuklarına yaptırmalarını mutlaka öneriyoruz.”
TEDAVİDE ÇOCUĞUN BESLENMESİ

Çocuklarda Hepatit A‘nın tedavi nasıl yapılıyor? Ne kadar süre çocuk okula gidemiyor?
Hepatit A‘da hastanın şikayetlerine bağlı bir tedavi söz konusudur. Yaklaşık üç hafta kadar yatak istirahatı verilir. Çocukların bol miktarda sıvı almaları sağlanır. Ayrıca çocuklara kusma önleyici bir takım tedaviler gerekebilir. Akut A Hepatiti‘nde çocuğun beslenmesi de son derece önemlidir. Çikolata, cips gibi abur cubur gıdaları yemelerini asla istemeyiz. Çorba, et ya da sebze yemeği önerilir.”

Çocuklarda Hepatit A‘nın kronikleşme riski var mıdır?

ÇOCUKLARDA HEPATİT B

Çocuklarda Hepatit B nasıl belirti verir? Hastalığın kronikleşme riski nedir?
Akut Hepatit B‘de görülen belirtiler akut Hepatit A ile hemen hemen aynıdır. Bunları şöyle sıralamak mümkün:
Gribal enfeksiyona benzeyen belirtiler
Karın ağrısı
Kusma
Deri döküntüleri
Böbrek bulguları
Sarılık

Hepatit B enfeksiyonuna bağlı olarak çocukların sadece yüzde 10-20‘inde sarılık ortaya çıkar. Akut hepatitlerin kronikleşme riski yaşa göre değişir. Yeni doğanlarda Hepatit B‘nin kronikleşme riski yüzde 100‘e yakındır. Çocuk yaş grubunda bu risk yüzde 30-40‘a düşer. Hepatit B‘li çocukların yüzde 60‘ı iyileşir.”

Hepatit B çocuklara hangi yolla bulaşabilir?


Hepatit B‘nin bulaşması için bizim gözle göremeyeceğimiz 0.00001 mililitre gibi hastalıklı kanın çocuğun elindeki ya da dişindeki herhangi bir yere gelmesi yeterlidir. Dolayısıyla oyun ve okul çağı çocukları kan yoluyla ya da yakın temasla hastalığı birbirlerine bulaştırabilirler. Türkiye‘de çocuklar arasında Hepatit B bulaşmasında toplu sünnetler ve kan kardeşliği önemli rol oynamaktadır. Sterilize edilmemiş aletlerle çocuklara dikiş atılmasını ya da Diş çekilmesini gerektiren durumlar, aile bireylerinin ya da kardeşlerin ortak diş fırçası kullanması, berberde çocuğa makineyle ense traşı yapılması da Hepatit B riski içeren davranışlar arasında yer alır.”

Çocuklarda Hepatit B‘yi nasıl teşhis ediyorsunuz?

Çocuklarda Hepatit B teşhisi kan testleriyle yapılır. HBsAg dediğimiz bir gösterge var. Akut Hepatit B tanısı için sonucun HBsAg pozitif, Anti HBc-IgM pozitif çıkması lazım. Eğer HBsAg serumda 6 aydan daha uzun süre kalırsa, bu Hepatit B‘nin kronikleştiğini gösterir. Virüsün çoğalmasını gösteren HBeAg ve HBV DNA gibi göstergeler söz konusudur.”

ÇOCUKLARDA HEPATİT C


Peki, çocuklarda Hepatit C‘nin önemi nedir?

Hepatit C Hepati kan ve kan ürünleri ile geçen bir hastalıktır. Hepatit B ile karşılaştırıldığında bulaşma olması için daha büyük miktarda kan gerekir. Bu nedenle kan transfüzyonu yapılan hemofili hastaları ve talasemili çocuklar risk grubuna girer. Aynı şekilde çeşitli nedenlerden dolayı hastanede kan verilen, diyalize giren çocuklara da Hepatit C geçme riski vardır. Risk grubunda yer alan tüm çocuklarda zaman zaman Hepatit C ve Hepatit B taraması yapmak lazım. Çünkü, eğer bir çocuğa Hepatit C bulaşmışsa; birtakım antivirallerle ve interferonlarla tedavi şansı mevcuttur.”
ÇOCUKLARDA HEPATİT D

Peki çocuklara Hepatit D nasıl bulaşıyor? Delta hepatitinde tedavide başarı şansı nedir?


Hepatit D‘de iki türlü bulaşma söz konusu. Ya B Hepatit‘i olan bir çocukta Delta hepatiti bulaşıp hastalık oluşuyor. Ya da çocuk hem B Hepatiti‘ni, hem de D Hepatiti‘ni aynı zaman alıp hastalanıyor. Bu duruma ‘koenfeksiyon‘ denir ve seyri daha iyidir. Ancak her iki bulaşma şeklinde de Hepatit D bir kez kronikleştiyse yüzde 80 siroza gitme riski vardır.

Kronik Hepatit B‘nin tedavi başarısı çocuklarda yüzde 50. Ama Hepatit D‘de böyle değil. Hepatit D‘li çocuklarda tedavi başarısı yüzde 10-20 arasında değişir. Tedavi bırakıldığı zaman hastalık tekrar canlanır. O yüzden son derece zor bir hastalıktır. Hepatit B‘ye karşı aşılanan çocuklar Hepatit D‘ye de karşı korunmuş olurlar...”

ÇOCUKLARDA HEPATİT E

Viral hepatitlerden biri de Hepatit E. Çocuk sağlığı açısında Hepatit E‘nin önemi nedir?


Hepatit A gibi bulaşır, selim seyreder. Kronikleşmesi söz konusu değildir. Belirgin bir tedavi yöntemimiz yoktur. Hepatit E‘ye yakalanan çocuklara istirahat verilir. Kusmalar rahatsız ediciyse ona yönelik tedavi uygulanır. E hepatiti hamilelerde ağır seyreder.”

Sağlık Adası yayınlarından çıkan “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler” isimli kitapta, çocuklarda viral hepatitler konusunda ayrıca aşağıdaki pek çok sorunun da yanıtını bulabilirsiniz.Hepatitli hastalar ve hasta yakınları için bir başucu rehberi olan kitap, kitapevlerinin yanısıra, zincir marketlerde de satışa sunulmaktadır. Kitabı ayrıca online kitapçılardan da temin etmek mümkün."

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuklarda

Hepatit