Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Geniz Akıntısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Çocuklarda Geniz Akıntısı

Çocuklarda Geniz Akıntısı hakkında merak edilenler

Çocuklarda zatürrenin neden ve belirtileri nelerdir? Çocuklarda manyar belirtileri, geniz akıntıları, Zatürre başlangıçları ve çocuklarla en sağlıklı iletişim kurma hakkında tüm merak ettikleriniz ve bitkisel tedavi yöntemleri bu makalemizde yer almaktadır.

Kış mevsiminde üst solunum yolları enfeksiyonlarında önemli bir artış gözlenir. Kapalı mekanlarda, kalabalık ortamlarda bulunmak, enfeksiyonlara daha kolay yakalanmaya neden olmaktadır. Nezle, grip, Sinüzit gibi yaygın olan geniz akıntısı da, çocuklarda çok sık görülmektedir. Geniz akıntısı burundan geriye, boğaza doğru değişik kıvamda ve miktarda salgı akmasıdır.

Burnun içinden yüz ve kafatası kemiklerinin içine doğru genişleyen boşluklar vardır ve sinüs olarak adlandırılırlar. Bir bebeğin bile küçük de olsa sinüsleri vardır. Sinüsler solunum yolu sisteminin bir parçasıdır ve burun ile birlikte mukus (salgı) üretirler. Geniz akıntısı da işte bu mukusun boğazda birikmesi veya mukusun burun arkasından akması olarak tanımlanabilir.

Hava kirliliği, allerjiye neden olan maddeler, duman ve virüslerin etkisiyle, burun çok daha fazla mukus üretir. Üretilen mukus, burun mukozaları üzerinde akarak, bakterileri ve tozları yıkayıp temizleyerek süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Bu normal bir vücut fonksiyonudur. Kısacası mukus, burun içini ıslak ve kaygan tutarak alınan havayı menlendirir ve içerisindeki antikor denen proteinler sayesinde mikroplardan arındırır. Mukus normal şartlarda burundan akmaz, eğer salgı çok yoğun olur ise burundan akıntı oluşur.

Mukus normalde, berrak su gibi bir salgıdır. Anormal akıntı, normal fonksiyonların bozulması sonucunda karşımıza çıkar. Eğer burun hava yolları çok kuru ise, yani yeterince salgı üretilmiyorsa, mukus yapışkan ve kıvamlı hale gelmektedir. Bakterilerin ve virüslerin oluşturduğu enfeksiyonlar ile birlikte bu yapışkan ve kıvamlı mukus, sarı ve yeşil renge dönmektedir.

Salgının azalma nedenleri genelde, çevresel faktörlerdir. Hava kirliliği, Sigara dumanı, egzoz gazları, özellikle kışın klima ve kaloriferle ısınma sonucunda havanın kuruması en başta gelen nedenlerdir. Diğer nedenler ise yapısal bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Burun eğriliklerinde hava akımı mukozayı kurutabilmektedir.

Geniz akıntısına neden olan enfeksiyonlardan çocukları korumak için;

İyi ve sağlıklı bir beslenme uygulanmalıdır.
Bol vitamin alması sağlanmalıdır.
Alerjik bir bünyeye sahipse, allerjiye neden olabilecek nedenler ortadan kaldırılmalıdır.
Sık sık ellerini yıkaması sağlanmalıdır.
Kışın kalabalık ortamlardan uzaklaştırılmalıdır.
İyi uyumasını ve dinlenmesini sağlamak gereklidir.
Sigara içilen ortamların içinde bulundurulmamalıdır.
Yaşadığı ortam düzenli olarak temizlenmelidir.
Odası sık sık havalandırılmalıdır.
Hafif burun tıkanıklıklarında fizyolojik serum ya da okyanus suyu ile burun açılmalıdır.
Hava kirliliğinden etkilenmemesi için, akşam saatlerinde dışarı çıkarılmamalıdır.
Kışın, soğuk buhar üfleyen aletler ya da kalorifere ve sobaya asılan havlular ile uyuduğu ortam nemlendirilmelidir.
Burun akıntısında, sümkürmesini istemek yerine sık aralıklarla silinmesine ya da pompa ile çekilmesine özen gösterilmelidir. Sümkürmek burundaki enfeksiyonun basınçla orta kulağa gitmesine ve orta kulak iltihabına neden olduğu unutulmamalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ceyda Aslanobalıhocam iyi akşamlar hayırlı ramazanlar bir sorumuz olacak kısa olarak bir cevap alsamda olur şimdiden sağolun.çocuğum 12 yaşında akşam yattığında sürekli öksürüyordu doktora gittik geniz akıntısı var dediler bitkisel ilaç kullanmak istiyorum doğal olan neler tavsiye edersiniz.
  • Çocuklarda

    Geniz

    Akıntısı