Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Epilepsi Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Çocuklarda Epilepsi Belirtileri

Çocuklarda Epilepsi Belirtileri hakkında merak edilenler

Çocuklarda epilepsi nedenleri ve belirtileri nelerdir? Havaların soğumasıyla çocukların üst solunum yolları iltihapları artmaktadır.. Çocuklarda aşırı terleme, Aşırı Terleme nedenleri, öksürük, bağırsak enfeksiyonları ve epilepsi belirtileri hakkında tüm merak ettikleriniz ve bitkisel tedavi yöntemleri bu makalemizde yer almaktadır.

Epilepsi tanısı hastadan alınan öyküdeki klinik bulgulara göre konur. EEG tanıyı destekler.

Tanı sonrası tedavi süreci oldukça uzundur. Tedavide kullanılan ilaçların çoğu zaman istenmeyen yan etkileri vardır. Tüm bu nedenlerden dolayı epilepsi tanısının çok kesin konması gerekir.Bir çok klinik durum çocukluk çağında epilepsi ile karışmakta ve yanlışlıkla pek çok çocuk yıllarca epilepsi tedavisi almaktadır.

Bu durumların en önemlileri:

Katılma nöbetleri, hareket hastalıkları, senkop, masturbasyon, Uyku bozuklukları, narkolepsi ve yalancı nöbetlerdir.Senkop, beyne giden kan akışının azalması nedeniyle oluşan bilinç kaybıdır. Ergenlerde sık görülür. Burada duygusal bir durum sonucu kanın periferde birikmesine neden olan bir vazovagal refleks mevcuttur.

Bu refleksi bazı durumlar uyarır:

İç organların fazla genişlemesi ya da ani dekompresyonu, valsarva manevrası, başın arkaya ani gerilmesi, aşırı sıcaklar. Genellikle yatarken atak olmaz. Eğer çocuk yatarken bayılırsa kalp incelemeleri mutlaka yapılmalıdır.Genelde bayılma öncesi çocuklar başının dönüp, gözlerinin karardığını söylerler. Sonra düşerler. Arkasından katılaşıp titreyebilirler.Cilt soğuk ve soluk olur. Epileptik nöbette bu durum görülmez.Bayılma sık değilse tedavi gerektirmez. Uyaranlardan uzak durmak yeterlidir.

Gece terörü ve uykuda yürüme bazı epileptik nöbet tipleri ile karışabilir. 3-6 yaş arası sık görülür. Çocuk uyuduktan sonra çok korkmuş şekilde uyanır, insanları tanımaz ve yatıştırılamaz. Atak 5-15 dakika sürer. Çocuk bu süre içinde çığlık atabilir, tutulmazsa koşar ve sonra tekrar uykuya geçer. Sonrasında olayı hatırlamaz. Uyku terörü olan çocukların yarısı uykuda yürürler.Çoğunda aile öyküsü vardır. Bu çocukların uyku incelemelerinde solunumun bozulduğu görülmektedir. Solunum bozukluğunun tedavisi ile sorun ortadan kalkar.

Epileptik nöbetlerle karışan diğer bir durum narkolepsi-katapleksidir.Normal kişilerde uykunun REM fazında görülen rüya görme ve şiddetli hipotoni narkolepside uyanıkken görülür. Bu durumun immünolojik olarak hipokretin/oreksin içeren nöronların azalmasıyla görülmektedir.En sık ergenlerde görülür. 5 yaşından önce nadirdir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuklarda

Epilepsi

Belirtileri