Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Çocuklarda Diş Dolgusu
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Çocuklarda Diş Dolgusu

Çocuklarda Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır

 

 

 Çocuklarda diş dolgusu, devamlı dişlerde meydana gelen çürüklerde değişik dolgu maddeleri ile restore edilebilir. Konu hakkında yazımızı okuyunuz. Çocuklarda Diş Dolgusu Sürekli Dişlerinde Çürüme Olan Çocuklara Yapılabilcek Bir Tedavi Çeşididir.

 

 

 Diş ve Ağız Bakımı İçin Kullanılan  100 % Bitkisel Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak  İçin Tıklayınız.

 

 

 Çocuklarda Diş Dolgusu

 

 En eski ve en geleneksel dolgu olan amalgam dolgu, en sık kullanılan dolgu çeşididir. En başarılı bu güne kadar istatistiklere göre en başarılı bulunmuş dolgu amalgam dolgudur. Metal tozlarının ve civanın karıştırılmasıyla, elde edilen bir dolgu tipidir. Çok sağlıklıdır. Çok dayanıklıdır. Yalnız esnetik problemleri vardır. Rengi ile ilgili. Artık günümüzde de esnetik çok önemli olduğundan dolayı hastalarımız olabildiğince amalgam dolgudan uzaklaşmakta ve daha dolgun dişleri tercih etmektedirler. Oluşan reçine esanslı Kompozit dolgular dediğimiz dolgular vardır. Halk arasında ışınlı dolgu veya lazer dolgu diye de bilinir. Bunlarda çok dayanıklı ve esnetik dolgulardır. Yalnız ömürleri amalgam dolgu kadar uzun değildir. Ömürleri biraz daha kısadır. Bunların dışında büyük harabe olan dişlerde döküm dolgular veya porselen döküm dolgular tercih ediliyor. Bunlar teknisyen tarafından ve dişe özel şekilde hazırlanır ve dişin üzerine yapıştırılır.

Dolguya önce hazırlanır. Çeşitli biz dolgu yapacağımız bölgeye kavide hazırlarız. Kavide dediğimiz yeni prensiplerde uygulanmış bir boşluktur. Eğer çürükten kaynaklanan bir problem var ise bu çürüğün tamamen temizlenmesi gerekiyor. Kırık oluşmuşsa eğer tekrar dolgunun oturması için oraya yapışması için çeşitli aşındırmalar yapılır. Ve kullanacağınız maddeye göre eğer yapıştırmamız gereken bir dolgu ise onların yapıştırıcı ajanları kullanılır. Eğer halk tabirinde tepme şeklinde bir dolgu yapılacak ise çeşitli alt yapıları hazırlandıktan sonra dolgunun bu boşluğa tepilerek dolgusu yapılır. Metal dolgular metal tozların cıvası ve demiri ayrıdır. Bir araya geldiklerinde bir hamur şeklinde bir karışım meydana geliyor. Ve bunlar zamanla sertleşirler. Yani ağızda beklediği sürece bunlar daha da sertleşir. Ve 24 saat gibi bir süre içinde bütün sertliğini kazanırlar. BeYaz dolgu dediğimiz Kompozit dolgular ışınla sertleşirler. Bunun avantajı bize olabildiğince çalışma imkânı sağlamasıdır. Dişe uyguladıktan sonra biz ışın vermediğimiz sürece dolgu sertleşmez. Döküm veya porselen dolgular zaten sert halde gelir. Sadece yapıştırılarak dişe oturtulur.

Dolgu eğer düştüğünü fark edersek bir an önce diş hekimine başvurmamız gerekiyor. Aksi takdirde orada açık kalan bölgede mikro organizmalar çürümeye sebep olacaktır ve diş tekrar dolgu ile tedavi edilecekken, kanal tedavisine hatta dişin çekilmesine kadar gidebilecektir. Ayriyeten apseleşme ve ağrı… ilk müdahale eğer boşluk orada fark ediliyor ise en azından yemek kaçmasın diye oraya bir pamuk ilave edebiliriz. Ve ertesi gün ilk iş olarak bir diş hekimine başvurmamız gerekiyor.

 

 

 

Etiketler: diş ağız, diş beyazlatmak, diş beyazlatıcı, diş hastanesi, ağız diş, ağız ve diş, diş hastane, diş sağlığı, ağız ve dişler, ağız sağlığı, ağız diş sağlığı, diş hastaneleri, diş merkezi, diş randevu, diş sağlığı merkezi, diş hekimi, diş hastanesi randevu, diş merkezleri, diş sağlığı merkezleri, diş hekimliği, diş hekimleri, diş doktoru, ağız diş hastanesi, ağız diş randevu, diş sağlığı hastanesi, diş hastalıkları, okmeydanı diş, kartal diş, kadıköy diş, ağız hastalıkları, diş doktorları, bursa diş, kadıköy ağız, kadıköy ağız diş, okmeydanı ağız diş, diş ve ağız sağlığı yetmezliği, diş ve ağız sağlığı ameliyatı, diş ve ağız sağlığı testi, diş ve ağız sağlığı anjiyosu, diş ve ağız sağlığı damar sağlığı, dekompanse diş ve ağız sağlığı yetmezliği, adana diş ve ağız sağlığı hastanesi, diş ve ağız sağlığı üfürmesi belirtileri, diş ve ağız sağlığı sintigrafi nedir, diş ve ağız sağlığı yaşım kaç, diş ve ağız sağlığı ritimleri, diş ve ağız sağlığı kasının özellikleri, diş ve ağız sağlığı görevi, diş ve ağız sağlığı kapağı kireçlenmesi, cebeci diş ve ağız sağlığı merkezi, diş ve ağız sağlığı kapakları, delik diş ve ağız sağlığı tedavisi, diş ve ağız sağlığı doktorları, hamilelikte diş ve ağız sağlığı sıkışması, diş ve ağız sağlığı kapakçığı çürümesi, çocuklarda diş ve ağız sağlığı ağrısı, izmir diş ve ağız sağlığı hastaneleri, beloc diş ve ağız sağlığı ilacı, diş ve ağız sağlığı vikipedi, diş ve ağız sağlığı yanması nedenleri, diş ve ağız sağlığı büyümesinin tedavisi, dakikada diş ve ağız sağlığı atışı, diş ve ağız sağlığı sintigrafisi nedir, damla diş ve ağız sağlığı nedir, diş ve ağız sağlığı stenti, diş ve ağız sağlığı dostu yiyecekler, türkiye diş ve ağız sağlığı vakfı, diş ve ağız sağlığı üfürmesi tedavisi, uykuda diş ve ağız sağlığı çarpıntısı, diş ve ağız sağlığı stent çeşitleri, diş ve ağız sağlığı yaşınız kaç, diş ve ağız sağlığı damar cerrahları, delik diş ve ağız sağlığı ameliyatı, diş ve ağız sağlığı check up, diş ve ağız sağlığı nasıl atar, diş ve ağız sağlığı krizi ilaçları, koroner diş ve ağız sağlığı yetmezliği, diş ve ağız sağlığı yaşını bul, ünlü diş ve ağız sağlığı cerrahları, diş ve ağız sağlığı pilleri, doktorum diş ve ağız sağlığı yaşı, diş ve ağız sağlığı kapakçığında kireçlenme, diş ve ağız sağlığı hastalıkları tedavisi, diş ve ağız sağlığı sorunları, diş ve ağız sağlığı doktorları İstanbul, diş ve ağız sağlığı anjiyo, bitkisel diş ve ağız sağlığı ilaçları, diş ve ağız sağlığı damarlarının tıkanması, diş ve ağız sağlığı cihazı sesi, diş ve ağız sağlığı rahatsızlıkları nelerdir, diş ve ağız sağlığı holteri, diş ve ağız sağlığı acıması, istanbulda diş ve ağız sağlığı hastaneleri, izmirde diş ve ağız sağlığı hastaneleri, diş ve ağız sağlığı ve tansiyon, diş ve ağız sağlığı sağlık, diş ve ağız sağlığı dostu bitkiler, diş ve ağız sağlığı güçlendirici bitkiler, sağlık diş ve ağız sağlığı

 

 

 

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuklarda

Diş

Dolgusu