Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Böbrek Taşı
Çocuklarda Böbrek Taşı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Çocuklarda Böbrek Taşı ve tüm merak ettikleriniz.

Çocuklarda Böbrek taşı ve böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Böbrek taşı tedavisine yardımcı olan %100 bitkisel ürünler ve etkilerini bu makalede inceleyebilirsiniz...

Son zamanlara kadar çocuklarda tıbbi bir sapma olarak görülen böbrek taşları şimdilerde oldukça yaygın bir durum olarak görülmeye başlandı. Giderek büyüyen rahatsız edici bu gelişme Johns Hopkins Çocuk Merkezi ve ülke çapındaki çocuk doktorlarını alarma geçirdi.Her ne kadar bu artışı henüz rakamlarla belirtemeseler ve ardında yatan faktörleri ortaya çıkaramasalar da (daha iyi teşhis gereçleri de bu artışta belli ölçüde rol oynamakta) çocuk doktorları suçlunun büyük olasılıkla çocukların beslenmelerinde çok fazla tuzun yer alması ve yeterince içme suyunun yer almaması olduğunu düşünüyorlar.Çocuk Merkezi böbrek taşı kliniği müdür yardımcısı böbrek uzmanı Dr. Alicia Neu "Giderek artan sayıda böbrek taşı bulunan çocuk bize başvuruyor. Hher ne kadar bu belli ölçüde beklenmeyen bir gelişme olsa da, örnek olarak verebileceğim yüksek tansiyon, Tip 2 Diyabet ve obezite gibi kötü beslenmeye bağlı hastalıkların çocuklarda artış göstermesi göz önüne alındığında bir sürpriz değil." diye konuşuyor.
Böbrek taşları nadiren ciddi bir kondisyon olmasa da çok acı verici olabiliyor ve idrar yolları enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Beslenmede tuzun sınırlanması ve bol miktarda su içilmesi en yaygın böbrek taşı tiplerinin oluşmasını engelleyici veya bunların gelişmesini yavaşlatıcı en iyi önlemler.
Aklınızda bulunması gereken birkaç öneri:

- Doktorlar günde 2.4 gram sodyum veya 6 gram (1 çay kaşığı) tuzdan fazlasının tüketilmemesini öneriyorlar.

- Sodyum yüklü olan cips ve pretzel gibi çerezlerden uzak durun.

- İslenmiş ve salamura edilmiş etler de dahil olarak işlenmiş gıda maddeleri, gazozlar ve konserve yiyecekler en yüksek oranda sodyum içerirler.

- Yiyecek maddelerini alırken "tuz ilave edilmemiştir" veya "düşük sodyum" etiketine dikkat ediniz.

- Konserve yiyecek maddelerini sodyumdan biraz arındırmak için suya tutunuz.

- Çay, kahve, bitter çikolata, ıspanak, sert kabuklu yemişler ve buğday kepeği belirli bazı tip böbrek taşlarının oluşma riskini arttırır.

- Bir çocuğun günde iki litre su içmesi gereklidir.

- Şekerlendirilmiş meyve suları ve gazlı içecekler uygun su alınması olarak görülmemelidir.

Merkezin çocuk taşları kliniği müdür yardımcısı ürolog Dr. Yegappan Lakshmanan, "Açıkçası, su tüketimi olarak açısından bize gerekli olan kültürel bir değişimdir, okulların hem şişe su bulundurmada ve gazlı içecekleri sınırlamada hem de çocukların ihtiyaçları oldukça tuvaleti gidebilmelerine izin verilmesinde rol oynamalıdırlar" diyor. baktabul

Bir çocuğun yeterli su içip içmediğini anlamanın iyi bir yolu her üç saatte bir işeme ihtiyacı olup olmadığıdır. Bir çocuk bundan daha seyrek işiyorsa bu susuz kaldığının bir işareti olabilir diyor Lakshmanan.
Böbrek taşlarının belirtileri ve işaretleri şunları içermekte:

- Sırtın alt kesiminde ve/veya yanlarda yoğun acı duygusu

- Sık ve ağrılı işeme

- İdrarda kan ve/veya bulanık idrar

- Böbrek taşlarına bağlı ateş

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuklarda

Böbrek

Taşı