Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Aşırı Terleme
Çocuklarda Aşırı Terleme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuklarda Aşırı Terleme ciddi bir hastalığın başlama ihtimalini bizlere haber veriyor olabilir. Bunlar çocuklarda şeker(diyabet) hastalığı, tiroid hastalığı veya ruhsal sorunlarda olabilir.

Büyümek, aşırı terleme sorunu ile karşı karşıya gelmek için yeterli bir süreçtir. Çocuklarda ve gençlerde aşırı terleme sorunu genelde 10 lu yaşların başlangıcında görülmekte ve ergenlik ile birlikte ellerde, ayaklarda ve avuç içinde terleme rahatsızlığı biçimine dönüşmektedir.

Bebeklerde de görülebilen aşırı terleme şikayeti genelde aşağıda değineceğimiz bir takım hastalıkların belirtisi olarak görülebilirler.

Hiperhidrozis olarak ta bilinen aşırı terleme problemi, değişik etkenlerin var olması ile açığa çıkmaktadır. Aşırı terleme tedavisi olarak değişik cerrahi ameliyat ve ilaç yöntemleri kullanıldığı gibi bitkisel çözümlerle de aşırı terleme rahatsızlığı tedavi edilebilmektedir.

Genelde bu tedavi süreçleri ile aşırı terleme belirtileri yok edilmeye çalışılmakta ve tam manasıyla aşırı terlemeye kesin çözüm olarak yıllar süren bir tedavi süreci uygulanması gerekebilmektedir.

Aşırı terleme belirtileri aslında tek bir hastalığın sonucu olmayıp vücudun gerek psikolojik gerekse fiziksel ve sistemik bir takım hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Bu durumda aşırı terleme şikâyetine neden olan temel etkenlerin gençlerde ve çocuklarda tespit edilerek uygun tedavi metodunun seçilmesi faydalı olacaktır.

Çocuklarda ve Bebeklerde aşırı terleme sorununa neden olabilecek olası hastalıklar ve rahatsızlıklar şunlardır: (aşırı terleme nedenleri)

Çocuklarda ve Bebeklerde Şeker hastalığı - Diyabet ve aşırı terleme

Aşırı terleme şikâyeti çocuklarda diyabet şeker hastalığının bir belirtisi olabilmektedir. Bu semptom ve belirti aynı zamanda yetişkinlerde de şeker hastalığının belirtisi olabilir. Bazı çocuklarda aşırı sıvı tüketimi, kilo verme ve sık idrara çıkma belirtileri ile birlikte aşırı terleme şikayeti de görülüyorsa muhtemelen şeker hastalığı diyabet sorunu ile karşı karşıya kalmıştır.

Çocuklarda Aşırı Terleme ve kalp rahatsızlıkları

Aşırı terleme sorunu aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının da bir habercisi olabilir. Özellikle bebeklerde ölüme kadar varabilen bu kalp sorunlarının belirtileri arasında aşırı terlemenin yanı sıra sık öksürük, kilo almada zorluk ve beslenirken yorulma gibi bebeklere has belirtiler görülebilmektedir.

Çocuklarda Aşırı terleme ve tiroid büyümesi

Fazla tiroid aktivitesi anlamına gelen Hipertriodizm rahatsızlığında da aşırı terleme belirtileri görülebilmektedir. Aşırı terlemenin yanında ani ve aşırı kilo kayıpları sıcağa dayanıksızlık ve hassasiyet, yorgunluk ve bitkinlik, halsizlik, hiper aktivite, durgunluk, depresyon belirtileri, libido kaybı, aşırı işeme, gibi belirtiler de Hipertiroid rahatsızlığının belirtileri arasındadır.

Bebeklerde ve çocuklardaki aşırı terleme sorunu bu yukarıda sayılan belirtilerle birlikte görülmüyorsa bir çocuk doktoruna göstermenizde fayda vardır. Çocuğun aşırı ve ölçüsüzce giydirilmesi de aşırı terlemenin nedenlerinden birisi olabilir.

Evde aşırı terlemeye bitkisel çözüm için ise basit olarak 2 çay kaşığı üzüm sirkesi, 2 çay kaşığı balı karıştırıp bir bardak suda karıştırarak sabah ve akşam içmenizi tavsiye ediyorum.

Adaçayı bitkisi ve çayı da aşırı terlemeye bitkisel çözüm sunar. Ancak 2 il 4 haftadan fazla aşırı terleme için adaçayı tedavisi uygulamayınız. Bebek ve çocuğunuzda aşırı terlemeyi bu bitkisel karışımlar ve formüller büyük ihtimalle azaltacaktır. Ancak halen bir etki etmezse bir doktora gitmenizi öneriyoruz.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mehtap Aydınselam hocam 4 yaşında oğlumun aşırı terleme sorunu var uzun süre yürüdüğünde hemen terliyor, ter bezleri çok çalışıyor muş bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkkürler iyi günler...
  • Çocuklarda

    Aşırı

    Terleme