Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuk Öksürük Şurubu
Çocuk Öksürük Şurubu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuk Öksürük Şurubu :

Çocuk Öksürük şurupları hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Çocuk öksürük şurupları ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirisiniz...

Actidem Nedir?

Actidem öksürük kesici etkileri olan bir ilaçtır ve aynı zamanda burunda oluşan doluluk-tıkanıklık hissini giderici bir etkisi de vardır.

Actidem aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

Alerjik nezle;
Bir enfeksiyon veya alerji olmaksızın burunda oluşan tıkanma (vazomotor nezle);
Öksürük.
Actidem burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Actidem Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Actidem Uyku haline ve odituar testlerinde performans bozukluklarına neden olabilir.Eğer aşağıda belirtilen rahatsızlıklardan bir ya da birkaçına sahipseniz Actidem‘i kullanırken dikkatli olunuz:

hipertansiyon (yüksek tansiyon);
kalp hastalığı;
şeker hastalığı (diyabet);
hipertiroidizm;
yüksek göz içi basıncı;
Prostat büyümesi;
ciddi böbrek ve/veya karaciğer bozukluğu;
karaciğer hastalıkları.

Eğer aşağıda sıralanan:


trisiklik antidepresanlar [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin), imipramin hidroklorür (Tofranil), klomipramin hidroklorür (Anafranil) dekonjestanlar [efedrin hidroklorür (Efedrin, Ephedrin, Griban); fenilefrin hidroklorür (Arbitus, Cetaflu, Coldeks, Corsal, Deflu, Dristan, Forza, Gerakon, Kongest, Oledro, Peditus, Rhinopront, Rhinotussal, Teraflu, Tuseptil, Vermidon hot, Wintus); fenilpropanolamin hidroklorür (Apex, Babyrhinol, Contex, Coryban-D, Ekorinol, Nosetin, Parol cold, Triaminic); psödoefedrin hidroklorür(A-ferin, Actidem, Actifed, Benafed, Benical, Bronkar, Cirrus, Dekoferin, Deksan, Dolorin cold, Dorfan, Duact, Eksofed, Gribex, İburamin, Katarin, Maxihot, Medicold, Nurofen cold, Parasinus, Parol hot, Rinogest, Tamol cold, Theraflu, Triatüs, Tussifed, Tylol cold, Tylol hot]], Vermidon cold, Vicks şurup); psödoefedrin sülfat (Clarinase Repetabs, Disophrol repetabs)];

Amfetamin benzeri psikostimülanlar [metilfenidat hidroklorür (Concerta, Ritalin); modafinil (Modiodal) antihipertansif ilaçlar {beta adrenerjik blokörler [atenolol (Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin);vb.]; metildopa(Alfamet); alfa adrenerjik blokörler [doksazosin (Cardura, Kardozin, Tendura); prazosin (Apo-Prazo); terazosin (Hytrin);bu ilaçlar ile tedavi görüyorsanız; Actidem‘i kullanırken dikkatli olunuz. Bu ilaçları kullanan bir hastaysanız, ilacınızdan tek doz aldıktan sonraki kan basıncınızı gözlemleyiniz.

Actidem‘i merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olan sedatifler {[passiflora ekstresi (Passiflora, Sedaflora); hipnotikler [zopiklon (Imovane); doksilamin süksinat (Unisom) ]; barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin), fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];vb.} ile birlikte kullanmayınız.

Actidem‘i alkol ile birlikte kullanmayınız.

Actidem‘i 2 yaşından küçük çocuklara vermeden önce hekiminize danışınız.

Actidem Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Actidem‘i kullanmayınız:


Triprolidin hidroklorür, dekstrometorfan hidrobromür ve/veya psödoefedrin hidroklorür‘e (Triprolidin hidroklorür, dekstrometorfan hidrobromür ve psödoefedrin hidroklorür Actidem‘in etken maddeleridir.) alerji;
İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;
Ciddi hipertansiyon (yüksek kan basıncı);
Şiddetli koroner arter (atardamar) hastalığı;
Önceki iki hafta içinde veya halen MAO inhibitörü [moklobemid (Aurorix, Lobem)] kullanımı.
Astıma bağlı öksürük;
Öksürükle birlikte aşırı salgı salgılanmasının varlığı.
Eğer solunum yetersizliğiniz varsa ya da bu yönden bir risk altındaysanız, dekstrometorfan hidrobromür‘ü (Dekstrometorfan hidrobromür, Actidem‘in etken maddelerinden biridir.) kullanmayınız.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Actidem‘i Kullanabilir Miyim?


Psödoefedrin, triprolidin, dekstrometorfan (psödoefedrin, triprolidin ve dekstrometorfan Actidem‘in etken maddeleridir.) uzun süreden beri belirgin olumsuz sonuçlar görülmeden yaygın bir şekilde kullanılmakta iseler de bunların erken gebelik döneminde kullanımları ile ilgili spesifik veriler bulunmamaktadır. Gebelik döneminiz süresince hekiminiz tarafından fayda-zarar oranı dikkate alınarak, verilen karara uyunuz.

Triprolidin ve psödoefedrin (Triprolidin psödoefedrin Actidem‘in etken maddeleridir.) anne sütüne az miktarda geçer fakat bunların emen bebekteki etki derecesi bilinmemektedir. Dekstrometorfan‘ın ise anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle emzirme döneminizde ve erken gebelik döneminizde Actidem‘i kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Actidem‘i Kullanabilir Miyim?


Actidem uyku haline neden olabilir, bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmayınız.

Actidem‘i Nasıl Almalıyım?


İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde ya da prospektüsünde yazan yönergeler doğrultusunda alınız. Eğer bu yönergeleri anlamazsanız eczacı, hemşire ya da hekiminize size açıklamalarını rica ediniz. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz.

İlacınızı alırken, ilaçla birlikte verilen ölçeği kullanınız.

Actidem‘i 2 yaşından küçük çocuklara vermeden önce hekiminize danışınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?


Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?


Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Uyuşukluk, baş dönmesi, güçsüzlük, solunum yetmezliği, deride kuruluk, dakikada atan kalp atım sayısında artış, vücut sıcaklığının çok yükselmesi, aşırı hareketlilik, duyarlılık, istem dışı kasılmalar (konvülsiyonlar), idrar yapma zorluğu, mide bulantısı, kusma, göz titremesi doz aşımı belirtilerindendir.

Actidem‘i Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Actidem‘i alkol ile birlikte kullanmayınız.

Actidem‘in Yan Etkileri

Allerjik reaksiyon belirtileri olan bu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz ilacı kullanmayı bırakınız ve acil yardım desteği alınız: ürtiker(kurdeşen), nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz:

uyku hali;
uyku bozuklukları;
halüsinasyon;
tahrişli-tahrişsiz deri döküntüleri;
kalp atım sayısında artış;
ağız, burun ve boğazda kuruma;
erkeklerde, mevcut prostat büyümesi varlığında, idrar tutulumu;
mide bulantısı, kusma;
sindirim sistemi bozuklukları.
Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir; burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Actidem ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?


Aşağıda sıralanan ilaçlarla Actidem‘in bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Actidem‘i hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Actidem‘i kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;

trisiklik antidepresanlar [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin), imipramin hidroklorür (Tofranil), klomipramin hidroklorür
amfetamin benzeri psikostimülanlar [metilfenidat hidroklorür (Concerta, Ritalin); modafinil (Modiodal)];metildopa(Alfamet);
beta adrenerjik blokörler [atenolol (Tensinor, Atexal, Nortan);karvedilol (Carvexal, Dilatrend);metoprolol tartrat (Beloc, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin) dekonjestanlar [efedrin hidroklorür (Efedrin, Ephedrin, Griban); fenilefrin hidroklorür (Arbitus, Cetaflu, Coldeks, Corsal, Deflu, Dristan, Forza, Gerakon, Kongest, Oledro, Peditus, Rhinopront, Rhinotussal, Teraflu, Tuseptil, Vermidon hot, Wintus); fenilpropanolamin hidroklorür (Apex, Babyrhinol, Contex, Coryban-D, Ekorinol, Nosetin, Parol cold, Triaminic); psödoefedrin hidroklorür(A-ferin, Actidem, Actifed, Benafed, Benical, Bronkar, Cirrus, Dekoferin, Deksan, Dolorin cold, Dorfan, Duact, Eksofed, Gribex, İburamin, Katarin, Maxihot, Medicold, Nurofen cold, Parasinus, Parol hot, Rinogest, Tamol cold, Theraflu, Triatüs, Tussifed, Tylol cold, Tylol hot]], Vermidon cold, Vicks şurup); psödoefedrin sülfat (Clarinase Repetabs, Disophrol repetabs) MAO inhibitörleri [Moklobemid (Aurorix, Lobem)].

Actidem ile tedaviniz süresince alkol tüketmekten kaçınınız.


Actidem ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Actidem‘i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Actidem‘i 25 derecenin altında nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

Actidem‘i buzdolabında saklamayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?


ACTIDEM Öksürük Şurubu ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! ACTIDEM Öksürük Şurubu ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; ACTIDEM Öksürük Şurubu asla başkalarıyla paylaşmayınız ve ACTIDEM Öksürük Şurubu sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuk

Öksürük

Şurubu