Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Çocuk Felci Tedavisi

Çocuk felci tedavisi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak çocuk felci tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Çocuk Felci Tedavisi nedir?

Hepimizin Çocuk Felci olarak da bildiğimiz TIP dilindeki POLIOMYELIT'e neden olan polio adlı virüstür biliyorsunuz. Aşağıdaki yazıda Çocuk Felci ile ilgili bir çok temel ve ileri düzey bilgiyi, sizi korkuturcasına okuyacaksınız. Unutmayın yaklaşık 4 yıldır görülmediği iddia edilen poliomyelit vakasının IRAK savaşı sonrasında hortlaması kuvvetli bir olasılıktır.

Bunun ne kadar gerçekçi olduğunu aşağıdaki yazıyı okuyup bitirdikten sonra tekrar düşününüz. Unutmayın ki, çocuk felci aşısı (iğne olanı) diğer bulaşıcı hastalıkların aşıları gibi, bir sefer yaptırıldıktan sonra gerekmeyenlerden değildir. "Hatırlatma" denilen aşılamaların yararı olacağı düşünülmektedir. Aşı olmanın (yani hastalığın bulaşmasının) yaşı yoktur. Üç tip virüs olarak bilinen polio'dan korunmak için birden çok aşı önerilmektedir.

TANIM

Bulaşıcılığı oldukça yüksek olan, polio virüsü denilen mikropla bulaşan bir hastalıktır. 1-4 yaşlarında  daha sık görülür. Mikrobun kaynağı hasta insanların dışkısı ve boğaz salgılarıdır. Dışkı ile kirlenmiş su ve besinlerin yenip içilmesi veya kalabalık yerlerde havaya yayılan mikropların solunması ya da sinekler ile bulaşmaktadır.

GELİŞMESİ

Vücuda girdikten sonra, bölgesel lenf düğümlerinde yerleşen virüs, günler sonra da kana karışmaya devam edebilir. Bu kana karışmayla birlikte diğer ikincil bölgelere de yerleşim olur. (kalp, deri, akciğer, karaciğer, beyin, omurilik).  Polio virüsünün omurilik içine yerleşmesi en çok rastlanan durumdur.  Kuluçka süresi 10-14 gündür. Bu süre sonunda ve ateşli hastalıktan sonra omurilik içinde hangi sinir hücreleri ve bağları tahrip olmuş ise o organda "felç" olarak adlandırılan durum başlar.

Hastalık genellikle belirtisiz ve sinsi gidişlidir. Hafif ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı-Kusma gibi nezlede görülebilecek belirtiler ile ortaya çıkar. Kimi hastalarda hastalık bu belirtilerle sınırlı kalırken kimilerinde de kalıcı felçler ortaya çıkar. Çocuk ayağa kalkmakta veya yürümekte eskisine oranla daha fazla güçlük çekmeye başlar. Felç olan bölgede (genellikle bacaklar) kaslar sert ve kasılmış değil, yumuşaktır ve duyu kaybı yoktur. Bazı vakalarda solunum kasları ve diafragma da felce uğrayıp solunum güçlüklerine neden olabilmektedir. Ölüm oranı % 2-20 arasındadır. Beyindeki solunum merkezinin de etkilenmesiyle bu oranlar % 40'lara kadar çıkabilmektedir.

KORUNMA Ve TEDAVİ

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Ömür boyu kalıcı engelliliğe neden olabilmektedir.

Aşılanma ile olur. Tüm dünyada çiçek hastalığında olduğu gibi kökünün kazınabilmesi için yoğun aşılama çalışmaları yapılmış ve birçok gelişmiş ülkede başarılı sonuçlar alınmıştır. Ne acıdır ki yurdumuzda hala görülmektedir. Aşı "Kardelen" olarak bilinen bir bitkiden elde edilmektedir. Ülkemizde çok çeşitli yörelerde çok yaygın olarak kardelen, kendiliğinden yetişmektedir. Ağızdan verilen ve toplumsal bağışıklamanın sağlanmasında önemli rol oynayan aşının yanında kişisel bağışıklamanın sağlanabilmesi için oldukça güvenilir ve etkin olan, enjeksiyon şeklinde uygulanan şekli mevcuttur. En etkili aşılama şeklinin bebeğin 2,3,4. veya 2,4,6ncı aylarında enjeksiyon tarzında, ölü aşı ile de 18. ayda ağızdan verilecek hatırlatma dozu olduğu kabul edilmektedir.

Ülkemizde oral çocuk felci aşısı "OPV" kullanılmaktadır. Bu aşı zayıflatılmış virüs içerdiği için ilk aşılananlarda 760.000 aşıda bir olguda komplikasyon olarak felç görülmektedir. Bu aşı immün yetersizliği olanlara, immüno-supressif tedavi görenlere, kortikosteroid tedavi alanlara ve yakın temaslılarına yapılırsa risk çok daha fazla "6800 kat" artmaktadır. Bu nedenle ülkemizde de bu grup hasta ve yakınlarına OPV önerilmemektedir. ABD ve İskandinav ülkeleri ise seyrek de olsa görülen OPV komplikasyonları nedeniyle ülkelerinde inaktif intramüküler poliomyelit aşısını "IPV" kullanmaktadır. Bizim ülkemizde bir süreden beri poliomyelit olgusu yoktur, ancak polio kontrolünün yetersiz olduğu kuzey Irak sınırından her an bulaşma olabilir, o nedenle rutin aşılamalarda ve kampanyalarda OPV kullanılmalıdır. Ancak bireysel aşılamalarda ve özel muayenehanelerde ücretini kendi ödeyenlere IPV yapılmaktadır. Bizim ülkemizde ne zaman rutin IPV aşı uygulamasına geçileceği ayrı bir merak konusudur.


Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Beyin Kanaması Felç Çocuk Felci Tedavisi
 Eklem Felci Eklem Felci 2
 El Ayak Felci El ve Ayak Felci
 Emes Hastalığı Bitkisel Tedavi Felç
 Felç 1 Felç 12
 Felç 13 Felç 14
 Felç 15 Felç 16
 Felç 2 Felç 4
 Felç 5 Felç 6
 Felç 7 Felç Belirtileri
 Felç Belirtileri Nelerdir Felç (Beyin Damarı Tıkanıklığın Dolayı)
 Felç Bitkisel Tedavi Felç Çeşitleri
 Felç Fizik Tedavi Felç Genel
 Felç Hastalığı Felç Hastalığının Tedavisi
 Felç İçin Dua Felç ( İnme ) İçin Şifalı Bitkiler
 Felç ( İnme ) Nedenleri Felç Nasıl Olur
 Felç Nasıl Tedavi Edilir Felç Neden Olur
 Felç Nedenleri Felç Nedir
 Felç (Paralysis) Felç Tedavi
 Felç Tedavi Yöntemleri Felç Tedavisi
 Felç Tedavisi Felç Ve Tedavisi
 Felci Önleyici Felci Önleyici 2
 Felçin Felçin Anlamı
 Felçin Belirtileri Felçin Nedenleri
 Felçin Sebepleri Felçin Tedavisi
 Felç(İnme) Felç(inme) 2
 Felçlerden Korunmak Felçlerden Korunmak 2
 Felçli Felçli Hasta Bakımı
 Felçli Hastaların Tedavisi Felçliler
 Felçlilere Felçlilere Fizik Tedavi
 Felçlilere Müjde Felçlilere Umut
 Felçte Felçte 2
 Felçte 3 Felçte Çığır Açacak Buluş
 Felçte Fizik Tedavi Felçte İyileşme
 Felçte Konuşamama Felçte Son Gelişmeler
 Felçten Felçten Korunma Yolları
 İnme Felç İnme Nedir?
 Kısmi Felç Kısmi Felç Nedir
 Kısmi Felç Tedavi Kısmi Felç Tedavisi
 Kısmi Felç Ve Tedavi Kısmi Felç Ve Tedavisi
 Kısmi Yüz Felci Tedavisi Meme Felci
 Meme Felci 2 Omirilik Felçliler Derneği
 Omurilik Felç Tedavisi Omurilik Felci Tedavisi
 Parapleji Rüyada Felç Olmak
 Sol Tarafta Felç Tıpta Felç
 Uyku Felci Tedavisi Yüz Felci
 Yüz Felci 2 Yüz Felci 3
 Yüz Felci 4 Yüz Felci 5
 Yüz Felci (Lakve) Yüz Felci Tedavi
 Yüz Felcinde Yüz Felcinde 2
 Yüz Felcinin Tedavisi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.