Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Cilt Yağlanmasını Önlemek
Cilt Yağlanmasını Önlemek
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Cilt Yağlanmasını Önlemek : Yağlı Cilt: Yağlı cildin yüzeyi genelde portakal kabuğunu andırır. Yağlı cildin en belirgin özelliği aşırı yağ salgılanması, normal ve kuru ciltten daha kalın olmasıdır. Yağlı ciltte kir ve yağla dolu geniş porlar (foliküller) de görülebilir.

Yağlı cildin oluşmasına sebep olan bazı etmenler ergenlikte Hormon dengesizliği, yağ açısından zengin beslenme alışkanlığı, sıcak ve nemli hava olarak sayılabilir.Yağlı cilt Sivilce ve lekeye yatkın olmasına karşın çizgi ve kırışık oluşumuna fazla yatkın değildir. Bununla beraber yağlı ciltte oluşan çizgi ve kırışıklıklar daha derin ve belirgin olurlar.

Yağ, cilt neminin buharlaşmasını önlediği gibi bir de mikropların cilde işlemesini önleyen bir asit örtüsü de oluşturur.Eğer yağlı cilt düzenli olarak temizlenmezse kir, ölü hücreler ve yağ folikülleri tıkar ve siyah noktaların (komedonların) oluşmasına sebep olur. Sivilceler ise genellikle cilt yüzeyinin altında yağ toplanması ile oluşur.Sivilceler yağ, ölü hücreler ve kir ile tıkanmış ve enfekte olmuş kanallardır. Siyah Noktalar bakterilerin üremesi için ortam oluştururlar ve eğer gerekli bakım uygulanmazsa sivilce haline dönüşebilirler. Sivilce ise akneye dönüşebilir.Yağlı cildi olanlar yüzlerini çok sık yıkarlar.

Genel inanış aşırı yağın cildin kirli olduğunu göstermesi ve sık yıkamanın sivilceleri önleyeceğidir. Ancak, sık yıkama cilt problemini azdırabilir. Aşırı yıkama ve cildi fırçalama yalnızca yüzeydeki yağı alır ancak deri altına sıkışmış yağ, kir, ölü hücreler ve bakterileri temizlemez.Bir teoriye göre yağlı cildin yüzeyini aşırı kurutmak yağ bezlerini daha fazla yağ üretmeleri için uyarır. Gerçekte aşırı temizleme ve yıkama derinin asit örtüsünü alır ve mikropların deriye işlemesini kolaylaştırır.

Asit örtüsü derinin kendini mikroplardan korumak için oluşturduğu doğal korumadır ve aşırı yıkama yüzünden yok edildiğinde derinin normal asit oranına dönmesi en az yarım saat alır.Geniş Porlar (Folliküller): Geniş ve açık porların gözle görülmeyecek kadar küçültülmesi ya da tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Siyah noktalar, yağ birikintileri, ölü hücreler, makyaj ya da diğer artıklar porları doldurup genişletirler. Bu artıklar iyice temizlendikleri zaman porlar sıkışırlar. Her ne kadar geniş porlar olarak kakalarda eskisi kadar büyük ve dikkat çekici olmazlar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Hüseyin Çavuşoğlukolaygelsin merhabalar 19 yaşındayım ve cildim aşırı yağlı. saçlarımda öyle hem saçım için hemde cildimdeki şu yağlanma için ne tavsiye ededersinizx. doktorum karaciğerden kaynaklandığını söylemişti. hayılrı günler
  • Cilt

    Yağlanmasını

    Önlemek