Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Cilt Soyulması
Cilt Soyulması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Cilt Soyulması : Kimyasal peeling ( kimyasal soyma işlemi ), cilt yüzeyinin uyarılarak, cildin üst ölü tabakasının atılması prensibine dayanır. Böylece alt derideki kan dolaşımı, hücre üretimi ve kollojen doku canlanmasına destek olunur. Dermatologların uygulayacakları, kimyasal peeling‘de kullanılan madde çeşitleri büyük bir oranda, cilt yüzeyinin kontrollü soyulmasını amaç edinmiştir.

Günümüzde cilt doktorları tarafından en çok kullanılan ve tercih edilen çok yüzeysel (hafif) peelingler olan ; alfa hidroksi asitler , beta hidroksi asitler, poli hidroksi asitler‘dir. Hidroksi asitlerin dermatolojideki kullanımı, cilt yenileme tedavileri adı altındaki cilt bakımı için yeni bir yöntem gibi görünse de, ilk kez doktor Eugene van Scott tarafından 1970‘li yıllarda uygulanmıştır. Aslında tarihin derinliklerine indiğimizde, eski Mısırlı'ların Kleopatra‘sının Süt banyoları ( laktik asit,bir çeşit alfa hidroksi asittir ) ve fermente edilmiş şaraplarla ( tartarik asit,üzüm ve şaraptan üretilir,bir çeşit alfa hidroksi asittir ) cilt bakımı yaptığı bilinir.

Romalılar, yüz maskesi olarak şarap fıçılarının dibindeki tortuyu kullanırlardı. Bu tarihsel güzellik sırlarını derinleştirmek tabii ki mümkündür. Tarihte kullanılan bu maddeler, hidroksi asitler denilen, meyve asitleri adı altında yer alır. Meyvelerin yanı sıra hidroksi asitler ; şeker kamışı , domates suyu, süt, şarap‘tan da elde edilir. Bütün hidroksi asitler, kronolojik yaşlanma belirtilerinde, lekelerde ve akne tedavilerinde son derece etkilidir.

Hidroksi asit tedavileri, dermatologlar tarafından konsantrasyon ve Ph‘ları bilinçli olarak ayarlanarak, farklı cilt sorunları ve cilt tiplerinde kısa sürelerde ve etkili şekilde uygulanır. Uygulama sonrasında, kişi, günlük işlerine rahatça devam eder, sosyal hayatından geri kalmaz. Reçete edilen dermatokozmetik ürünler ve mutlaka güneş koruma kremi kişi tarafından hergün peeling uygulanan cilde sürülür. Gerekirse, medikal tedavi de eklenebilir.

Kimyasal Peeling‘in derecesi, yüzeysel ve orta dereceye gelmeye başladıkça, peelingi uygulayacak doktorun klinik tecrübe ve uzmanlık bilgisi ön plana çıkmaktadır. Örneğin yüzeysel ve derecesi arttıkça, orta derinlikte bir peeling olan TCA ( trikloroasetik asit ), bu derinlikteki peelingler arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Bu peelingin, dermatologlar tarafından uygulanmaması halinde hoş olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir. TCA peeling uygulaması ile üst deri ve orta derinin ( dermisin ) üst tabakaları hedef alınır. Uygulamadan sonraki 5-7 gün içerisinde cilt pul pul soyulur.

Orta deri ortalama olarak 2-3 hafta içerisinde toparlanır,canlanır, üst deri ışıl ışıl bir görüntü alır. Genellikle ; Sivilce izleri, güneş lekeleri, Yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar, keratozlar, bu peelingin uygulanmasındaki ana nedenlerdir. Dikkat edilecek en önemli konular ; bu peelingi, doğru cilt tipine, uygun derece ve sürelerde uygulamaktır. Kimyasal peeling seansları, çeşitlerine ve derecelerine göre değişmekle birlikte, ortalama minimal 7 gün arayla yapılabilen, tedavi ihtiyacına göre değişebilen seans aralıkları ve hastaların ihtiyacına göre oluşturulan, hücre yenilenmesini hızlandıran, renk hücreleri olan melaninleri dengeleyen ve cildin genç diri görünmesini sağlayan kollojen üretimini arttırtan, yüzyılın dermatolojik cilt bakımlarıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Melis Paçacıiyi günler size adım melis 26 yaşındayım yüzümde sivilce izleri güneş lekeleri vardır cilt soyulmasıyla ilgili tedavi uygulak istiyorum bunla ilgili maskelerden yararlanabilirmiyim sizin tavsiye edeceğiniz bir karışım varmı %100 doğal olacak iyi günler.
  • Cilt

    Soyulması