Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Cilt Lekeleri İçin Lazer Tedavi
Cilt Lekeleri İçin Lazer Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Cilt Lekeleri İçin Lazer Tedavi :

Lazer ile Sivilce (akne) izlerini gidermek

Lazer ile cilt yenileme yöntemi kullanılarak derin ve yüzeyel izler hafifletilebilir. Sivilce (akne) izlerinin tedavisinde kullanılan lazer yöntemi ikiye ayrılır.

- Cildi soyarak yenileyen lazerler (ablative laser)

- Cildi soymadan yenileyen lazerler (non-ablative laser)

Cildi soyarak yenileyen lazerler (ablative laser)

Cildi soyarak yenileyen lazerler, derinin üst tabakasını soyarak etkili olurlar. Ayrıca derideki kollajenin yapımını da uyardıkları düşünülmektedir. Derinin yenilenmesi ile sivilce (akne) izleri azaltılmaktadır. Bu amaçla CO2 lazer ve erbium (Er:YAG) lazer kullanılır.

Lazerin diğer soyma yöntemlerinden dermabrazyon ve kimyasal peelinge üstünlüğü, lazer ile soyma derinliğini kontrol edebilmenin mümkün olmasıdır. Diğer soyma tekniklerinde, derinin alt tabakalarına kontrollü bir şekilde inmek daha zordur. Ayrıca lazer sistemleri derinin alt tabakalarında yarattığı ısı etkisi ile yeni kollajen oluşumunu tetikler ve ciltte daha fazla yenilenme sağlar. Bunun dışında, dermabrazyon yönteminde anlatılan etkiler, operasyon öncesi ve sonrası bakım ve yan etkiler aşağı yukarı aynıdır.

Lazer ile cilt yenileme yani sivilce (akne) izlerini giderme işleminin süresi, küçük alanlar için birkaç dakika olabilir. Geniş alanlarda ise 1 saati aşkın sürebilir.

Lazer ile cilt yenileme işleminden sonra cilt kızarır ve şişer. Bu iyileşme döneminde doktorunuz size iyileşmeyi kolaylaştıran merhemler ve bandajlar önerecektir. Lazer ile cilt yenileme sonrasındaki kızarıklık birkaç ay devam edebilir. Lazer tedavisinden sonra uzun süre güneşten kaçınmalıdır. Ayrıca günlük olarak güneşten koruyucu Krem özenle kullanılmalıdır.

Lazer ile cilt yenileme isotretinoin kullananlarda ve kullanım bittikten sonra 6 ay içerisinde tedavi olarak kullanılamaz. Aktif sivilce (akne)lerin olduğu dönemde, lazer tedavisi uygulanmamalıdır. Sivilce (akne)lerin çoğalmasına neden olabilir.

Lazer ile cilt soyma işlemi de koyu tenli kişilerde risklidir. Deride soyulan bölgelerde renk koyulaşması veya açılması olabilir. Bu yüzden Yaz aylarında yapılmamalı, güneşten korunmaya özen gösterilmelidir.

Lazerin yan etkileri arasında, derin izler, koyu veya açık renkli lekelenme, infeksiyon, Herpes virüs infeksiyonunda yayılma sayılabilir.

Cildi soyarak yenileyen lazerler

· CO2 lazer (10600 nm)

· Erbium -YAG lazer (2940 nm)

Cildi soyarak yenileyen lazerlerin (ablative laser) avantajları:

CO2 ve erbium lazerlerin başlıca avantajı etkinlikleridir. Bu lazerler diğer tüm yeni cihazlara karşılık, halen cilt yenilemede en etkili cihazlardır. Sivilce (akne) izleri, kırışıklık ve cilt yenilemede kullanılmaktadırlar.

Tedavi sonrası cilt rengi, deri değişiklikleri, lekeler, benler tedavi olabilmektedir. Cilt sarkmalarında toparlanma görülebilmektedir.

Cildi soyarak yenileyen lazerlerin (ablative laser) dezavantajları:

Bu lazerleri en önemli dezavantajları, tedavi sonrası uzun süren iyileşme dönemidir. Tedaviden sonraki ilk hafta kızarıklık ve ödem vardır ve yara bakımı gerektirir. Operasyon sonrası ödem 3-4 günde azalmaya başlar. Ancak kızarıklık ilk hafta çok belirgindir. Azalması bir kaç hafta sürer. Operasyon sonrası iz, leke ve infeksiyon riski vardır. Lazer sonrası kızarıklığı gizlemek için haftalarca makyajla kapamak gerekli olabilir. Üst deri hasarı nedeniyle allerji olma olasılığı artar. Yoğun pansuman malzemeleri sivilce (akne)yi tetikleyebilir. Lazer yapılan alanlarda renk açılması veya koyulaşması olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Cilt

Lekeleri

İçin

Lazer

Tedavi