Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çift Rahim Nedir
Çift Rahim Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çift rahim nedir, belirtileri nelerdir, çift rahim neden oluşur, riskleri, nedenleri ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir konu hakkında tüm merak ettikleriniz ve detaylı bilgiler bu makalemizde yer almaktadır.

Embriyoner yaşamın ilk üç ayında, karnın her iki yanındaki gelişen dokular birbirleriyle uygun bir biçimde birleşmeyebilir. Çok ender olarak iki vajina ve iki rahim ortaya çıkabilir.

Çoğunda bu vajinaların her biri, ayrı bir serviks, rahim ve yumurtalık kanalına bağlıdır ve kadında hiçbir anormal belirti olmaz. Çift vajinada genel olarak ortada bir zar bulunur ve penis girdiğinde, o ya da bu yana itilir, böylece bu durum kadına da erkeğe de normal gelir. Döllenme rahimin birinde ya da öbüründe olabilir.

Bununla birlikte çocuk büyüyüp de rahmi sıkıştırmaya başlayınca sorunlar ortaya çıkar. Çift rahimde normal rahimdeki kadar genişleme olmadığından, erken doğum ya da düşük sık görülür.

Bu durumu düzeltmek için her zaman ameliyat gerekmez, fakat gebelik olursa, doğum doktoru bir komplikasyon olmaması için özel bir dikkat göstermelidir.

Görüldüğü gibi, embriyoner gelişmenin ilk üç ayı içinde rahmin iki parçasının noksan bir biçimde birleşmesinden doğan çeşitli rahim anomalileri vardır. Tümüyle birbirinden ayrı iki rahim ya da iki vajinadan, sadece küçük bir rahim içi zar bölmeye kadar herhangi bir değişik tip anomali görülebilir. Bazen rahimin yalnızca bir tarafı gelişir.

Çift rahimli bir kadın gebe kalabilir. Burada tek sorun, erken doğum ya da düşüktür. Buna karşın, bu durumu düzeltecek bir ameliyat söz konusu değildir.

Rahmin ortasında noksan bir bölme varsa, yüksek oranda düşük görülmekle birlikte, gebelik sorun yaratmadan meydana gelebilir. Bir kadında çok sık düşük oluyorsa, rahmin bir röntgen filmi çekilip, rahimde bir bölme ya da anomali bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Böyle bir bölme nedeniyle düşükler oluyorsa, bunu düzeltecek bir ameliyat yapılmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Aleyna Balcıselam ben aleyna sürekli sitenizi takip ediyorum bir akradaşımın yakınında çift rahim varmış ve bunun ne anlamda olduğunu bilmiyorlar bu konuda bize yardımcı olurmusunuz çift rahim nedir teşekkürler.
  • Ruya Sahinmerhaba hocam ben 11 yasimdayken bagirsak ameliyati olmustum o zaman bana doktum senin rahimin catal cocugun olmaz kadin doguma git demisti ama ben gitmedim 17 yasinda evlendim hic kunmadim 1 sene sonra hamile kaldim o siralar esimle ayrlma karari aldigimizdan bebeimi aldirmak zunda kaldim kurtaj olduktan sonra dokt bana cok zlandigini ct rahimle ct rahim girisi oldugunu soyledi fazla net bisey ogrenemedim ama suan 2 senedir evliyim ama cocugum olmuyo tedavimi gmem gerekir yoksa bekliyim mi ne yapmam gerekir cok tesekkurler hayirli gunler
  • Şifa Marketsebebinin ne olduğu ile ilgili lütfen bir hekime danışın geçmiş olsun iyi günler
  • Çift

    Rahim

    Nedir