Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Çıban Nasıl Geçer

Çıban, her hangi bir mikrobun etkisiyle kıl kökünün ya da onun çevresinin irin toplamasıdır. Çıbanlar vücutta fazlaca oluşan zehirlerin birikmesi sonucu ve vücudun bu zehirleri dışan atmak için vermiş olduğu tepkidir.

Kırmızı ve şişkin, içi irin dolu bir şekli vardır. Vücu­dun her hangi bir yerinde çıkabilirler. Genellikle vücu­dun omuz, sırt kısmında ve kasık bölgelerinde çıkmak­tadır.

Çıbanlar kimi zaman seyrek çıkmalarına karşılık kimi zamanda sık, sık çıkmaktadırlar. Ortaya çıkan bu çıbanları sıkmamakta fayda vardır.

Çünkü sıkılan bu çıbanlar dağılarak vücutta başka çı­banların çıkmasına da zemin hazırlar. Bunun önüne geçmek içinde Antibiyotik kullanımı ve alkol kullanımı­nın yanı sıra kahve, şeker ve çikolataya da dikkat etmek gerekir.

Bu çıbana sahip olan kişilerin havlusu tıraş malzeme­leri, yatağı ya da buna benzer kişisel eşyaları da çıba­nın, bu eşyaları kullanan kişilere geçmesine neden olur.

Kullanılan malzemeler:

Badem
Bal
Çam Sakızı
Sabun
Terebentin

Hazırlanışı:


İkişer tatlı kaşığı badem, çam sakızı, sabun, tereben­tin ve bir çay bardağı bal alınarak bir kaba konur. İyice karıştırılarak merhem haline getirilir ve çıbanlara sürülür.

Kullanılan malzemeler:


Gül kurusu
Kedi otu
Mahmude
Mesteki
Sandal
Sarı Sabır

Hazırlanışı:

Üç tatlı kaşığı gülkurusu, mesteki, kedi otu, sandal, iki tatlı kaşığı sarısabır ve yedi tatlı kaşığı mahmude alı­narak bir kaba konur. İyice ezildikten sonra iki çay kaşı­ğı yenir.

Kullanılan malzemeler:

Adaçayı
Papatya
Gül
Hatmi
Sinir Otu
Su

Hazırlanışı:

Öç tane papatya, iki tutam gül, adaçayı, hatmi ve bir tutam Sinir Otu alınarak bir kaba konur. Beş bardak su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra bir pamuk yardımı ile çıbanların üstüne sürülür.

Kullanılan Malzemeler:

Hava civa
İç Yağı

Hazırlanışı:

Birer tutam hava civa ve iç yağı alınarak bir kaba ko­nur. İyice karıştırılarak merhem kıvamına getirildikten sonra çıbanın üzerine sürülür.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.