Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çıban Nasıl Geçer
Çıban Nasıl Geçer
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çıban Nasıl Geçer :

Çıban, her hangi bir mikrobun etkisiyle kıl kökünün ya da onun çevresinin irin toplamasıdır. Çıbanlar vücutta fazlaca oluşan zehirlerin birikmesi sonucu ve vücudun bu zehirleri dışan atmak için vermiş olduğu tepkidir.

Kırmızı ve şişkin, içi irin dolu bir şekli vardır. Vücudun her hangi bir yerinde çıkabilirler. Genellikle vücudun omuz, sırt kısmında ve kasık bölgelerinde çıkmaktadır.

Çıbanlar kimi zaman seyrek çıkmalarına karşılık kimi zamanda sık, sık çıkmaktadırlar. Ortaya çıkan bu çıbanları sıkmamakta fayda vardır.

Çünkü sıkılan bu çıbanlar dağılarak vücutta başka çıbanların çıkmasına da zemin hazırlar. Bunun önüne geçmek içinde Antibiyotik kullanımı ve alkol kullanımının yanı sıra kahve, şeker ve çikolataya da dikkat etmek gerekir.

Bu çıbana sahip olan kişilerin havlusu tıraş malzemeleri, yatağı ya da buna benzer kişisel eşyaları da çıbanın, bu eşyaları kullanan kişilere geçmesine neden olur.

Kullanılan malzemeler:

Badem
Bal
Çam Sakızı
Sabun
Terebentin

Hazırlanışı:


İkişer Tatlı kaşığı badem, çam sakızı, sabun, terebentin ve bir çay bardağı bal alınarak bir kaba konur. İyice karıştırılarak merhem haline getirilir ve çıbanlara sürülür.

Kullanılan malzemeler:


Gül kurusu
Kedi otu
Mahmude
Mesteki
Sandal
Sarı Sabır

Hazırlanışı:

Üç tatlı kaşığı gülkurusu, mesteki, kedi otu, sandal, iki tatlı kaşığı sarısabır ve yedi tatlı kaşığı mahmude alınarak bir kaba konur. İyice ezildikten sonra iki çay kaşığı yenir.

Kullanılan malzemeler:

Adaçayı
Papatya
Gül
Hatmi
Sinir Otu
Su

Hazırlanışı:

Öç tane papatya, iki tutam gül, adaçayı, hatmi ve bir tutam Sinir Otu alınarak bir kaba konur. Beş bardak su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra bir pamuk yardımı ile çıbanların üstüne sürülür.

Kullanılan Malzemeler:

Hava civa
İç Yağı

Hazırlanışı:

Birer tutam hava civa ve iç yağı alınarak bir kaba konur. İyice karıştırılarak merhem kıvamına getirildikten sonra çıbanın üzerine sürülür.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çıban

Nasıl

Geçer