Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Cenabetken Oruç Tutulurmu
Cenabetken Oruç Tutulurmu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Cenabetken Oruç Tutulurmu :

Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından gusül abdesti almak gerekir. Gusül abdesti alırken ağız da yıkanır.

Suyu boğazdan akıtmayacak şekilde ağız yıkanmalıdır. Gargara yapmak şart değildir. Su bulma imkanı olmayanlar teyemmüm etmelidirler. Teyemmüm edileceğini bilmeyen kişinin orucu sahih olur. Çünkü cünüp durmak 4 mezhepte de oruca mani değildir.

Eğer uykuda ihtilâm olunup da sabahleyin bunun farkina varılırsa hemen gusledilip oruca devam edilmelidir. Fakat cünüp olarak oruç tutulamaz.

"Ey iman edenler... Cünüp iken de gusledinceye kadar namaza durmayın. " (en-Nisa, 4/43).

Cenâbet olan, yani cinsî münasebette bulunmus yahut rüyada ihtilâm olmus veya birine bakmakla ya da dokunmakla kendisinden sehvetle inzal vaki olmus kimseye cünüp bu durumuna da cenâbet denir.

Cünüplük insani yasanan faal hayatin disinda tutar. Cünüp dolasmak bir mümini rahatsiz eder. Çünkü nafile namaz bile kilmak istese bunu yapamaz. Oruç tutamaz.

Cünüp olana haram olan seyler: 1. Namaz kilamaz. Allah (c.c.), cünüp olan kisinin temizleninceye kadar namaza yaklasmasini, yasaklamistir:

"Ey iman edenler... Cünüp iken de gusledinceye kadar namaza durmayin. " (en-Nisa, 4/43).
2. Oruç tutamaz. Eger uykuda ihtilâm olunup da sabahleyin bunun farkina varilirsa hemen gusledilip oruca devam edilmelidir. Fakat cünüp olarak oruç tutulamaz.

3. Cünüp olan kisi Kur'an okuyamaz. Cumhûr'a göre cünüp olan kisinin Kur'an okumasi haramdir. Hz. Ali, "Cünüplükten baska hiçbir sey O'nu (Rasülullah'i) Kur'an okumaktan alikoyamazdi." (Ebu Dâvud Terceme Serhi, I, 405; Nesâî, Tahare, 170) demistir.

4. Kur'an'a el süremez, kendisine Kur'an okunmaz. "Süphesiz bu, korunmus bir kitapta bulunan degerli bir Kur'an'dir. Ona ancak temizlenenler dokunabilir. " (el- Vâkia, 56/77-79).

5. Kâbe'yi tavaf edemez.

6. Mescide giremez. Camide iken ihtilâm olan kisi, hemen mescidi terketmelidir. Kapilarin kapali olmasi halinde zarurete binaen caizdir. Rasûlullah, "Su evlerin (kapilarini) çeviriniz. Çünkü ben mescidi hayiz ve cünüplere helâl görmüyorum" buyurdular. (Ibn Mâce Tahare, 126).

7. Namaz kildiramaz. Cünüp oldugu halde unutarak cemaate namaz kildiran kisi, hatirlar hatirlamaz namazi terk etmeli ve guslederek namazina devam etmelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Alper ErdemHocam gece rüyalanmısım e işe cok gec kalmıstyım hemen gittim dus alamadım napcam.orucum bozuldumu yada nasıl olacak
  • Murat GençCenabetken değilde orucluyken cenabet cünüp olsam nolcak.
  • Şifa MarketCünüp olarak oruca başlamak veya Oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından gusül abdesti almak gerekir. Gusül abdesti alırken ağız da yıkanır. Suyu boğazdan akıtmayacak şekilde ağız yıkanmalıdır. Gargara yapmak şart değildir. Su bulma imkanı olmayanlar teyemmüm etmelidirler. Teyemmüm edileceğini bilmeyen kişinin orucu sahih olur. Çünkü cünüp durmak 4 mezhepte de oruca mani değildir.
  • Cenabetken

    Oruç

    Tutulurmu