Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Buerger Hastalığı Tanı

Buerger hastalığı; küçük arter (atar damarlar) ve venleri (toplar damar) tutan, daha çok ayak ve bacakları etkileyen ilti*haplı ve tıkayıcı damar hastalığıdır.

Yaş: Daha çok genç erişkinlerde görülür. Ortalama başlangıç yaşı 35′tir.

Cinsiyet: Genellikle Sigara içen erkeklerde görülür.

Risk faktörleri: Net olarak Sigara içme ile ilişkilidir. Hastalığın, alevlenmesi ve İlerlemesiyle Sigara arasında çok sıkı bağlantı vardır. Yaş, cinsiyet, ırk, ailesel faktörler ve Bağışıklık Sistemi ile ilgili me*kanizmalar bu hastalığın oluşumunda rol oynayan diğer faktörlerdir.

Belirti ve bulgular:

Buerger hastalığı, ge*nellikle parmak uçlarını etkileyen küçük damar hastalığı İle başlar, birkaç yılda daha büyük arterlere yani yukarıya doğru ilerler. El ve kolları da tutabilir. Erken dönemde ortaya çıkan şikâyetler hafiftir, genellikle ayak tabanlarında ya da parmaklarda ağrı yakınması şeklindedir. Hastalık küçük da*marlarda başladığı için; erken dönemde yü*rümekle gelişen bacak ağrıları daha az gö*rülür. Hastalığın başlangıç dönemlerinde; tırnakta solukluk, bacak kıllarında azalma, dökülme gibi yapısal değişiklikler ve deri*de renk değişiklikleri ve Soğukluk görülebi*lir. Bununla birlikte vakaların çoğunda has*talık hızlı bir şekilde ilerleyerek parmaklar*da morarma, küçük kanama odakları ve baldırlarda ciddi ağrı ve yorgunluğa neden olur. Buerger hastalığı ataklar halinde sey*reder. Tekrarlayan ataklar sonucunda par*mak uçlarında ya da ayakta gangren (doku ölümü) gelişir. Hastaların 1/3′ünde İlk bul*gu yüzeysel flebit (toplar damar iltihabı) ola*bilir.

Tanı:

Anjiografik (damar içine boyalı mad*de verilerek damar yapısının görüntülen*mesi) değişiklikler karakteristiktir. Ancak tanı kesin olarak patolojik inceleme ile ko*nur.

Tedavi:

Tütün kullanımı hangi şekilde olur*sa olsun tamamen kesilmelidir. Etkilenen bölgeler soğuktan ve darbe almaktan ko*runmalıdır. Ayak hijyeni önemlidir. Kan akışkanlığını arttıran aspirin, pentoksifilin gibi ilaçlar bazı hastalarda yararlı olmakta*dır. Bazen cerrahi tedavi gerekebilir. Ge*nellikle seçilmiş hastalarda, hastalıklı böl*geyi uyaran sinirlere yönelik operasyon yapılır.

Cerrahi tedavideki amaç damar kasıl*masını sağlayan aktivitenin kaldırılarak kanlanmanın arttırılmasıdır. Yara iyileşme*sinin olmadığı ve doku Ölümünün ilerledi*ği durumlarda İse parmak ya da ayağı cerra*hi olarak vücuttan ayırmak (ampüte et*mek) gerekebilir.

Seyir:

Her türlü tedaviye rağmen hastaların yaklaşık %2-4′ünde etkilenen dokuların (parmak, bacak) cerrahi olarak alınması ge*rekebilir. Sigaranın bırakılması ve koruyu*cu önlemlerin alınması hastalık seyrine olumlu katkılarda bulunur.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.