Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Boyun Terlemesinin Sebepleri
Boyun Terlemesinin Sebepleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Boyun Terlemesinin Sebepleri: Yüz boyun terlemesinin nedenleri arasında kafa derisi bölgesinde çok sayıda ter bezi bulunması en önemli sebeptir,şayet aşırı sıcak veya Stres hali dışında terleme oluyorsa anormal bi durum gözlenmektedir boyun terlemesinin sebeplerini öğrenmek için makalemize göz atabilirsiniz.

Yüz Kafa ve Boyunda Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi;

Yüz, Boyun, Baş ve Kafa terlemesinin nedenleri:

Yüz bölgesinde Aşırı Terleme durumu genelde tedavisi zor rahatsızlıktır Çünkü yüz ve kafa bölgesindeki terleme, gizlenemediği için sosyal yönden sıkıntı yaratan bir durumdur.

Özellikle aşırı terleyen kişilerde vücutta kötü koku ve aynı zamanda yüzde de ter kokusu oluşabilir. Bu da sosyal hayatımızın bir parçası olan tanışma ve yanak yanağa öpüşme gibi durumlarda bizleri rezil edebilmektedir.

Yüz bölgesinde aşırı terleme sorunu sadece fizyolojik değil sosyal bir sorun olarak önümüze çıkmaktadır. Yüz terlemesinin nedenleri arasında kafa derisi bölgesinde çok sayıda ter bezi bulunması en önemli sebeptir. Şayet herhangi bir stresli durum ile karşı karşıya değilseniz ve durup dururken aşırı yüzünüzde aşırı terleme oluşuyorsa bu durumda siz de yüzdeki aşırı terleme hastalığı ile karşı karşıyasınız demektir.

Elbette bu durum gerek kadınlarda gerekse erkeklerde stres, paranoya ve mental irritasyon yaratan bir durumdur. Yüzümüz terledi mi diye sürekli kendimizi rahatsız hissederiz. Yüz ve şakaklarda aşırı terleme genelde genetik temeli olan bir terleme rahatsızlığıdır. Diğer terleme rahatsızlıklarında olduğu gibi aşırı terleme sorunu da

Sempatik sinir sisteminin yanlış çalışmasından kaynaklanmaktadır. Aşırı terlemenin sebepleri bilinse de temel anlamda aşırı terlemeye etki eden temel etkenler bilimsel ve tıbbi olarak kesin biçimde malesef bilinememektedir. Yine de sinir uyarılarının ter bezlerine yanlış alarm göndermesi neticesinde terlemenin olduğunu biliyoruz.

Yüz bölgesi hassas olduğu için aşırı terleme tedavisinde yüz bölgesi için mümkün olduğunca cerrahi olmayan bitkisel ve doğal yöntemler tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Ancak bazı ciddi aşırı terleme vakalarında yüz cerrahisi yönteminin kullanılarak ter bezlerinin aldırılması gündeme gelmektedir. Onun haricinde ciddi düzeyde bulunmayan aşırı terleme rahatsızlıklarında aşağıda vereceğimiz bitkisel ve doğal yöntemleri denemenizi tavsiye ediyoruz.

Terleme önleyici (Antiperspirant) ilaçlar bir çok insan tarafından terleme giderici olarak kullanılmaktadır. Özellikle Yabancı ülkelerde MegaDry, Whit Wetless lotion, Drysol, Clear Gel, Clearasil gibi markalar çok kullanılan terleme önleyici kremlerdir.

AICI etken maddesi içeren kremler ve jeller de yüz terlemesine kesin çözüm olabilmektedir. Yine bazı kişilerde doktor tavsiyesi ile Xanax, Propanolol SR and Probanthine gibi ilaçlar da etki edebilmektedir. Bu tür ilaçların doktor reçetesi olmadan kesinlikle kullanılmaması önerilir. Özellikle cildiyeci doktor reçetesi ilaç kullanımında gereklidir. Botoks tedavisi de yüz terlemesine karşı kullanılan bir tıbbi tedavi yöntemidir. Botox tedavisi yüzde terleme şikayetini büyük oranda sona erdirmesine rağmen nispeten pahalı bir tedavi yoludur ve 8 aylık bir süreyle etkilidir.

Yüzdeki aşırı terlemeye bitkisel çözüm (doğal çözümler) olarak çay ağacı yağı, adaçayı yaprağı, itüzümü gibi bitkiler kullanılmaktadır. Kısaca bir göz atmak gerekirse:

Çay Ağacı Yağı:

Tarçın kokulu, sarımsı-yeşil melaleuca ağacı veya diğer adıyla Austraya çay ağacının yapraklarından elde edilen bitkisel yağ ekstresi, kozmetik ve sağlık alanlarında kullanılan popüler bir bitkisel çözümdür. Çay ağacı yağı hafif antiseptik ve deodorant (serinletici) özelliği ile doğrudan terli alanlara uygulanabilmektedir. Çay ağacı yağı yüksek dozda kullanılırsa toksik etki oluşturabilmekte ve ciltte egzama benzeri tahriş oluşturabilmektedir.

Adaçayı:

Adaçayı bitkisi doğal terlemeyi önleyici özelliği nedeniyle yüz terlemesine karşı bitkisel yöntemler den birisi olarak yaygın biçimde kullanılır. Bu popüler bitkisel ürün terlemeye karşı çay biçiminde kullanılabileceği gibi, adaçayı yağı biçiminde doğrudan terleme sorunu olan bölgeye sürülerek te terleme tedavisinde kullanılabilmektedir. Ayrıca 15 dakika kadar ılık suda kaynatılan adaçayının demi alınarak demlenen çay ile yüzünüzü sabah ve akşam yıkarsanız terleme sorununuzun bittiğine şahit olacaksınız.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Bahattin Gürelselamlar ben bahattin 18 yaşındayım çok aşırı terlemelerim oluyor özellikle boyun bölgesinde terlemeyi gidermek için ne önerirsiniz. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
  • ArifYuxuya dalarken, ister geceler istarsede ani olaraq. Bu zaman bas veren terlemenin sebepleri nedir. onceden tesekkurler.
  • Şifa Marketöncelikle ilginize teşekkür ederiz fakat uzmanlarımız sitemizde satışı olan ürünlerle ilgili detaylı bilgi vermektedir, amacımız daha kaliteli hizmet vermek. tekrar teşekkürler.
  • Boyun

    Terlemesinin

    Sebepleri