Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Boyun Kireçlenmesi Belirtileri
Boyun Kireçlenmesi Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Boyun Kireçlenmesi Belirtileri :

Yanlış duruş bozuklukları yanlış yatma ve uygunsuz yastık kullanımı sonucu oluşan boyunda kireçlenmesinin belirtileri aşağıdaki makalemizde yer almaktadır bilgi almak için makalemize göz atınız.

Boyun kireçlenmesinin belirtileri

Boyun kireçlenmesinin belirtileri temelde boyun ağrısı ile kendini gösterir. Kireçlenmenin şiddetine göre boyun omurgasında oluşturduğu deformasyona, eklemlerin bozulmasına bağlı olarak sinirlerde sıkışma, omurilik baskısı eklem ağrıları nedeni ile şiddetli ağrılara, kol ağrılarına neden olabilmektedir.

Özellikle hasta sabah kalktığında boyun ağrısı, boyun tutukluluğu, kol ağrısı şikâyeti ile uyanabilir. Masa başında çalışan kişilerde, uzun yol şoförlerinde, uzun süre sabit pozisyonda kalan kişilerde boyun kireçlenmesi nedeni ile oluşan ağrılar sıkça görülebilir. Boyun kireçlenmesi olan kişilerde boyun hareketleri de kısıtlanır. Özellikle sinir sıkışması ya da eklem problemi hangi bölgede ise kişi o tarafa boynunu çevirmekte zorlanır.

Ağrı nedeni ile kişi o hareketi yapamaz. Bunun dışında kişi boynunu arkaya götürmekte de zorlanır. Özellikle kişi yastıkta yatarken ağrılı tarafa yatmakta zorlanır.


Boyun kireçlenmesi olan hastalarda özellikle hastanın şikayetine odaklanmak gerekir..

Kireçlenmenin sebep olduğu rahatsızlık nedir ona bakmak gerekir. Boyun omurgasının hangi seviyesinde Kireçlenme var o tespit edilir bunun için hastaya mr yapılır ve seviyenin ne derece olduğu tespit edilir ve tedavi o şekilde uygulanır. Özellikle sinir sıkışmışsa ve o bölgedeki eklem deformasyonu nedeniyle omur ilikte sıkışma varsa veya disklerde sıkışma varsa buna yönelik lazer tedavisi ultrason tedavisi uygulamak gerekir. Bunların sonucunda hasta rahatlamaya başlar ve normal hareket açıklığına da yavaş yavaş tekrar döner ve ağrıları giderek azalır ve bundan sonrada hastanın egzersiz programına devam edilerek tedavi sağlanır.

Boyun kireçlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler


Boyun kireçlenmesi olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır;özellikle öne eğilir pozisyonda uzun süre kalmamaya dikkat etmek gerekir sık sık pozisyonu değiştirmek gerekir sık sık çalışma pozisyonuna ara vererek boyun egzersizleri yapmak gerekir. Bunların dışında evde yastık konusuna çok dikkat etmek gerekir. Yüksek yastık kullanmak kireçlenme etkilerini arttırır ve boyun fıtığına neden olabilir.

Koltuk ve kanepe kenarında başımızı dayayarak uyuyakalmak kitap gazete okumak televizyon seyretmek kireçlenmenin hızlanmasına neden olur. Bunlardan da kaçınmak gerekir. Düzenli boyun egzersizleri yüzme ve boynu rahatlatıcı pozisyonlarda dinlenme kireçlenmesi olan kişilerde çok faydalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Osman Fıratselam 61 yaşındayım ve boyun fıtığım var aşırır ağrım oluyor kafamı rahat bi şekilde saga sola çeviremiyorum 2 tane fıtık var bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı günler
  • Boyun

    Kireçlenmesi

    Belirtileri